"sonda" pre osciloskop

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

"sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa Wili » 08 Apr 2016, 19:20

Caute, kedze sa az tak nevynam do VF techniky a osciloskopov prosim o radu so stavbou jednoduchej osciloskopickej sondy.

Staviam si umelu zataz pekne zabudovanu v krabicke pre meranie NF zosilnovacov, proste jednoduche odpory v krabicke s prepinacom impedancii (4R-8R-16R) + mam tam delic 1:10 ktory tvori 9k odpor + 1k ponteciometer a bezec potenciometra tvori vystup cez jack pre meranie do zvukovej karty PC, vystup do PC je osetreny 4x 1n4148 ako ochrana zvukovej karty proti prebudeniu.

Na hlavnu zataz tvorenu odpormi som chcel este upevnit nieco ako vbudovanu osciloskopicku sondu s delicom 1:10 a vystup na krabicke cez BNC konektor aby som pocas merania nemusel zbytocne upevnovat sondu k vystupu a dalsi bordel okolo, ale aby som osciloskop len prepojil priamo BNC<->BNC kablom do tejto umelej zataze. Pozeral som na internete ze taketo sondy su zlozene napr. z 9M + 1M odporov a cez to nejake male kondenzatory, pripadne dokonca laditelne a podobne, mam to nejako spravit aj vratane tychto kapacit alebo staci mi to aj bez? (budem merat maximalne do 500kHz viac nie). Pripadne musi byt tato sonda takato vysokoimpedancna alebo staci ze ju napojim na uz vyrobeny delic 1:10 ktory ma "impedanciu" 10k?

Osciloskop mam BM574.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa Washu » 08 Apr 2016, 19:35

Preco chces stavat pasivnu probu? Ak ti staci low-end tak si kup cinsku z ebay alebo aliexpresi.
Stoji to par euro, za to unas nekupis ani konektory a kabel.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa Wili » 08 Apr 2016, 19:40

Washu ja sondu na meranie mam, ale chcem nejaku co bude trvale zabudovana v krabicke, preto sa pytam ci sa to da nejako jednoducho vyrobit a ak ano tak ako, ci staci aj ten nizkoimpedancny delic, alebo vysoko (10M) alebo ako potrebna tam je ta kapacita atd...?

Aby som nemusel po pripojeni zosilnovacov na zataz pripajat este nejakym sposobom na zataz tu sondu, zem atd, ale aby som si len skop so zatazou prepojil bnc konektorom priamo do krabicky kde by to uz bolo vsetko. Alebo si mal namysli kupit hotovu sondu a tu rozobrat a zabudovat dnu?

Inak pozeram tie sondy z ebay su fakt neskutocne lacne 8O
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa hpeter » 08 Apr 2016, 20:49

Obrázok
Pri 10k co je nizka imped. voci skopu, asi nebude treba kapacit.kompenzacia sondy.
Ale pre istotu overit cez pravouhly signal. (~10khz)
50R koax,+bezinduckne odpory ci smd..myslim ze bude ok.
Su aj bnc adaptery na hrot sondy
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Apr 2016, 21:37

Jestliže budeš měřit max 500kHz a výstupní impedance bude jen desítky/stovky Ω, stačí obyčejný kus koaxu a žádnou sondu nepotřebuješ.
Prostě k té měřené zátěži (4,8,16Ohm) dej třeba dělič 900Ω/100Ω a z těch 100Ω rovnou na BNC a dále koaxem rovnou do BNC osciloskopu.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa Wili » 08 Apr 2016, 23:02

Ok, super :) diky
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: "sonda" pre osciloskop

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 17 Feb 2019, 00:20

Čo mám doma hantek 6022BL mám ku nemu aj 2 pasívne sondy 1/10 PP80B 80MHz . Pravdaže pri meraní obvodov náchylných na pripojenie externých zariadení (pôvodne som chcel zmerať či kmitá kryštál na HDD - testoval som to na starom HDD - my pri tom HDD "skapínal" ) to môže ovplyvniť celý obvod .
Keď som hľadal "originál" aktívne sondy išlo to od 100 E vyššie .
Tak som si radšej poskladal niečo takéto .

C_in mám 1,5pF
C_out je 100nF
R2 32,4 R
R3 220k
R4 32,4 R (dával som ho tam pre istotu že mi ten tranzistor neodletí do "kremíkového neba" )
Tr 100k - nastavený do prostriedku dráhy .
Spínač som tam vôbec nedával ....
Tranzistor som našiel v "starom" RF module z TV ....

Zatiaľ čo som hu skúšal na "starom" HDD ani raz "neskapal" ....

Neskôr som našiel že sa dajú zohnať aj lacnejšie aktívne sondy (táto čo som poskladal je zo " šuplíkových zásob ")
https://picclick.com/RF-Active-Probe-DC ... 85598.html
http://transverters-store.com/active_probe.html

Neskôr som sa ešte dostal ku tomu že sa na aktívne vysokofrekvenčné (GHz) sondy používajú "klasické" (NPN ; PNP VF tranzistory ) kvôli spínacím rýchlostiam ...
Prílohy
s_003.jpg
s_003.jpg (11.27 KiB) 1743 zobrazení
Vyzerá to strašne , ale &quot;funguje&quot; to .
Vyzerá to strašne , ale "funguje" to .
002.jpg
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok