Recenzia a popis testera batérií a aku podľa E.Lelic-a

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Recenzia a popis testera batérií a aku podľa E.Lelic-a

Príspevok od používateľa Ado_PO » 14 Apr 2017, 19:26

Po dobrom roku? som konečne vyrobil, osadil a sfunkčnil tester-vybíjačku/nabíjačku akumulátorov a batérií. Pôvodný autor je E.Lelic zo Slovinska, http://www.elektronika.ba/795/smart-bat ... d-charger/, zariadenie sa podľa softvérových verzií vyvíjalo medzi 2011-2012. Na tejto stránke je aj uložený rar súbor so schémami a hex súbormi, zopár fotiek z prevádzky a návrh dosky v programe sprint layout.

Za mozog toho celého je použitý PIC16F88, ktorý má na starosti spínanie dvoch vybíjacích vetiev, meranie napätia, spínanie rezistora pre meranie vnútorného odporu článku a zmenu pomeru napätí na deliči napätia pre LM2575-ADJ a povolenie prevádzky samotného LM pre nabíjaciu funkciu. Samozrejme 2x16 zn. displej a 3 tlačidlá NEXT ESCAPE a ENTER.

ObrázokObrázokObrázok

Na obr. z ľava do prava: vybíjanie prebieha, začiatok vybíjania, ukončené vybíjanie.
Pozorovania z prevádzky
Kedže k tomuto výrobku nie je prakticky žiaden návod, popíšem čo som z doterajšej prevádzky odpozoroval.
Nateraz používam len vybíjaciu funkciu a funkciu merania vnútorného odporu aku.
Po pripojení 15V (*1) sa na displeji zobrazí názov výrobku a verzia softu spolu s menom autora, následne niečo ako kalibrácia a prvé meranie.
Potom je na displeji zobrazené napätie v mV a vnútorný odpor v mOhm.
Po pripojení článku alebo sady článkov s napätím vyšším ako 0,8 alebo 0,9V? prebehne automat. meranie a displej vypíše napätie a odpor. Ďalej je už potrebné prejsť cez menu tlačidlami.
K dispozícii sú funkcie nabíjanie, vybíjanie a cyklovanie. Po zvolení jednej z nich je na výber chémia článku, NiCd-NiMH / Lion-Lipol a vo vybíjacej funkcii aj Alkaline. Pre Ni chémiu sa dá zvoliť počet článkov 2, 3 a 4. (Áno, jeden článok sa žiaľ nabíjať nedá, autor ho riešil v skorších verziách až na 6 článkov, teda skôr na akupacky pre modelárov.) Pre Li chémiu 1 alebo 2 články.

Čo sa týka vybíjania, vybíjací prúd sa nastavuje pripájaním vybíjacích rezistorov mosfetom podľa chémie a počtu článkov automaticky. Zatiaľ som vybíjal len jednotlivé články a pre 1 článok Li chémie je počiatočný vybíjací prúd len 254mA (*2), s konečným napätím 3V.
Pre vybitie 1 Ni článku som použil chémiu alkaline, kde je počiatočný vybíjací prúd 145mA (*3) a konečné napätie 0,9V.
Vybíjanie viacerých článkov som zatiaľ nemeral, no logicky mi pre 2 Li články vychádza 357mA a použitá vetva s výsledným odporom 23,5 Ohm.(*4) Pre Ni články je potrebné zatiaľ otestovať.

Teraz k recenzii,
Ako vybíjač článkov je to zaujímavá konštrukcia, no nemožnosť nastaviť vybíjací prúd je veľké mínus. Pri vybíjaní NiMh článku veľkosti 18670 o udávanej kapacite 4,5Ah mi pri priemernom vyb. prúde 0,12A vychádzalo cca 38 hodín, na/šťastie článok má už za sebou zopár rokov na poličke a tak sa vybíjal len cca 26 hodín :D. Trochu lepšie je to u Li článkov, no čakať 6 až 12 hodín na jeden článok by som si už veľmi nedovolil. To by som radšej podporil číňana kúpou Imax B6 a jej podobných derivátov alebo umelej nastaviteľnej žáťaže s logovaním napätia.
Pri prevádzke vybíjacej funkcie je odber prúdu zariadením pri napájaní 12V do 30mA, teda väčšina ide na podsvietenie displeja.

K nabíjacej funkcii zatiaľ nemám poznatky.
Detto k cyklovaniu.

Jedno plus je vo funkcii zapamätania si hodnôt v prípade prerušenia napájania. Taktiež po odpojení vybíjaného článku ostane na displeji informácia o nameraných hodnotách až do opustenia menu tlačidlom ESC.
Meranie vnútorného odporu článkov som skúšal zatiaľ len na Ni, Li a Alkaline chémii do napätia 12V (článok 23A).
Namenšia nameraná hodnota vnút. odporu bola 0,05 Ohm.

Na meranie teploty článkov sa používa DS1820, čo je už vlastne inkurant a nie je ho už jednoducho dostať. Ako som ďalej zisťoval, náhrada za ň je DS18S20, no nemám overené ako sa bude správať, nakoľko má vraj iné časovanie v rámci čítania údajov.
Bez tohto obvodu funguje len meranie vnútorného odporu článkov, pri pokuse spustiť ďalšie funkcie cez menu vypíše prehriatie a ostane na tomto upozornení až do ukončenia funkcie tlač. ESCAPE.

(*1) Ako som zistil zo schémy kde je to očividné, pre vybíjaciu funkciu a meranie vnút. odporu stačí napájať zariadenie buď priamo 5V za stabilizátorom LM317 alebo potom pred ním od tých 8V vyššie do 15V. Neviem ale ako to je s tými 5V, nakoľko je v schéme uvedených 5,12V, čo by znamenalo použitie napájacieho napätia ako referenčného. Trimer spolu s extra rezistorom som mal pôvodne pripojený, no nakoniec som rezistor vyleptoval a trimer je tak na doske bez funkcie.
(*2) Vybíjací prúd nie je v tomto prípade konštantný a klesá spolu s napätím článku a v tomto prípade sa pohybuje medzi 254 až 180mA. Na displeji je udávaná hodnota v mA a mení sa tiež, no či je rátaná z meraného napätia, alebo je len vypisovaná z porovnávania tabuľky v programovej pamäti a hodnoty na AD prevodníku som sa z disasemblovaného hexu (30 strán A4) zatiaľ nedozvedel :). Vybíjací odpor rezistorov je 16,5 Ohm. Paralelne 33 Ohm.
(*3)Vybíjací odpor rezistorov 9,7 Ohm, sú použité obe vetvy. Prúd 145 až 95mA. Zapojené všetky rezistory.
(*4) Paralelne 47 Ohm
0
RoHS? Hrôza a des.

  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok