Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

arthur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 08 Mar 2013, 08:11
Vek: 49

Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa arthur » 23 Okt 2017, 20:01

Ahoj. Před delším časem jsem si koupil osciloskop Rigol DS1052E. Jenže jsem v té době začal s trochu jiným koníčkem (postavil jsem 3D tiskárnu) a na delší čas mi šel tenhle koníček asi tak na třetí kolej.
Teď jsem se začal trochu vrtat v programování MCU, vytáhl ze šuplíku pár starších nehotových projektů a zjišťuji, že už bych osciloskop občas potřeboval použít a zároveň, že s ním jako amatér vůbec neumím. Čili se omlouvám za hloupé dotazy. ;)

Jde nějak sledovat/analyzovat delší časové průběhy? Jde mi třeba o situace, kdy bych chtěl změřit zákmit tlačítka, na dvou kanálech zpoždění sepnutí/rozepnutí relátka, případně zaznamenat větší množství časových pulsů, které mi jdou třeba do posuvného registru. Zkoušel jsem se podívat na zákmit tlačítka a prostě to neumím. Píchul jsem sondu na tlačítko, vidím vodorovnou čáru na správných voltech, cvaknu tlačítko, okem zachytím, že čára klesla na nulu a vylítka zpět. Jenže po stisknutí Stop na osciloskopu mám k dispozici jen tu vodorovnou čáru (v sekci horizontal točím kolečkem Position) a k žádnému zlomu se nikdy nedostanu. Někde jsem se dočetl, že mám mít nastavenu LongMem, to nastavený mám. A vůbec nevím, co bych měl kde nastavit, aby to plnilo mé požadavky. Napadlo mě, jestli třeba nemám vzorkování zbytečně najemno, ale zas nevím, jak na to. Říkám si, že u zákmitů a digitálních pulsů žádný ultrajemný vzorkování není potřeba. A nebo to používám nějak úplně blbě, předpokládám, že když vyřeším tohle, půjde vyřešit i všechno ostatní, co jsem výše vyjmenoval.

Pak bych se chtěl spíše bokem zeptat, jestli pomocí osciloskopu nejdou nějak měřit proudové špičky. U několika projektů bych potřeboval pro dimenzování napájení určit špičku při zapnutí a jedné náročné akci, což bude obecně mnohem více než proud, který si to bude brát průměrně. Ale to mě jen napadlo, že by na to třeba osciloskop šel použít, ale není to zrovna to, kde mě tlačí bota.

Díky předem za rady a omloouvám se za svůj amatérismus.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Okt 2017, 20:11

K tomu tlačítku, na meranie prechodových dejov je nutné správne nastaviť spúšťanie(trigger). Akurát pred pár dňami som sa snažil zmerať nabíjanie kondenzátora cez odpor a DC zdroj, tak to tu opíšem.
Najprv som si musel zaistiť, aby napätie nabehlo skokovo, našťastie som našiel nejaký P-Mosfet. Potom som si dal trigger(a zároveň prvý kanál) pred odpor, druhý kanál priamo na odpor, a za chvíľu to bolo.
Prílohy
22538896_1490380754375283_2669840031956651410_o.jpg
22520231_1490380761041949_2357658092776385217_o.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa peterple » 23 Okt 2017, 20:26

Nemáš sa za čo opravedlňovať. Niekoho to učili na škole a aj tak to nevie.

V minulosti sa jednorazové deje osciloskopom pozorovať nedali. Preto sa to aj volá osciloskop. Vie to pozerať (skopovať) periodicky sa opakujúce (osci) deje. Lenže dnes nám ta technika pokročila a to čo máš je tzv digitálny osciloskop. Ten sa dá používať ako revolver. Nabiješ stisneš spúšť a on strelí.
V prípade osciloskopu ho musíš prepnúť do režimu single. Tým "nabiješ". Teraz osciloskop čaká na spustenie. To môže prísť od meraného signálu, alebo iným extra signálom. Toto sa nastavuje pomocou trigger. Najčastejšie je to na prechod signálu nejakou úrovňou a smerom prechodu (polaritou). Po spustení začne osciloskop vzorkovať meraný signál periodicky podľa nastavenej časovej záhladne. A záleži na tom akú dlhú má vzorkovaciu pamäť tak toľko vzoriek môže zapamätať. To zodpovedá nejako dlhému časovému úseku.
Dôležité je že v režime single sa to viackrát neopakuje ako v režime Normal alebo Auto. Takže ten priebeh je tam tak dlho dokiaľ nenabiješ a nespusíš znova.
A kedže 1Mega point samplov je dosť veľa, tak si ten navzorkovaný priebeh môžeš aj pomocou lupy priblížiť a sledovať podrobnosti ako ti srdce žiada. On to je dnes tak trochu iba jednoúčelový počítač s rýchlim AD prevodníkom.

Toľko v princípe. Skús potrápiť tvoj skop a prečítaj aj manuál a potom sa pýtaj čo ti nebude jasné.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

arthur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 08 Mar 2013, 08:11
Vek: 49

Re: Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa arthur » 25 Okt 2017, 08:29

Díky moc za odpovědi, přesně tyhle kopance jsem potřeboval.
Hlavní problém byl evidentně v tom single režimu a nastavování spouště.
Sice se skopen nejsme ještě úplně kamarádi, pořád se v tom trochu plácám a hlavně ještě nedokážu změřit delší časový úsek (momentálně mi od události spouště udělá "snímek"), ale pokusím se to prvně najít někde v manuálu, než zase začnu otravovat.
Dík.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa peterple » 25 Okt 2017, 18:52

Dlhší čas záznamu zariadiš dvoma spôsobmi. Znižovaním rýchlosti vzorkovania - teda predlžovaním nastavenia časovej základne. Druhý spôsob je možný iba tam kde sa dá nastavovať dĺžka zapisovacieho buffera. Čím väčší tým dlhší úsek to zapamätá.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

arthur
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 08 Mar 2013, 08:11
Vek: 49

Re: Pomoc s osciloskopem Rigol DS1052E

Príspevok od používateľa arthur » 13 Nov 2017, 10:36

Ahoj, ještě jednou díky za odpovědi, nasměrovaly správným směrem, skop už začíná být docela častým pomocníkem a jen lituju, že jsem ho tak dlouho nechal ležet ladem. Rozhodně mi rozšiřuje obzory a znalosti, co se i v docela jednoduchém obvodu s pár součástkama děje. Díky.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok