Schema na MIG zvaracku

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 31 Okt 2017, 23:50

Zdravim, zhanam nejaku spolahlivu schemu- overenu konstrukcne na MIG zvaracku - jedna sa mi o nejake overene a jednoduche zapojenie - nepotrebujem v nej kopu plosakov iba nutny zaklad, proste nieco take co by sa dalo postavit v domacich podmienkach (konstrukcia na dlhe zimne veceri), Co som nasiel na nete bolo povacsinou "na hlavu" ... bud to bolo na 110V, alebo to malo kopec elektroniky, alebo to malo tazko zohnatelne diely - nepotrebujem vychytavky typu riadenie cez MCU - staci odbockova na niekolko odbociek, LED budiky z aliexprssu budu max konfort :D

Dakujem za odpovede

Marek
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2017, 01:02

V prvom rade si daj dokopy diely.
Keďže chceš odbočkovú reguláciu, tak nás toto nejak netrápi. Zapojiť trafo je jednoduché (ale zožeň si najprv aj to, aby sme vedeli, čo budeme prepínať. Či bude jeden koniec zapojený na neutrál a ideš po odbočkách, alebo to bude "plávať" celé).

Ďalej potrebuješ:
- riadenie trafa (stykač? SSR?)
- riadenie podávača (napätie motorčeka???)
- riadenie plynu (nutný predfuk, dofuk???)
- časovače / cyklovač???
- 2T / 4T???

Môj návrh je na ten nevyhnutný základ:

- regulácia drôtu cez PWM s meniteľnou striedou;
- spínanie transformátora stýkačom;
- bez predfuku, dofuku (predpokladám, že ideš variť iba čistým oxidom, variabilné časy predfuku a dofuku teda nepotrbuješ);
- časovače by som dal, min. aspoň časovú spúšť, keď už nie cyklovač;
- prepínateľné režimy 2T / 4T.

Na tú reguláciu by som použil akýkoľvek PWM regulátor, trebárs aj hotový modul z číny, prípadne ho posilnil koncákom. Podmienkou je logický vstup na spustenie generátora. Brzdenie motorčeka je skôr luxus, ja ho mám, ale napr. nové formicy sa s tým nebabrali.
Trafo bude spínané stýkačom s cievkou na "palubné napätie" (asi 24V, to je štandard dnes, ja mám 48V, doby minulé) s tým, že pri zopnutí spúšte nabieha hneď, pri rozopnutí ho bude riadiť nejaký časovač - oneskorené rozopnutie o ca. 1 sekundu. Dá sa použiť aj hotové časové relé... Plyn zavesiť tiež na stýkač :) Zapne trafo, fúka. Vypne trafo, nefúka. Tým, že pri odstavení vyradíš prvý podávač, dohára vysunutý drôt a nejaký dofuk potom už netreba riešiť. Má to zmysel pri zmesných plynoch a farebných kovoch.
Časovač s variabilným časom - znova časové relé, potenciometer času vyviesť na panel :) Ideálne na body ;)
Pri 2T netreba riešiť nič, pri 4T stačí jeden bistabilný klopný obvod riadený pulzom, dá sa použiť 4017 - čítač... Q1 bude voľný, Q2 bude LOG1 pri 4takte a Q3 prepojíš s resetom. Normálne to má svoj názov utvorený z hradiel, ale neviem (JK klopný obvod to nie je, nevie niekto ako sa to volá??).

Atď. Toto je tak triviálne vec, že sa dá riešiť na sto spôsobov, schválne nedávam schému, troška sa potráp, ideu som načrtol :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa boraicho » 01 Nov 2017, 08:53

A to na mag staci len nejake silne trafo s odbockami napetia na sekundari? 2t 4t je toto ze bud zvara vkuse alebo to robi pauzy?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa eurobastler » 01 Nov 2017, 10:37

Pozri sem, na kolene postavena zvaracka:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2012061202
0
Obrázok

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 10:59

popripade aj toto zo schemami :

http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2007120501

silova cast :

Obrázok

riadiaca jednotka :

Obrázok
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 14:53

zvazujem pouzit na mieste "znizujuceho transformatoru" hotove riesenie trafa, ktore je mozne zakupit ako servisny diel pre zvaracky omicron, jedna sa prakticky o odbockove trafo... moja otazka - vyhovovalo by to? rovnako zvazujem pouzit od nich usmernovac a tlmivku, viem, su to naklady, ale na kolene si to nenaviniem

link na trafo :

https://www.zvaracka.eu/trafo-zvaracie-165a-1f

Img :

Obrázok
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 01 Nov 2017, 15:50

Čo vrazíš do trafa, tlmivky a usmerňovača, tak za to kúpiš aj komplet zváračku.
Napr. https://www.ajtech.sk/e-obchod/produkt/36535/ , a možno nájdeš aj lacnejšie.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 16:02

cenim si nazor, ale gude ani bohovi, vies snad nejaku schodnejsiu "lacnejsiu" vyrobu trafa? navyse je to overeny kus - nie to co niekto navije na kolene, a ci to uz bude alebo nebude fungovat. Prva prispevok som neriesil stylom "poradte mi lacnu prskavku..."
Dakujem

Doplnene: kebyze ju potrebujem okamzite, tak sadnem na bus a do hodiny ju mam, ale je to o tom, ze ju chcem postavit :) nedaval som prispevok do nakupnej poradne :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2017, 17:19

zdeno6505 napísal:Čo vrazíš do trafa, tlmivky a usmerňovača, tak za to kúpiš aj komplet zváračku.
Napr. https://www.ajtech.sk/e-obchod/produkt/36535/ , a možno nájdeš aj lacnejšie.
Toto ale nie je zváračka. Je to kovová skrinka na kolieskach s galuskou, za ktorú sa ťahá po zemi...
boraicho napísal:A to na mag staci len nejake silne trafo s odbockami napetia na sekundari? 2t 4t je toto ze bud zvara vkuse alebo to robi pauzy?
MAG má plochú charakteristiku VA, nastavuje sa iba výstupné napätie. 2T je režim, kedy zváračka ide iba vtedy, keď držíš spúšť, pri 4T sa zapína pulzom - jedno stlačenie, zváračka ide, druhé stlačenie - zváračka nejde. Keď robíš denne dlhé zvary, menej to unavuje prst. Ale tak zvykneš si na to aj pri víkendovom zváraní, ako aj ja. Rovnako ako aj na časovanie, keď boduješ plech, všetky body sú rovnaké :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 19:39

2T / 4T

teoreticky na tuto funkciu by stacilo "dovybavit" zapojenie spinacom ktory by aktivoval casovaci obvod, malo by stacit nieco take od cinana nie?

Casovaci obvod na bodove zvaranie "spooting" by som riesil rovnako - dalsi spinac a trochu odlisny casovac, z nastavitelnym casovanim 0 - 10 s
Prílohy
2t-4t obvod.jpg
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa anakondiel » 01 Nov 2017, 20:15

http://www.omicron.sk/products/set-1-pr ... -zvaracky/ overené v x masinach, dávam to ako inšpiráciu nepodporujem predaj. Sám mám túto sadu odskusanu a bezproblemov mi tato 1- kladka ťahá 5 m priemyselný horak 0,8 drat. Zozen dobre zvaracie trafo ,prepínač, stykac a zvaras.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 20:46

anakondiel napísal:http://www.omicron.sk/products/set-1-pr ... -zvaracky/ overené v x masinach, dávam to ako inšpiráciu nepodporujem predaj. Sám mám túto sadu odskusanu a bezproblemov mi tato 1- kladka ťahá 5 m priemyselný horak 0,8 drat. Zozen dobre zvaracie trafo ,prepínač, stykac a zvaras.
http://www.omicron.sk/products/trafo-zv ... repinacom/ toto vyzera zaujimavo, ale este k tomu treba tlmivku a usmernovac...

pravdupovediac, tiez som nad tym uvazoval, mas nejaky manual - popis funkcie tej DPS?

dodatok : akurat som dokukal stranku, da sa tam poskladat z dielov cela OMI165 ka, bohuzial za taku istu cenu jak v obchode :D
0
Naposledy upravil/-a Marek1975 v 01 Nov 2017, 21:56, upravené celkom 2 krát.
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa mihal.dp » 01 Nov 2017, 21:44

Elektroniku a podavac ako odporuca vyssie anakondiel som taktiez po namahavom boji so starou regulaciou (nie a nie poriadne fungovat) osadil do svojej vyhodne nadobudnutej masiny a na paradu. Mam 4m horak a pohoda. Nespekuluj, aspon toto ti usetri kopu casu. Manual k twj elektronike sam o sebe nie je, ale popis funkcii najdes v manualoch kmasinam id omicronu. Masinu isadenu touto elektronikiu spoznas podla troch potenciometrov. Napr. OMI 165.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Nov 2017, 21:54

mihal.dp, teraz som dostudoval schemu od OMI 165, jak som pozeral - je to popisane aj v mojom predoslom poste - je tam cela masina na suciastky :D ale ta dps vyzera zaujimavo - respektive cely ten set ... len este dajake trafo a tlmivku... do psa, ked za to pytaju take nekrestanske peniaze :D

blokovu schemu prikladam
Prílohy
SchemaOMI165.pdf
(52.23 KiB) 392 stiahnutí
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa senior » 02 Nov 2017, 00:31

Mare: Na MIG zváračku, ak to bude odbočková, toho veľa špekulovania nepotrebuješ, Ja som jednú taku už spáchal a mám dokonca rozpracovanú ďalšiu verziu, na ktorú, teda na jej dokončenie mi akosi chýba potrebný čas. Je to aj trochu tým, že tá terajšia verzia funguje nad očakávanie dobre. V novej bude iba štyrkladka, horák na eurokoncovke a zabudovaná možnosť mixovať plyny.
Tak moje rady: Použi softstart a úvod s SSR a second s primeraným relé (16A). Stýkač zaberá miesto a robí rámus. Na reguláciu posuvu som použil činský PWM regulátor za nejaké 3€. Bude však potrebné upraviť ovládanie. To jednoduchšie je namiesto existujúceho potenciometra použiť logaritmický. Inakšie bude ťažko nastaviť potrebný posuv na nízkych hodnotách. Ja som volíl trochu iné riešenie a týmto potenciometrom som len otestoval aká rezistory by ho nahradili pri určitých otáčkach a to nasledovným spôsobom. Spočítal som si aké otáčky by mala mať podávacia kladka pri rýchlostiach od 2,2 m/min a ďalšie som volil podľa E 12, tj. 2,7; 3,3; 3,9 ...atd. Po každom nastavení som zmeral prísl. odpory. Urobil som atenuator s 12-tími polohami, pričom 1. poloha bola nula, aby som nemusel pri iných manipuláciach odpájať posuv samostatným spínačom. Zdroj pre riadenie voľ 24 V aspoň 6A, záleží aký podávač a solenoid použiješ. Riadiacu jednotku som navrhol na jednoduchom princípe nabíjania a vybíjania kondenzátorov pi zopnutí spúšte a po je vypnutí. Funguje spoľahlivo aj keď na novú verziu použijem švaba so schmitt trigger, ale princíp ostane rovnaký. Ak budeš chcieť pomalé priblíženie, cca 0,5 m/min, stačí pripojiť do blízkosti silového vodiča jazýčkové rele. Usmerňovač klasický s diodami z bazoša 160A, ale som tam dal aj pomocné diódy a tlmivku transformačnú, čiže nabíjanie aj vybíjanie kondenzátorov prebieha plynulejšie. Neviem síce koľko sa táto záležitosť zapísala na charakteristike, ale aj skúsení zvárači čo to testovali boli udivení, ako to dobre funguje. Kondenzátorov som naskladal 22 mF . Pomocné diódy som použil dvojice schotkyho diód zo zdrojov PC.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 02 Nov 2017, 00:47

Ahoj senior, dakujem za typ :) mohol by si sem postnut aj pohlad do vnutra zvaracky, teda ak mas foto? Predstavu v hlave aku taku mam - nechcem robit nic zlozite ani na vyrobu a ani na pripadnu udrzbu, takze blbosti z MCU riadenim ani nahodou :) max tunnig bude voltmeter a apermeter z aliexpressu. Este by ma zaujimalo, akym max prudom dokaze zvarat tvoja?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa senior » 02 Nov 2017, 00:59

Akým prúdom? To nemám zmerané, lebo by som potreboval na to pomocníka ale zváral som aj 10 mm železa aj lyžicu bagra a nič na zváračke nebolo prehriaté. Inakšie na nete som videl ponuku trafa do komerčnej zváračky plne medené o váhe 12,5 kg a bolo na 165 A. Moje trafo váži 16,5 kg, takže predpokladám, že tých 200 A dáva ľavou zadnou.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Nov 2017, 07:49

Marek1975 napísal:Zdravim, zhanam nejaku spolahlivu schemu- overenu konstrukcne na MIG zvaracku - jedna sa mi o nejake overene a jednoduche zapojenie - nepotrebujem v nej kopu plosakov iba nutny zaklad, proste nieco take co by sa dalo postavit v domacich podmienkach (konstrukcia na dlhe zimne veceri) ...
tu je klasická FK MIG - 450 :
Prílohy
Zvaracka FK MIG - 450.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Nov 2017, 08:26

Mostíky PTS mám skladom za dobrú cenu, keby si chcel :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Schema na MIG zvaracku

Príspevok od používateľa Marek1975 » 02 Nov 2017, 11:20

Dakujem OHAJ za namet, ale premyslam nad jednofazovym zariadenim, jednak koli vahe a aj kablom.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok