Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa senior » 27 Mar 2018, 15:29

Potrebujem poradiť. Nechcelo sa mi vyrábať doma a preto som si objednal hotový plošák na tyristorovú reguláciu bodovačky. Plošák je dvojvrstvový, pekne kvalitne urobený, spajkovacie plôšky sú pocinované, pcb je nalakované izolačný lakom, zatiaľ všetko v poriadku. Problém je v tom, že je to určené na menšiu bodovačku a na 230V. Ja To budem prevádzkovať na 400 V. So systémovými úpravami nemám problém, výkonové tyristory umiestním mimo PCB ale Niektoré súčiastky budú na PCB pod napätím 400 VAC. Problém je, že medzi cestami spojov sú pomerne malé medzery. To by ešte bolo OK, ale spajkované body , o tie sa obávam. Takže teraz tú radu. Čím očistiť spajkované miesta od zbytku tavidla F1 (kalofónia, diethanolamin a kyselina salicylová) tak, aby sa neporušilo zelené ochranné lakovanie, a čím prelakovať spajkované spoje, aby som znížil riziko prierazu.
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa Loloone » 27 Mar 2018, 15:49

kolofonia izoluje takze kvoli tomu ju netreba oplachovat :-)
ja pouzivam IPA (isopropylalkohol), ale kludne aj aceton znesie ta zelena maska, nakoniec to mozes streknut nejakym lakom napr. PLASTIK 70
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa jjilek » 27 Mar 2018, 17:50

Také jsem si to myslel. Opravoval jsem Power Unit monitoru. Nechal jsem kapku kalafuny mezi spoji, jenže na jenom bylo 230Vac, na druhém nějaké buzení spínacího VN CMOSu. Rána, blesk, Mosfet se otevřel a bylo vymalováno (pardon - černota). Nepatrný svod při napětí přes 300 V stačil.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa Harchom23 » 27 Mar 2018, 17:58

čo tak zaliať dosku epoxi, alebo silikónom... síce prídeš o možnosť údržby, ale ak to má byť zváračka do dieľne, tak aspoň minimalizuješ možné poškodenie vybráciami a podobne...

čo píšete s kolofóniou, tak ide asi o to, či sa prepáli alebo nie... lebo ked kvapne a prehreje sa tak som aj ja spozoroval že narobí problém, ale zas zalakovať DPS rozpustenou kolofóniou v liehu nieje problém...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa Milos66 » 27 Mar 2018, 18:31

Najlepšie očistiť Ipou a nechať na pokoji. Tá maska nezíde a nič na spojenie tam nie je.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Mar 2018, 18:58

ja by som kalafunu ako izolant nepoužíval
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Mar 2018, 19:38

Použil bych co mám-po ruce.jestli "spešl" lak na DPS ,nebo jak sám uznáš za vhodné. (ve Tvém prostředí-dílně,.. https://www.gme.cz/lak-na-dps-50ml ,něco najdeš.
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa senior » 28 Mar 2018, 10:46

Cesty plošných spojov sú dostatočne chránené lakom. Obavy mám zo spájkovacích bodov, ktoré sú bližšie ako by mi bolo milé. Tá vodička na báze kolofónie nie je čistá kolofónia. Obsahuje nejaký diethanolamin a acylpyrín. Slúsil som očistiť liehom, farba odoláva, ale ostáva matný a mastný povlak. skúsim možno acetónom. Po očistení asi zatriem akrylatovým bezfarebným lakom.
Ďakujem za kick-me!
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 28 Mar 2018, 10:48

boraicho napísal:ja by som kalafunu ako izolant nepoužíval
Súhlasím, hlavne nie tam kde je 230VAC alebo viac. Ked to má na sebe masku, tak tam je kolofónia zbytočná a pri veľkom napatí aj nebezpečná (záleží na vzdialenosti vodivých ciest). Kolofóniu ako "lak" na dps som zvykol používať len ak chcem ochrániť doma vyrobené plošáky pred oxidáciou, ale nie na veci na sieťové napatie.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Mar 2018, 12:58

senior napísal: Problém je v tom, že je to určené na menšiu bodovačku a na 230V. Ja To budem prevádzkovať na 400 V......Problém je, že medzi cestami spojov sú pomerne malé medzery.
Hlavný problém je asi v tom,že máš malú dielňu a preto si to tak zmenšil... :lol: Je to daň za nemiestne prehnanú miniaturizáciu. :finga:
Moje odporúčanie - prerobiť DPS s medzerami AKO SA PATRÍ !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 28 Mar 2018, 13:32

...

Kód: Vybrať všetko

https://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=9766.0;wap2
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa senior » 28 Mar 2018, 14:07

mr.dred napísal:
senior napísal: Problém je v tom, že je to určené na menšiu bodovačku a na 230V. Ja To budem prevádzkovať na 400 V......Problém je, že medzi cestami spojov sú pomerne malé medzery.
Hlavný problém je asi v tom,že máš malú dielňu a preto si to tak zmenšil... :lol: Je to daň za nemiestne prehnanú miniaturizáciu. :finga:
Moje odporúčanie - prerobiť DPS s medzerami AKO SA PATRÍ !
V mojej úvodnej žiadosti o riešenie som uviedol, že plošák bol dodaný (kúpený) na bodovačku : http://www.avdweb.nl/arduino/hardware-i ... g-kit.html . Netrápim sa s tým, poradím si. Thank you!
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Zvýšenie izolačých vlastnosti DPS

Príspevok od používateľa amater63 » 28 Mar 2018, 21:36

senior napísal:Cesty plošných spojov sú dostatočne chránené lakom. Obavy mám zo spájkovacích bodov, ktoré sú bližšie ako by mi bolo milé. Tá vodička na báze kolofónie nie je čistá kolofónia. Obsahuje nejaký diethanolamin a acylpyrín. Slúsil som očistiť liehom, farba odoláva, ale ostáva matný a mastný povlak. skúsim možno acetónom. Po očistení asi zatriem akrylatovým bezfarebným lakom.
Ďakujem za kick-me!
Ahoj,to nebude dlouho trvat - , "akryl" ti to sežere..,
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok