Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa alco » 02 Okt 2018, 21:02

Pozdravujem revíznych technikov,
dlhšie zvažujem kúpu merača odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpojenia... Neviem prakticky vyhodnotiť
ku ktorej značke, alebo modelu sa prikloniť. Niektoré značky ako UNI-T, alebo ETCR sa pohybuju v cene okolo 500,-E naopak z tých drahších
ako Megger, Fluke a Chauvin Arnoux sú v cene 2 alebo 3 násobne vyššej.

Prístroj potrebujem na občasné premeranie odporu ochranného pospájania pri pracovných strojoch a na meranie odporu uzemnenia...
Ideálne je aby sa dal odmerať odpor uzemnenia aj v krabici pre skušobné svorky, myslím, že nie každý prístroj má kliešte také, že sa do krabice kde je skušobná svorka zmestia...

Cenový strop nemám, a radšej kupujem kvalitné vybavenie, ale neviem či v tomto prípade má zmyseľ kupovať prístroj za 2-3 násobnú cenu
oproti UNI-Tu alebo ETCR...

Zatiaľ zvažujem z lacnejších ETCR 2000C+ alebo CA 6416 s tých drahších prístrojov, prípadne ešte Megger DET14C, Fluke 1630-2 FC.
Mám už prístroj Megger MFT1835, čo je združený prístroj el. inštalácií, ku ktorému sa dajú U a I kliešte pre takéto meranie dokúpiť, ich cena je cca 300eur, ale jednoúčelový merací prístroj sa mi zdá pohodlnejší ako nosiť 2x kliešte a veľký združený prístroj...

Viete mi niekto z revíznych technikov poradiť z vlastnej skúsenosti ?

Ďakujem pekne za reakcie, Laco TN.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2018, 21:34

Tie lacnejšie meráky majú väčšinou problém so spracovaním klieští - neskoršie zle dosadajú a nedá sa merať. Musíš to stokrát otvárať, aby sadli, prípadne potlačiť. Ak toto nie je prekážkou, tak by som neriešil. Ak je to len na občasné použitie, tak prečo nie?

Na časté použitie by som neváhal a rovno šiel do fluku. Oni sú pre mňa akousi modlou, čo tie meráky u mňa zažili a idú, to je vizitka dobrej značky. Plávali v bazéne, boli pod kopou veľmi jemného kamenného prachu, cementu, občas na ne strekla nejaká chémia a vždy ich bolo treba len vyčistiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Okt 2018, 07:14

Mám už 6 rokov ETCR 2000C+ k plnej spokojnosti. Klieština sa síce nezmestí do niektorých pod omietkových krabíc ale v pohode aj s meraním unikajúcich prúdov. Kalibrovacia slučka je priložená, takže sa vieš kedykoľvek kontrolovať.

Len to "bez rozpojenia" pri revízii musíš prehodnotiť na meranie uzemnenia pri bleskozvodoch. Minimálne 2 zvody, meranie selektívnou metódou.

Napísal si:...premeranie odporu ochranného pospájania."
Ak si myslel na meranie spojitosti na ochranných vodičoch, tak tu sa meranie vykonáva Volt-Ampérovou metódou s DC alebo AC napätím 4-24V s minimálnym prúdom 0,2A. A pre prechodové odpory sa používa 10-25A.
Na to sú iné meracie prístroje.
Prílohy
IMG_20181003_072030.jpg
0

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa alco » 03 Okt 2018, 17:22

Drakoush aj technikus110 ďakujem za odpovede,

- čo sa týka toho že to občas nepasuje a treba kliešte pritlačiť, by mi možno nevadilo,.. ale stále zvazujem ten Fluke ako píšeš Drakoush...Keď to už raz človek kúpi má to na dlhé roky... tak sa na to pozerám ja...

Technikus110: ETCR 2000C+ má aj viacero RT čo som si všimol, pravdepodobne kôli cene/spokojnosť s meraním... Práve to čo píšeš že sa občas nevojde do krabice ma od neho odrádza... A áno s príncípu merania je nemožné merať jeden zvod, rozumiem plne tejto problematike...čo sa týka prechodového odporu používam meranie 10A, ja som skôr myslel meranie zemného odporu vodiča ochranného pospájania pripojenému napríklad ku stroju. Predpokladám, ze tými to kliešťami by to možné bolo.

ďakujem Vám zatial za reakcie. laco.
0

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa alco » 03 Okt 2018, 21:40

*opravujem nie zemného odporu, ale mam namysli skôr odpor celej slučky ochranného pospájania stroja od ekvipotencionálnej svorkovnice cez svorku na stroji,.. kliestak by mal jednym meraním premerat naraz vsetky spoje naraz z principu ktorym tieto meracie pristroje meraju,(teda slucka by sa zatvorila cez vodic PE v prívodnom vedení..... ak sa mylim rad sa necham opravit .)
0

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Merač odporu uzemnenia kliešťami, bez rozpájania

Príspevok od používateľa alco » 16 Okt 2018, 20:30

takze po par konzultaciach a zvazovani som zakupil UNI-T UT278A :) dakujem za prispevky, snad bude dobre sluzit.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok