meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

accomody
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Feb 2019, 15:37
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa accomody » 23 Feb 2019, 15:45

Dobrý deň, chcem sa opytat, či existuje nejaky merač, ktorym by som vedel odmerať, či hlinikový kábel vedeny v stene, je stále v poriadku, alebo je ho potrebne vymeniť. Jednoducho povedane, ako zistim, či hlinik v izolacii nie je "sprachnivený", vytratený dlhodobym zaťažovaním.
Druhe meranie, ktore potrebujem uskutocnovať sa tyka nasledovného. Je známe, že ak su zasuvky napajane hlinikovými kablami, tak sa často stane, že su skrutky uvolnené, existuje merač, ktorym zistim, že tie skurtky nie su kvalitne dotiahnute bez toho, aby som musel zhadzovať kryty zásuviek a jednoducho skrutky prekontrolovať? Vdaka za reakcie
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Feb 2019, 16:12

Já bych žádný měřák nesháněl. Z výsledků měření moc moudrý nebudeš a čas tímto strávený je ztracený.
Sundej kryty všech zásuvek a krabic a dotáhni šroubky, časově to bude kratší.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa muziker » 23 Feb 2019, 17:50

Poďme na to pekne zaradom:
accomody napísal:...existuje nejaky merač, ktorym by som vedel odmerať, či hlinikový kábel vedeny v stene, je stále v poriadku, alebo je ho potrebne vymeniť.
Síce neviem čo tým konkrétne myslíš, ale nejaký špeciálny merač na "meranie kvality hliníkových vodičov" neexistuje. To by si musel klasickými meračmi merať napr. izolačnú pevnosť vodičov v Megaohmoch (v suchom byte to ale bude určite OK), prípadne merať striedavým V-metrom napätia na začiatku a koncoch a z toho určiť úbytky, .... a pod. - čo ale nevedie k uspokojivým výsledkom. Trvalo by to jednak dlho a výsledok by nebol adekvátny vynaloženým prostriedkom, času a úsiliu.
accomody napísal: ... či hlinik v izolacii nie je "sprachnivený", vytratený dlhodobym zaťažovaním.
S elektrinou sa "bavkám" nejakých 60 rokov, ale o tomto som zatiaľ nepočul. Používam dva byty staré vyše 40 rokov (oba s hliníkovými rozvodmi) a dodnes v elektroinštalácii nič "nesprachnivelo", nevytratilo sa dlhodobym zaťažovaním. Všetko funguje na 100 %. Za tie roky používania som možno 4x podoťahoval skrutky vo vypínačoch, zásuvkách a krabiciach, lebo hliník je mäkkší ako meď a tak sa časom skrutkové spoje uvolnia sa laicky hovorí, že hliník "tečie"). Prípadne aby si nemusel liezť do každej krabice, môžeš pozrieť IR teplomerom (Lídl tuším za 10 €) či v niektorej krabici "neiskrí" uvolnený spoj - prejaví sa to zvýšením teploty.
Pri normálnom používaní a bežných spotrebičoch v byte je výmena za meď úplne zbytočná ak ti všetko funguje ako má.
accomody napísal: ... meranie, ktore potrebujem uskutocnovať sa tyka nasledovného. Je známe, že ak su zasuvky napajane hlinikovými kablami, tak sa často stane, že su skrutky uvolnené, existuje merač, ktorym zistim, že tie skurtky nie su kvalitne dotiahnute bez toho, aby som musel zhadzovať kryty zásuviek a jednoducho skrutky prekontrolovať? Vdaka za reakcie
Nič nemeraj a nerieš zbytočnosti. Ako ti odporúčal breta1 - prejdi si v kľude všetky skrutkové spoje (krabice, zásuvky, vypínače) a dotiahni na fest izolovaným skrutkovačom. Prípadne si vždy vypni hlavný istič v byte pre istotu. Pri kontrole zásuviek si ale skontroluj či máš fázu v ľavej dutinke - ak he ochr. kolík hore (áno, videl som už aj "otočené zásuvky). Rovnako si skontroluj či máš v zásuvkách zapojený ochranný kolík, pretože staré bytové el. rozvody s hliníkovými vodičmi sa robili ako dvojvodičové.
Ak ochr. kolíky nie sú zapojené - čo v dávnej minulosti bývalo bežné (v takom byte určite nebude zapojený ani prúdový chránič), predpokladám že nebudeš búrať steny a ťahať v stenách ďalší vodič (v panelákoch to ani nie je možné, rovnako ako ani v bytovkách kde sa použili ploché hliníkové dvojlinky rovno pod omietku do drážky bez inštalačných rúrok), tak si aspoň prepoj nulák s ochr. kolíkom. Viem že to už dnes nie je dobré riešenie podľa súčasných noriem a mnohí budú dvíhať obočie a budú mi oponovať. Ale je to vždy lepšie a bezpečnejšie riešenie aj keď nie celkom kóšer, ako mať nezapojený ochr. kolík v zásuvke - pri poruche spotrebiča to aspoň vyrazí istič (preruší poistku) a nikto neutrpí úraz el. prúdom po prípadnej poruche spotrebiča a výskyte fázy na kostre prístroja.
0
muziker

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Feb 2019, 18:35

Niektoré veci čo chceš merať sú predmetom revízie elektro rozvodov. Ako laik to nevyhodnotíš 100%, nakoľko nemáš východzie parametre vodičov v čase inštalácie.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Feb 2019, 20:12

Dá sa všelijak, nie priamo, ale nepriamo áno, napr. meraním impedancie - na prívode a potom po zásuvkách. Nie je to však také jednoduché. Prístroje tiež nie sú lacné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa milansprlak » 23 Feb 2019, 20:29

Ak máš známeho revízneho technika tak ho môžeš zavolať, mohol by urobiť nejaké merania a vyhodnotiť či je v poriadku daná elektroinštalácia. Prípadne si zavolaj nejakého elektrikára, ktorý ti skontroluje každú zásuvku, dotiahne vodiče, poškodené zásuvky buď opravy (dotiahne vnútro, pokiaľ zásuvka nebude značne poškodená) alebo vymení za nové. Rovnako skontroluje vypínače,krabice, rozvodnú skriňu ...

Pozn.: Viem že laici nemajú radi, keď im poviem nech si vždy zavolajú elektrikára, avšak pokiaľ sa elektrike nerozumejú je lepšie keď to skontroluje elektrikár. Pretože už pri obyčajnej kontrole zásuvky môže dojsť k úrazu elektrickým prúdom, alebo k nesprávnemu zapojeniu zásuvky čo zvlášť v tn-c sieti môže skončiť tragický. Viem, že sú aj šikovný domáci majstri, ktorý síce elektriku neštudovali, ale chápu jej princípom a dokážu vymeniť zásuvky, vypínače, škatule, zapojiť sklokeramiku a pod správne podľa noriem, avšak väčšina laikov nemá poňatia o základných princípoch el. energie a potom urobia viac škody ako úžitku a nehovoriac o tom, že môžu spôsobiť úraz, či smrť sebe alebo svojím najbližším.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Merak » 23 Feb 2019, 21:26

Dá sa to aj tak, že si nájdeš poslednú zásuvku v okruhu, zapojíš do nej záťaž podla istenia, 10A stačí 2kW pri 16A alebo 15A stačí 3,5kW a pustíš. Potom zoberieš termokameru a budeš sledovať, ako sa ti topia zásuvky alebo rozvádzač.
Klasickým revíznym prístrojom sa dá ťažko odmerať niekde slabšie miesto. Zaťažuje iba 200mA, čo je dosť málo.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa technikus110 » 24 Feb 2019, 07:03

Po polnoci dnes jeden človek napísal: .....A ak na to pôjdem akademicky, tak by malo platiť, že ak nemáš potrebnú kvalifikáciu, nemáš do toho šahať, tým pádom by si sa nepýtal nič. Viac Ti napovie vyhláška č. 508/2009 Z.z. ....

Takže bez urážky, aby tu nebol dvojitý meter, radím to isté... (čo aj predtým), zavolaj si revizáka čo vie pracovať, nielen vypisovať papier a brať peniaze, lebo ti tu radia ešte nebezpečnejšie merania, ako vyrobiť plastovú krabičku.
A nakoľko si ešte viac anonymný ako ten druhý adept, radím ti vypísať si aspoň skratku okresu a dostaneš možno viac cielených rád a podaní pomocnej ruky od členov fóra.

P.S. Ja mám merák na prechodové odpory s prúdom od 200mA až do 12A... a norma hovorí aj o vyššom prúde.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Merak » 24 Feb 2019, 07:10

Nepísal som o meraní prechodných odporoch, ale meranie impedancie slučky siete a poruchovej slučky.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Feb 2019, 11:20

Já bych , před obědem, doporučil pro osoby znalé elektro (pro lajky už bylo popsáno "neurekom"):
naučit se: Ohmův zákon, koupit si kvalitní měřák na měření impedance a měřit a měřit a počítat , v závislosti na délce a průřezu vodičů, úbytek napětí na jednotlivých měřených bodech a z nich definovat místa určená k opravě.
Tento zaručeně odborný návod slouží pro toho , kdo je "líný" zhadzovať kryty zásuviek a jednoducho skrutky prekontrolovať :thanks:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Mar 2019, 16:40

..
Prílohy
04-2015.jpg
zaver.jpg
zaver.jpg (39.42 KiB) 2898 zobrazení
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa aladar » 26 Máj 2019, 03:13

S elektrotechnikou nemam profesne nic a ani s poziarmi, takze neviem presne pravdepodobnosti poziaru od zlej instalacie v byte, ale toto mi nedalo:
muziker napísal:Používam dva byty staré vyše 40 rokov (oba s hliníkovými rozvodmi) a dodnes v elektroinštalácii nič "nesprachnivelo", nevytratilo sa dlhodobym zaťažovaním. Všetko funguje na 100 %.
Mam taky oblubeny pribeh, v ktorom poziarnik, co vidi dym spoza komina vola majitelovi chaty a on pripity zvnutra odpoveda: "Táto chata ešte nikdy nehorela!" :D
Tak som si pohladal, co by sa autorovi vlakna mozno pre istotu hodilo. Zacitujem z prveho odkazu, co google dal: "V Európskej únii sú evidované približne 2 milióny požiarov ročne. Viete, že približne jedna tretina z nich je spôsobená poruchou elektrickej inštalácie?" Ak je to 600 tis. poziarov sposobenych elektroinstalaciou a v EU je 540 mil ludi, co ja viem rovnaky pocet bytov, kancelarii a inych "objektov", tak je to 1 poziar na 900 objektov rocne? To je celkom dost.
Oblukova ochrana co viem je povinna uz nielen v Nemecku, ako pise tento reklamny clanok, ale aj v USA. Osobne nechapem, preco u nas este nie je povinna rovnako, ako prudovy chranic, ktory je uz povinny pri novych instalaciach nielen v potrebnej kupelke, ale aj v dosahu deti. Predpokladam, ze v Nemecku sa robia rozvody uz tiez len z medi. Ak je to tam zo zakona, tak to asi nebude len beznymi vadami hliniku.
Ak sme sa ja a ty za svoj zivot este nestretli s informaciou o poziari v byte z elektroinstalacie, neznamena to, ze v tvojom okoli nehrozi. Prepac, ze som moc mudry, ciastocne na to voci Tebe nemam pravo, pretoze v mojom byte to hrozi viac -krabice za 40 rokov nikto neskontroloval. :? ...Najblizsie dni si najdem vsetky krabice a skontrolujem. Je to tu urcite fuserina, pretoze som raz zavrtal do ziveho kabla v mieste, kadial kabel podla normy jednoznacne nemal ist! Inak minimalne uz dvaja susedia si tu preventivne nechali vymenit celu elektroinstalaciu.
... Dik, ze si mi pomohol informaciou, ze to robis minimalne kazdych 10 rokov. :thumbup: Musim zacat aj ja.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Merak » 26 Máj 2019, 07:48

v decembri 2012 som kúpil byt z prelomu 80-tych a 90-tych rokov.
čo bolo ako prvé, bolo, že som prešiel všetky krabice, zásuvky, vypínače a rozvádzač a podoťahoval som všetky spoje a skrutky.
potom som do poslednej zásuvky dal 3,5kW ohrievač a sledoval som napätie, ako sa bude držať.
po ani nie 10 minútach som zacítil smrad a započul sršanie. pred prvou zásuvkou v zlome v paneli uhorel PEN vodič.
takže aj toľko k hliníkovým rozvodom a spôsobu ich ukladania
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 26 Máj 2019, 08:03

aladar napísal: Oblukova ochrana co viem je povinna uz nielen v Nemecku, ako pise tento reklamny clanok, ale aj v USA. Osobne nechapem, preco u nas este nie je povinna rovnako, ako prudovy chranic, ktory je uz povinny pri novych instalaciach nielen v potrebnej kupelke, ale aj v dosahu deti.
A ja zas nechápem, čo je v tej krabičke , že to stojí 170€ ?
Prílohy
AFDD.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa aladar » 26 Máj 2019, 16:16

170€ je aj na moje predstavy privela, ale tusim som aj za okolo 50€ videl. Ako pise Merak, tak sa moze stat, ze vedenie nevydrzi a prehori. Clovek to pocuje a citi a krabicka sleduje kolisanie prudu pocas iskrenia, co je asi NF signal a VF signal vznikajuci pri isreni vo vedeni za ochranou, asi ako blesk v radiu. Mikroprocesor to vyhodnoti a v pripade predpokladaneho rizika poziaru obvod vypne. V odkaze co som dal je o tom viac popisane.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Merak » 26 Máj 2019, 18:03

Toto zariadenie sleduje tvar prúdu. Lebo iskrenie a oblúk má špecifický priebeh prúdu.
Ale neviem si to predstaviť si ti dávať na každý jeden okruh, keďže ich mám až 15.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Máj 2019, 19:27

A to máš byt. Čo potom rodinný dom?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa aladar » 26 Máj 2019, 20:24

15 obvodov v byte? Bavime sa o beznom byte 30-90m2, alebo o Kocnerovom v Bonaparte? :) V rodinnom dome to ma vyznam asi tam kde mas vedenie nie v stene vedene - do dielne, pivnice, na povalu, ak tam sucasne mas obcas velky odber, alebo hryzkajuce zvieratka. Ja si viem predstavit v pohode 5, plus varna doska bezne 2.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa Merak » 26 Máj 2019, 23:10

V byte. Rodinný dom má aj 30 okruhov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: meranie funkčnosti hlinikového rozvodu

Príspevok od používateľa aladar » 27 Máj 2019, 05:56

No ja si neviem predstavit mat 15 okruhov, cize 15 isticov(?) v byte a ty zas 15 okruhov s tymito chranicmi. :) Pred 100 rokmi si nevedeli predstavit, ze budu istice a prudove chranice toboz nie. Prudovych chranicov mas kolko?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok