Generator frekvencii

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 03 Mar 2019, 22:39

Premyslam nad kupou generatora frekvencii. Frekvencny rozsah do 120 MHz staci. Potrebujem moznost vystupu ci uz nemodulovaneho, alebo aj modulovaneho signalu (tu by mi stacil napr. staly 1 khz ton). Hlavne pouzitie: zladovanie FM/AM prijimacov a ich medzifrekvencii. Ale urcite sa bude hodit aj na ine veci do buducna.
Co som si robil research, je par moznosti:
1. TSG-17 vyzera dobre ale iba navonok. Videl som videoreview, kde to typek hodil na osciloskop, zistil, ze vystupna uroven je zavisla od nastavenej frekvencie (wtf?) a zvnutra krabica skoro prazdna, krivo osadene suciastky, same studenaky, spinavy plosak, no fuj. Celkovo tento "pristroj" ma na nete zle recenzie.
2. RF signal generator - na tento ludia pisali, ze mal nestabilnu frekvenciu, a niektorym prisiel nefunkcny
3. Modul s AD9959 - k tomu som nenasiel vobec nic, zrejme by sa mal ovladat pomocou MCU co by som hadam zvladol, ale bez dokumentacie ani ranu
4. zbastlit si nieco vlastne - ale nepodarilo sa mi najst ziadnu overenu konstrukciu, kde 1) budu poctive THT suciastky a ked uz SMD tak v puzdrach, ktore sa este daju letovat, 2) budu normalne zohnatelne suciastky, 3) nebude DDS cip v cene od 40 eur hore
No a ked by som nieco mal kupovat, najradsej z EU, nech sa vyhnem peripetiam s postovnym, danami a clom. Na TME maju len same profi pristroje v cene od tisicky vyssie, tolko nedam.
Tak som z toho jelen. Co by ste poradili?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa bobo87 » 03 Mar 2019, 22:47

Ahoj, doma mam https://www.siglent.eu/sdg2042x.html a po SW "uprave" bezi do 120MHz. Za mna spokojnost.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 04 Mar 2019, 04:14

ak chces stravit nejaky cas programovanim MCU a debugovanim, tak by som odporucal tu vyvojovu dosku na AD9959. To ma zarucene parametre podla datasheetu a neprekvapi to.
Ja som dlhu dobu improvizoval pouzivanim GDO BM342 a roznych vazobnych sluciek, prepinatelnych attenuatorov a diodovych sond. Na zladovanie prijimacov mi to vacsinou stacilo, problem bol, ked som chcel zladovat pasmove priepuste. Tam jednoznacne wobbler velmi ulahcuje zivot.
Ten analogovy generator je taka macka vo vreci, nema rozmietanie, FM a ine zakladne veci. Na zaciatok by mohol stacit, ak potrebujes pristroj hned a nemas cas na odladovanie tej konstrukcie s DDS. Ja by som to ale asi nekupoval, ak by som nebol v nudzi. Predpokladam, ze to skor chces na amaterske veci a nie na zarobok.
Inu, tu medzi radioamatermi sa vyskytuju ruske generaotry tusim G4 do 300MHz, su to ovela slusnejsie masiny, nez ta cinska potvora- viac muziky za menej penazi, ak vies, s kym sa dohodnut. Kazdopadne ma slusnu stabilitu kmitoctu, dobre rozlisenie pri preladovani, a lepsie kalibrovany atenuator. Sem-tam som ich videl na Bazosi alebo bazar.sk v sekcii pristroje.

Inac, v AR bol celkom podareny generator do 110 MHz od dvojice Dolezilek, Munzar. Je tam ale vela mechanickej roboty.
V daktorom z PE AR vysla konstrukcia signalneho generatora, tusim prave pan Munzar, niekedy medzi rokmi 2010-2014. A taktiez Martin Senfeld OK1DXQ zverejnil celkom vydareny wobbler do 150 MHz. AK by si s tym pockal, mam nakupene DDS obvody, mikroprocesor a digitalne attenuatory nan. Dnes mam uz lepsie pristroje, tak mozem ti posunut suciastky nan za nakupnu cenu, ak by si chcel. To bola slusna konstrukcia, ktora nevyzadovala vela mechaniky a bola navrhnuta ako slusny generator za malo penazi.
Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2019, 18:36

Vdaka za info. Programovanie nie je problem, problem je, ze k tomu modulu som nenasiel ziadnu dokumentaciu.
Cas ma nijako nesuri, a ano, chcem to len pre amaterske vyuzitie, nie na zarobkovu cinnost, preto by mi stacilo aj nieco lacnejsie. Len ten cinsky pristroj je ksunt za vela penazi (s postovnym a vypalnym pre stat by ma stal dobre cez stovku), za tie prachy by som chcel poctivu kvalitku. Podla video review dokonca negeneruje ani sinus, ale nejaku zaoblenu "pilu", a ten meniaci sa output level by mi asi vadil...
Nevies, v ktorom AR presne bola ta konstrukcia, na ktoru mas suciastky? Mne sa to najst nepodarilo...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

OK2HAZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Mar 2013, 16:00
Bydlisko: Praha
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa OK2HAZ » 04 Mar 2019, 20:02

Ahoj,
já jsem s tím čínským generátorem celkem spokojen, frekvenční stabilita je cca 100Hz. Modulování FM signálu 1/2/3kHz je OK a CTCSS také.Vystupní úroveň sedí s ukazatelem do 3dB.
0

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa fandapro » 05 Mar 2019, 05:18

0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa ondistef » 05 Mar 2019, 09:05

Pozri si toto zapojenie, z toho popisu usudzujem, že sa dá nastaviť do 120 MHz a s krokom 1 mHz pri fref = 300MHz
http://dvaluch.web.cern.ch/dvaluch/DDS/

Čo som tak prebehol, tak sú tam použite dostupne komponenty, akurát pri tom obvode DDS AD9854 je ta cena 52€ na tmečku.

Prípadne ešte
http://lea.hamradio.si/~s53mv/dds/theory.html
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa ypsi » 05 Mar 2019, 10:25

Toho Valuch-a mam postaveneho, fungoval pekne.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 05 Mar 2019, 22:24

fandapro napísal:A co stavebnice odtud
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... aa4d0c0f4e
Maju prilis maly frekvencny rozsah.
ondistef napísal:Pozri si toto zapojenie, z toho popisu usudzujem, že sa dá nastaviť do 120 MHz a s krokom 1 mHz pri fref = 300MHz
http://dvaluch.web.cern.ch/dvaluch/DDS/

Čo som tak prebehol, tak sú tam použite dostupne komponenty, akurát pri tom obvode DDS AD9854 je ta cena 52€ na tmečku.

Prípadne ešte
http://lea.hamradio.si/~s53mv/dds/theory.html
Ten Valuch bohuzial pouziva cip AD9854 v hodne nechutnom SMD puzdre :(
To druhe ma ARM, ktore nemam moznost programovat.
No, nahodou sa tu na stranke objavila recenzia generatora z Ciny. Je to ten isty, ako v mojom prvom prispevku v bode 2). V recenzii sa pise, ze vsetko je viacmenej OK. Za tu cenu sa mi neoplati stavat nic vlastne, a uz vobec nie riskovat odpalenie cipu za 52€ chybou v konstrukcii :?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa TAZ » 06 Mar 2019, 10:11

ypsi napísal:Toho Valuch-a mam postaveneho, fungoval pekne.
Fungoval?
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 06 Apr 2019, 21:36

No nakoniec som kupil ten generator z bodu 2) v prvom prispevku. Cinan k nemu nedal ani adapter ani manual. Za tie prachy by som aspon toto minimum ocakaval. No nic, adapter som nejaky splasil, a na ovladanie som prisiel systemom pokus-omyl. Horsie je, ze som asi dostal defektny kus, lebo vystupny signal je ukrutne slaby. Ked to pustim do RTL-SDR, musim vyhulit RF Gain naplno, aby vobec bol signal viditelny v spektre a bolo pocut ton (modulovany). A pritom som mal vystup z generatora nastaveny na mozne maximum (-70dB). Na obrazku vpravo je na porovnanie FM stanica, ktoru mi to chytalo na ten kusok drotiku, ktorym som mal prepojeny generator s SDR.
sdr.jpg
V recenzii na SvetElektro v ramci diskusie mi bolo poradene, ze nieco je zle. A ked som nastavil 10,7 MHz modulovany 1 kHz tonom, a zapojil to do vstupu MF zosilovaca existujuceho prijimaca, nepocul som nic iba sum, ziadny ton. Tak taky pristroj je mi nanic, asi ho budem musiet vratit, skoda. Predsa len je to Cina, kvalitka sa nedala ocakavat. Lenze ked kupit generator, ktory bude aspon v zakladoch fungovat, na hobby vyuzitie (nie profi v cene par tisic €) je taky problem...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa ypsi » 07 Apr 2019, 05:19

TAZ napísal:
ypsi napísal:Toho Valuch-a mam postaveneho, fungoval pekne.
Fungoval?
Funguje stále, len už ho nevyužívam.
0
...som zhasol...

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Apr 2019, 06:12

pozerám, že strach z číňana sa naplnil.
Je otázka, či sa to oplatí posielať naspäť. Ak nie, tak by bolo za hodno otvoriť to a pozrieť výstup z PLL, akú intenzitu to má. Možno to bude len nejaká banalita- napr. studený spoj na niektorom z RF vedení, v horšom prípade predajca predával model s odpáleným výstupom, ktorý dostal po reklamácii nie ako nový.
Ináč, pozeral som, že cez Ebay sa dajú zohnať staré poctivé analógové signálne generátory ako napríklad od RCA alebo HP, ktoré sa dajú poľahky väčšinou opraviť v prípade poruchy, akurát len na poštovnom z USA človek zaplatí možno 50 - 100 EUR.
V tvojom prípade podľa mňa ale pôjde o inú vec: buď sa zmieriš, že za 50 -80 EUR nikdy dobrý generátor od číňana nedostaneš, prepočítaj si to na čas, ktorý by si strávil bastlením konštrukcie, ktorá už bola odladená a zistíš, že aj pri najnižšej hodinovej sadzbe sa nepribližuješ.
Zostáva ti buď hladať staré ruské inkuranty, ktoré sa medzi rádioamatérmi vyskytujú, alebo si postavíš niečo podľa overenej konštrukcie, čo ti kľudne zabije niekoľko mesiacov času a plus budeš potrebovať výbavu, na ktorej ten generátor nastavíš alebo v treťom prípade sa rozhodneš si priplatiť za niečo kvalitné. Záleží, ako seriózne to myslíš s VF technikou.
Ten Danov Valúchov generátor som videl, no vyžaduje sadu drahých súčiastok a štvorvrstvý plošný spoj, ktorý ti zostane nič iné ako objednať. Digikey a Farnell držia veľa kľúčových súčiastok, no nie sú lacní. Niektoré výbehové súčiastky sú na Ebayi.
Výhoda toho generátora je, že DDS nevyžaduje nastavovanie žiadnych laditeľných cievok a funguje takmer na prvé zapojenie, i keď s tým sa pri žiadnej konštrukcii nedá rátať.
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa rohy » 07 Apr 2019, 07:25

Ja mam toto
https://www.ebay.com/itm/New-2-0-AD9910 ... Sw8-tWW75K
a som spokojny.Vyborna kvalita signalu,široky rozsah,regulacia vystupu.Minusom pre Teba by bola chybajuca modulacia.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa ondistef » 07 Apr 2019, 17:48

Tu máš celkom zaujímavo vyzerajúci generátor s ADF4351 od 35 MHz do 4,4 GHz za cenu 56€
ADF4351 DDS RF Signal Generator 35M-4.4G + TFT LCD Development board STM32F103 A1-007
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2019, 20:07

Vdaka, ale ja potrebujem aby to pokryvalo 10,7 MHz a modulaciu FM stalym tonom.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa ypsi » 07 Apr 2019, 22:10

Kdesi mám ešte polský Zopan PG20, keď, tak si pozri internet či by ti to nevyhovovalo..
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 08 Apr 2019, 10:29

ondistef napísal:Tu máš celkom zaujímavo vyzerajúci generátor s ADF4351 od 35 MHz do 4,4 GHz
Prílohy
EPE 05 2019.pdf
(633.79 KiB) 95 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Generator frekvencii

Príspevok od používateľa Mek » 12 Apr 2019, 17:47

Tak generator som dnes vratil Cinanovi po predchadzajucej dohode. 9€ postovne. Musim sa s tym zmierit. Ponukol bud replacement alebo refund. Kedze nemam istotu, ze mi neposle dalsi vadny kus, zvolil som refund. Je to skoda, lebo co sa tyka funkcii, sa mi pacil.
ypsi napísal:Kdesi mám ešte polský Zopan PG20, keď, tak si pozri internet či by ti to nevyhovovalo..
Pozrel som a dokopy nic som sa poriadne nedozvedel, iba jeden manual v polstine som nasiel. Mozes napisat aku ma min. a max. frekvenciu, ponuka modulaciu a moznost bez modulacie? AM aj FM, predpokladam (to som zistil). A v akom je stave, 100% funkcny? A aka by bola cena?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok