Rigol - nefungujú rotačné enkódery

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Rigol - nefungujú rotačné enkódery

Príspevok od používateľa Feneon » 01 Okt 2019, 21:30

Zdravím.
Mám tu Rigol DS1052E, veľmi málo používaný. Naposledy bežal niekedy v zime a od vtedy odpočíval v skrinke. Zapol som ho a nefunguje ani jeden enkóder. Tlačítka fungujú všetky, aj podsvietenie tlačidiel funguje. Prepokladal som problém v plochom vodiči medzi "klávesnicou" a základnou pcb. Otvoril som ho, nebolo v ňom ani veľa prachu. S káblikom žiaden problém nieje, konektor čistý s dobrým dovretím káblika. Enkódery som testoval multimetrom a fungujú všetky. I tak sa mi nezdá že by prestali fungovať všetky naraz. Do konektora plochého káblika som pre istotu kvapol KONTAKT sprej, aj do každého enkódera som pustil ihlou kvapku KONTAKTu. Nič nepomohlo. Som si istý že enkódery sú v poriadku, predpokladám že problém bude niekde inde. Ak niekdo už podobný problém riešil, budem vďačný za radu.

Ďakujem.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Rigol - nefungujú rotačné enkódery

Príspevok od používateľa deepspace » 01 Okt 2019, 22:05

Prečítaj si na eevblog, je tam toho vela popisané, tvrdia že v tých enkodéroch zatuhne ta hmota (mazivo) ktorá tam je a enkodér sa poškodí.., prípadne s nimi skús hýbať úplne pomaly, či budú reagovať ..
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Rigol - nefungujú rotačné enkódery

Príspevok od používateľa Feneon » 03 Okt 2019, 20:31

Takže... "nula bodov". Všetky enkódery sú plne funkčné, neopotrebované, i napriek tomu žiaden nefunguje. Ale tlačítka (aj pod enkódermy) aj led fungujú bez problémov. Ešte by mohol byť problém v MPX HC4051 ktoré impulzy z enkóderov "zbierajú", alebo s čítačom HC393 ktorý s MPX "hýbe". Snáď sa tomu v blízkej budúcnosti povenujem, na teraz to hádžem k ľadu. Som neskutočne sklamaný. Ten skop nebol v prevádzke ani 10 hodín.
0

Napísať odpoveď