Ako na fastony?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Ako na fastony?

Príspevok od používateľa nalimko33 » 16 Nov 2019, 13:26

Pred mnohými rokmi som si urobil takúto pomôcku na lisovanie fastonov do DPS. V Eagli mám upravenú knižnicu tak, aby bol takýto spoj po zalisovaní pevnejší ako keby bol faston iba strčený do diery a zaspájkovaný.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ako na fastony?

Príspevok od používateľa E001 » 16 Nov 2019, 17:55

Dobrá pomôcka, také by sa zišli najmä na osadzovanie súčiastok pri opravách, do osadenej dosky. Pri tých fastonoch radšej ohnem nožičky do strany, lebo tá skrutka odoberie hodne tepla pri spájkovaní a prehreješ DPS. Na podobné veci používam vyradené chirurgické peány rôznych veľkostí, ktoré mi zohnala sesternica - vtedy zdravotná sestra na OP.
Ináč ja na fastony neverím, radšej priamo naspájkujem vodič, najmä na výkonové časti. Videl som už priveľa spálených spojov s fastonmi.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Ako na fastony?

Príspevok od používateľa nalimko33 » 16 Nov 2019, 18:16

ja nemuím riešiť staré dosky - ten otvor v DPS je vždy v prekove alebo v jednostranke s dierou odvŕtanou tak, aby to nalisovanie bolo fakt tesné!
zatiaľ som absolútne spokojný ako s elektrickou kvalitou spoja tak aj mechanickou tuhosťou
je to iba ukážka ako sa to dá urobiť kvalitne za použitia domarobo pomôcky
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ako na fastony?

Príspevok od používateľa E001 » 16 Nov 2019, 18:39

E001 napísal: Ináč ja na fastony neverím, radšej priamo naspájkujem vodič, najmä na výkonové časti. Videl som už priveľa spálených spojov s fastonmi.
Chcel som tým povedať, že na mnohých kompresoroch, s prúdom okolo 6 -10 A sú vývody riešené fastonmi. Tie stroje si potiahnu samozrejme aj riadny nábehový prúd a neni zriedkavé, že zhorí konektor aj s káblom.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Ako na fastony?

Príspevok od používateľa nalimko33 » 16 Nov 2019, 20:49

no hej - ja ale riešim hračky s prúdmi max. 6A

budem ale rád ak sa starší členovia fóra podelia so svojimi fintičkami... duálne školstvo sa ešte len znovuobjavuje a mnohí mladí sa nemajú kde takéto veci dozvedieť
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ako na fastony?

Príspevok od používateľa E001 » 16 Nov 2019, 23:01

No veľa toho neočakávaj. :) Tiež si neni najmladší, a máš svoje skúsenosti. Páve naopak, my skôr narodení máme v hlave to,čo nám tam vštepili naši učitelia a majstri pred viac ako 40-timi rokmi. Doba sa posunula, materiály sa zmenili. A dnes sa zariadenia nestavajú na večnosť. Mnoho krát sa mi stane, že ten faston nestiahnem bez použitia sily a klieští. Ale nie z dôvodu kontaktnej plochy, ale je tam taký malý jazýček, ktorý to drží mechanicky po kope, bez ohľadu na prechodový odpor toho spoja. My sme sa učili, ako správne stočiť medené vodiče v krabici a omotať izolačkou. Neviem, čo by na to povedal dnes revizák. Možno by meraním potvrdil, že aj po polstoročí je všetko Ok.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok