Tesla BM556 - režim X/Y

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 22 Mar 2020, 17:00

Zdravím

Chcel by som sa opýtať, mám osciloskop BM556 no a chcel by som využiť režim zobrazenia X/Y
Chcel by som ho napríklad požiť pre charakterograf na meranie charakteristík tranzistorov

Vedel by mi niekto povedať ako to zobrazovanie v tomto móde funguje?
Je tam aj vstup pre ovládanie jasu?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Mar 2020, 17:02

Neviem, ako na týchto nepodarkoch, ale štandardne to funguje tak, že CH1 bude osa X, CH2 osa Y (deliče ostávajú funkčné) a osa Z má externý vstup, štandardne niekde vzadu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa josek » 23 Mar 2020, 08:33

Najskôr si môžeš nacvičiť prácu napr. s meraním fáze alebo frekvencie pomocou Lissajousových obrazcov. Ak sa ti podarí môžeš skúsiť nejaký generátor schodov, atď.
V podstate charakterograf nie je principiálne zložitý prístroj, napriek tomu by som ho nevyrábal. Ale ak chceš, v starých AR nájdeš nejakú konštrukciu, alebo aspoň pre inšpiráciu.

Tiež si môžeš pozrieť čo ponúka eBay. Občas sa nájde v niektorom bazári alebo aj eBay aj starší profesionálny výrobok ak rešpektuješ cenu. Najdostupnejšie bývajú maďarské EMG, ktoré však niekedy nebývajú v najlepšom stave.

Ak potrebuješ merať charakteristiky tranzistorov často, potom by som sa MOŽNO do toho pustil - v prípade, ak si chceš overiť, či to dokážeš.
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Harchom23 » 23 Mar 2020, 11:29

0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa E001 » 23 Mar 2020, 13:49

Drakoush napísal:Neviem, ako na týchto nepodarkoch, ale štandardne to funguje tak, že CH1 bude osa X, CH2 osa Y (deliče ostávajú funkčné) a osa Z má externý vstup, štandardne niekde vzadu.
Ale fuj, že nepodarkoch! Mám doma takého starouška a rozumiem si s ním lepšie, ako s takým malým číňankom. :D
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Mar 2020, 20:34

E001 napísal:
Drakoush napísal:Neviem, ako na týchto nepodarkoch, ale štandardne to funguje tak, že CH1 bude osa X, CH2 osa Y (deliče ostávajú funkčné) a osa Z má externý vstup, štandardne niekde vzadu.
Ale fuj, že nepodarkoch! Mám doma takého starouška a rozumiem si s ním lepšie, ako s takým malým číňankom. :D
Tiež som toho názoru, síce sú to strašie mašiny ale pracuje sa s nimi niekedy lepšie ako s tými čínskymi

josek napísal:Najskôr si môžeš nacvičiť prácu napr. s meraním fáze alebo frekvencie pomocou Lissajousových obrazcov. Ak sa ti podarí môžeš skúsiť nejaký generátor schodov, atď.
V podstate charakterograf nie je principiálne zložitý prístroj, napriek tomu by som ho nevyrábal. Ale ak chceš, v starých AR nájdeš nejakú konštrukciu, alebo aspoň pre inšpiráciu.

Tiež si môžeš pozrieť čo ponúka eBay. Občas sa nájde v niektorom bazári alebo aj eBay aj starší profesionálny výrobok ak rešpektuješ cenu. Najdostupnejšie bývajú maďarské EMG, ktoré však niekedy nebývajú v najlepšom stave.

Ak potrebuješ merať charakteristiky tranzistorov často, potom by som sa MOŽNO do toho pustil - v prípade, ak si chceš overiť, či to dokážeš.
Tak na internete je kopu zapojení, no aj v starších číslach AMARA
Ak si dobre spomínam tak som sa našiel 2 zapojenia charakterografov, prvé bolo z obvodmi tuším 7493 a asi 2-3 MAA503/504 ,avšak výžadovalo 3 napätia a to +5V a +-15V, no a druhé už bolo z nejakým CMOS čítačom + takisto 2-3 operáčné zosilňovače, je možné že opäť MAA503/504 toto zapojenie vyžadovalo už len napájanie +-15V a následne sa pomocou zeneriek upravilo napätie tuším na +-6,2V

Obe zapojenia vedeli zobrazovať chrakteristiky NPN a PNP tranzistorov no jedno vedelo ešte naviac zobrazovať charakteristiku zenerky

Sú tam ale niektoré veci, ktoré mi tam osobne (možno aj vám) chýbaju, no som si istý že sa dajú doplniť a to:
Rozsah nastavenia max. bázoveho prúdu napr. 1,2,5,10,20,50,100,200,500uA a 1mA + plynulá regulácia prúdu od nuly do max. nastaveného
Meranie výkonových tranzistorov pre kolektorový max.prúd aspoň 1-2A + prepínanie medzi meraním menších a väčších výlonových tranzistorov
Nastavenie pre meranie mosfetov z N a P kanálom
Meranie zenerových diód aspoň do 30V

(sranda by bola, ak by sa s niečím takým dali ešte merať aj triaky a tyristory :lol: )

Viem že sa tietio nároky asi veľmi približujú už niečomu čo sa komerčne výraba, no bolo by pekné mať doma take "čudo", ktoré keď človek pripojí k osciloskopu tak by s nim vedel zmerať a určiť charakteristky pomerne širokého spektra polovodičových súčiastok
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa ypsi » 23 Mar 2020, 20:50

http://www.dl4jal.eu/kls/kls.html

Keď som tu pred časom ponúkal 2ks maďarských tracerov, tak po nich ani pes neštekol. Ale už to je jedno.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Mar 2020, 21:17

E001 napísal:
Drakoush napísal:Neviem, ako na týchto nepodarkoch, ale štandardne to funguje tak, že CH1 bude osa X, CH2 osa Y (deliče ostávajú funkčné) a osa Z má externý vstup, štandardne niekde vzadu.
Ale fuj, že nepodarkoch! Mám doma takého starouška a rozumiem si s ním lepšie, ako s takým malým číňankom. :D
Ty mi budeš rozprávať? Dnes som od ypsiho dotiahol Tesla BM642, viem, čo je to mať problémy s problémami :D
Ja som mal na mysli nejaký tek. Ja viem, že väčšina považuje tie čínske sračky za zázrak a to najlepšie, čo v živote môžu mať, ale to je len ich omyl. Ja už teslám moc neverím. Boli hodne pozadu, boli veľké a mizerné. Tie teky boli lepšie. Ale zas BM56X nemusel byť taký prúser. Na svojej BM550 som mal kaput obrazovku, na BM621 odišlo VN trafo, tak som dal tým haraburdám zbohom a kúpil si teky. Odvtedy nemám problémy. Aj keď ich už zapínam len z pasie, na prácu mám Pico :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa E001 » 23 Mar 2020, 23:13

Ono je to hlavne o tom, načo ten osciloskop potrebuješ. Ja ho oprášim a štartnem možno 3 x do roka. Ináč mi len zavadzia na stole. Hovado jedno velikánske! Tiež by som mal radšej o polovicu menší a kvalitnejší tek, ale ten si na seba nezarobí. Tak tam trpím to BM ko. A trpím pri každom zapnutí, či riadne nabehne.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Mar 2020, 00:55

BM550 som kúpil za 100€, BM621 za 70€.
Tek 463 za 100€, dal k tomu LEM sondu, ktorú som predal za 100€.
Tek 314 30€.
Tek 2465B 70€.
Fakt je to drahé? Nie. Nemá to dnes hodnotu, nikto okrem nás ich totiž nepoužije, na to sú digitálne ošklivoskopy. Je to len o šťastí a ponuke. Keď je niekto pachravý, tak za to vypýta 400€. Ale ľudia, ktorím to páli to predávajú lacno, čiže nevidím v tom problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Sinuhet » 24 Mar 2020, 01:12

To by som uz isiel skor do tohoto, funguje to ovela lepsie ako tie zakladne skladacky DOS 138. Skutocne sa to uz da pouzivat, napriklad na servis spinanych zdrojov alebo bastlenie Arduina podobne to uplne staci.
https://www.aliexpress.com/item/3303538 ... hweb201603_
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Mar 2020, 01:19

Ja mám voči týmto srandám osobnú averziu a nepovažujem to za merací prístroj. Možno sa na to pozerám až príliš očami metrológa, ale proste nie. Nikdy som to nechcel, ani zadarmo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Tesla BM556 - režim X/Y

Príspevok od používateľa josek » 24 Mar 2020, 13:46

Žeby bola myšlienka zakladateľa témy využitie osciloskopa ako zobrazovanie chariek tranzistorov? :pain:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok