Tester tranzistorov, L,R,C...

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa Victorio » 02 Apr 2020, 13:47

Niečo sa udialo s testerom, mám ešte ten starší typ s Atmel procesorom, dvojriadkový displej, meria tranzistory, tyristory, diódy, rezistory, ...
a pravdepodobne statickou elektrinou, alebo meraním nevybitého kondenzátora presal kondenzátory merať.
Po pripojení kondenzátora vypíše Cell !, alebo nejaký blud, tranzistory nemeria vôbec a zaujímavé je že rezistory meria, dokonca ak pripojím na všetky tri svorky, tak zmeria, ak skratované tak vypíše 0 alebo 0.1ohm, čo je v poriadku, resp. aj ak dám iné rezistory.
Teda kanály ako také fungujú.
Ale napr. nespustí sa kalibrácia ktorá by sa mala pri skratovaní všetkých troch svoriek.
Ako som pozrel na schému, tak každá z troch svoriek je pripojená na dvojicu rezistorov a druhá strana rezistorov ide vždy na dva vstupy procesora.

Je možné že to funguje tak, že meranie rezistorov ide cez jedne vstupy a ostatné cez druhé ? a teda preto rezistory meria ?

Dalo by sa to potom nejak upraviť aby mi išlo prioritne meranie tranzistorov a kondenzátorov, lebo rezistory pomeriam aj multimetrom ?
Napr. prehodením vstupov procesora ?
Zrejme treba atmel preprogramovať resp. vedel by mi niekto poslať naprogramovaný procesor ktorý by mi tam fungoval ?
prípadne viem, že existovali nejaké modifikácie s upraveným programom a pod.

Typ toho testera neviem, na plošáku nič nie je iba transistor tester, ani verzia, a neviem nájsť doklad kde som to kupoval či Ali, Ebay , Gme alebo neviem kde...
Prípadne, je možné, že procesor je v poriadku ale problém bude v niečom inom, napr. sú tam nejaké kondenzátory, tranzistory ale neskúmal som ich účel. Ale podľa iných príspevkov to vyzerá že je procesor poškodený,

Chcel som si objednať podobný multitester ale teraz z CN ťažko niečo dostať i keď je pravda že dnes mi došiel LCD panel objednaný začiatkom januára :applause:

Ď.
0

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa fandapro » 02 Apr 2020, 14:24

Otázku směruj na
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... start=1160
tom666 ti rád poradí , nebo přeprogramuje tvuj čip. Pošli mu to cešlé i s deskou.
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Apr 2020, 14:58

Som si otvoril ten odkaz a je to velmi diskutovama tema.

Hned na zaviatku je poznamka
Poznamky:
* Vsetky kondenzatory musia byt pred testovanim vybite, inak hrozi poskodenie MCU. Velmi dolezite to je pre meranie kondenzatorov zapojenych v obvode.
Takze to sa mohlo stat..
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa AEdison » 02 Apr 2020, 15:45

Victorio mne sa podarilo odpáliť vstup na mcu len tým, že som odpojil a pripojil kondenzátor počas merania. Na testeru mám prilepený kúsok hliníkovej pásky na vybíjanie menších kondenzátorov, no aj keď si na to dávam pozor, podarilo sa... Aspoň už viem ako dať svoj tester do kopy keď mu nejak ublížim znova.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Apr 2020, 15:52

Skú sa spojiť s tom666 kúpil som od neho nový naprogramovaný šváb.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa Victorio » 02 Apr 2020, 17:08

Ok, skúsim osloviť tom666, dik za tip.

a je pravda že na vybitie kondenzátorov som si dával pozor, preto nechápem, čo sa stalo, ak boli nabité, tak na max 17V keď som opravoval nabíjačku NiCd.
Možno by to chcelo "vylepšiť" nejakým spínačom, resp. relé, ktoré by pred meraním vývody súčiastky skratovalo a premostenia odpojilo až tesne pred meraním. Zanieslo by to možno nejakú chybu ale pri kvalitnom relé s pozlátenými kontaktami alebo jazýčkové relé možno až tak nie. Objednal som si už novší typ z farebným displejom, ale aj tak by som chcem mať druhý tester spojazdnený a na ňom by som meral len kondenzátory.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tester tranzistorov, L,R,C...

Príspevok od používateľa E001 » 02 Apr 2020, 22:46

Ono to zariadenie, ak si ho kúpil od číňanka môže mať časom svoje muchy. Môj tester sa začal asi po dvoch rokoch sám z ničoho nič zapínať. Len som si všimol, že na stole zrazu svieti. Tak som mu namontoval pred baterku mechanický páčkový vypínač a neriešim.Za tú cenu nemôžeš čakať zázraky. Čas strávený nad opravou bude drahší, ako nový merák, ktorý si vážim pre jeho univerzálnosť a mnohostrannosť. Za tie prachy nič lepšie neni.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok