PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 15:52

Cavte,

Prave som si neakou neopatrnostou odpalil moj starucky PC osciloskop Picoscope 2205 ("zarobil som"). Neviem preco sa to stalo (ak viete napiste). Chcel som vidiet aky priebeh (4kHz) PWM mam na vyhrevnej spirale, ci je tam hranaty signal alebo zdeformovany. Pred tym som zmeral multimetrom napatie NB zdroja a bolo to presne 19.5V. Ked som pripojl sondu na +19.5V a GND zdroja tak osciloskop ukazoval 19.5V a ked som pripojil sondu na vyhrevne teleso ako vidno na obrazku,
Osciloskop.png
EDIT: opraveny obrazok. Teraz vidim, ze ja idiot som opacne meral. GND osciloskopu som pripojil na +19.5V. Ta SMD suciastka ma oznacenie L..B. Na tek doske som nasiel este jednu 5 vyvodovu suciastku s oznacenim S0TB alebo (SOTB pismeno O alebo coslo nula). Cisto teoreticky ak je to rovnaka suciastka, tak by to mohol byt voltage ragulator. http://hades.mech.northwestern.edu/imag ... ulator.pdf strana 4

signal zmizol a zacitil som smrad. Myslel som si ze to bude smrad zmojho obvodu, no onedlho som zistil ze to bol smrad z PC osciloskopu :oops:
Blbec, mohol som sondu prepnut do x10 a nebol by problem.... :axe:
PC osciloskop detekuje, len osciloskop nic nemeria. Odpalil som ho s kanalom A ale neide ani jeden kanal.

Toto zhorelo, ma to 5 vyvodov, ale neviem ci este nieco ine.
20200412_134156.jpg
Je tam na nom maly kraterik. Skusim ho vymenit ak vobec zistim niekde na forumoch co to je za SMD suciastku, lebo neda sa precitat popis.

Najvacsi problem mam, ze robim do skoly projekt (do konca aprila musi byt hotovy), kde som chcel dat do reportu aj priebehy signalov. Teraz si mozem piskat....
Takze paralelne budem zistovat co som odpalil a skusim vymenit a zaroven budem zhanat nahradu osciloskopu.
Ale aj tak je to uz stary osciloskop, takze ak to neopravim budem mat aspon novsi.

Takze mam dve otazky
1. Preco sa mi odpalil osciloskop?
2. Viete o neakom PC osciloskope do USB (idealne nie cinsky), do 200€(max.300€) , ktory sa hodi na "vikendove" merania v garazi? (kvalita vs. cena). Nechcem totalny lacny "nepodarok" ale ani spickovy osciloskop za 1000€. Nemam teraz cas si to pomalicky zistovat, musim sa venovat skolskemu projektu.
Mne staci posledovat pribehy, nepotrebujem super presny do Gigahertzov. Nieco na ten styl ako ked sa kupuje "Lepsi lacny cinsky multimeter".
Nieco parametrovo podobne tomuto mojmu. Parametre mojho su na strane 2
https://www.picotech.com/download/datas ... asheet.pdf

Nechcem od vas aby ste mi hladali osciloskop na internete (ale ak sa niekto nudi, moze :D ). Len ci niekto z vas ma podobny mojmu (parametre vasho viete, parametre mojho su tu v odkaze) a na zaklade toho odporucit ten vas ak je podobny, mozo trochu lepsi a nie je drahy.

EDIT:
Ze by som kupil zase to iste, model 2205A za 189€ (asi bez DPH)
https://www.picotech.com/oscilloscope/2 ... ifications

Neviem, preto sa pytam.

Dakujem.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 12 Apr 2020, 16:21, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 16:11

Ja už som raz zvažoval Digilent Analog Discovery 2. Má to v sebe veľa funkcií vrátane scopu, program do pc je voľný vrátane demo bez pripojenia hardwaru.

https://www.ni.com/cs-cz/shop/select/analog-discovery-2
https://reference.digilentinc.com/refer ... 1586700750
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 16:24

A mas ho ze by si ho trosku popisal.
Ked je to osciloskop, preco nema sondy ale len obycajne kabliky ako klasicky logicky analyzator?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 16:27

Ja ho ešte nemám. Ale našiel som to v labáku na TUKE, a keď som sa pýtal profesora, tak že na bežné merania(nie super-profi) v pohode. BNC adaptér sa tuším dá dokúpiť(alebo privyrobiť).

https://reference.digilentinc.com/_medi ... ad2_rm.pdf
Tu som ešte našiel vnútorné zapojenie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 17:12

OK. Diki za info. Uvidim ze ci este niekto s niecim prispeje...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa misocko » 12 Apr 2020, 17:25

k tomu preco si ho odpalil
mohlo sa ti na spirale naindukovat vyssie napetie (myslim ze malo pravdepodobne), alebo si cely ten meraci system vyskratoval - co GND osciloskopu a toho co si meral , nebolo nic spojene
mne sa raz podailo pustit niekolko A cez sondu , nsatstie si to odniesol len keblik k GND krokodilke , asi uz bol nalomeny , činsky chudačik.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 17:39

Teraz tak rozmýšľam, čiže gnd sondy išlo na + zdroja? Keď ten zdroj má spojené PE s -, tak to je 19.5V do skratu - ak teda scope nebol pripojený k notebooku, ktorý išiel len z baterky.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 12 Apr 2020, 17:45

Ak by si chcel možno skúsiť opraviť ten tvoj pôvodný

Tu máš "review" :
https://www.element14.com/community/roa ... views/1725

Obrázok je zo stránky :
https://goughlui.com/2014/04/13/roadtes ... ope-2205a/

Možno tento obrázok pomôže
Prílohy
DSC_8840 - Copy.jpg
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa Hop377 » 12 Apr 2020, 17:50

0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 17:50

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 18:40

Neviem ci ste si vsimli moj edit obrazku. Ja som vlastne na +19.5V pripojil GND osciloskopu. Osciloskop je napajany z USB 5V-ami. Pri otvoreni mosfetu (co ovlada ohrievacie teleso) sa to vsetko prepolovalo v osciloskope.
Dakujem za odkazy.
Musim si byt ale isty, ci je to ta suciastka, nakolko to ze je tam podobna v niekde rohu DPS, neznamena ze je to to iste. Pisal som na Picoscope forum, uvidim co mi odpisu. Idealne by bolo keby som vedel prekontrolovat kde co pomerat a podla toho posudil ako je to znicene, ci len ta jedna suciastka alebo aj ine (bez viditelneho poskodenia).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 18:51

Ja som vlastne na +19.5V pripojil GND osciloskopu
A to môže byť ten prúser. Osciloskop bol kam pripojený? K stolnému pc? Potom môže mať gnd spojené s PE.
Na druhú stranu aj dc zdroje mávajú gnd spojené s PE.
nakolko to ze je tam podobna v niekde rohu DPS
Pozeral som presne na označené miesto - ale áno, treba ísť na absolútnu istotu.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 19:36

Osciloskop bol pripojeny k NB ktory ide cez nabijacku (zdroj), lebo baterka je KO. To ci zdroj k NB je pripojeny k PEN to neviem.

Inak povedane, Na plus pol zdroja 19.5V (NB zdroj, ktory uz nepotrebujem) som omylom (nesustredil som sa kam picham sondu a jej GND, chcel som smerat priebeh napatia na ohrievacej spirale) pripojil GND osciloskopu a v okamihu ako sa otvoril N-mosfet (PWM pre ohrievaciu spiralu na 24V) tak bol pruser.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Apr 2020, 19:46

Dalo by sa pomerať, zapojiť špirálu tak ako bola, aj scope pripojiť k ntb. A potom multimetrom zmerať napätie gnd sondy voči obom koncom špirály. Keď niekde nájdete tvrdé napätie, to mohol byť ten pruser.
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa Hop377 » 12 Apr 2020, 20:05

Preco nevyskusas vybrat tu suciastku a podla datasheetu tam pripojit externe napatie, uvids ci je takma mas problem len v tom zdroji, alebo este aj niekde dalej.
Alebo aspon vyber ten stabilizator a vyskusaj to bez neho, ci Ti nebude este nieco stahovat napatie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Apr 2020, 21:08

Sorry, az teraz som si vsimol, ze to je naozaj L0TB. Som nechapal odkial si si isty ze je to LP2985.

Premeral som ten regulator (este je v doske). Tu su vysledky merania.
napatia.png
Nakolko sm na GND nameral 0.17V, po odpojeni osciloskopu od PC som prepipal GND osciloskopu a GND toho regulatora. Ak som na GNG toho regulatora dal cerveny kabel multimetra, tak nepipal, ale ukazoval hodnotu 693. Odporovy test ukazal 2.22Kohm. Ak som prehodil kabliky ( cerveny kablik na GND osciloskopu a cierny na GND regulatora) tak na prepipani mi to tiez nepipalo a ukazovalo hodnotu 803 a na odporovom merani to bolo 2.22Kohm. Diodovy test ukazal tiez hodnotu 693 a potom 803.

Malobyt to byt priamo prepojene na GND a pipat (ukazovat 0) alebo moze to byt OK?

Pockam do utorka/stredy ze ci sa mi ozvu zo suportu ze co stym. Mozno mi poslu schemu, alebo aspon udaje kde co namert, nakolko tam moze byt aj iny problem Zatial sa v tom hrabat nebudem. Potom testy ako napr. tam napojit externe napatie budem robit buduci tyzden ked nezozeniem to SMD a ak odpoved zo suportu nebude uspokojiva, ak neaka vobec bude. V najhorsom pripade im zavolam, vsak su to "susedia" (Made in UK). Aj ked neviem ci robia kvoli korona virusu.

Co su toto za suciastky? Indukcnosti. Ukazuju velmi maly odpor 0.02 a 0.03. Kabliky v skrate mi ukazuju odpor 0.02ohm.
suciastky.PNG
Zatial vam pekne dakujem za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Apr 2020, 22:24

Máš zem v lufte a na výstupe regulátora nič. Jasný výsledok.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa misocko » 12 Apr 2020, 23:16

tiez si myslim ze to na niektorom mieste schytala zem, skratka si to skratol a preslo to prave zemou (čim inym) a niekde ju otvorilo, otazne je co este zobralo
ja by som tam natvrdo dal zem ci nabehne, a pripadne potom pomeral napetia na stabilizatore
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa maxmiz » 12 Apr 2020, 23:41

Skusim aj ja povedat preco si to odpalil. Vyhrevna spirala je indukcnost. Rychle spinanie indukcnosti ma za nasledok indukovanie na nej vysokeho napatia ktore ti odpalilo oscilloskop. Prikladam priklad z jednej knihy.
Prílohy
IMG_20200412_233939.jpg
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: PC osciloskop (potrebujem novy, asi)

Príspevok od používateľa Hop377 » 13 Apr 2020, 00:46

To myslis vazne??? Merias regulator ktory ma vystrelenu dieru? Co chces namerat???
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok