Boj s hrdzou na naradi

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa fractal » 24 Apr 2020, 22:34

Pred par rokmi som si kupil nejake noname cinske krimpovacie klieste, nejaky cas som ich pouzival a potom boli odlozene do skrine a cakali na svoj cas. Cas prisiel a ked som ich zo skrine vybral tak som prekvapene zistil, ze zacali hrdzaviet. Nevyzera to nejak uplne zle, ale takmer cely povrch je pokryty malymy bodkami hrdze, co sa mi vobec nepaci. Vybral som zo skrine dalsie krimpovacie klieste rovnakej kvality v originalnom baleni, ktore este vobec neboli pouzite a su rovnako stare ako tie co som pouzival, a jemne znamky hrdzavenia som si vsimol aj na nich. Mam teda otazku, ci je to vobec normalne, ze taketo klieste zacnu hrdzaviet len tak, cely cas skladovane v suchu (v byte)? Je to obecny problem, alebo moze za to kvalitna cinska ocel? Co sa s tym da robit okrem toho, ze som to pretrel z olejom? Su nejake speci oleje (neschnuce) na osetrenie problemu hrdze na kovovych povrchoch a pohyblivych spojoch?
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Apr 2020, 22:47

Ťažko sa k tomu vyjadriť, nevieme, akú vlhkosť máš doma, ale na odhredenie sa dá použiť odhrdzovač. Mne v šuplíku nič nehrdzavie, vlhkosť sa pohybuje od 30 do 50%.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa fractal » 24 Apr 2020, 23:05

Nemyslim, ze budem mat viac, som na stvrtom poschodi, rovnako daleko od pivnice aj od strechy, daleko od otvorenych vodnych ploch. V tej istej skrini mi lezi kladivo, co tiez nie je ziaden nerez, ale jemu takmer nic nie je. Co sa tyka odhrdzovaca tak to este stale nie je v takom stave aby som ho musel pouzit, skor ma zaujima ci sa to neda nejak zastavit.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Apr 2020, 23:16

Ak je to chyba materiálu, tak moc ani nie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa oravan » 25 Apr 2020, 00:56

podobný problém som aj ja riešil ale aj naše teda Narex a podobne chytili hrdzu potom som si kuoval neviem ako to napisať brenštejn náradie z celoťivornou zárukou a bez problému viem je to drahí ale čína už vôbec .
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa enigma » 25 Apr 2020, 05:21

neviem ako vy , ale ja mám dobré skúsenosti s UNIOR - om ..... nikdy mi nehrdzaveli ani kľúče ani kliešte ....
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Milos66 » 25 Apr 2020, 07:44

Na dlhodobo nepoužívaný vercajk treba streknúť malú vrstvu nejakého priemyselného lubrikantu. Samozrejme nie WD, to je odpad s množstvom vody. to by bolo ešte horšie ako pred tým.
Čím kvalitnejší materiál, tým tvrdší. Čím tvrdší, tým viacej uhlíku obsahuje a tým samozrejme viacej hrdzavie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Harchom23 » 25 Apr 2020, 14:45

neustale mam v aute jeden kufor s naradim, striedanie teplot, kondenz, atd. dost hrdzavelo, tak som don hodil velky sacok so silica gelom (5x10cm) a je dobre...
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Apr 2020, 22:48

rust converter, napr tannic acid. povrch scerna a je odolnejsi
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Apr 2020, 22:58

Nebude lepší tanninsav, prípadne Gerbsäure?

(Všetko je to kyselina trieslová, ale anglicky je to fakin kúl).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa fractal » 25 Apr 2020, 23:25

Ked uz macat do nejakej chemie tak na to bude vhodnejsia kyselina fosforecna. Vsetky oxidy zeleza premeni na malorozpustne fosfaty a vytvori ochannu vrstvu na povrchu. Myslim, ze je to zakladna zlozka takmer vsetkych odhrdzovacov a konvertorov hrdze. Uvidim ako sa to bude spravat dalej, ak sa bude stav zhorsovat tak sa do toho pustim.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa hpeter » 26 Apr 2020, 11:08

Drakoush napísal:Nebude lepší tanninsav, prípadne Gerbsäure?

(Všetko je to kyselina trieslová, ale anglicky je to fakin kúl).
co s tym chcel basnik povedat? je jedno v akom jazyku, ja som si objednal cez ebay. tam moc s inym jazykom nepochodis...

H₃PO₄ je dobra na odstranenie hrdze (sedy povrch), to dokaze rychlejsie aj HCl ale bez ochrannej vrstvy a s vyssim rizikom korozie. napr plech v blizkosti zavretej flasi rychlejsie chyti lisku.
treba skusit ktora vrstva pri zatazi vydrzi viac. nemam dobre skusenosti s olejmi ako ochrana proti korozii.
dalsia moznost https://youtu.be/G-PtnwtOR24 na stupnici tvrdosti je nikel 4, ocel 4-4,5
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Apr 2020, 11:29

Olej ako ochrana je dobrý, ale musí byť konzervačný. Hustý, nesmie sa škvrniť. Najlepší je taký, ako na zbrane. Len mastné náradie chytať nie je dvakrát super.
Sú na trhu aj odhrdzovače, ktoré nie sú také agresívne, vyslovene na tenké vrstvy hrdze (lišku) a nefarbia tak, ako kyselina fosforečná.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa fractal » 26 Apr 2020, 12:02

H₃PO₄ je dobra na odstranenie hrdze (sedy povrch), to dokaze rychlejsie aj HCl ale bez ochrannej vrstvy a s vyssim rizikom korozie. napr plech v blizkosti zavretej flasi rychlejsie chyti lisku.
HCl pouzivam bezne na odstranovanie hrdze, ale slaby 5% roztok s pridavkom hexametylentetraminu ako ingibitora korozie. Namocit cokolvek na par hodin a je to uplne ciste, potom len preplachnut destilkou a vysusit. Ak sa to vysusi hned pri vyssej teplote tak to potom za normalnych podmienok nehrdzavie, ale ziadna ochranna vrstva tam samozrejme nie je.
S H3PO4 zatial skusenosti nemam, ale co som sa docital vcera tak sa bezne pouziva spolu s tannic acid. Vraj samotna fosforecnanova vrstva je prilis porezna a neochranuje pred koroziou az tak dobre, naradie treba dodatocne farbit alebo natierat olejom aby zakryt pory. Ked sa pouziva spolu s tannic acid tak sa vytvara pevny povlak ktory ma lepsiu stabilitu voci korozii.
Olej na ochranu by som pouzival fakt len na nejake dlhodobe skladovanie, neviem si predstavit ako s takymto naradim robit elektroniku. Na dlhodobe skladovanie som nasiel mozno aj lepsiu alternativu - pretriet naradie voskom rozpustenym v benzine, vraj to ochranuje lepsie ako olej. Pred pouzivanim sa ten vosk musi odstranit.
Tomu domacemu poniklovaniu by som moc neveril, pri elektrochemickom pokovovani sa musia dodrziavat prisne podmienky co sa tyka zlozenia roztoku, teploty a hustoty prudu, v opacnom pripade adhezia vrstvy k substratu je nizka a samotny povrch porezny.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa Sinuhet » 26 Apr 2020, 13:20

Na dlhodobe skladovanie som nasiel mozno aj lepsiu alternativu - pretriet naradie voskom rozpustenym v benzine, vraj to ochranuje lepsie ako olej. Pred pouzivanim sa ten vosk musi odstranit.
Presne tak, pouzivam vosk co sa trieka do dutin karaserii Resistin ML alebo nieco podobne. Mam s tym vynikajucu skusenost, mal som takto osetrene historicke naradie v mokrej stodole niekolko rokov a ani stopa hrdze. Len je to trochu pracnejsie ze to treba umyt petrolejom alebo este lepsie technickym benzinom.
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa magic_touch » 26 Apr 2020, 16:46

Velmi dobre skusenosti mam s olejom na zbrane. Kupis v polovnickych potrebach. Konzervuje aj maze. Po zimnych polovackach nevyhnutnost na moju starucku brokovnicu, z kondenzu by chytila lisku raz-dva. Skus, nestoji vela a staci streknut velmi malo, maly sprej vydrzi dlho...
Streknut a handrickou pretriet, nemusi z toho kvapkat olej, a naradie mozes uplne bezne pouzivar.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Boj s hrdzou na naradi

Príspevok od používateľa hpeter » 26 Apr 2020, 19:58

fractal napísal:
Tomu domacemu poniklovaniu by som moc neveril, pri elektrochemickom pokovovani sa musia dodrziavat prisne podmienky co sa tyka zlozenia roztoku, teploty a hustoty prudu, v opacnom pripade adhezia vrstvy k substratu je nizka a samotny povrch porezny.
anody uz cestuju, sam som zvedavy.
0

Napísať odpoveď