Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • VKV stereodekoder

VKV stereodekoder

Chcete pomoc┼ą v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: VKV stereodekoder

Odosla┼ąod Mek » 16 J├║l 2019, 23:41

Ivan_Ryger nap├şsal:ak m├í NE612 v├Żstupn├║ impedanciu 1.5kOhm, tak predsa k nej d├í┼í paralelne rezistor, pod─ża DC nap├Ątia na v├Żstupe IO sa rozhodne┼í, ─Źi vo─Źi nap├íjaniu alebo zemi. Ak je tam nap├Ątie v├Żrazne inak┼íie ne┼ż Vcc alebo 0V, odpor oprie┼í cez ve─żk├Ż kondenz├ítor (napr. 10nF) vo─Źi zemi.

Skontroluj si aj aká je vstupná impedancia TBA120.
Taktie┼ż treba overi┼ą, ─Źi filter zn├í┼ía reakt├şvnu z├í┼ąa┼ż, oba integrovan├ę obvody ur─Źite bud├║ ma┼ą na v├Żstupe nejak├║ nezanedbate─żn├║ kapacitu. T├í sa d├í vykompenzova┼ą induk─Źnos┼ąou, ktor├í bude vyladen├í s touto kapacitou do rezonancie.

Pockaj pockaj, trochu pomalsie. Nie som profi elektrikar, je to len moje hobby :)
Paralelne k NE612 znamena co? Ved to je IO, ma 8 vyvodov. Znamena to zapojit rezistor o velkosti 1k (kedze paralelne rezistory velkosti 1k5 a 1k daju ziadanych 600╬ę) z vystupu NE612 bud voci napajaniu alebo voci zemi (podla DC napatia na vystupe, ako pises)? A voci ktoremu napajaniu? NE612 je napajane 5V, TBA120T 12V.
To s tou reaktivnou zatazou som nepochopil. Filter nesie oznacenie "F5.5C" a priamo s tymto oznacenim som ziadny datasheet nenasiel. Niekto ich ale predava cez ebay a tvrdi, ze je to to iste ako SFSH5.5 a z jeho datasheetu som zobral onych 600╬ę.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 529
Vek: 32.55
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 17 J├║l 2019, 01:01

V├Żstup NE612 m├í┼í zapojen├Ż na vstup keramick├ęho filtra. Ke─Ć zmeria┼í nap├Ątie medzi t├Żmto bodom a zemou, pod─ża datasheetu tam bude nejak├ę kolektorov├ę nap├Ątie, ktor├ę definuje pr├║d tranzistormi vn├║tri. Preto nem├┤┼że┼í zapoji┼ą tam odpor natvrdo vo─Źi zemi alebo nap├íjaniu, preto┼że by posunul DC pracovn├Ż bod tohoto stup┼ła. Preto tento odpor zapoj├ş┼í cez 10nF kondenz├ítor vo─Źi zemi.
T├Żm by v├Żstup zmie┼íava─Źa mal by┼ą pribli┼żne prisp├┤soben├Ż. Nebude ├║plne, lebo zmie┼íava─Ź m├í aj nejak├║ v├Żstupn├║ kapacitu, ktor├║ ale datasheet neuv├ídza. za norm├ílnych okolnost├ş by si t├║to kapacitu vykompenzoval pripojen├şm ladite─żnej cievky paralelne vo─Źi spom├şnan├ęmu za┼ąa┼żovaciemu odporu a vyladil to do rezonancie, tak, aby filter nemal vstup za┼ąa┼żen├Ż kapacitou.

TBA 120 m├í pod─ża datasheetu vstupn├║ impedanciu 40kOhm a kapacitu okolo 4.5pF. T├í kapacita ti ve─żmi neovplyvn├ş vstup filtra. Som trocha zm├Ąten├Ż, o ktorej sch├ęme sa bav├şme, ─Źi tej s 10.7MHz filtrom z tvojej str├ínky alebo druhej, ktor├║ si pred chv├ş─żou zdie─żal v pr├şspevku. Ak t├í tu z pr├şspevku, tak ti na vstupe TBA120 ch├Żba odpor medzi v├Żvodmi 13 a 14, definuj├║ci vstupn├║ impedanciu (600 Ohm). Taktie┼ż nevid├şm zmysel pou┼żitia 5.5 MHz filtrov, ke─Ć┼że tie maj├║ u┼ż┼íiu prenosov├║ charakteristiku, a teda na prenos STEREO sa nehodia. Navy┼íe pou┼żitie filtra vo f├ízovom diskrimin├ítore (v├Żvody 9 a 10) m├┤┼że vies┼ą k skresleniu detek─Źnej charakteristiky.

Ivan
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 507
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod Mek » 17 J├║l 2019, 10:30

Dakujem za podrobnejsie vysvetlenie.
Ano, bavime sa o tej scheme z prispevku (to, co mam na stranke, je postarsie). MF 5,5 MHz som zvolil jednoducho preto, lebo takych filtrov mam vela z rozobratej elektroniky. Netusil som, ze maju uzsie pasmo, ako 10,7 MHz filtre. Ono ani nepredpokladam, ze by mali take uzke pasmo, aby stereo nepreliezlo, lebo napr. RDS mi preliezlo (mam to odskusane cez SDR v PC). Vo fazovom diskriminatore je pouzity filter, lebo TBA120T (verzia s T na konci) je urcena pre taketo pouzitie. Ine verzie, napr. S alebo U vyzaduju pouzitie LC obvodu. Chcel som sa vyhnut pouzitiu ladenych obvodov, kvoli lepsej reprodukovatelnosti zapojenia. Ja s nimi problem nemam (mam prislusny meraci pristroj), ale niekto iny by mohol mat.
Zatial dik, ked sa k tomu dostanem, poskusam to s tymi rezistormi a dam vediet.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 17 J├║l 2019, 15:51

Pros├şm skontroluj si, ak├ę maj├║ priepustn├ę p├ísmo, 220kHz je pre STEREO filtre.
To, ┼że ti prelezie RDS, neznamen├í, ┼że bude fungova┼ą aj stereo, frekven─Źn├í modul├ícia funguje in├í─Ź ne┼ż amplit├║dov├í. 220kHz hovor├ş o tom, ak├Ż najv├Ą─Ź┼íi modula─Źn├Ż zdvih akceptuje tento filter. Ke─Ć si pozrie┼í, ako vyzer├í spektrum medzifrekven─Źn├ęho sign├ílu s frekven─Źne modulovan├Żm s├şnusov├Żm priebehom, zist├ş┼í, kde je rozdiel.

Ivan
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 20 Aug 2019, 16:13

Medzi pinmi 13 a 14 pises, ze ti chyba rezistor, ale ten uz je vnutri TBA120T (pozri tuto stranku).
Dnes mi konecne prisiel osciloskop, tak som sa mohol s tym trochu viac pohrat. Generator signalu stale nemam, tak som to skusil inac. V mobile som si stiahol aplikaciu "Function generator" kde som pre oba kanaly (L aj R) zadal 1 kHz staly ton. K mobilu som pripojil FM transmitter. Takto to vyzeralo na vystupe z modulu prijimaca (NF_OUT, za 2M2 kondikom):
SDS00001.png

Potom som v aplikacii zmenil frekvenciu na 19 kHz pre oba kanaly. Na osciloskope sa objavila sinusovka, trochu posunuta, a pomaly pulzujuca (zvacsovala a zmensovala sa, kazda zmena trvala asi sekundu). Krajne polohy som zachytil na screenshotoch:
SDS00002.png

SDS00003.png

Moze to znamenat X veci, napriklad aj ze mobil taku vysoku frekvenciu nedava, ja neviem. Pripojenie 1k rezistoru v serii s 10n kondikom medzi pin 4 NE612 a zem nerobilo absolutne ziaden rozdiel.
FM generator mam uz slubeny od ypsiho, ale ktovie kedy ho budem mat... tak zatial som hral s tym, co mam...
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 03 Sep 2019, 21:56

Tak uz som vybaveny FM generatorom aj osciloskopom, a dnes som sa pustil do merania.
Pre zopakovanie este raz prikladam schemu.
Obr. 1 - Schema.png

Na vyvod NF_OUT som pripojil osciloskop. Zial som mal sondu nastavenu na 10x a oscik nastaveny na 1x, vsimol som si to az po ukonceni merania. Vstup do dalsieho modulu (stereodekodera, ktory nie je na scheme) co bol povodne pripojeny na NF_OUT som odpojil.
Z patice som vytiahol NE612 a na vyvod 4 som priviedol signal 5,5 MHz z generatora.
Najprv modulovany internou frekvenciou 1 kHz. Na osciloskope vystup NF_OUT vyzeral takto:
1khz.png

Potom som pouzil v minulosti postaveny stereokoder ako zdroj signalov 19 a 38 kHz. Signal 19 kHz je dostupny na pine 2 IO 4013 a signal 38 kHz na pine 13 toho isteho obvodu. Viem, od sinusovky ma daleko, ale na toto meranie staci. Tieto signaly som pripojil na vstup generatora pre externu modulaciu.
19 kHz na osciloskope na vystupe NF_OUT vyzeralo takto:
19khz.png

a 38 kHz takto:
38khz.png

Oba signaly preliezli cez keramicky filter, takze podozrenie na jeho uzkopasmovost odpada.
Moja otazocka je, ci sa z tychto obrazkov da vycitat fazovy posun, a ako. Pouzil som super funkciu osciku a to "Auto setup", a ten mi to vzdy takto pekne zobrazil. Delay je vo vsetkych pripadoch nula. Mne sa nezdaju tie priebehy fazovo posunute, ale mozem sa mylit. Treba nejake dalsie merania? Napady, ako dalej?
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 04 Sep 2019, 09:44

F├ízov├Ż posun z tohoto nevy─Ź├şta┼í, preto┼że f├ízov├Ż posun je definovan├Ż vo─Źi nejak├ęmu referen─Źn├ęmu bodu, ktor├Ż tebe ch├Żba. Referen─Źn├Ż bod m├┤┼że by┼ą napr├şklad za─Źiatok ─Źasu, ─Źo sa na osciloskope ve─żmi ┼ąa┼żko definuje, alebo napr├şklad referen─Źn├Ż periodick├Ż sign├íl. Potom povedzme povie┼í, ┼że priechod referen─Źn├ęho sign├ílu nulou bude znamena┼ą nula stup┼łov f├íze.

To, ─Źo ty potrebuje┼í vedie┼ą, je nasledovn├ę: do modul├ítora po┼íle┼í povedzme 19kHz pilotn├Ż sign├íl a 1kHz do iba jedn├ęho kan├íla. Na v├Żstupe zo stereodekod├ęra si pozrie┼í, ─Źi ti stereodekod├ęr skuto─Źne takto "rozsek├í" tvoj stereo sign├íl do jedn├ęho a druh├ęho kan├íla.
Na pochopenie ─Źinnosti stereodekod├ęra doporu─Źujem kni┼żku Mack, Kry┼íka : p┼Ö├şjem stereof├│nniho rozhlasu.
In├í─Ź, pre pochopenie sta─Ź├ş i rozpitva┼ą star├Ż di├│dov├Ż stereodekod├ęr TSD-3A, ktor├Ż sa montoval do elektr├│nkov├Żch prij├şma─Źov.

Ivan
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 04 Sep 2019, 20:32

Princip stereo vysielania som si cez leto trochu nastudoval z knizky Stavime VKV prijimace, kde tomu bola venovana cela kapitola. Pochopil som, ze fazova charakteristika musi byt co najlinearnejsia.
To, ─Źo ty potrebuje┼í vedie┼ą, je nasledovn├ę: do modul├ítora po┼íle┼í povedzme 19kHz pilotn├Ż sign├íl a 1kHz do iba jedn├ęho kan├íla. Na v├Żstupe zo stereodekod├ęra si pozrie┼í, ─Źi ti stereodekod├ęr skuto─Źne takto "rozsek├í" tvoj stereo sign├íl do jedn├ęho a druh├ęho kan├íla.
Takto som si to dnes zapojil a odmeral. Do generatora som pustil vystup zo stereokodera, do ktoreho som pustil z mobilu 1 kHz staly ton, ale iba do jedneho kanalu, druhy ostal nezapojeny.
Do dvoch kanalov osciloskopu som zapojil lavy a pravy vystup zo stereodekodera. Vyzeralo to takto.
SDS00003.png

Frekvencia nebola uplne konstantna, trochu to poskakovalo. Video tu.
Potom som oba kanaly odpojil a do kanalu 1 zapojil vystup NF_OUT (teda este pred stereodekoderom). Vyzeralo to takto
SDS00004.png

Opat to trochu poskakovalo. Video tu.
Bohuzial sa mi nepodarilo donutit stereodekoder, aby naozaj isiel v rezime stereo, teda aby zasvietila indikacna LED. Pritom som mal vsetko zapojene a nastavene spravne. Na debugovacom vystupe A290D bolo presne 19 kHz, tak ako malo byt (dostavil som potakom), a stereokoder tiez daval presne 19 kHz pilotny signal. Uroven pilotneho signalu som nastavil na maximum, pricom ked som prislusnym potakom pohyboval, menila sa "zubatost" sinusoviek na osciloskope. Ten VF generator co mam je Zopan PG20 a podla dokumentacie zvlada externu modulaciu len do 20 kHz. Tych 19 je asi tak na hrane, pravdepodobne je tam utlm a preto stereodekoder nezapol rezim stereo. Naviac vo vyslednom signale asi chyba suctova zlozka L+P, lebo ta ma byt frekvencne este vyssie. Myslim, ze tu som nahraty...
Co mam skusit dalej?
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Mek » 05 Sep 2019, 20:52

Kedze VF generator nepreniesol pilotny signal 19 kHz, skusil som to inac. Zapojil som cely prijimac tak ako ma byt, a do PC do vystupu zvukovej karty som zapojil stereo FM transmitter. Pustil som 1kHz signal iba do laveho kanala. Tu su merania.
1) na vystupe NF_OUT
SDS00001.png

Zubata sinusovka, podla ocakavania. Avsak "zuby" cestovali dolava. To bude asi ten 19 kHz pilotny signal. Bohuzial by to mohlo znamenat, ze fazovy posun nie je konstantny ale sa v case meni :?: :roll:
Video som nahral sem.
2) Na vystupe zo stereodekodera. Oba kanaly som zapojil do dvoch kanalov osciloskopu, preto su na obrazku dve farby. Takto mi to ukazal oscik po nastaveni "Auto setup", casova zakladna 50us/div
SDS00002.png

Zda sa, ze prepinanie kanalov funguje dobre, je tam chvilku jeden kanal a chvilku druhy. Ale zaraza ma neustale preblikavanie signalu, tipujem ze to bude problem. Video je tu. Bohuzial mobil nevie dobre natocit farby, preto su oba signaly rovnako biele :roll: Ale z obrazku hore je zjavne, ako to ma vyzerat.
3) To iste ako 2), iba s casovou zakladnou 200us/div. To uz vyzera lepsie, a tiez vkuse preblikavalo.
SDS00003.png

Video tu.
Neviem, co z tychto merani vyplyva. Snad len, ze nieco nie je v poriadku, ale co?
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na VF technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist