Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Adalm Pluto, aneb Pluto SDR

Adalm Pluto, aneb Pluto SDR

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Adalm Pluto, aneb Pluto SDR

Odoslaťod OK1IN » 29 Okt 2019, 13:02

Za jímáte se o příjem či vysílání na VKV pásmech a výše? A znáte Puto SDR?
Pokud ne, je to chyba...

SDR je fenomén dnešní doby, za málo peněz poskytuje opravdu hodně muziky. Dnes je na trhu k mání mnoho SDR přijímačů i transceiverů. Historicky nedávno se objevil i kousek od Analog Devices s názvem ADALM Pluto. Proč tak divný název - ADALM? No protože Analog Devices Active Learning Module :-)

Obrázok

A tato krabička není nic méně, než plnohodnotný DUPLEXNÍ transceiver, který dokáže dost neuvěřitelné věci za pouhých ca 150€ dle toho, kde jej koupíte. Já jej pořídil u Mouseru. Po objednávce byl na stole za 3 dny, a to byl vypraven ze skladu v Texasu!

Pojďme se tedy podívat, co nám to propaguje výrobce:
- rozsah 325MHz až 3.8GHz
- šířka pásma 20 MHz
- převodníky 12 bit ADC a DAC

Protože jak známo, výrobce se v parametrech vždy jistí, provedl jsem potřebné SW úpravy pro rozšíření možností (viz odkazy) a otestoval TRX s programem SDR#.

Výsledek úprav:
- rozsah 68 MHz až 6 GHz
- šířka pásma 56 MHz
- dvoujádrový procesor

Přijímač se zdá být po prvních pokusech velmi citlivý. TRX má dva nezávislé anténní konektory a tudíž plně duplexní provoz.

Obrázok

První pokusy
Ráno jsem na terasu provizorně vystrčil dualband "bílou hůl" 144/432 MHz, ale při provozním aktivu jsem na ni poslouchal i stanice na 23cm. Citlivost Pluta mě opravdu velmi mile překvapila. Dopoledne se na chvilku spustila Es směrem do R3 a tak jsem přeladil na OIRT. Pásmo bylo plné ruských FM stanic, spolehlivě šlo u všech stereo...

Obrázok

Pluto SDR na ethernetu nebo WiFi?
Ano a není to žádný problém. Při pokusech jsem se chvíli zamotal, než mě napadlo si POŘÁDNĚ přečíst, jak se provádí změna konfigurace - tj. změnit soubor config.txt v Plutu a pak jej NEODPOJOVAT FYZICKY, ale jen jako zařízení od USB portu v liště systému Windows. Rekonfigurace pak proběhla naprosto bez problémů a SDRko začalo dělat co má. USB/WiFi modem je D-Link typu DWA-131, ethernet modem je Axagon ADE-XA. Systém je našel bez problémů a konfigurace proběhla napoprvé.

Obrázok

Vlevo je první pokus s připojenými modemy pro ethernet i WiFi najednou, po odzkoušení funkčnosti obou přenosů je vpravo výsledná konfigurace s ethernetem. Po ethernetu i WiFi není problém v příjmu s maximální šířkou pásma, použit program SDR#. Vše pracuje jak má - velkou předností je možnost tuto konfiguraci umístit kamkoliv (např. ke stožáru ard.) a vše ovládat vzdáleně. Máme totiž k dispozici plnohodnotný remote SDR TRX.

Na závěr jedna malá praktická poznámka - používejte kvalitní stíněné kabely a pro napájení Pluta i kvalitní zdroj. Jakékoliv rušení nebo silové pulsy vedly v mém případě vždy k zamrznutí komunikace.

Zamrzání komunikace
Velmi často mi zamrzala komunikace Pluta po ethernetu, stačilo cokoliv zapnout, vypnout atd. Jakákoliv špička v napájení a dokonce i jen z okolí vedla k zatuhnutí. Nakonec se ale přece jen podařilo odhalit viníka - izolované země. Já to vyřešil jednoduchým spojem na napájecí tlumivce, ale od Robina Getze (vývojář Analog Devices) jsem dostal tuto radu:

Depends on the problem you are describing. Shorting the DC choke can allow RF problems to pop up on certain PCs. Most problems are an interrupt storm from the USB3320 and bad Linux driver which crashes when it can’t handle all the interrupts. Increasing R88 to 24.9 kΩ fixes that.


Nicméně, nezkoušel jsem ji, v mém případě je řešení dostačující, protože jj nemám přímo spojen s PC. Po komunikaci Pluto chodí excelentně, doporučuji ovšem minimálně 100MHz ethernet!

Nakonec jsem Pluto vzal sebou na cesty a zřídil mu nový kabát z duralového krytu starého analogového modemu. Současná konfigurace využívá USB port pouze pro napájení TRXu, komunikace jede po LAN.

Obrázok

Tolik prozatím o tomto zajímavém kousku SDR "železa". Další zkušenosti budu postupně doplňovat, zejména doplnění obvodu PTT, alternativní FW pro ATV či příjem (WebSDR) atd.

Odkazy:
https://cz.mouser.com/new/Analog-Device ... alm-pluto/
https://wiki.analog.com/university/tool ... uick_start
https://www.sdr-radio.com/Radios/Pluto
https://www.rtl-sdr.com/adalm-pluto-sdr ... x-install/
http://www.ok1in.cz/?Technika/Pluto-SDR
https://twitter.com/ok1in
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie
OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Vek: 59.51
Založený: 28.10.2019
Bydlisko: Slaný
Karma: 0

Re: Adalm Pluto, aneb Pluto SDR

Odoslaťod OK1IN » 29 Okt 2019, 14:04

K zamrzání komunikace jeden malý doplněk:

Obrázok

Takto je provedeno spojení obou zemí v reálu...

Pluto SDR jako generátor či spektrální analyzátor do 6 GHz
Samozřejmě toto hned napadne každého, kdo si s ním bud hrát trochu déle. A samozřejmě je to možné, první výsledky jsou již na světě a lze je snadno otestovat. Jakýkoliv program pro SDR transceiver (např. SDR# či SDR Console) z Pluta rázem udělá VF generátor.

Spektrální analyzátor už je poněkud složitější, ale dostupný - jednou z možností je využití ssh terminálu:

Obrázok

Výpis programu a popis instalace je v tomto odkazu. Další možností je využít MatLabu, ale to už je pro mnohé nedostupný krok. Samozřejmě budou dále přibývat různé varianty, jak je budou autoři zveřejňovat.
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie
OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Vek: 59.51
Založený: 28.10.2019
Bydlisko: Slaný
Karma: 0

Re: Adalm Pluto, aneb Pluto SDR

Odoslaťod TONIK1953 » 30 Okt 2019, 18:21

Petře.
Díky za inspiraci. 73 de OK7AJ
TONIK1953
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Vek: 66.82
Založený: 02.09.2012
Bydlisko: Tábor, CZ
Karma: 0


Naspäť na VF technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd