Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Nejak├ę ot├ízky na r├ídioamat├ęrov

Nejak├ę ot├ízky na r├ídioamat├ęrov

Chcete pomoc┼ą v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Nejak├ę ot├ízky na r├ídioamat├ęrov

Odosla┼ąod Altar4972 » 03 J├║n 2020, 07:44

Zdrav├şm.
K├║pil som deck├ím Sencorky smr 600, bolo mi to odporu─Źen├ę ako jedno z t├Żch naj v "leg├ílnom p├ísme" a medziach z├íkona. Ke─Ć┼że predo┼íl├ę, detsk├ę vysiela─Źky sa mali probl├ęm dovola┼ą z izby do izby chcel som nie─Źo "lep┼íie", nech to m├í nejak├Ż v├Żznam aj ke─Ć p├┤jdeme niekam na t├║ru. V┼íetko funguje naozaj OK aj ke─Ć sme u┼ż p├ír krat museli zmeni┼ą kan├íl a s n├şm aj subkan├íl ke─Ć┼że sme neboli jedin├ş ─Źo nie─Źo tak├ęto zrejme pou┼ż├şvaj├║. Som milo prekvapen├Ż ak├Ż obrovsk├Ż dosah to m├í na dedine ale aj v dos┼ą zastavan├Żch ├║zemiach.

Na moje prekvapenie sa z ─Źasu na ─Źas vo vysiela─Źk├ích ozve aj nejak├í (mysl├şm si) r├ídioamat├ęrska prev├ídzka. Najm├Ą vonku na vo─żnom priestranstve. Najprv som to nerie┼íil ale po asi 3┼ąom z├í┼żitku som sa pustil do h─żadania ─Źo znamenaj├║ v┼íetky tie - Jozef-Norbert-xx-....roger...5...lok├ítor a pod. Tak┼że nejak som sa sna┼żil t├Żm "protokolom" prel├║ska┼ą a nemysl├şm si, ┼że toto je nie─Źo ─Źomu by som sa chcel nejak viac do h─║bky venova┼ą ale m├ím jednu ot├ízku. Mo┼żno sprost├║ ke─Ć┼że do toho st├íle nevid├şm.

M├┤┼żem sa pok├║si┼ą odpoveda┼ą na t├║ "v┼íeobecn├║ v├Żzvu" ak dajme tomu viem poda┼ą inform├ície o svojej poz├şci├ş, sile sign├ílu, kan├íle ale nem├ím "koncesiu" (zrejme som teda nen├ş ─Źlovek so vzdelan├şm a sk├║┼íkami z TUSR) a neviem teda (zrejme to tak je, neviem, p├Żtam sa) poskytn├║┼ą ┼żiadne to svoje ID/zna─Źku,, ten k├│d za─Ź├şnaj├║ci mysl├şm OM...)? Alebo naopak - m├┤┼żem sa ja s├ím pok├║si┼ą o "CQ" ak som dakde fakt ┼że v prdeli na kopci a som stra┼íne zvedav├Ż ─Źi ma niekto po─Źuje?

Je to moc "drz├ę" ?
─Äakujem.
Altar4972
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 13
Zalo┼żen├Ż: 05.07.2014

Re: Nejak├ę ot├ízky na r├ídioamat├ęrov

Odosla┼ąod breta1 » 03 J├║n 2020, 10:17

Jestli mluv├ş┼í o PMR p├ísmu 446 MHz, tam m┼»┼że┼í d─Ťlat "prakticky" cokoliv
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9068
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Altar4972 » 03 J├║n 2020, 10:55

├üno, jedn├í sa len o PMR. V─Ćaka
Altar4972
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod turbodizel » 03 J├║n 2020, 11:12

Všedky odpovede sa dozvieš na stránke http://www.hamradio.sk
turbodizel
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 4
Zalo┼żen├Ż: 02.02.2020

Odosla┼ąod Altar4972 » 03 J├║n 2020, 11:40

T├║ str├ínku som u┼ż pozeral ale je pre m┼ła ┼ąa┼żko str├ívite─żn├í. Jednak mi pr├şde ako z minul├ęho storo─Źia a jednak je tam k├│├│├│pec veci k r├ídioamaterizmu ktor├ę vedie┼ą nepotrebujem nako─żko m┼ła zauj├şma len to ob─Źasn├ę "zavolanie" si na PVR.
Altar4972
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pixell » 04 J├║n 2020, 08:28

https://www.scbr.sk
Po┼ítuduj mo┼żno tu. Hl├ískovacia tabu─żka Lok├ítor a tak├ę veci si po─Ź├ştaj.
pixell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 453
Vek: 38.1
Zalo┼żen├Ż: 14.02.2012

Odosla┼ąod om4wy » 04 J├║n 2020, 08:56

Na PMR frekvenci├ích nie je klasick├í r├ídioamat├ęrska prev├ídza. Koncesovan├Ż r├ídioamat├ęri maj├║ svoje vlastn├ę vyhraden├ę frekvencie. Ak sa chce┼í dozvedie┼ą nie─Źo viac, sk├║s po┼ítudova┼ą oh─żadom CB (Citizen Band). Takmer v┼íetko plat├ş aj pre PMR. Aj prev├ídzka na CB a PMR m├í svoje pravidl├í. To, ─Źo si po─Źul, bolo pravdepodobne be┼żn├ę spojenie na p├ísme. Pri CB aj PMR m├┤┼że┼í pou┼ż├şva┼ą svoj volac├ş znak, ktor├Ż si ur─Ź├ş┼í, napr. Orol1, alebo svoje meno, pr├şpadne, ak m├í┼í pridelen├║ volaciu zna─Źku telekomunika─Źn├Żm ├║radom (napr. ja m├ím om4wy). Zna─Źku, ktor├í sa podob├í t├Żm, ktor├ę pride─żuje telekomunika─Źn├Ż ├║rad, neodpor├║─Źam pou┼ż├şva┼ą.

P├ír dodato─Źn├Żch inform├íci├ş:
- ke─Ć po─Źuje┼í report 59, to znamen├í, ┼że po─Źuje┼í druh├║ stranu ─Ź├şslom 5 (─Źitate─żnos┼ą, ─Ź├şslo 5 je ─Źist├í ─Źitate─żnos┼ą, ┼ík├íla 1-5, prax 3-5), 9 sign├íl pod─ża S-metra na vysiela─Źke, nie ka┼żd├í ho m├í (┼ík├íla 0-9, pr├şp. +, +10, +20)
- rogger, ktor├Ż spom├şna┼í, sa pou┼ż├şva na potvrdenie toho, ┼że si spr├ívu druhej strany prijal a porozumel si,
- z├íkladn├Ż vzor spojenia (ak by si to chcel aplikova┼ą) je tu "volacia zna─Źka", report RS (─Źitate─żnos┼ą, sila sign├ílu), spr├íva o takmer ─Źomko─żvek, na p├ísme sa nepreber├í politika, nepou┼ż├şvaj├║ sa vulgarizmy, naopak, pou┼ż├şva sa dobr├Ż HAMSPIRIT - sk├║s pogoogli┼ą

Mo┼żno ┼ąa to chyt├ş a sprav├ş┼í si koncesiu / licenciu. To je u┼ż tro┼íku vy┼í┼íia m├ęta v oblasti r├ídioamat├ęrskej slu┼żby. Pre m┼ła bola najlep┼íia dovolenka r├ídioamat├ęrsky kurz, HI.
om4wy
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2012

Odosla┼ąod helios » 13 J├║n 2020, 10:40

E┼íte je vhodn├ę doda┼ą, ┼że mnoh├ş koncesovan├ş r├ídioamat├ęri vyu┼ż├şvaj├║ aj CB p├ísmo na dia─żkov├ę spojenia. Be┼żne vysielaj├║ na 100W v├Żkonu a viac, zdvih modul├ície, ktor├Ż ide aj cez tri kan├íly. Pred dvoma t├Ż┼żd┼łami som po─Źul na CB amat├ęra z Nizozemska, ktor├Ż uv├ídzal v├Żkon 1kW do delta loop ant├ęny. To sa potom dobre robia spojenia. 8O To pr├íve odradzuje mnoh├Żch za─Ź├şnaj├║cich z├íujemcov o vysielanie, ktor├ş so 4W v├Żkonu ─Źasto nemaj├║ ┼íancu urobi┼ą slu┼ín├ę spojenie. :pain:
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 897
Vek: 58.79
Zalo┼żen├Ż: 02.11.2013
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Jirka84 » 13 J├║n 2020, 12:25

pro helios, nemas tak docela pravdu. Já jsem na CB se zakladem (4W) na Maxona 1000, 1/4 antenou (Skylab) z Olomouce delal spojeni s amaterem z Danska za 5,9. Mam od neho dokonce QSL. S kamionama jsme se , postupne pres celou ČR, domlouvali na moskevske prekladiste. Byli jsme slyset a taky slyseli nas na pobrezi Španelska. Taky jsme (Moravaci ) s Topasem na Gerlachu meli podobne spojeni . Zalezi tedy hodne na QTH a podminkach sireni v tomto pasmu....

[
Mám rád: Tady jsi taky doma
Pro radost
Zabava doma Kutn├í Hora ... Z├íbava pro zn├ím├ę Pod─Ťbrady

..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2072
Vek: 69.43
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod zipaj » 13 J├║n 2020, 14:23

helios nap├şsal:E┼íte je vhodn├ę doda┼ą, ┼że mnoh├ş koncesovan├ş r├ídioamat├ęri vyu┼ż├şvaj├║ aj CB p├ísmo na dia─żkov├ę spojenia. Be┼żne vysielaj├║ na 100W v├Żkonu a viac, zdvih modul├ície, ktor├Ż ide aj cez tri kan├íly. Pred dvoma t├Ż┼żd┼łami som po─Źul na CB amat├ęra z Nizozemska, ktor├Ż uv├ídzal v├Żkon 1kW do delta loop ant├ęny. To sa potom dobre robia spojenia. 8O To pr├íve odradzuje mnoh├Żch za─Ź├şnaj├║cich z├íujemcov o vysielanie, ktor├ş so 4W v├Żkonu ─Źasto nemaj├║ ┼íancu urobi┼ą slu┼ín├ę spojenie. :pain:

Ono m├í┼í aj r├ídioamat├ęrov s koncesiou, ktor├ş nastavia zdvih na maximum alebo vysielaj├║ v├Żkonmi okolo 1KW a viac, pritom je pre triedu E povolen├Ż v├Żkon iba 300W a pre triedu N 100W, vy┼í┼íie v├Żkony s├║ iba na ┼ípeci├ílne povolenie. A ako najv├Ą─Ź┼í├ş vtip vyznie recenzia 2KW PA ke─Ć si otvor├ş┼í ─Źasopis r├ídio┼żurn├íl ....
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2754
Vek: 45.17
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod helios » 13 J├║n 2020, 14:47

Jirka84:
To som si nevymyslel, to povedal ten HAM na druhej strane, nemci zasa i┼íli v├Żkonmi od 100 do 200W. A ├íno, v dobr├Żch podmienkach sa d├í urobi┼ą spojenie aj na ru─Źn├║ stanicu a teleskopku - s├ím som urobil e┼íte d├ívno spojenie s Birminghamom zo strechy panel├íku na STABO SH6200. A tie┼ż po─Źujem ─Ć├ęvo─Źku z moskovskej taxislu┼żby na 11 kan├íli, ─Źo sa onehd├í pochv├ílila, ┼że ide na t├│┼że adn├║ l├ímpo─Źku ─Źet├Żre kilov├íta. Talianov ani nebudem spom├şna┼ą, to je kateg├│ria sama za seba, ol├í├í, oll├í, p├şskanie, muzika a podobn├ę prejavy...
helios
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 897
Vek: 58.79
Zalo┼żen├Ż: 02.11.2013

Odosla┼ąod kimlo » 16 J├║n 2020, 10:42

Ke─Ć s├║ dobr├ę podmienky, tzv. sporadika, d├í sa porozpr├íva┼ą na p├ísme aj s taxik├írom z N.Y.
kimlo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 52
Zalo┼żen├Ż: 17.12.2008

Nasp├Ą┼ą na VF technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist