Novinky vo vysielaní AM

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 12:43

Na rozsahoch stredných vĺn (MW) a dlhých vĺn (LW) pokračuje aj v tejto dobe vypínanie ďalších vysielačov čo určite nepoteší majiteľov historických rádioprijímačov loviacich v éteri po zbytkoch rozhlasového vysielania. Pomaly ale iste sa malými krôčkami blížime ku stavu, keď rozhlasové pásma v rozsahoch AM na stredných a dlhých vlnách ostanú celkom mĺkve ...
Viac informácii nájdu záujemci o posluch rozhlasových vysielačov AM na:

http://mediumwave.info/news.html
0
muziker

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Jan 2016, 13:04

Tak historikom ostava uz len zbastlit pre testovanie AM vysielac a prepojit ho s nejakym fm modulom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 13:28

Nakoniec to na rozsahoch AM asi fakt skončí tým, že každý si bude počúvať len svoj vlastný (zbastlený) vysielač :)
I keď pred nejakým časom to vyzeralo, že čeština v éteri vo vysielaní AM na rozsahu stredných vĺn celkom zanikne, zatiaľ ale naši susedia v ČR nejaké rozhlasové vysielanie zachovali.
Stredné vlny síce opustil ČRo Plus (5.1.2016) ale miesto toho ide naďalej ČRo2. Na 639 kHz z Liblic 5.1.2016 skončil program ČRo 2. Podľa dostupných informácií (webstránky) platí, že na stredných vlnách AM "nás můžete poslouchat na Ostravsku na vysílači stanice Dvojka od 16 do 24 hodin". Přepínání ČRo 2 a ČRo Plus zatím zůstává pouze na ostravské frekvenci.
Ale na západ od ČR to nie je vôbec radostné: "Právě dochazí k brutální likvidaci středovlnných vysílačů, např. na Silvestra došlo téměř k likvidaci AM provozu v Německu a ve Francii ".
0
muziker

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa ferguson » 07 Jan 2016, 13:33

A existuje nieco take? Napriklad aj keby to ma vstup "sluchatkovy" a vysielalo by to AM? Ja chytam len par slabuckych stanic na KV, ale DV mam cele pasmo totalne zarusene. Tak by ma potesilo pocut aspon nieco v normalnej kvalite.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 13:58

To ferguson: Akosi nerozumiem tomu. Čo má mať " vstup sluchatkovy" a má vysielať AM ?

Ako by to malo byť v Ostrave do budúcna: V Ostravě jsou plánovány dva denní výpadky někdy v polovině ledna, takže to by mohlo skutečně znamenat přípravu nového samostatného vysílače pro ČRo Plus, pač na Ostravsku není volný FM kmitočet.

V Ostravě a Českých Budějovicích by měl údajně brzy začít vysílat Plus na další odlišné frekvenci, v původní síti zůstane Praha celý den.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa xmilos » 07 Jan 2016, 14:02

Chjo, kde su tie casy, ked nebolo miesto na AM a vecerom sa miesali stanice jedna cez druhu.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 14:20

Na rozsahu stredných vĺn v ČR vysielajú dnes aj ďalšie vysielače ako: Dechovka 1233 , Country radio 1062 a Český Impuls 981 . Problém pre poslucháčov vo väčších vzdialenostiach (platí to často aj pre slovenských poslucháčov, keďže u nás pohotovo zrušili všetky vysielače bezo zbytku. Na rozsahu DV myslím že sme na Slovensku ani nemali žiadny vysielač) je malý výkon vysielačov SV v dnešnej dobe, takže často ide viac-menej o lokálny posluch.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa miroja » 07 Jan 2016, 15:14

Na DV bol aj pred rozdelenim len jeden vysielac - 272 kHz - Hviezda, potom sa premenoval na Cesky rozhlas 1 Radiozurnal. Vysielac stal pri Moravskej obci Topolna. Ked som bol v 2010-tom pozriet moravsku Macochu, tak stoziar este stal a vysielac vysielal.
Fotene je to z Rudic pri Macoche a vzdusnu vzdialenost k vysielcu odhadujem na 50-70 km. Je ho tam trochu slabsie videt, ale je :-)
Prílohy
topolna.jpg
topolna2.jpg
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa ferguson » 07 Jan 2016, 15:52

muziker napísal:To ferguson: Akosi nerozumiem tomu. Čo má mať " vstup sluchatkovy" a má vysielať AM ?
Myslel som nieco ako je FM transmitter do auta napriklad. Ale ze by som si to pripojil trebars k PC cez sluchatkovy vystup a vysielalo by to na DV/SV/KV1, proste aby sa to dalo naladit na starych radiach.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 15:59

To ti stačí akýkoľvek AM vysielač vybavený vhodnou anténou, samozrejme vysielajúci na na vhodnej frekvencii a modulovaný trebárs aj nf signálom z výstupu nejakého zosilňovača, samozrejme za splnenia impedančného a úrovňového prispôsobenia. Pri splnení základných podmienok aj tak ako hovoríš.

Na starých rádiách je ale možné riešiť príjem aj inak. Konvertormi. Kdesi som tu nedávno jeden taký pridal.
0
muziker

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa ferguson » 07 Jan 2016, 22:52

Vedel by si mi dat link na to prosim? Nedari sa mi to najst.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 23:13

No momentálne ti konkrétny linka neviem dať, lebo som nič podobné na nete nehľadal. Ak myslíš nejakú konkrétnu schému, bolo by potrebné upresniť čo konkrétne požaduješ. Asi vhodnejšie by bolo pre teba prelistovať si nejakú knižku o stavbe AM vysielačov, prípadne prelúskať staré AR, PE, kde sa určite nájde dosť nápadov.
V dávnej minulosti (polovica 60-tych rokov :) ) som staval podobné vecičky - ale to bolo ešte s elektrónkami. Šlapalo to v rozsahu stredných vĺn a ako zdroj signálu mi slúžil gramofón. Ohuroval som tak kamošov hudbou ktorú počúvali na tranzistoráku. Bola to riadna sranda.
Dnes je to možné riešiť jednoducho polovodičmi pri malej spotrebe a rozmeroch (oproti elektrónkam, aj keď na druhej strane majú žiariace elektrónky aj dnes svoje magické čaro).
0
muziker

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa Milanko » 08 Jan 2016, 08:13

ferguson napísal:Vedel by si mi dat link na to prosim? Nedari sa mi to najst.
Link: http://www.radio-ghe.com/ukwbastelei.htm

http://www.radiomuseum.org/dsp_forum_fo ... older_id=1

-- Spojený príspevok 08 Jan 2016, 08:15 --

Ešte: http://www.radio-ghe.com/umkpl.htm
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa miroja » 08 Jan 2016, 09:02

Pozor, UKW znamena ultra kutrz welle, cize po nasom VKV. To asi bude trosku mimo AM na strednych ci dlhych vlnach ;-)
Teda presnejsie dva odkazy troch smerujes va VKV vysielace,
0

JanoP

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa JanoP » 08 Jan 2016, 09:12

prispôsobiť na želanú frekvenciu http://nmwilliam.tripod.com/el84.html
a vykryješ celú obec. Samozrejme na vlastnú zodpovednosť.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 08 Jan 2016, 09:52

Ferguson, neber to osobne a ako zádrapku (tak to určite nie je), len chcem upozorniť vo všeobecnosti na nesprávny prístup k riešeniu problémov na tomto príklade.
Predovšetkým by to chcelo aby si každý záujemca o problematiku stavby AM vysielača čosi "našprtal" z teórie - všeobecnej elektroniky, nf a vf techniky:
Z vf techniky napríklad také oscilátory, paralelné rezonančné obvody, ale aj antény .... aj s prípadnými výpočtami pre konkrétne frekvencie aby bol schopný navrhnúť si svoje vysielacie zariadenie.
Potom by si mal pozrieť napr. takú blokovú schému AM vysielača aby mal predstavu čo to obnáša a ako spolupracujú jednotlivé bloky.
Až tak by mal pristúpiť k návrhu a nečakať že kdesi za 1 minútu na nete pohľadá hotový stavebný návod ktorý mu ktosi podstrčí.
Nakoniec by nezaškodilo pozrieť si podmienky za ktorých možno prevádzkovať vysielacie zariadenie na Slovensku v súčasnosti (povoľovacie podmienky, platná legislatíva, a pod.).
Inak to celé nemá pre záujemcu absolútne žiadny význam, lebo sa nič nenaučí a naviac tu bude riešiť množstvo triviálnych nezmyslov prečo to nefunguje (čo nakoniec vidíme často aj na tomto fóre pri stavbe iných zariadení).
0
muziker

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa Milanko » 08 Jan 2016, 17:27

0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Jan 2016, 18:41

Vdaka za odkazy. Vyzera, ze na tych nemeckych strankach maju co potrebujem.

Muziker: Viem ako to myslis, to by bola ta idealna cesta. No co sa tyka elektroniky, tak som skor pouzivatel. Nikdy som sa to neucil, nemam zidnu skolu na to. Som vystudovany strojar a elektronika je skor nevyhnutne zlo. To co by som sa musel naucit, by bolo omnoho viac ako si napisal. Na zaver by som sa este musel naucit po nemecky, aby som rozumel co sa tam pise. Ale aspon na tom sa uz pracuje. Zrejme bude najlepsie si to dat vyrobit "na zakazku", niekomu co vie co robi.

Co sa tyka vysielania, tak to mi je jasne. Mne staci dosah tak 1-2 miestnosti (par krat do mesiaca), tak s tym by som snad nikoho neurazil, ani v TUSR.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa muziker » 29 Jan 2016, 14:34

Potešujúcou novinkou na rozsahu stredných vĺn (AM) je, že keď netečie - aspoň kvapká :D :

V Ostrave by mali dnes 29.1. 2016 popoludní o 16:00 hodin spustiť do prevádzky nový rozhlasový vysielač ČRo Plus na frekvencii 1071 kHz. Vysielač by mal pracovať s výkonom 5 kW čo nie je síce žiadna sláva, ale na severozápade Slovenska by to snáď mohlo byť počuteľné v pohode. Pre lovcov "zvuku" na SV je to určite dobrá správa. Bolo by dobré, keby sa pár podobných nadšencov z radov kompetentných našlo aj u nás na Slovensku.
0
muziker

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Novinky vo vysielaní AM

Príspevok od používateľa dan21 » 29 Jan 2016, 14:38

Okostujem to naladit :-)
0

Napísať odpoveď