FREMODYN

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

AURORIX
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 13:04
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 53

FREMODYN

Príspevok od používateľa AURORIX » 22 Apr 2016, 22:42

Pozdravujem,

AUDION som ako -tak zvládol, aj s pomocou tunajších fachmanov, hrá mi celkom pekne.

Rád by som si pridal do "Škatuľky" aj rozsah VKV (riešený samozrejme elektrónkami). Samozrejme, chcem prijímať len lokálne stanice, mono, s malou selektivitou som zmierený.

Nemá niekto prosím Vás jednoduchý a overený návod na stavbu FREMODYNU alebo podobnej konštrukcie s elektrónkou - rozsah FM?

Stačil by mi aj odkaz v AMARO, hľadám a nenachádzam. Asi zle hľadám ...

Veľmi pekne ďakujem!

A.
0

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa seto » 24 Apr 2016, 15:14

A čo tak toto.
Prílohy
fremodyn_SCH.gif
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2016, 15:22

Dobrý deň,

Chcel by som sa spýtať, dalo by sa niečim takým prijímať aj dnešné rádiové vysielanie, napr. Jemné melódie ?

P.S.: Možno hlúpa otázka, ale v tejto problematike sa nevyznám.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa miroja » 24 Apr 2016, 22:26

Ak jemne vysielaju v rozsahu 88-108 Mhz a nejedna sa o dialkovy prijem a o 21,5 MHz nemas nejaky blizky silny vysielac, tak by to mohlo ist.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Apr 2016, 08:41

No ak Vás chápem správne, o 21MHz vyššie bude aj viacero staníc. Jemné melódie by mali byť 98,6MHz, už okolo 100MHz je ešte čosi.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa muziker » 25 Apr 2016, 14:59

Potom sa ti tam bude čosi do toho "miešať" a príjem tebou zvolenej stanice nebude "čistý" ak tam nie je dostatočný "krok" (teda pri necelých cca 2 MHz ďalšej stanici v blízkosti). Pretože FREMODYN nie je žiadny zázrak vzhľadom na jednoduchosť a tak nemôžeš očakávať nejaký super výsledok. To máš približne v princípe asi tak ako keď si na hornom konci stredných vĺn chcel počúvať AM vysielanie konkrétnej stanice na kryštálke a počul si tam aj nejakú susednú stanicu vzhľadom na to že mali veľmi blízko frekvencie na ktorých vysielali.
0
muziker

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Apr 2016, 15:45

A existuje nejaký iný FM VKV prijímač z elektróniek, ktorý by chytal užšie pásmo, t.j. na ktorom by sa dala naladiť iba jedna stanica? Samozrejme aby mal aspoň nejakú kvalitatívnu úroveň, nech sa to oplatí stavať ku zosiku.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa muziker » 25 Apr 2016, 16:30

Trocha to zovšeobecním a rozviniem asi takto:
Samozrejme existuje iné, lepšie riešenie. Hovorí sa mu superhet, ktorý má absolútne najlepšie vlastnosti oproti jednoduchým konštrukciám. Ten ale určite stavať nebudeš, lebo to vyžaduje trocha hlbšie znalosti a dosť súčiastok ktoré netuším či by si mal (resp. zohnal), ako aj nejaké vybavenie aby si ho správne naladil.
Najjednoduchšie pre teba bude asi kúpiť si starší elektrónkový prijímač s rozsahom FM (VKV) - to sa dá v pohode aj v cenách do 10 eur. Len si musíš dať pozor, lebo v minulosti boli v rozsahu VKV dve normy a to OIRT a CCIR. Ak nezoženieš prijímač so "západnou" normou (88 - 108 MHz), budeš musieť prijímač na "východnú" normu buď preladiť na príjem vysielačov v tzv. "západnej" norme, alebo použiť vhodný konvertor. Ten ale asi nezoženieš hotový, takže si ho budeš musieť postaviť.
Na dobrý príjem ale budeš musieť použiť externú anténu (závisí to na lokalite v ktorej budeš používať prijímač - pri silnom signáli z blízkeho vysielača to nebude až také zlé a možno si vystačíš aj s náhradnou tzv. uzbovou anténou). Tá môže byť buď kompletná YAGI - stačí v pohode 3-prvková, alebo v niektorých prípadoch aspoň samotný dipól. Od antény k prijímaču budeš ale potrebovať aj nejaký anténn zvod. Keďže tie prijímače mali vstup 300 Ohm, tak asi budeš potrebovať aj nejaký kúsok tzv. čiernej TV dvojlinky. Samozrejme mohol by si použiť aj koax. kábel, ale potom by si musel použiť aj symetrizačný člen a keďže koaxy majú podstatne väčší útlm, musel by si (podľa dĺžky zvodu možno riešiť aj slabý signál - to záleží na konkrétnych okolnostiach. Určitým kompromisom by bolo použitie náhradnej (izbovej antény) ale neviem posúdiť príjmové podmienky u teba. Všetko sa musí riešiť na konkrétnu lokalitu, požiadavky poslucháča a možnosti a zdatnosť konštruktéra.
0
muziker

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: FREMODYN

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Apr 2016, 16:58

Aha, no tak keď je to celé takto komplikované, tak to nebudem riešiť elekrónkami a pod. Len keď som zbadal to zapojenie, napadlo mi, či by mi to fungovalo.
Trochu off-topic, ale zvažoval som aj použiť hotový FM tuner v jednom IO, napojiť na MCU. A asi to aj takto dopadne, ak sa do toho raz pustím.
0

Napísať odpoveď