Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 02 Júl 2016, 08:09

Dobrý deň, kúpil som si staršiu auto vysielačku Alan 19 a chcem ju doma používať. Chcel by som poprosiť o radu ako na to, kedže s tým nemám žiadnu skúsenosť. Vysielačka ma štítok Alan model NO.Alan19 40 Channels AM/FM Citizens Band Transceiver Operation:12,5 V DC POS/NEG. Ground. Má vstupy, výstupy ANT, EXT,PA. Potreboval by som radu akú anténu vybrať, aký zdroj prípadne čo ešte k tomu potrebujem. Nechcem do toho investovať mnoho eúr. Bývame v paneláku, takže by som volil asi balkonovú anténu cca do 3,5 m. V celku ma zaujala anténa Boomerang 27A 3420mm a neviem či by bol použiteľný napájací zdroj 12V, 80W, prípadne či je možné použiť aj zdroj 13,8V/5-8A. Rovnako neviem či netreba reproduktor ale myslím, že vysielačka má integrovaný reproduktor. Pri popise antény som sa dočítal že je laditeľná, to neviem ako sa robí a či by som to sám zvládol. Ďakujem za rady a nápady.
0

dan2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 09 Jan 2012, 18:54
Bydlisko: Trnava
Vek: 48

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa dan2 » 02 Júl 2016, 08:27

Skús si niečo prečítať tu http://www.scbr.sk/ v časti CB fórum.
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Duro » 02 Júl 2016, 10:15

12 ci 13,8 je jedno. taketo stanice pri vysielani maju odber okolo 1A. takze zdroj aspon 1,5A (18W) by mal plne postacovat.
Boomerang je podla mna dobra zaciatocnicka volba. And
tena sa ladi pomocou PSV (SWR) metra pricom sa meni dlzka anteny (pri boomerangu mozno protivahy ale neviem). Nerob si s ladenim tazku hlavu. Zozen boomerang 50ohm koax, PL konektory, zdroj. Rozbehni to a niekto z pasma Ti urcite rad pride s PSV metrom antenu naladit. A ked tam uz nikto nevysiela tak ladit nepotrebujes. Ono medzi naladenou a nenaladenou antenou az taky mega rozdiel na CB pasme nie je, ale naladit to treba.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Júl 2016, 18:21

Ja by som ti z vlastných skúseností ohľadom zdroja povedal asi toľko. Radšej lineár ako impulzný, ak už chceš použiť impulzný, tak dvojčinný (napr. prerobený PC zdroj), určite by som sa vyvaroval nejakým adaptérom do zásuvky, lebo dosť rušia. Anténu Bumerang som nemal, mali ju kamaráti a fungovala dobre. Čo sa ladenia týka máš ju predladenú (je na nej namaľovaná ryska) a ak ju nastavíš na ňu, nemal by byť veľký problém s prispôsobením (SWR (alebo v našej literatúre PSV) do 1:2,0). Dôležitá vec je aj kábel, aj keď nepotrebuješ dlhý koaxiál, neuspokoj sa s RG58, zožeň si radšej RG213 s príslušnými PL konektormi (tuším na 9mm), podľa mojích skúseností je zmena káblu za RG213 oproti RG58 poriadny rozdiel aj na CB pásme, (u mňa 11m káblu a vysielačka Allamat 295), ale to je už minulosť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 03 Júl 2016, 17:29

Ďakujem za poradenie. Ešte by som sa chcel spýtať, kde by sa dala anténa, zdroj, kábel a koncovky kúpiť za rozumnú cenu. Bývame v Trenčíne a v okolí o žiadnom vhodnom obchode neviem. Čo som pozeral eshopy tak tam majú dodaciu lehotu do dvoch týždňov ale chcel by som ju skôr oživiť. Uprednostňujem skôr eshop s rozumným poštovným. Rozhodol som sa pre anténu Boomerang 27A. Stále sa neviem rozhodnúť vo veci zdroja. Vzhľadom k cene vysielačky nechcem moc investovať. Kábel by som chcel RG213 ale už aj s koncovkami čo neviem či je možne kúpiť, lebo sa mi zdá že sa predáva iba na metre. Čo som pozeral zdroje, nevidel som, že by písali či sú impulzné či lineárne. Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Júl 2016, 19:18

Ahoj,jenom k tématu.Pokud už vlastníš nějaký ten zdroj ,třeba jenom 1.A, na vyzkoušení to stačí.Pokud dáš i- náhraškovou -anténu.,a nebudeš vysílat tak zjistíš co se děje na bandu,co se týká antény Boomeranng tak mám velmi dobrou zkušenost.Antena se dala dobře vyladit na PSV- (mluvíme o vysílání) ,by na to inbus klíček,doladil jsi ji.na max -to je co jde ven aby se nic nevracelo zpět-k tomu PSV -meter.-... teoreticky.......,Tady je to pásmo mrtvé ohledně CB ,aby jsi nebyl zklamaný.Co chceš poslouchat ,jen otázka mimo. 8) Jinak 73 .
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa datam » 04 Júl 2016, 15:23

Píšeš že si z TN. Odtiaľ veru moc staníc nie je počuť. Určite tam však niekto je ale otázka či vysiela z domu. Treba najprv poskúšať počúvať. Kludne by si to mohol prevádzkovať zatiaľ aj na nejakú batériu a ako anténa by stačila aj nejaká lacnejšia magnetka. Takéto veci sa dajú bežne zohnať na inzeráty za dostupnú cenu. Ku tej batérii by bola výhoda že by si vedel vybehnúť niekam na kopec kde napríklad v sobotu večer je aj niečo počuť.

Ja som napríklad začínal s allamat 295 a Pb gelovým accu 12V 2Ah a doma robenou L1/4 anténou. Nič svetoborné to nebolo ale postupne ak ta to bude baviť si zaobstaráš lepšie. Skús pozrieť AWAS ake v tvojom prípade by som najprv pozrej nejaké burzy alebo inzerziu.

Zdroj sa dá tiež urobiť svojpomocne. Odber vysielačky je do 2A takže nič výkonné nepotrebuješ. Z osobnej skúsenosti sa pokús nekúpiť pulzný zdroj. Najistejšie je asi si ho urobiť. Nejaké trafo 230/9-10VAC s výkonom aspoň 20W, usmerniť a poriadne odfiltrovať. Dá sa dorobiť aj lineárna regulácia s 78S12 vo 2A verzii. Minimum súčiastok a výsledok zaručený. Schém a návodou na internete sú kvantá.

Ak by som to aj tak hnusne napísal tak počúvať môžeš aj na kus drôtu. (5,5m drôtu vyhodeného z okna tiež funguje. Za toto ma asi tu ukamenujú ale nesmieš zavysielať lebo odpečiť koncový stupeň. Tu by som načrtol možný problém pochybnej minulosti lacných stanís z druhej ruky. Buď majú odpečený koncový stupeň (veľmy krátky dosah stanice) alebo poškodený vstupný tranzistor (ludovo napísané je hluchá). Ak nemá istotu že stanička funguje škoda do nej vrážať peniaze.

Ak by si niečo potreboval poradiť napíš SS. Dám ti @ kde ti môžem poradiť. SS čítam tak raz do mesiaca tak ten email bude rýchlejší.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa amater63 » 04 Júl 2016, 16:47

Máš pravvdu já jsem s Don444 psal SS,taky bych vyzkoušel co navhuješ ohledně anteny,může být v háji VF díl -nebo tam nic není :?:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Júl 2016, 20:59

on zase koncový tranzistor hneď nezhorí, aj keď sa ozveš, ale vysielačke to samozrejme dobre nerobí, ak vysielačka funguje, niečo zachytíš aj na kus drôtu, na CB je vo všeobecnosti veľa rušenia s takzvaných DX signálov (odraz os ionosféry), ak chceš skúšať aj vysielať a anténu si chceš spraviť sám, pohľadaj si napr. anténu Slim Jim alebo štvrťku (1/4 λ). Ak bývaš blízko nejakej cesty po ktorej jazdí veľa kamiónov, vyskúšaj počúvať na 10 kanáli - FM modulácia, vysielajú na ňom slovenskí a českí kamionisti
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa datam » 07 Júl 2016, 15:34

to záleží od toho či má stanička nejaké internú ochranu koncového stupňa a ako moc nie je naladená anténa. Píšem skorej zo skúsenosti že ak sa ku mne dostala nejaká stanička z kamionu tak mala buď jedno alebo ešte častejšie bola hluchá. Je to hlavne pre to že to majú stále zapnuté a ak niekde okolo capne blesk tak odchádza vstupný tranzistor. Ja mám doma ešte moju prvú allamat 295 ktorú mám ako zálohu a niekoľko rokov už používam albrecht AE5890EU. Mám sériové číslo niekde v prvej stovke a tak má zopár SW neduhov ale nič závažné.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa helios » 07 Júl 2016, 17:21

S ochranou VF koncáku som sa stretol len u málo CB staníc, u starších to bol napr. Maxon MX-1000 a vyššie. Tam sa obmedzoval max. prúd VF koncového stupňa a pri veľkom PSV tak nezhorel tranzistor. Malo to ešte aj akustický prejav, protistanica počula v modulácii na pozadí hluk, podobný motoru trolejbusu.
0

OM4AJK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad V8hom
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa OM4AJK » 08 Júl 2016, 15:16

Ahoj :agree: . Vidím, že si z TN, takže si docela na blízku.
Predtým ako anténu vyladíš, skús každý večer počúvať kanál 35 (al. 33), mávajú tam chalani od nás večer pravidelne krúžok (Martin Záblatie, Martin Tr. Teplice atď). Na 22ke je taktiež opakovač v Dubnici, kt by si mhol otvoriť (nwm, kde presne bývaš) . Anténu by som Ti vedel zmerať, nakoľko mám stanicu, kt. meria PSV v celom rozsahu, v kt. aj vysiela. Ale na CBčku už moc živo nieje, myslím lokálne. V lete a za pekného počasia sa dajú robiť super DX, ale s tým Boomerangom by si sa dobre nadrel, na to by si potreboval 5/8, kt. vyžaruje dohora a capnúť ju určite na strechu :pain: .
U nás v regióne veľa ľudí postupne prechádza na PMR, aj keď DX's už nebude otázka kontinentov. Je to menšie, lacnejšie a pri skonštruovaní dobrej antény to vie aj celkom slušne chodiť ( je to zakázané !), pokiaľ nie si medzi horami. Máme taktiež na PMRku už 6 rokov funkčný opakovač, kt. má dobrý dosah v okolí 80- viac km na južnú, a 50 km na JV a V stranu. Myslím si, že by to taktiež nebola zlá voľba :wink:
Podľa toho, o čo všetko by si mal záujem..
0

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 09 Júl 2016, 11:24

Menšia zmena. Včera mi prišiel prehľadový prijímač Icom IC-R5. Našiel som si k nemu aj manuál, ale neviem sa moc v ňom vysomáriť. Vedel by mi niekto poradiť nejaké frekvencie (vysielačky) na ktorých budem v TN niečo počuť. Zatiaľ sa mi podarilo naladiť len rádio. Neviem sa vysomáriť v tých rozsahoch wfm,am,fm... V návode sa odvolávajú na VFO mód a ten neviem nájsť. Ďakujem za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa amater63 » 09 Júl 2016, 11:59

Ahoj, tohle PDF máš? Tady je i od pana -jezevec- kmitočty ,dám ti to sem. ...
Prílohy
-Icom.pdf
(208.82 KiB) 56 stiahnutí
Kmitočty.pdf
(1.02 MiB) 57 stiahnutí
0

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 09 Júl 2016, 12:47

Ďakujem to prvé pdf-ko mám, ale treba ho porovnávať s anglickou verziou, niektoré ikony tam nie sú zobrazené a v ňom sa odvolávajú na mód VFO, čo sa mi nepodarilo nájsť iba VF. Ďakujem za poradenie idem skúsiť to druhé pdfko.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa amater63 » 09 Júl 2016, 12:55

Máš to od bodu 6.,nic jiného nešpekuluj. :idea:
0

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 16 Júl 2016, 20:26

Chcem sa spýtať, kde by sa dala kúpiť CB anténa a anténa k scanneru z druhej ruky? Ďakujem za info.
0

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 22 Júl 2016, 15:14

Chcem sa ešte spýtať, či náhodou nemá niekto na predaj dva PL konektory na spojenie vysielačky a antény a konektor na pripojenie skenera k anténe? Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Júl 2016, 15:42

Ahoj,však to všechno najdeš.Víš že je to PL konektor,ale asi to myslíš někoho kdo je blízko k tvému bydlišti.Možná se někdo najde,jinak hledat prodejce.: např.a podobní...http://www.ges.cz/cz/kabely-konektory/k ... /SCKZ.html (upravím-už jsi něco "zachytil na nějakém pásmu?) -výše zmíněný přehledový přijímač.
0

Don444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 07:28

Re: Oživenie auto vysielačky Alan19 CB Transceiver

Príspevok od používateľa Don444 » 23 Júl 2016, 22:40

Konektory som skúšal kúpiť v MB elektronike v Trenčíne. Tam ich nemali. V okolí neviem o žiadnom obchode kde by ich mohli mať. Skúšal som aj obchody so satelitnou technikov a tam majú úplne iné. Takže len cez internet. Problémom z internetu je to, že koncovky stoja tak od 1,2e do 1,5e a najlacnejšie poštovné 4e. Na prehladový prijímač za dva týždne čo ho mám sa mi podarilo naladiť len miestne komerčné rádia, TV Primu a ČT2, a zo dva krát niečo v angličtine, čo z toho druhý krát zas po anglicky a končilo to pekný deň. :) Chodím si sadnúť von do parčíku, spustím skenovanie, každú chvíľku sa zastavuje a ja si cvakám ďalej a furt nič :(
0

Napísať odpoveď