Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 07 Dec 2016, 19:35

Poskladali ste si nekdo tento generátor? Išli vám koencidenčné dekóderi v hlavnej číslicovej základni na prvý krát? Ake ste použili prístroje na stavbu takéhoto genrátora?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Dec 2016, 21:52

Skúsim to zosumarizovať
Mám zložené 4 hlavné časti, a to napájací zdroj, analógovú a čislicovú základňu a 40dB výstupný zosilňovač. Oscilátory vnútri analógovej časti mám odskúšané, že pracujú v rozsahu, ako udáva autor článku v AR 92. Frekvenciu oscilátorov som vyskúšal tak, že som výstupy z analógovej časti zapojil na preddeličku, ktorá mala byť povodne U664B podla článku. Z ňou som už získal pravouhlé signáli, ktoré som dokázal zmerať aj spomenutým osciloskopom. Mal som problém dosiahnuť také vysoké frekvencie, cievky som roztiahol aj viac, ako udáva autor, a to som ešte skracoval nožičky súčiastok, ako som len mohol. Oscilátory pracujú v požadovanom rozsahu a to aj s rezervou. Obvod U664B som kupoval od avelmaku, no prišla mi náhrada, konkrétne TFK893BSE. S týmto obvodom mi to nepracovalo správne, nedokáza vybudiť následný tranzistor na požadované úrovňe. Dlhšie som sa snažili prísť na to, prečo to nepracuje správne a problém som vyriešil. Oproti povodnému U664B mala táto náhrada výstupné napätie nižšie, a aj posunuté na nižšiu úroveň. Pozmenil som topologiu obvodu, pridal posuvaciu shotky diodu, pul up rezistor, ktorého hodnotu som tiež prisposobil. Teraz mi to už pracuje správne.
neskôr ale píšete, že sa Vám nepodarilo ani tento oscilátor zasynchronizovať tak, aby výstupné napätie fázového detektora bolo v stave synchronizácie. K tomuto sa vrátime neskôr
Mám ešte veľmi veľa čo oživovať. Zmiešavač UZ07 som nemal, spravil som si z feritov a schotky diod vlastný, no ten pravdepodobne nie je dobrá náhrada a nepracuje na takých vysokých frekvenciách správne. Nedokážem namerať za ním žiadny signál mojím osciloskopom. Rozdiel frekvencií by mal byť už merateľný, lebo sa dajú oscilátory nastaviť tak, aby ich rozdiel frekvencií bol nižší ako 20MHz, žiaľ to sa mi nepodarilo namerať, pretože taký signál na výstupe asi nedostávam.
Feritové transformátory sú veľmi citlivé na prevedenie, pokiaľ chceš dostať takúto šírku pásma. Rozptylové indukčnosti ti pridávajú parazitnú sériovú reaktanciu, čím ti znižujú napätie na diódach zmiešavača. Preto je dobré tento zmiešavač kúpiť fabricky vyhotovený. Navyše, na výstupe tohoto stupňa podľa pôvodnej konštrukcie bolo k dispozícii MAX 10mV RMS signálu! Takže akýkoľvek menší signál bude dosť problém pozorovať osciloskopom. Lepšie sa rozdielový kmitočet dá pozorovať na FM rádiu alebo nejakom inom (hoci KV amatérskom ) prijímači.
Nepracujú mi ani koencidenčné dekódere v číslicovej časti. Majú stále iba hraničnú úroveň, jeden sa mi vidí na 1V a druhý 29V. Už nie som si istý, či som skúšal obidva, ale jeden, ktorý má nastavovať oscilátor do 500MHz mi určite nešiel. Skúšal osm to tak, že som prelaďoval daný oscilátor, no hodnota na výstupe dekódera sa nemenila. S tým vyladením rezonančným obvodom za stupňami za 10MHz krištálom mám tiež problém. Vyladenie rezonančných obvodov na 70MHz
tu by som odporučil sa najprv zamerať na sekciu ovládanú preddeličkou. Treba si pozrieť, či správne vydelená referencia ide do jedného kanálu fázového detektora a aká je frekvencia signálu idúceho do druhého vstupu detektora. Na základe toho by sa malo dať odhaliť, prečo fázový záves nesynchronizuje. V tomto bode môžete rozpojiť servoslučku a regulovať ladiace napätie potenciometrom. Zároveň sa pozerať na vstup fázového detektora, aká frekvencia tam ide. Možno budete potrebovať rýchlejší osciloskop, aby ste videli prípadné hazardné stavy, ktoré toto môžu ovplyvňovať. Preto odporúčam 100 MHz osciloskop. Ináč, pre začiatok bude možno postačovať 20 MHz.(?)
...a potom na 280Mhz bude problém, to som vedel asi hneď, že to bude dosť náchylné na zmenu parametrov, a ťažko do dosiahnúť zmenou indukčnosti. Čo sa týka vybavenia, na absorpčný vlnomer sú nejaké zapojenia, nie je to až tké zložité spraviť. Osciloskop aj keby bol do 100MHz nebolo by to málo? Najvyššia frekvencia je 500MHz, a tú by som 100MHz oscilskopom nezmeral.
Čo sa týka zmiešavacej časti PLL, táto očividne bola vymyslená takto, aby sa zbytočne nezväčšoval zisk slučky PLL a tým šumové pozadie, ktoré by znemožnilo rýchle a jemné ladenie tejto slučky. Nastavovať prvý stupeň násobiča na 70 MHz môže byť prvý zádrhel bez slušného osciloskopu. Ja som ho osobne nahrubo nastavoval grid-dip metrom a potom doladil spektrákom. Dal by sa naladiť v princípe i osciloskopom alebo záznejovou metódou na detekčnej sonde s iným presným 70 MHz generátorom. Určite sa nedá nastaviť len meraním amplitúdy na nasledujúcom stupni, keďže nebudete vedieť, na ktorú harmonickú (60MHz-70MHz-80MHz) ste sa naladili. Istým východiskom z núdze je zavesenie čítača na výstup posledného stupňa násobiča (ale 280 MHz rezonančný obvod nesmie byť pripojený) a ladiť dovtedy, kým čítač neukáže 70 MHz. Potom sa už obvod môže zľahka doladiť na maximum signálu hoci i detekčnou sondou.
P.S. 70 MHz rezonančný obvod nesmie mať kryt, ináč sa mu znižuje Q.

Ešte čosi, UZ07, QN 75601, IE500, SRA-1 alebo SBL 1 by ste mohli možno zohnať na stránke http://www.hamradio.sk v sekcii inzeráty, ak by sa nik neozval.
0
Naposledy upravil/-a Ivan_Ryger v 11 Dec 2016, 02:47, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa oravan » 07 Dec 2016, 22:09

Ahoj,prosím,kde si zohnal naprogramované MCU?Ja chcem ten 800Hhz,ale stojím na MCU a z tej firmy sa neozývajú,ako aj autor článku p.Śenfeld.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 08 Dec 2016, 18:57, upravené celkom 2 krát.
Dôvod: Oprava pravopisu

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Dec 2016, 00:34

Oravan: Toto je konštrukcia z roku 1992 a žiaden procesor nemá. Ináč, skúšal som kontaktovať taktiež p. Šenfelda a aj firmu, tuším, Almite, no taktiež neodpovedali. Tadiaľto cesta nevedie.

P.S. chcel by som Vás poprosiť, aby ste používali interpunkciu (bodky a čiarky). Vaše príspevky sa veľmi ťažko čítaju. Neviem, kde ste sa nadýchli a kde ste skončili.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa oravan » 08 Dec 2016, 14:13

Tak Vám ďakujem,lebo som chcel ten na 800 Mhz a nič z toho nebolo.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 08 Dec 2016, 18:58, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oprava pravopisu

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 08 Dec 2016, 21:04

Ku tomu prvému odseku, kde je možné čudné, že spomínam, že som nastavil oscilátory tak, aby pracovali v určitom rozsahu:

Skúšal som ich iba rozlaďovať pomocou ladiaceho napätia použitím zdroja 30V a trimra. Meranie frekvencie som urobil pomocou preddeličky, ktorá by povodne mala byť U664B, kde som za ňou dostal danú frekvenciu /64. Tuto frekvenciu som dokázal zmerať aj mojím osciloskopom, ktorý ide do 20MHz. Nevidel som samozrejme priebeh z oscilátora, ale iba pravouhlé impulzi, ktoré išli s delički frekvencie. Na vstup U664B má byť povodne výstup s oscilátora ktorý má mať frekvenciu až do 500MHz, no dal som tam potom aj výstup s oscilátora, ktorý ide do 300MHz.

Ku druhému odstavcu, kde spomínam vyhotovenia zmiešavača:

Našiel som na českom fóre, že sa niekdo pokúšal takýto zmiešavač postaviť, ja som to vyskúšal tiež. Ak by som vtedy vedel takýto obvod kúpiťl, radšej by som to tak asi urobil, pretože frekvencia 500MHz je dosť vysoká a parazitné kapacity a vlastné rezonancie sa môžu prejaviť. Na výstupe je síce 10V rms, čo je síce dosť malé napätie, ale aj to by sa mi malo ukázať na mojom osciloskope. Pokiaľ by som ho chcel zväčšiť, mám zložený 40dB zoslňovač, ktorý je súčasťou rozmietasieho generátora, a za ním už signál by som dokázal zmerať. Pri 10mV rms vychádza amplitúda 1V. Skúšal som taktiež rádio, správalo sa to divne, niečo som aj započul, no prišlo mi to tak, že to boli nejaké parazitné frekvencie a úroveň signálu bola moc slabá. V tom čase som nemal ešte osciloskop.

Čo sa týka tretieho odstavca, kde spomínam koencidenčné detektory:

Čo sa týka tých koencidenčných detektorov, tam som zatiaľ moc času nevenoval. Viem však, že na preddeličkách mi frekvencia nedžala stále, ale sa objavili aj nejaké impoulzi naviac, alebo chýbali. Toto však autor článku tiež spomínal, a problém je možné vyriešiť sa mi vidí pridaním kapacity a zmenšením odporov, čo však vedie ku vyššej spotrebe.

Ku štvrtému odstavcu by som zateagoval tatko:

Cievku v obvode ladeného obvodu 70MHz mám bez krytu, ale s jadrom, neviem, či to je tak správne, nedočítal som sa v autorových poznámkach, či tam má byť, ale podľa toho, že má byť na kostričke, a treba ju preľaďovať, tak som si domyslel, že bez jadra to nebude možné. Iba jeho vysúvaním a zasúvaním by sa mohla meniť hodnota indukčnosti. Čo sa týka ladenia na 70MHz, moj plán bol asi takýto: Zistiť zobrazovanie frkevencie 10MHz pri maximálnej vzorkovacej frekv. Potom nastaviť vozr. fr., kedy merám aliasing, vtedy sa mi ukáže aj krajší signál, a možem merať aj vyššie frekvencie, akurátne že mi osciloskop neukazuje správnu frekvenciu. Ja by som však vedel, že ak sa mi napr. pri 48Msps ukáže fr. 10MHz na vz fr. 20Msps ako 5kH, tak 10Khz bude druhá harmonická atď. možno 70MHz by som takto dokázal naladiť, no 280MHz bude dosť veľa a tam by aj útlm sondy a osciloskopu vysoký. Potom ma napáda riešenie, že by som meral frekvenciu tak, že by osm využil deličku U664B, a za ňou už frekvenciu reálne zistil. Možno je moja predstava len milná a nebude sa to realizovať. Nejaké drahšie zariadenia by som nechcel kupovať, ak tak niečo zbastliť, čo by bolo na tento účel jednoduhšie.

P.S Checel by som sem aj upnúť fotky, schémy tohto generátora čo mám, žaľ sú tu obmedzenia a nepodarilo sa mi to, možno to len zle zadávam
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Dec 2016, 21:45

Cievku v obvode ladeného obvodu 70MHz mám bez krytu, ale s jadrom, neviem, či to je tak správne, nedočítal som sa v autorových poznámkach, či tam má byť, ale podľa toho, že má byť na kostričke, a treba ju preľaďovať, tak som si domyslel, že bez jadra to nebude možné.
kostrička je s feritovým jadrom (ideálne N01, no chodí i s iným materiálom, N02) a bez krytu.
Iba jeho vysúvaním a zasúvaním by sa mohla meniť hodnota indukčnosti. Čo sa týka ladenia na 70MHz, moj plán bol asi takýto: Zistiť zobrazovanie frkevencie 10MHz pri maximálnej vzorkovacej frekv. Potom nastaviť vozr. fr., kedy merám aliasing, vtedy sa mi ukáže aj krajší signál, a možem merať aj vyššie frekvencie, akurátne že mi osciloskop neukazuje správnu frekvenciu. Ja by som však vedel, že ak sa mi napr. pri 48Msps ukáže fr. 10MHz na vz fr. 20Msps ako 5kH, tak 10Khz bude druhá harmonická atď. možno 70MHz by som takto dokázal naladiť
toto by mohlo ísť, no ak máte v osciloskope strmý antialiasing filter, nič neuvidíte.

Ak je vzorkovanie 48 MSPS, tak fs/2 =24MHz. Potom 50 MHz by sa mal zobraziť ako 2MHz a 26 MHz, 60 MHz sa zobrazí ako 12MHz a 22 MHz, 70 MHz signál by sa mal zobraziť ako 2 MHz a 26 MHz , a 80 MHz ako 8 MHz a 16 MHz. Takže, ak sa zameriate na signál 2 alebo 26 MHz, mohli by ste to vidieť. Len bude ťažké rozlíšiť, či ste sa naladili na 70 alebo 50 MHz. Je dobré preto začať s jadrom úplne vonku a hľadať polohu, kedy sa po prvýkrát objaví správny signál. Netreba zabúdať, že osciloskop nesmie byť kapacitne pripojený k obvodu, aby ho nerozladil, ale radšej ho zavesiť za nasledujúci stupeň.

Avšak, bude to asi veľmi problematické, nakoľko z násobiča nebude liezť čistých 70 MHz.

Čo sa týka tej preddeličky, tá nemá dostatočnú citlivosť, aby správne odmerala tento signál. Navyše pri takomto tvare pulzov neviete, čo v skutočnosti bude merať.
, no 280MHz bude dosť veľa a tam by aj útlm sondy a osciloskopu vysoký. Potom ma napáda riešenie, že by som meral frekvenciu tak, že by osm využil deličku U664B, a za ňou už frekvenciu reálne zistil. Možno je moja predstava len milná a nebude sa to realizovať. Nejaké drahšie zariadenia by som nechcel kupovať, ak tak niečo zbastliť, čo by bolo na tento účel jednoduhšie.
Naozaj v okolí nemáte nikoho, kto by pomohol nejakým lepším vybavením? Takto oživovať je to ako slepému kukať v kine.
P.S Checel by som sem aj upnúť fotky, schémy tohto generátora čo mám, žaľ sú tu obmedzenia a nepodarilo sa mi to, možno to len zle zadávam
fotky sa tu dajú vkladať ako JPEG pri zníženom rozlíšení. (tuším 1024/768, sa mi marí)

Toľko zatiaľ všetko, dokiaľ sa neposuniete ďalej.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa oravan » 08 Dec 2016, 22:14

chlapi poprosím o ktoré číslo ide presne to AR ďakujem
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa pin » 08 Dec 2016, 22:41

ELECTUS '92 je príloha Amatérskeho rádia, a to celého ročníka 1992. Nie je inak očíslovaná.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa oravan » 08 Dec 2016, 22:43

ou a nemáte náhodou to AR
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vf rozmietací genrátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa pin » 08 Dec 2016, 22:55

:?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa oravan » 08 Dec 2016, 23:23

super ďakujem
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Milanko » 09 Dec 2016, 08:58

Generator 1.jpg
Generator el. schema 1.jpg
Rozmietací vf generator a značky.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa alexandr » 09 Dec 2016, 15:28

Bacha - toto je trochu iné ,ako spomínané .....toto je od martina Šenfelda - konštrukčná príloha 1988
Osobne sa mi viac páči... asi by som ho bol schopný rýchlejšie postaviť a oživiť...
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 09 Dec 2016, 19:34

Otázka trochu mimo -,zvědavost. - Ivan _Ryger ,jaký používáš "sací měřič" -GDO. (a jak je to při měření,-výměnné L-od -do, nebo jinak?) Děkuji (doplním,stejně jsem to celé -mnoho odpovědí nepochytl,podstatu., )
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 10 Dec 2016, 21:10

GDO používam Tesla BM342, ináč predtým som mal doma postavený z AR okolo roku 1983.
Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 10 Dec 2016, 22:36

Děkuj,taky jsem ho používal proto ta otázka ohledně výměnných L .Spokojenost byla ,i když je elkový.( 6F32 ?), :confused:
0

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 10 Dec 2016, 23:41

V prílohe sú rar súbory amatérskeho rádia opdľa ktorého som zostavoval vf generátor. 40dB zosilňovač som pozmenil, z dôvodu, že som mal veká použité z iného zariadenia a chcel som prisposobiť veľkosť. Vyhovovala mi aj tak väčšia veľkosť, lebo tých sučiastok by bolo dosť nahusto, neviem však, či to bude mať nejaký nepriaznivý vplyv, ja len o ňom viem, že v rozsahu pre mňa merateľných frekvencií tj do 20MHz pracuje cca so zosilnením 100. Do hlavnej analógovej časti som dal namiesto mojeho zhotoveného zmiešavača originál UZ07. Dokážem krásne zmerať výstupný signal s mojím osciloskopom. Na fotke vidno tiež AM moduláciu, ktorý som dosiahol pomocou NF generátora, ktorý mám doma. Potreboval by som vyladiť 10MHz oscilátor na požadovanú hodnotu. Neviem, či mi bude stačiť moj osciloskop, no keď ním zmeram daný signál, tak to je možno 9,8MHz. Skúšal som aj dolaďovať pomocou jadra cievky, no žiadny efekt. Autor udáva v článku, že treba prisposobiť C1,L1 v hlavnej čislicovej časti podľa druhu kryštálu, no ja neviem nájsť požadované hodnoty. Na oscilátore mám názov KDL2Z. Skúšal som google, no ten to nepozná. Neviete mi prosím poradiť, aké sú doporučené hodnoty týchto súčiastok? Čo sa týka jadra v cievke L1, je tam čierne jadro, bez farebného označenia a to takisto aj na cievke L2 v hlavnej číslicovej zákldni. Možno mali kedisy nejaké farebné označenia ale sa časom vyšuchali, sú to staršie súčiastky, ktoré som vykuktil s iných zariadení.
Prílohy
AR92electrus.part1.rar
návod na zostavu rozmietača part1
(957.03 KiB) 76 stiahnutí
AR92electrus.part2.rar
návod na zostavu rozmietača part2
(957.03 KiB) 63 stiahnutí
AR92electrus.part3.rar
návod na zostavu rozmietača part3
(545.04 KiB) 67 stiahnutí
pospajané moduly, bez 40dB
pospajané moduly, bez 40dB
oscilátory
oscilátory
vrch hlavnej číslicovej základne
vrch hlavnej číslicovej základne
spodok hlavnej číslicovej základne
spodok hlavnej číslicovej základne
vrch hlavnej analógovej časti s deklami na oscilátoroch
vrch hlavnej analógovej časti s deklami na oscilátoroch
vrch hlavnej analógovej časti bez deklov na oscilátoroch
vrch hlavnej analógovej časti bez deklov na oscilátoroch
spodok hlavnej analógovej čast
spodok hlavnej analógovej čast
spodok 40dB zosilňovača
spodok 40dB zosilňovača
vrch 40dB zosilňovača
vrch 40dB zosilňovača
vrch napájacieho zdroja
vrch napájacieho zdroja
spodok napájacieho zdroja
spodok napájacieho zdroja
AM modulácia, meraný signál s výstupu hlavnej analógovej časti
AM modulácia, meraný signál s výstupu hlavnej analógovej časti
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 10 Dec 2016, 23:55

Co dodat,pohrál jsi s tím.Jenom na okraj označené C- moc valné kvality nebyly,i když na funkci živočicha možná nemají vliv.Jedná se o VF- ,
Prílohy
oscilatory.png
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 11 Dec 2016, 00:18

Maličká pripomienka k tým priechodkám na vstupe a výstupe VF zosilňovača. Tieto majú pomerne veľkú kapacitu a budú znižovať zisk na vysokých kmitočtoch, nahradiť ich treba sklenenými alebo radšej priamo BNC konektormi. Ináč, väčšia veľkosť DPS by nemusela negatívne ovplyvniť zosilňovač, pokiaľ nie sú zväčšené parazitné kapacity medzi kritickými signálovými spojmi.
Potreboval by som vyladiť 10MHz oscilátor na požadovanú hodnotu. Neviem, či mi bude stačiť moj osciloskop, no keď ním zmeram daný signál, tak to je možno 9,8MHz. Skúšal som aj dolaďovať pomocou jadra cievky, no žiadny efekt. Autor udáva v článku, že treba prisposobiť C1,L1 v hlavnej čislicovej časti podľa druhu kryštálu, no ja neviem nájsť požadované hodnoty. Na oscilátore mám názov KDL2Z. Skúšal som google, no ten to nepozná. Neviete mi prosím poradiť, aké sú doporučené hodnoty týchto súčiastok? Čo sa týka jadra v cievke L1, je tam čierne jadro, bez farebného označenia a to takisto aj na cievke L2 v hlavnej číslicovej zákldni. Možno mali kedisy nejaké farebné označenia ale sa časom vyšuchali, sú to staršie súčiastky, ktoré som vykuktil s iných zariadení.
Pre začiatok by mohol stačiť osciloskop. Prečo hovoríte možno 9.8 MHz? Nedá sa to zmerať presne?
Jadrom cievky by sa kryštál mal dať rozladiť cca max. 5kHz. tu je bližší popis
A quartz crystal provides both series and parallel resonance. The series resonance is a few kilohertz lower than the parallel one. Crystals below 30 MHz are generally operated between series and parallel resonance, which means that the crystal appears as an inductive reactance in operation, this inductance forming a parallel resonant circuit with externally connected parallel capacitance. Any small additional capacitance in parallel with the crystal pulls the frequency lower. Moreover, the effective inductive reactance of the crystal can be reduced by adding a capacitor in series with the crystal. This latter technique can provide a useful method of trimming the oscillatory frequency within a narrow range; in this case inserting a capacitor in series with the crystal raises the frequency of oscillation. For a crystal to operate at its specified frequency, the electronic circuit has to be exactly that specified by the crystal manufacturer. Note that these points imply a subtlety concerning crystal oscillators in this frequency range: the crystal does not usually oscillate at precisely either of its resonant frequencies.
zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_oscillator
Zrejme Váš kryštál nie je vhodný do tohoto zapojenia, keďže vyžaduje výrazne iné hodnoty externých súčiastok. Ak ho môžete nahradiť iným a vyskúšať, na akej frekvencii bude oscilátor kmitať, pomohlo by to. Správne kmitajúca časová základňa je pre tento generátor kľúčová. Od nej sa bude odvíjať stabilita a správna výsledná frekvencia. Zatiaľ by som výrazne nemenil C1 a L1, len pozrel, či C1 má správnu kapacitu podľa schémy a nie je výrazne väčší, než by mal byť. P.S. pripojenie osciloskopickej sondy priamo na oscilátor môže zmeniť jeho frekvenciu, no neočakával by som 200 kHz rozdiel. Preto treba merať až za oddeľovacím zosilňovačom.

Keď Vám bude správne kmitať tento oscilátor, môžeme sa posunúť ďalej.

P.S. tie skenované obrázky majú mizernú kvalitu. Pridávam niečo rozumnejšie.
Prílohy
Generator_200_MHz_electus_92.pdf
(2.08 MiB) 126 stiahnutí
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok