VOĽNÁ TELKA DVBT

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa jmalik93 » 03 Mar 2017, 15:26

Zdravím keďže UPC vymýšľa čím ďalej tým väčšie hlúposti rozhodol som sa ho zrušiť už aj u babky.
Chcem jej zaviesť DVBT, stačia jej aj základné programy, našiel som tzv. "Voľnú telku", inštaláciu chcem vykonať v BA v centre mesta takže signál by mal byť OK, snáď. Bude mi stačiť aj interná DVBT anténa ?
Poznáte niekto Voľnú telku ? Aké máte s ňou skúsenosti ?

Vopred vďaka za rady.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Mar 2017, 15:34

Pokial viem, tak volna telka je klasicky terestrial, ktorym sa nahradil analog cez antenu. neviem, ako ostatni, ale v bytovke mam s tym problem. staci, ze mi niekto prebehne medzi antenu a vysielac a obraz na sekundu vybehne. Inak mam kvalitu okolo 95%.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Mar 2017, 16:13

Pri testovacej prevádzke DVB-T išlo aj na vidličku a všade, potom v ostrej prevádzke asi pár krát znížili výkon a ľudia v okolí teraz kupujú rôzne "zázračné" antény s predzosilňovačom, ja osobne som u rodičov nahodil starú 12 prvkovú yagi anténu pre 25k (do vertikálu) + impedančné prispôsobenie a signál je až za futro (prijímam dva kanály 27. a tuším 49 alebo 59), ten vyšší je síce slabší, ale aj tak S 85-90% a Q 90-95%, vzdialenosť od vysielača cca 18Km
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

alois

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa alois » 03 Mar 2017, 18:34

Voľná telka je klasické DVBT od Towercomu. V BA to ide bez problému, ale centrum města je široký pojem, môžeš mať problém so zatienením signálu. Hlavne staré centrum spodné byty. Ináč 15 cm drátiku a je to. Okrem TV "narkóza" je tam všetko.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa skapo » 03 Mar 2017, 18:44

Ja ju mam v BA v Biskupiciach na dvanastom poschodi s vyhladom na Kamzik a je to pohodicka. Pred casom ten isty prijimac mala dcera v tomto istom dome na druhom poschodi dokonca bez vyhladu na vysielac a antena ani nebola pri okne a tiez to islo. Nebolo to stopercentne, ale dalo sa to bez problemov pozerat.
Podla mna je vacsi problem ponuka kanalov ako kvalita sigalu...
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

alois

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa alois » 03 Mar 2017, 18:54

Skôr hrozí to, že DVBT bude iba STV1 a STV2 v zmysle zákona o dostupnosti k informáciám a aj ako bezpečnostný informačný systém pre obyvateľstvo v prípade ohrozenia. Všetko ostatné privátne prejde na spoplatnené služby cez "kábel".

Bizňis....

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa pablox » 03 Mar 2017, 19:19

Vyskusaj na kus drotu a uvidis...ja som najprv nainstaloval oblubenu antenu s predzosilnovacom "tzv zraloka" a signal nula nula prd, nic poriadne neslo. Nakoniec som zobral kus koaxialu, oholil asi 49.5cm tienenia a stredovy vodic ponechal...natiahol zmrstovacku a signal ako vino a zralok poputoval do skladu :)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Mar 2017, 19:47

Zo všetkých antén je plutva asi najhoršia ... :D to ešte stará "ležiaca osmička" bola lepšia.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Mar 2017, 20:41

Staré rádioamatérske príslovie hovorí že najlepší zosilňovač je anténa a to sa nezmenilo ani pri DVB-T
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Mar 2017, 20:51

Laskomerský vysielač v BB mám v priamej viditelnosti asi 3km vzdušnou čiarou a stačí hustý dážď, či sneženie a už ide obraz občas do kociek.
Kedže sito zo strechy som musel zrušiť, mám teraz na okne len asi 3prvkovú ,,YAGInu ,, zo sitkom s vyrátaným dipolom podla použitého kanála MUXu a ide to .Podobnú som dal aj v robote na vrátnicu do LCD TV/monitora, a aj tam ide, hoci je v tieni budovy.
Teoreticky v priamej viditelnosti stačí oholiť koaxiál na cca 20 cm, vystrčiť vertikálne z okna a malo by to ísť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa jmalik93 » 03 Mar 2017, 21:56

A čo táto ? https://www.alza.sk/evolveo-shark-d1389 ... d=18856846
Či niečo silnejšie ? Okno je smerom do dvora čiže sa bojím zatienenia signálu
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Mar 2017, 22:25

Pablox napisal, ze je zla, ja som to este potvrdil a ty sa na drzovku spytas, ci je dobra ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Mar 2017, 22:41

Chcel by som vedieť, čo je vo vnútri tej plutvy,aké prvky, alebo akú to má konštrukciu .Mali ste to rozobrané?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Mar 2017, 22:43

Keby si nebol tak ďaleko požičiam na vyskúšanie
V Handlovej na ňu chytám Krížavu-Žilina
Kúpená v Lîdli... Možno nic-moc podľa odborníkov, ale ide.....
Mám ju vnútri opretú za TV :lol:
Prílohy
22-36-16-images.bin.jpg
22-36-16-images.bin.jpg (1.41 KiB) 6484 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa jmalik93 » 05 Mar 2017, 22:24

alidedko napísal:Pablox napisal, ze je zla, ja som to este potvrdil a ty sa na drzovku spytas, ci je dobra ...
Prepáč neuvedomil som si že to je anténa ktorú ste Vy mali na mysli pod pojmom žralok

Môj ďalší typ: https://www.alza.sk/televes-149201-vzen ... d=18856846
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa miroja » 05 Mar 2017, 22:32

Nebudu tvojej babke chybat Markiza, Dajto,Doma? Pokial viem, tie od 1.1. cez DVB-T nechytis.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Mar 2017, 07:59

jmalik93 napísal:
alidedko napísal:Pablox napisal, ze je zla, ja som to este potvrdil a ty sa na drzovku spytas, ci je dobra ...
Prepáč neuvedomil som si že to je anténa ktorú ste Vy mali na mysli pod pojmom žralok
Neviem, čo konkrétne je na nej zlé. Ja ju používam nejaký ten rok a príjem mám výborný.
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa maher » 26 Nov 2019, 11:35

cez víkend som sa bavil u matky v KNM s antenou-staré "sito", mal som ju len vo vnútri pri okne. kvalitný obraz som mal len na 3.multiplexe, programy na MP1 a MP2 boli veľmi nekvalitné, MP4 som nechytil vôbec, aj keď vysielač má rovnaký výkon ako MP3 a MP2 má najvyšší výkon a obraz bol mizerný, existuje ešte sieť vykrývačov, alebo sa všetko ťahá z Krížavy? ďalej sa hovorí o prelaďovaní kanálov o pár mesiacov, bude to len zmena kanálov, alebo sa aj prejde na DVBT2?
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: VOĽNÁ TELKA DVBT

Príspevok od používateľa Pozitron » 26 Nov 2019, 15:06

Anténu "polské sito" som používal ešte na analógovú TV. Asi pred rokom som ju znovu spojazdnil, aby som mal zálohu pre prípad, že sa "poskytovateľ" serie s káblovkou práve vo večerných hodinách ... čo vtedy robil dosť často ! Anténu som otočil o 90°, aby prijímala vertikálne polarizovaný signál a vymenil som aj predzosilovač.
Teraz mám na tom : STV1, STV2, TV LUX, TV JOJ, JOJ PLUS, VIASAT NATURE, WAU, TA3, a nejaký VIDEO BAR, ale to neviem čo je. Ešte sa mi tam objavujú kódované : SPORT 2HD, JOJ CINEMA, SPORT 1, CT1 aCT2.
Príjem realizujem cez adaptér Bensat BEN150HD a do TV ide cez SCART.
To je asi tak šecko.
0

Napísať odpoveď