Anténa na FM radio-TX

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Anténa na FM radio-TX

Príspevok od používateľa feruso222 » 20 Mar 2017, 22:53

Zdravím páni hľadám niekoho kto by mi pomohol s nasledujúcim problémom. Snažím sa vytvoriť nejaký fm vysielač(na Raspberry Pi) ktorý keď ma ako anténu použitý drôt ma príliš vysoký výkon preto by som potreboval nejaký prípravok na ktorom by sa dal meniť utlm. Druha otázka je že v akej vyhláške by som našiel že s akým výkonom môžem vysielať aby som neporušoval nejaky zákon? ..Niekde na fore som sa dočítal že to ma byť menej ako 10uW ale kedže sa jedna o bakalársku prácu potreboval by som to presne zreferovať. Ďakujem veľmi pekne za pomoc, dúfam že som napísal do správnej sekcie.
0
Naposledy upravil/-a feruso222 v 27 Mar 2017, 23:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Mar 2017, 23:18

Ahoj,ale jaký kmitočet-(MHz jsi neuvedl.),i když je to tvůj projekt, tak zákon o telekomunikacích je stejný.Snížit výkon vysílače (pokud je v provozu )je otázkou na tobě.Výkon povolený- jak jsi uvedl jsou bežnou součásti života- klíčenky,tak nevím. :?
Prílohy
Taky vysílá.......,
Taky vysílá.......,
Tohle taky....
Tohle taky....
stahování.png (7.2 KiB) 6381 zobrazení
0

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 20 Mar 2017, 23:51

ďakujem za reakciu ano viem že tieto transmitre tak funguju robim vlastne to iste ale na raspberry pi .. frekvencia nieje pevne daná mam použiť takú aby som neporušil niečo, podarilo sa mi však posunúť a našiel som že môžem vysielať na 87,5 – 108,0 MHz a to s maximálnym výkonom 50 nW e.r.p.. Takže prvá otázka by bola vyriešená teraz by som potreboval poradiť s technickým riešením tej antény ako by sa to dalo realizovať aby sa ten utlm dal mechanicky meniť. Aký prvok tam použiť? Nemáte niekto niečo obdobne čo by som mohol upraviť pre svoju potrebu ?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa amater63 » 21 Mar 2017, 00:10

Ahoj,mechanicky nevím.Po stránce vysílací části "co jde ven za VF výkon" by to tak složité být nemělo..
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Mar 2017, 09:05

Při tak malém výkonu a tak velké vlnové délce by neměl být problém to regulovat obyčejným (ne drátovým) potenciometrem.
Potenciometr (50 či 75Ω) připojit k vysílači, běžec k anténě.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa jardo181 » 21 Mar 2017, 09:40

Ak pouzivas Rpi pin 4 ako FM (inak ide to aj s RDS) tam je na tom pine vykon cca 100mW, takze uz len utlimit to :D ale ako bakalarska praca s Rpi spravit FM radio je len Rpi, kablik a soft stiahnes z netu, sprav z toho funkcnu HAM stanicu, alebo SSTV vysielac ale ni FM radio.. :) len taka rada

P.S. ak ides teda s toho pinu 4 bacha na harmonicke, robi to straassny bordel.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 21 Mar 2017, 09:59

ahoj ďakujem za rady áno používam pin 4 výkon na ňom a tieto veci budem v stredu merať, a práve o to ako to utlmiť sa jedna, ja by som z toho spravil určite radšej niečo softwarovo viac ako hovoríš ty dá sa to hocijako rozšíriť rpi ma široké možnosti a však zadanie mojej prace je analyzovať legislatívu popísať platformu a vlastne čo mam urobiť prakticky je ta anténa samozrejme merania predtým potom zhodnotiť či to je možne tak vysielať... takže myslite že tam postačuje pripojiť medzi raspberry a ten 15cm káblik potenciometer 50-75Ω aby som to utlmil z tých cca 100mW na požadovaných max 50nW ?
0

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 22 Mar 2017, 22:38

zdravím chcel by som vás poprosiť či by mi niekto vedel navrhnut uzkopasmovy filter preladitelny 87,5 – 108,0 MHz s nastavitelnym utlmom z tych 100uW na nejakych cca 50nW bol by som velmi vdacny len nejaka schema zo suciastkami zhruba ja by som to uz jejak dopupravoval len neviem aktualne vobec ze coho sa chytit kedze teoria je ina ale navrhbut to je inde
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa OM0XA » 23 Mar 2017, 09:18

takto sa to nerobi. taky filter ako pozadujes je nezmysel. Najskor zarad na vystup vysielaca utlmovy clen s utlmom 63dB, ktory ti znizi vykon zo 100mW na 50nW. Ten by mohol byt realizovany ako rezistorovy PI clanok. Za nim bude nasledovat filter typu dolny priepust, ktory ti oreze vyssie harmonicke. Mimochodom na zaklade akeho povolenia mozes vysielat na rozhlasovom VKV pasme s vykonom 50nW ?
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa jardo181 » 23 Mar 2017, 21:06

Presne tak, filter kupis aj na Ebay. A na zaklade akeho, no je daka vynimka co sa tyka FM transmiterov, niesu u nas zakazane pokial dodriza urcite parametre. Cize naladis tak na radiu v okruhu 1,5m. A 50uW je nic, teda ak to nebude na dakej smerovke :D
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa oravan » 23 Mar 2017, 21:36

OM0XA napísal:takto sa to nerobi. taky filter ako pozadujes je nezmysel. Najskor zarad na vystup vysielaca utlmovy clen s utlmom 63dB, ktory ti znizi vykon zo 100mW na 50nW. Ten by mohol byt realizovany ako rezistorovy PI clanok. Za nim bude nasledovat filter typu dolny priepust, ktory ti oreze vyssie harmonicke. Mimochodom na zaklade akeho povolenia mozes vysielat na rozhlasovom VKV pasme s vykonom 50nW ?
Ahoj koleduješ si o poriadny pruser ak ti na to prídu
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa muziker » 24 Mar 2017, 09:28

Aj keď nechcem zľahčovať protiprávne konanie (to v žiadnom prípade nie) ale pri výkone 50 nW - čo je veľmi maličký výkon a pri neprispôsobenej anténe sa s tým nedostane ďalej ako cez múr do susednej miestnosti. Problém by tu hrozil jedine ak pričinením niektorého z nespokojných najbližších "dobroprajných" susedov ktorí vedia čím sa zaoberá. Aj to len ak by do toho vŕtali a "zabezpečili u kompetentných" riešenie svojich potiaží ohľadne rušenia príjmu na FM pásme vo svojom prijímači. Preto myslím z toho netreba robiť žiadnu tragédiu. Snáď si dotyčný prečíta čo sa smie a čo nie (nakoniec bol na to tu upozornený) a bude riadiť zdravým rozumom.
Na margo toho treba povedať, že mladých zvyčajne najviac láka to čo je zakázané, lebo to prináša trocha vzrušenia do každodennej monotónnosti života.
Tak ako snáď všetci starší rádioamatéri, aj ja som si to skúsil ako mladý tiež. Bolo to však už strašne dávno (pred min. 52 rokmi) a za iných podmienok ako dnes. Vtedy - v dobách budovania svetlejších zajtrajškov to ale bola priam protištátna činnosť, ktorú "červení" tvrdo trestali, lebo im to nabúravalo ich propagandu.
Vysielal som samozrejme načierno (celá rodina z toho mala mindráky a čakali, že sa jedného dňa objaví auto plné eštébákov a zavrú celú rodinu :D), čím som určite riadne provokoval komunistických úradníkov.
Vtedy to ale neriešil, pretože mi išlo hlavne o technickú stránku veci a o nadviazanie spojenia s kamošom na opačnom konci mesta (fónia, aj CW) a tiež o určité oživenie v "miestnom éteri" púšťaníme západnej big beatovej hudby ktorá sa mi nesmierne páčila, ale ktorá vďaka konzervativizmu mojich predkov a hádam aj strachu ktorý v nich vyvolávalo strašenie ľudí pred imperializmom a západnou propagandou vtedy ešte bola prakticky u nás v plienkach a ani nebola snaha o zmenu. Prehrával som ju tak na gramofóne (tuším to bolo nejaké gramochassis zo Supraphonu (asi HC13 alebo niečo podobné) z platní ktoré poslala teta z Kanady (napr. prvá LP od The Beatles). Už to samo o sebe bol průser, lebo podľa vtedajšieho režimu išlo o imperialistickú propagandu prehnitého Západu ktorá nám nabúravala "pokrok plynúci k nám zo zemljanok vyspelého Sovietskeho zväzu".
Vysielal som výkonom min. 10W (elektrónkový vysielač, na konci skúšané elky 4654, EL51, 6L50 a iné) na dlhodrôtovú anténu natiahnutú medzi činžiakmi. Vtedy samozrejme nie na rozsahu FM (išlo o vtedy rozšírené AM a laboroval som na krátkych aj stredných vlnách v rozhlasovom pásme). Počúvali to kamoši na tranzistorových prijímačoch (japonské, kupované z Tuzexu ktoré boli neporovnateľne lepšie ako naše z produkcie Tesla) po meste a veľmi si pochvaľovali muziku ktorú štátne rozhlasové vysielače vôbec nevysielali (vtedy v rádiu bola najdivokejšia hudba tak foxtrot, alebo bláznivý charleston v podaní rozhlasového orchestra. My sme však požadovali niečo iné - niečo ako hrali Beatles, Rolling Stones, Animals, Troggs, Dave Dee Dozy ... , Kinks a ďalšie vtedy nové kapely s gitarovou muzikou, alebo aspoň Elvisa Presleyho, Billa Haleyho s kapelou Comets a podobne. Nič z toho sa však v tej dobe legálne u nás kúpiť alebo legálne počúvať nebolo možné). Chvalabohu vtedy skončilo toto obdobie pre nás mladých dobre, teda bez akéhokoľvek postihu.
0
muziker

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 26 Mar 2017, 19:38

ahoj takže ako prvé musím uviesť legislatívu podľa ktorej sa riadim čiže by sa nemalo jednať o protiprávne jednanie, je v prílohe, OM0XA vieš mi načrtnúť nejakú konkrétnu schému na ten utlm ?ten by však mal byť laditeľný... oravan.. myslíš že to bude pruser aj po prečítaní prílohy?? akože toto mam prezentovať na bakalárskej práci a ak by sa malo jednať o protiprávne jednanie tak by to asi nezadávali. muziker neviem ako to bolo vtedy ale samozrejme zakázane ovocie chuti najlepšie, ja však s týmto nehodlám nikam preraziť stačí mi bakalárovať keby bolo na mne tak by som sa chcel skôr zaoberať nejakým zosilňovacom na anténu aby som chytal signál aj tam kde nie je ale to je už o inom :D :D :D
Prílohy
povolene-vysielanie.pdf
(187.66 KiB) 62 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Mar 2017, 21:05

Ahoj,nevím proč se to i prodává jako stavebnice,potom tě kamenují,-.prodejců je plno.,niko je neosočuje,- http://arduino-shop.cz/arduino/976-fm-v ... 16556.html
0

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 27 Mar 2017, 13:57

Zdravím takže už mam navrhnutý filter typu pásmový priepust v prílohe je schéma aj graf, utlm na tomto filtry je 3db takže by som potreboval ešte ten utlm 60db vie mi to teda niekto poradiť ako to realizovať? Inač raspberry som rozbehal a skúšam ako to dokáže takto nelegálne vysielať s obyčajným drôtom je to dosť slabé (zatiaľ som to mal 5m dnes to skúsim aj mimo miestnosť) čakal som brutálne čisty krásny zvuk na rádiu hneď vedľa raspberry ale aj tam to sem tam šumelo takže si neviem predstaviť po utlmení aký to bude mat dosah ale po odfiltrovaní to bude určite lepšie. Takže ešte raz poprosím vie mi niekto navrhnuúť konkrétny obvod na utlm tých 60 db ? ...laditeľný Dakujem pekne.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Mar 2017, 16:40

Ale stejně máš v názvu-" Antéra na FM radio",přitom chceš pro TX,- ale to nevadí....
0

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa feruso222 » 27 Mar 2017, 18:37

Ahoj áno máš pravdu dokážem ja upraviť názov témy ? ... všimol som si že som vlastne nepridal schému toho filtra a graf postnem To hneď ako budem môcť
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Anténa na FM radio

Príspevok od používateľa muziker » 27 Mar 2017, 20:55

Keďže si ty zakladal túto tému, môžeš bez problémov upraviť jej názov.
0
muziker

feruso222
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 20 Mar 2017, 22:40

Re: Anténa na FM radio-TX

Príspevok od používateľa feruso222 » 27 Mar 2017, 23:38

ahoj diky uz som zistil ako to funguje v prilohe posielam slubene grafy a schemu
Prílohy
filter pasmovy priepust.jpg
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Anténa na FM radio-TX

Príspevok od používateľa OM0XA » 28 Mar 2017, 08:50

utlmovy clen 60dB, ako som spominal si vypocitas napr. tu:
http://chemandy.com/calculators/matchin ... ulator.htm
Ak chces menitelny utlm, musis prepinat odpory, alebo zaradovat viac clenov za sebou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok