Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Apr 2017, 12:49

Objednal som si tento Bluetooth audio prijímač. Funguje úplne v pohode ale problém je na strane vysielača (tabletu). Konkrétne, keď púšťam hudbu z YouTube tak to nechce načítavať ani v 240p. Tak som preto zmeral rýchlosti internetu počas aktívneho prenosu, aj počas neaktívneho prenosu cez BT. Výsledky rýchlostí sú tu:

Bez aktívneho bluetooth prenosu:
Screenshot_2017-04-01-12-33-30_1.jpg
S aktívnym bluetooth prenosom:
Screenshot_2017-04-01-12-30-49_1.jpg
Samozrejme boli testy robené na tom istom serveri, v tej istej vzdialenosti od routra a bez iných prenosov v sieti, viackrát za sebou s porovnateľnými výsledkami, z ktorých som náhodne vybral tieto dva.

Je teda možné, že sa tieto dve pripojenia vzájomne rušia, keď ide v obidvoch prípadoch o 2,4GHz oblasť? Ešte dodám že v časoch keď som používal iOS, mi pri hraní niektorých online hier cez wi-fi napísalo upozornenie, že mám bluetooth vypnúť kvôli lepšiemu pripojeniu k wi-fi. Prišlo mi to ako blbosť že by sa tieto dve pripojenia nejak výrazne ovplyvňovali, no teraz sa mi to potvrdilo. Existuje nejaké riešenie či to mám radšej prepojiť cez JACK rovno z tabletu?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa pablox » 01 Apr 2017, 13:03

Mám ten istý problém na svojom aj priateľkynom notebooku - pri prenose audio cez BT ide internet biedne, o prehrávaní videí z Youtube ani nehovoriac. Notebooky sú rôznych značiek. Podľa informácií z fór je problém v interferenciách Wifi a BT. Niekto navrhoval zmeniť v routri kanál, na ktorom vysiela wifi ale pri tejto možnosti som nespozoroval zlepšenie.
0

alois

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa alois » 01 Apr 2017, 14:04

O tých interferenciách by som pomlčal, nakoľko na 2,4GHz ide aj bezdrôtová klávesnica a myš. Potom by si sa nikam nepohol.
Nemáš možnosť na porovnanie sa prepnúť s WiFi na 5GHz? Tým si odskúšaš veľa z teórií na nete.

Skôr sa mi zdá, že zahltiš zbernicu systému, ktorý nie je až na takéto veci stavaný. Typ CPU v tablete je?

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa pablox » 01 Apr 2017, 14:45

Ak je to zbernicou v ntb/tablete, ako mi vysvetlíš, že mi to robí na 2 notebookoch rozdielnej značky, pričom na jednom ide windows a na druhom Linux?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa marioo » 01 Apr 2017, 14:48

Robí to aj na niektorých mobiloch Xiaomi...

Ak je aktívne Wifi aj BT tak to proste nestíha.. napr prehrávanie z YT cez Wifi a hudba out cez BT na externe repro...

Ak sa vypne Wifi hudba/ z pamäte / ide kvalitne.. čiže nielen rýchlosť Wifi je degradovaná ale aj rýchlosť BT....

Zrejme sa jednoducho rušia alebo niečo iné tam "nestíha"

Poznáme zo skúsenosti...
0

alois

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa alois » 01 Apr 2017, 16:45

Ak si zoberiem starý noťas a do USB zastrčím WiFi dongel a do druhého BT dongel, tak nemám až také problémy, ako keď som rovnakým spôsobom aktivoval interný hardware. Preto buď zbernica, alebo je to jeden čip s jedným "procesorom", ktorý obsluhuje dva separátne vysielače. V horšom prípade jeden čip, jeden vysielač a ten je zdielaný dvojitým tokom dát, takže musí si rozdeliť svoj maximálny výkon do dvoch kanálov.

A nemyslím si, že by OP mal moc vplyv na rozdelenie dátových tokov zariadeniami. Sú tam vždy interné priority, ktoré sa "dajú" občas aj určiť operátorom.

Široký pojem, nie som hardwarista pre NT či MT. Ale idem na to logicky, že ak niečo zdielam, tak musím toky rozdeliť na viacero kanálov.
Při kamerách mám maximálny dátový tok hrdla záznamníku a musím rozdeliť tok dát tak, aby som sa doň napasoval. Čiže okliešťujem kvalitu toku ne jednotlivý počet kamier....tu to môže byť rovnaké.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Apr 2017, 17:24

Edgar, aky maš notebook ? napr Intel robí od roku 2014 wifikarty s podporou bluetooth.

Ja som si cez lshw pozrel na mojom Asus M50VC že mam internu wifi kartu Intel 5100 pripojenu na PCI zbernicu a okrem toho mam interny bluetooth modul BT-253 pripojený na USB zbernicu.

Takže konflikt zberníc/vysielačov bude rpavdepoddobnejší pri novších alebo lacnejších notebookoch bez samostatneho bluetooth modulu.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Apr 2017, 17:44

martin knocik napísal:Edgar, aky maš notebook ?
Písal som o tablete, ale tam bude zrejme príčina tá istá
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa pablox » 01 Apr 2017, 21:00

martin knocik napísal:Edgar, aky maš notebook ? napr Intel robí od roku 2014 wifikarty s podporou bluetooth.

Ja som si cez lshw pozrel na mojom Asus M50VC že mam internu wifi kartu Intel 5100 pripojenu na PCI zbernicu a okrem toho mam interny bluetooth modul BT-253 pripojený na USB zbernicu.

Takže konflikt zberníc/vysielačov bude rpavdepoddobnejší pri novších alebo lacnejších notebookoch bez samostatneho bluetooth modulu.
Viem, že príspevok pre Edgara, ale odpoviem za seba ak vieš poradiť.

Cez lshw som našiel, že mám dve zariadenia

Bluetooth

Kód: Vybrať všetko

*-usb:0
                      description: Bluetooth wireless interface
                      vendor: Intel Corp.
                      physical id: 3
                      bus info: usb@1:1.3
                      version: 0.01
                      capabilities: bluetooth usb-2.00
                      configuration: driver=btusb maxpower=100mA speed=12Mbit/s
Wifi

Kód: Vybrať všetko

*-pci:3
             description: PCI bridge
             product: 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #5
             vendor: Intel Corporation
             physical id: 1c.4
             bus info: pci@0000:00:1c.4
             version: d4
             width: 32 bits
             clock: 33MHz
             capabilities: pci pciexpress msi pm normal_decode bus_master cap_list
             configuration: driver=pcieport
             resources: irq:16 memory:f0c00000-f0cfffff
           *-network
                description: Wireless interface
                product: Wireless 7260
                vendor: Intel Corporation
                physical id: 0
                bus info: pci@0000:04:00.0
                logical name: wlp4s0
                version: 73
                serial: 
                width: 64 bits
                clock: 33MHz
                capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical wireless
                configuration: broadcast=yes driver=iwlwifi driverversion=4.4.0-66-generic firmware=17.352738.0 ip=192.168.0.103 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn
                resources: irq:29 memory:f0c00000-f0c01fff
Potom mi napáda len to, že antény oboch zariadení sú umiestnené tak blízko, že sa navzájom ovplyvňujú a rušia...
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa mac26 » 02 Apr 2017, 10:59

Skor by som povedal, ze pouzivaju rovnaku antenu (apson v pripade komba wifi+bt)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Mar 2018, 15:40

Chcel by som obnoviť tento topic mojou ďalšou skúsenosťou. K desktopu som si dávnejšie kúpil USB Bluetooth, keď niekedy narýchlo potrebujem dostať nejakú fotku z mobilu do PC. Bol to ten úplne najlacnejší z elektra za asi 2,50€. Po čase som si ale na tomto počítači všimol problémy s dĺžkou nadviazania pripojenia k serverom (hlášky "Prebieha nadväzovanie TLS spojenia" alebo "Čaká sa na www.xyz.com" v prehliadači ukazovalo sekundy, až desiatky sekúnd) no stávalo sa to väčšinou len pri prvom pripojení k danému serveru počas relácie prehliadača, nejak som to neriešil. Speed testy tiež ukazovali toľko isto ako na iných zariadeniach. No všetko vyvrcholilo včera večer, kedy znova zobrazovalo tie hlášky, prípadne stránky vôbec nenačítalo a skončilo to chybou timeout. Hovorím si že v internete chyba nemôže byť keď z iných zariadení mi všetko išlo normálne. Skúšal som všetko čo sa týka SW, odstrániť rozšírenia v prehliadači, iné prehliadače, dokonca aj vypnúť antivírus a bez výsledku. Tak chyba bola jasná. Odpojil som ten Bluetooth a internet išiel ako za nova.

Čiže každopádne spoločná anténa na toto asi nemá až taký vplyv, ale vplyv na to majú čínske alebo inak nedoriešené obvody. Môj pôvodný príspevok sa týkal tabletu. No teraz mám tablet nový a pri aktívnom BT streame hudby sa to internetu ani nedotkne...
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa aladar » 24 Júl 2018, 02:43

Prva stranka v google mi dala Bluetooth frekvencie 2402 az 2450 MHz.
Wifi ma:
Kanál 1 – 2,412 GHz;
Kanál 2 – 2,417 GHz;
Kanál 3 – 2,422 GHz;
Kanál 4 – 2,427 GHz;
Kanál 5 – 2,432 GHz;
Kanál 6 – 2,437 GHz;
Kanál 7 – 2,442 GHz;
Kanál 8 – 2,447 GHz;
Kanál 9 – 2,452 GHz;
Kanál 10 – 2,457 GHz;
Kanál 11 – 2,462 GHz;
Kanál 12 – 2,467 GHz;
Kanál 13 – 2,472 GHz,
Este je tam 14 kanal 2484 MHz, ktory sa vsak u nas nemoze pouzivat, pretoze je rezervovany pre nieco ine.
Podla toho by sa mohlo zdat, ze si treba Wifinu naladit na 10-13 kanal. Pricom najlepsie proti ruseniu susednym kanalom je, ak sa pouzivaju iba kanaly 1,6,13. Pretoze rozkmit je vacsinou 40Mhz. Telekomacke routre boli napriklad nastavene na 1 a 6 kanal.
Rezonancna frekvencia vody, cize mikrovlnky su na 2450MHz. Tie horsie niekedy tiez vedia pri ohrievani jedla prerusit spojenie.
Z toho vyplyva, ze iba kanal 13 je najmenej ruseny kadecim. Pokial nikdo iny v okoli nevysiela.
Mne sa vsak teraz stalo, ze susedov router zacal z cista jasna po roku vysielat na prvom kanali, ako náš a tak som to chcel preladit na 13 kanal, kde nic nebolo, ale slo mi to na figu. To by som teraz rad vediet, co tam vyssie vysiela a nedovoli mi spokojne surfovat. :?
Tak som skoncil na aktualne rychlejsom 6 kanali. Asi si oblepim stenu k susedovi alobalom a budem si spokojne surfovat na 1 kanali s tym, ze mi to bude robit ciastocne aj parabolu! :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Júl 2018, 01:28

aladar napísal:Pokial nikdo iny v okoli nevysiela.
No... A kde okrem lesa máš také miesto? :biggrin:
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa aladar » 26 Júl 2018, 14:05

Edgar napísal:No... A kde okrem lesa máš také miesto? :biggrin:
Ano,.... mas pravdu.... je to tazkeeee!!! :D Vacsinu casu som na kraji dediny a na 1 mam suseda, na 6 mikrovlnku a na 13 to rusi nieco za WiFi pasmom. :lol: Doporucujem Ti ist na 5Ghz, alebo si oblepit dom alobalom. :thanks:
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa aladar » 31 Júl 2018, 03:27

Celkom dobry clanok aj o ruseni medzi WiFi kanalmi http://elektrosmog.voxo.eu/wi-fi
0

Používateľov profilový obrázok
zenerka
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 12 Mar 2012, 14:14
Bydlisko: Banska Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa zenerka » 03 Sep 2018, 15:22

Niektore WiFi routre umoznuju nastavit "Bluetooth coexistence mode",
napriklad DD-WRT alebo TOMATO ma tieto moznosti:
- disable
- enable
- preemption

Viac napriklad tu http://tomatousb.org/settings:wireless#toc8
Prílohy
dd-wrt
dd-wrt
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Sep 2018, 15:53

Nuz ...
Prílohy
Screenshot_2018-09-03-15-52-53-019_com.android.chrome.png
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa aladar » 04 Sep 2018, 01:13

alidedko napísal:Nuz ...
Od roku 2010, ktory sa spomina vo vystrizku ubehla technologicky velmi dlha doba a je mozne, ze to vyriesi jeho problem, takze by som to nezatracoval.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2018, 07:25

Asi bude problém v lacnom HW, prípadne aj špatnom SW. Ja mám cez BT pripojené slúchadlá, myš a cez wifinu som pripojený k sieti plus k Apple TV. Aj BT, aj WiFi sú v NTB interné - žiadny dongel. Všetko funguje v pohode.

V dielni mám starší NTB bez displeja, je to Sony Vaio a pokiaľ som bol pripojený cez WiFi a zasunul som dongel na myš, automaticky ma to odpojilo od siete :D Keď som nechal zapnutú WiFinu, myš sekala. Tak som vykuchal aj to, zapojil to káblom a bol pokoj. Pripadá mi to ako naschvál. "Pozri sa, koľko stojí Apple. A Ty chceš, aby si za osminovú cenu dostal to isté? Hovno dostaneš! Pripoj sa káblom."
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vplyv Bluetooth prenosu na rýchlosť wi-fi internetu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Sep 2018, 08:49

Mimochodom keď už Apple, mne sa stala taká vec. Mal som pri iMacu všetky tri zariadenia, t.j. klávesnicu,myš,trackpad. Potom mi začala klávesnica vystrájať, nepísala čo chcem ale čo chce ona. Nakoniec sa problém vyriešil tak, že trackpad skončil v šuflíku.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok