Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa Mek » 17 Júl 2017, 18:35

Caute,
zaujimam sa o prijem AM vysielania nizsich frekvencii, nez bezne dokaze lacny USB prijimac RTL-SDR s cipom 820T2.
Povodne som to skusal s home-made up convertorom, ktory fahcil slusne, ale az od 3 MHz. Pre lepsi vykon a prijem aj nizsich frekvencii, nez je 3 MHz, som si kupil priemyselne vyrabany konvertor SpyVerter. Idu mi s nim pekne aj stredne a dlhe vlny, po veceroch je to "stanica vedla stanice".
Som v panelaku, preto mozem mat len vnutornu antenu. Pouzivam dlhy Cu drot priemeru 0,4mm zaveseny pod stropom okolo stien miestnosti. Na vstupe konvertora je okrem signalu anteny aj zem, tu som pripojil na radiator a vyrazne to pomohlo pri prijme frekvencii 1,5 MHz a nizsie (omnoho menej rusenia a viac a silnejsie stanice). Teda do konvertora ide signal z toho dlheho drotu a zem z radiatora. Na vystupnej strane konvertora je taky smiesny maly SMA konektor, s ktorym som sa nikde nestretol ani nevedel kupit redukciu, preto som si ju vyrobil (ku konvertoru bol dodany kratky kablik s oboma koncami pasujucimi do tohto konektoru) tak, ze dodavany kratky kablik som prestrihol, zobral som jednu polovicu a na ustrihnuty koniec som nadpojil kratucky 75ohm koaxial na opacnom konci s beznou SMA koncovkou, ktora pasuje do redukcie do USB prijimaca. Tak som ziskal kablik na jednom konci pasujuci do konvertora, na opacnom konci pasujuci do redukcie USB prijimaca (ten pouziva samozrejme este dalsi iny, mensi SMA konektor, preto redukcia, ale ta je tovarne vyrobena).
Po veceroch mam celkom uspechy, chytam dost vela stanic, aj silnych, ale je tam aj dost slabych stanic. Preto sa chcem opytat skusenejsich, kedze sa v tom velmi nevyznam, ci v mojom "setupe" nemam nejaku ocividnu chybu, ktora by mi zhorsovala prijem (napr. ten koaxial aj ked je kratky nemoze byt problem?). Studoval som na nete rozne KV anteny a tak, ale moc som tomu neporozumel. V panelakovych podmienkach pripada do uvahy asi len ten dlhy drot, ktory tu mam uz teraz natiahnuty. Potom este existuju vselijake veci ako balun, unun (antenne transformatoriky), ale to pisali, ze je potrebne, ked ide od anteny koaxial, ale ja mam koaxial len asi 8cm a az za konvertorom.
Potom mi este napadlo postavit si nejaky aktivny antenny zosilovac (narazil som na jednoduchu schemu v amare). Ale mam pocit, ze to mi zosilni nielen stanice, ale rovnako aj sum a rusenie, nie? Koniec koncov, v RTL-SDR softwari, ktory pouzivam (SdrSharp) sa da nastavit tzv. RF Gain, ktory zosilnuje, a mam ho nastaveny na 20 dB. Ked je na nule, nechytim skoro nic, pri zvysovani sa objavia stanice, a od 20 vyssie sa uz stanice nezosilnuju, iba stupa sum a celkovy level signalu. Mam pocit, ze je to ako keby taky softverovy zosilnovac s variabilnym zosilnenim.
Dalsia vec je, ze hlavne na nizsich frekvenciach pod 4 MHz mam rusenie, rozne brumy a tak, to budu pravdepodobne impulzne zdroje. Viem, ze najlepsie by bolo odstranit zdroj rusenia, ale nepodarilo sa mi prist na to, co je to za zariadenia, preto ak by bolo mozne odstranit/odrusit to nejakym zapojenim, radsej by som siel do toho.
Co by som teda mohol este spravit, aby som si vylepsil prijem slabych stanic, a nerobim uz teraz nejaku chybu, ktora by mi zhorsovala prijem, co myslite?
Prílohy
IMG_20170717_175612.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa rohy » 17 Júl 2017, 20:21

najviac by ti asi pomohlo,natiahnut tu antenu do volneho priestranstva a mimo mesto /chata/
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 17 Júl 2017, 22:02

prípadne vyskúšať feritovú alebo rámovú anténu. Ideálne mimo budovy, aby zbytočne nebrala rušenie z okolitých spínaných zdrojov. Taktiež niektorí ľudia si stavajú Mini Whip anténu, no tá vyžaduje byť postavená celkom vysoko v priestore a je extrémne náchylná na prijímanie rušenia, keďže funguje ako izotrópny žiarič.
0

Používateľov profilový obrázok
kimlo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 17 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: JN88US
Kontaktovať používateľa:

Re: Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa kimlo » 19 Júl 2017, 10:38

Môžem ti ponúknuť loop anténu AOR LA-380, takmer novú, mám ju doma nevyužitú.
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa _petko_ » 19 Júl 2017, 12:00

Na príjem slabých signálov môžeš vyskúšať rôzne lowpass, bandpass a notch filtre (napr koaxial). Riešili sme v téme skcube. Potom sa podel s výsledkom..
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prijem KV, SV, DV cez RTL-SDR

Príspevok od používateľa Mek » 19 Júl 2017, 22:17

Dik za prispevky. Presun na chatu mozny nie je, som proste v panelakovych podmienkach :wink:
Cital som o tych filtroch, a vraj sa to pouziva, ked clovek prijima blizko silneho vysielaca. Co nie je moj pripad. Inac neviem, naco by to mohlo byt dobre?
Malo by zmysel postavit si antenny zosilovac, ktory som spominal?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok