VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa Mek » 24 Júl 2017, 21:56

Caute, mam tu jedno stare radio Unitra Diora Amor (tranzistorak), ktore vykazuje zaujimavy problem. VKV nechyti nic, iba sum, az kym sa nedotknem anteny. Vtedy naskoci a normalne chyta stanice, aj ked uz antenu pustim. Po vypnuti, chvilke cakania (kym sa vybiju kondiky) a zapnuti, opat rovnaky problem. Ked vypnem a hned zapnem bez cakania, tak stanice este stale idu.
Aj ked sa anteny dotknem dlhym Cu drotom, ktory normalne pouzivam na prijem KV stanic, tak sa stanice objavia. Antena je kratky, asi polmetrovy drot zakonceny skrutkou. Pripojeny je do konektora oznaceneho "dipol 300Ω", ktory ma dve zdierky, v prijimaci su pouzite obidve, ale drot ("antena") je zapojeny len v jednej, ta druha nerobi nic.
Jediny moj zasah je v tom, ze som vmontoval CCIR-OIRT konvertor, takze prijimam stanice 90-100 MHz. Ci bol tento problem aj v povodnom OIRT rozsahu bez konvertora, neviem, kedze tam uz nechytim nic tak ci tak. Prepinat sa vsak na stary rozsah stale da, dal som tam prepinac.
Vnutri inac vyzeraju suciastky OK, ziadne vydute ani vytecene kondiky a co som nahodne pomeral, bolo vsetko OK. Stretli ste sa s takymto problemom niekto? Co by mohlo byt vo veci?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa oravan » 24 Júl 2017, 22:02

zrejme vypydáva oscilátor treba to zmerať VF volmetrom vstup čo sa deje či náhodou nie je presýtený vstupný tranzistor alebo je zle zapojený konvertor poprípade naladený
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa miroja » 24 Júl 2017, 22:40

Zacal by som kontrolou konvertora a jeho instalaciou do radia.
Ako si to prisposobil impedancne? Predpokladam, ze vstup/vystup konvertora je 75 Ohm, ako to malo povodne vyriesene radio?
Ako mas vyriesene napajanie (hlavne blokovanie napajania). Ak si tam nechal take fuzy, ako mas na tom videu, tak ti ten konvertor pravdeopodobne kmita.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa Mek » 24 Júl 2017, 23:01

Aky je vstup/vystup konvertora, netusim. Je to stavebnica z Polska, ktora nemala ani slovensky navod, a o impedancii nebolo v navode ani slovo. Vstup z anteny a vystup z konvertora do prijimaca (namiesto anteny) som pripojil len vodicom, treba este nejake ine suciastky?
Napajanie konvertora som zobral z takeho velkeho kondiku, ktory je na napajani celeho radia. Na nom je 15 V, co som cez LM317T zrazil na 10,5V a tym je napajany konvertor (napajanie ma byt 9-12V). Konvertor sam ma este 78L05 plus elektrolyticky kondik 10μF. Prikladam oskenovany navod a schemu konvertora.
Radio ma antenny vstup oznaceny "300 ohmov dipol", ako som pisal vyssie. Je tam este jeden vstup oznaceny ako "antena + zem", ale ten po pripojeni drotu nerobi nic. Vyzera to takto:
Konektory.jpg
Ten biely konektor, od ktoreho ide dozadu zeleny drot, je ona "antena" zakoncena skrutkou. Hoci ten konektor ma dva piny, ten zeleny drot je zapojeny len do laveho. Ten som teda v radiu prerusil a zapojil cez prepinac a konvertor, tak mozem prepinat CCIR-OIRT a signal z anteny ide bud priamo, alebo cez konvertor, podla polohy prepinaca.
Prílohy
Navod1.jpg
Navod2.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa miroja » 25 Júl 2017, 08:17

Tie cierne svorky vzadu su urcene pre symetricky vstup 300 ohm, za ktorym pravdepodobne nasleduje v radii symetrizacny clen, ktoreho vystup (75 Ohm) je pripojeny na vstupnu jednotku.
Dalsie dve svorky (biele, so symbolom anteny a uzemnenia) su urcene pre AM rozsahy.
Vstup z anteny a vystup z konvertora do prijimaca (namiesto anteny) som pripojil len vodicom, treba este nejake ine suciastky?
Nuz, podla toho co pises nie som si isty, ci si dodrzal zakladne pravidla ako pripojit konvertor k radiu. Skus to presne nakreslit, alebo odfotit. Spravne som pochopil, ze si vstup z konvertora pripojil jednym vodicom do cierneho konektora a vystup do symetrizaku (predpokladam, ze tam je) ?
Napajanie by som isto este blokoval na oboch stranach tvojho stabiliizatora blokovacimi kondikmi, alebo cele to LM-ko dal uplne prec. Ten konvertor ma 7805-ky, takze potrebne napatie by si v tom radiu nasiel a dodatocny dalsi stailizator nie je vobec nutny.

PS: Zakladne pokyny ako pripojit konvertor a co treba pritom dodrzat v tom navaode su, mozno si to prehliadol ...

PS2: Zaciatkom tohto roka som dva presne taketo iste konvertory tiez instaloval do radii. Jedno bolo rumunske, s + polom na kostre a druhe tiez polske. V oboch pripadoch to slo na prve zapojenie, len ako pisu aj v tom navode, treba ten konvertor dat co najblizssie k VKV vstupu. Dodrzat vstupnu a vystupnu impedanciu sa tam sice nepise, ale to sa asi akosi predpoklada automaticky.
Ak by sa ti to stale spravalo divne, skus konvertor umiestnit do plechovej krabicky. Ja na jej vyrobu zvyknem pouzivat pocinovany plech z kozerv kompotov, sterilizovanej zeleniny, hrasku ...
Prílohy
Clipboard01.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa Mek » 25 Júl 2017, 19:15

Vdaka za cenne poznatky, pomohlo mi to. Moja polstina je biedna, holt skoda, ze nedodavaju navod aspon v anglictine, ked uz nie v slovencine. Skusil som odobrat tu LM317 a napojit to priamo na 15V, kedze podla datasheetu 78L05 v pohode take napatie vydrzi. Vydrzalo, ale problem sa nevyriesil. Tak som sa vykaslal na prepinatelny rozsah CCIR-OIRT, odobral prepinac a napojil ten konvertor natvrdo medzi antenu a vstup do radia. Este som konvertor presunul co najblizsie k antene a nechal co najkratsie kabliky do a z konvertora. No a cuduj sa svete, pomohlo to. Uz to funguje bez problemov, neblbne. Tak este raz dik :agree:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: VKV prijimac prijima az po dotknuti sa anteny

Príspevok od používateľa miroja » 25 Júl 2017, 21:40

Pozrel som trochu po nete a nasiel som aj postup, ako toto radio preladit na zapadnu normu. Je to samozrejme pracnejsie a chce to mat aj nejake VF vybavenie a skusenosti, ale da sa potom primat cele CCIR pasmo.
Pozri pre inspiraciu tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic28759.html
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok