SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Sep 2017, 20:14

Zdravím vospolok,

nedávno som bádal na stránkach SDR z NL a AT a zaujalo a to. Chcel by som mať podobnú srandu doma. Nepotrebujem web SDR, stačí mi pripojenie k PC a s vhodným SW ladiť stanice. Mal by som pár otázok o SDR:

1. Je možné týmto zariadením chytať signál z družíc, napr. meteosat, ak bude splnený predpoklad práce v danom pásme a samozrejme modulácie?

2. Je druh modulácie závislý od modulu, alebo je to vecou SW?

3. Je takáto sranda jednoduchá na stavbu, alebo je lepšie kúpiť hotový modul?

4. Má niekto kompletné podklady k výrobe, alebo nejaký tip, kde sa dá SDR kúpiť?

Vo VF nie som doma a pojem SDR poznám krátko, preto by som potreboval od základu a stručne vysvetliť, o čo ide a čo to dokáže, aké to má praktické využitie a pod. Pre niekoho je vysielanie ako šport, začínam sa o to tiež nejak viac zaujímať. Preto uvítam akékoľvek informácie.

Ďakujem!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Sep 2017, 20:31

Drakoush , tento link si videl? Je tam uceleny popis k celej tematike, rovnako aj linky na hotove riesenia

http://sdr.ipip.cz/

jedno SDR je aj tu vo forme web rozhrania zo spustou funkcii

http://www.websdr.cz/
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Sep 2017, 20:48

1) Áno musíš mať na to vhodnú anténu.

2) Demodulácia prebieha čisto softwarovo.

3) Povedal by som že nie. Už za pár korún (15 - 190€) dokážeš kúpiť solidné zariadenie.

4) Ako začiatok na hranie by som odporučil RTL-SDR. Ale keď to myslíš vážne, skôr by som sa pozrel po niečom lepšom. Napríklad alebo napríklad. Jedno sdr je aj tuna na fóre ako článok.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2017, 01:53

Je to paráda .. preniesť sa s anténou pár tisíc km a "počúvať"
Tiež je zaujímavé počúvať letiskové SDR
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa juraj77 » 19 Sep 2017, 10:15

Drakouš.... Pred časom som tiež rozmýšlal o kúpe takejto hračky kvoli odposluchu leteckej komunikácie, lenže nakoniec som to odložil ...
Majú to na aliexprese za 20EUR:
Hoď si do aliexpressu: DIY KIT 100 KHZ to 1.7 GHz all band radio RTL - SDR receiver RTL2832 + R820T RTL-SDR
Je to vlastne stavebnica, troška spájkovania treba..
tu je niečo podobné: https://www.banggood.com/100KHz-1_7GHz- ... mds=search
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa AEdison » 19 Sep 2017, 16:19

Tieto stavebnice vonkoncom neodporúčam. Mal som tú česť si to poskladať a otestovať.

1) RTL prijímač ktorý sa vkladá do stredu obsahuje v 90% prípadoch čínsku napodobeninu IO. Tie zvyknú z radosťou odchádzať. Z ničoho nič sa ti začne náhodne odpájať prijímač, postupne sa to stupňuje až pokiaľ ho počítač nerozpozná vôbec. Občas keď postojí sa zvykne ešte na 5 min pripojiť ale to je všetko. Takto som reklamoval u pinponga 3x ten vnútorný modul.

2) RTL2832U je v púzdre QFN-48 a pripajkovať na to 2 drôtiky vedľa seba je takmer nadľudský výkon. Mne to zabralo dve hodiny nadávania a preklínania. To som mal hodinárske okuliare z prisvietením a ruky sa mi netrasú. (Tak si vieš predstaviť aké nervy som mal keď som to musel absolvovať 3x)

3) KV vstup je nepoužiteľný tak isto ako na RTL-SDR v3, dokonca je ešte o niečo horší. Zrkadlené signály sú silnejšie a celé KV pásmo je zasrané nejakým slabým harmonickým signálom v pozadí.

Zhrnutie:
Ak už si silou mocou vyberieš ten "duálny" prijímač, kúp si radšej už poskladaný. Tých pár dolárov nestojí za tie nervy čo pri tom stráviš. KV príjem je nepoužiteľný na KAŽDOM "lacnom" RTL-SDR. Ten IO na to jednoducho nieje stavaný a iná cesta ako UP konvertor neexistuje. Takže je zbytočné si za túto "funkciu" priplácať.

Znova sa opakujem. Na začiatok ti odporúčam kúpiť RTL-SDR v3. Síce KV je na tom takisto nepoužiteľné ale je na ňom lepšie vyriešené chladenie a je spoľahlivejší. Kupoval som už 2ks a zatiaľ fungujú bezchybne, čo sa o tej stavebnici povedať nedá.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa amater63 » 25 Sep 2017, 21:04

Ahoj,chtěl bych se zeptat jakou používáš anténu (-ny), a jaké kmitočtové pásmo preferuješ pro poslech.Jinak tvé konstrukce ohledně tématiky se mi zamlouvají-líbí.Ale trošku bokem. RX - postavený klasicky- laděné obvody ,a vše kolem toho není jenom tak.( ohledně " rozsahu-kmitočtu"). Ale jdeme s dobou.I výrobci se na to zaměřili, ve svých produktech pro radioamatéry.Tak mnoho zdaru .
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa AEdison » 25 Sep 2017, 21:25

amater63 mňa sa pýtaš na tu anténu?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa amater63 » 25 Sep 2017, 21:30

Ahoj,ano a jaké rozsahy preferuješ.Jinak vše jsem psal na tebe. :( (prostě mne to zajímá -od antény po sluchátka,a vše kolem. ) :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa AEdison » 25 Sep 2017, 21:56

Antény mám dva. Miniwhip + UP-Konvertor na KV a trčiaci 40cm kus drôtu na VKV.
Osobne mám radšej KV a to pásmo 80m a 40m. Celkom často (ak nie každý deň) tam idú česi a slováci ktorých počúvať je lepšie ako španielska telenovela. :mrgreen:
VKV je pre mňa tak trochu tabu. Nie preto že by tam nebolo nič zaujímavé, ale preto že prd chytám. Z LNA som pár krát začul letisko a možno raz taxík ale hrúza des. Niekedy v budúcnosti by som si rád postaviť discone anténu (nejaké to čítanie o nej) ale ťažko povedať kedy a či vôbec.

EDIT:
Ako prijímač používam RTL-SDR v3 (v niektorej galérii ho nájdeš aj odfotený). Slúchadlá používam málokedy a keď už tak nejaké noname ktoré nestoja za zmienku. Občas ak je dobrý príjem, tak chytám meteo obrázky (WEFAX) alebo digitálnych rádioamatérov (RTTY). Dekódujem programom fldigi. Takým maličkým snom je prijať obrázok z ruského METEOR-M2 satelitu.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: SDR - softvérom definované rádio (pomoc)

Príspevok od používateľa amater63 » 25 Sep 2017, 22:17

Ano, děkuji. Kv -up konvertor jsem prohlížel.Pěkná práce,tak jako by měla být na vyšších pásmech.( odstíněné atd.)Co se týká KV tak poslech -SSB na 80 - metrech se dá taky. Ale taky záleží na anténě.Tak mnoho zdaru. :thumbup:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok