Núdzové rádiové frekvencie ?

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa Laggger164 » 07 Nov 2017, 21:35

Takže na CB pásme je celkom jasne uvedené na stránke http://www.urbanstalker.eu/vybavenie/61-p ktoré kanály čo robia.

"9. kanál (27,065 Mhz) je núdzový kanál a slúži na privolanie pomoci, väčšinou je trvalo monitorovaný záchrannými službami alebo políciou, je akousi obdobou telefónneho čísla 112."

Čo ak nastane núdzová situácia a ja mám k dispozícii len jedno z tých ručných UKV a VKV vysielačiek?
Nenašiel som na ich frekvencie nič.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa nalimko33 » 07 Nov 2017, 22:15

o rádiovej prevádzke toho asi veľa nevieš... že?
aké máš skúsenosti?

kanál nič nerobí - na kanáli sa vedie rádiová komunikácia....
to s tým 9. kanálom na CB je skôr nepísaný zvyk alebo dohoda - nie pravidlo (nie som si ale istý)

v podstate sa sleduje celé spektrum - robil som v brandži 22 rokov

keby boli osemdesiate roky tak by som sa Tvojej otázke nečudoval - dnes keď sú mobily je tá otázka bez podrobnejšieho popisu skôr na úsmev...

prezradíš nám kde Pánu bohu za chrbtom si (Tvoje QTH), keď nechytíš žiadnu BTS????
0
SHARP MZ-811

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa Laggger164 » 07 Nov 2017, 22:20

Skúsenosti reálne žiadne nemám a ani o tom nejak extra veľa tiež neviem, preto sa to pýtam tu.

Je to len hypotetická otázka, ja viem že teraz má každý vlastný mobilný telefón.

Mohol by som niekde nájsť nejaký postup pri takej situácii?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa elmoto » 08 Nov 2017, 09:02

nalimko33 práve v kritických situáciach zlyháva mobilná sieť. Už sa to niekoľko krát stalo! Naposledy tuším výbuch munície v Novákoch. Ono prevencia je prevencia.
0
nie som tu

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Nov 2017, 09:10

nalimko33 napísal: v podstate sa sleduje celé spektrum -
Tomuto celkom nerozumiem. Ako to prebieha? Ved to musia byt stovky frekvencii, ci?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Nov 2017, 11:11

Na CB dosť pochybujem že ešte niekto zo záchranárov počúva (a ak, tak majú squelch vytiahnutý až do neba, aby to nešumelo). Keď máš rádioamatérsku koncesiu ozveš sa na najbližšom prevádzači a zavoláš 3x výzvu "Mayday" a požiadaš niekoho o zavolanie pomoci telefónom. Ešte treba dodať že existuje aj A.R.E.S. http://www.szr.sk/ares/
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa nalimko33 » 08 Nov 2017, 13:39

ferguson: sú služby ktoré majú v popise pracovnej činnosti počúvať... stačí?
elmoto: prečítaj si prvý príspevok - reč je o "núdzi" jednotlivca - nie o katastrofu veľkých rozsahov (o dianí v Novákoch po výbuchu som mal v práci info až až...)
0
SHARP MZ-811

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa elmoto » 08 Nov 2017, 15:47

nikde nieje striktne napísané o núdzovej situácie jednotlivca ale o nejakej núdzovej situácie kde dotyčná osoba má možnosť vysielačiek a chce ich použiť. Ďakujem tiež za porozumenie :agree: :)
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa amater63 » 08 Nov 2017, 16:58

Ahoj-te.,v době kdy se uvolnilo "pásmo pro CB se- rozthl pytel.Každý kdo neměl přístup jak komunikovat to tak bylo.Většina Taxi služeb a taky možná i policie.Mohl si to koupit každý.Ale to byl rok 2002 plus minus.Sám jsem prodával a instaloval od antén až co- si kdo žádal.CH 9 byl vidět i u silnic -poutačú. Ale se 4 W povoleného výkonu a nedoladěnou anténou,vliv terénu byl omezen. To jen můj poznatek.
0

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa Laggger164 » 08 Nov 2017, 23:14

zipaj napísal:Na CB dosť pochybujem že ešte niekto zo záchranárov počúva (a ak, tak majú squelch vytiahnutý až do neba, aby to nešumelo). Keď máš rádioamatérsku koncesiu ozveš sa na najbližšom prevádzači a zavoláš 3x výzvu "Mayday" a požiadaš niekoho o zavolanie pomoci telefónom. Ešte treba dodať že existuje aj A.R.E.S. http://www.szr.sk/ares/
Paráda, toto som presne chcel vedieť!
Či je to núdza jednotlivca, či katastrofa veľkého rozsahu je jedno, šlo mi o to ako by som sa mohol skontaktovať s kýmkoľvek kto by mohol zavolať pomoc ak mám po ruke vysielačku.

Veľmi ďakujem za toto vysvetlenie! :D
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Núdzové rádiové frekvencie ?

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Nov 2017, 15:49

Cez prevádzač potrebuješ aj povolenie (rádioamatérsku koncesiu), aj keď si myslím že záchrana života je viac ako nejaké povolenie.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď