Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

susususu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 03 Feb 2018, 11:48

Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa susususu » 03 Feb 2018, 12:31

Potrebujem poradiť ohľadom par veci . Idem kúpiť pár vysielačiek BAOFENG a teraz tie otázky na vás

Mám kúpiť tu najsilnejšiu verziu od baofengu (Baofeng UV -5R 8W + HF) alebo mi stačí 5w verzia ?

Je používanie týchto vysielačiek legálne pokiaľ si nastavím najmenší výkon a správne kanáli schválené Štátom . (Bez licencie môžete vysielať len na frekvenciách CB (40 kanálov, pásmo VHF / 27 MHz, max. RF výkon 4W) a PMR (8 kanálov, pásmo UHF / 446 MHz, max. RF výkon 0.5W )

Keby aj mám nastavený najväčší výkon na zákonom stanovených frekvenciách aký je maximálny postih a ako na mňa prídu, keďže určíte nebudú za mnou behať po lese z meračmi signálu. (Logicky pri zväčšení výkonu vysielača bude väčší dosah signálu ) a áno záleží to aj od antény .

Po čase keby ma to vážne že chytí a chcel by som využívať tuto vysielačku na plno a nastavil by som si frekvencie ktoré by som chcel len odposluchať len tak pre zvedavosť napr. hasiči,mestsky policajti ,letecky dispečing , zachranáry atd .Keď som len poslucháč pácham nelegálnu činnosť? Páchal by som nelegálnu činost jedine vtedy keby som tieto kanáli rušil alebo zneužil dané informacie

Poraďte mi .

Túto tému zakladám z dôvodu že na internete neni až tak veľa o týchto vysielačkách a keď je tak si každý hovorí svoje. Potrebujem vedieť presnú odpoveď.
0

pitigl
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 11:50

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa pitigl » 31 Mar 2019, 09:30

Nie som v tejto teme profik ale kedze nikto nenapisal za 2 mesiace tak napisem co viem. Zakone veci nemusia byt presne takze netreba to brat na 100%

Baofeng UV -5R mam aj ja ale klasicku. 8W je zbytocnost ak ides riesit zakon.

Na pocuvanie nepotrebujes 8W, skor prikup si lepsiu antenu na nu.
Legal s touto vysielackou je len CB pasmo na 4W , potom PMR by mohlo ale v zakone je ze musi mat vysielacka neodelitelnu antenu co baofeng nema, takze aj ked vykon je v poriadku zariadenie mas nelegalne. Ale myslim si ze nikto ta nebude nahanat a kontrolovat ti vysielacku. :)
Baofeng nema letecke frekvencie takze tuto prevadzku nebudes pocut. Ostatnych ano ak nemaju digital a nekoduju to. Hasici a mestske policie uz koduju takze na ich frekvencii je len praskanie ak rozpravaju. Ja ju tiez vyuzivam na pocuvanie v KE . Pocuvam dopravny podnik a taxikaroch (to je niekedy sranda :) , hlavne v noci ked sa nudia ) a sem tam je aj prevadzka na PMR a CB kde pocut deti (PMR) a aj radioamaterov (PMR a CB).

Tak dufam ze som ti trocha pomohol, ak som nieco zle uviedol tak nebolo to naschval :)
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa datam » 01 Apr 2019, 14:54

Myslím že zbytočne ale zhrniem.
-frekvenční rozsah VHF:136-174 MHz, UHF:400-520MHz
-ladící kroky: 2.5/5/6.25/10/12.5/25/50KHz
V pásme VHF legálne vysielať nemôžeš. Nie že by ťa sfúkol nejaký kontrolný orgán ale skorej ťa sfúkne nejaký rádioamatér ktorému budeš robiť bordel a ten na teba môže veru zavolať aj ten kontrolný orgán. Nič zaujímavé v tomto pásme asi pre teba nieje. Letecké pásmo je pod a ostatné služby ako hasiči, polícia a podobne sú už aj tak hlavne v UHF pásme na matre a podobných digitálnych systémoch.

UHF tam už by to mohlo byť zaujímavejšie. Teda ak považuješ za zaujímavé počúvať baby vysielačku z číny a rozhovor vnuka s dedkom večer o piatej.

CB pásmo. Oficiálne sú dve CB27 a CB-UHF. U nás je myslím povolené iba CB27 čo je v pásme KV kde tento stroj ani nepočuje a ani nevysiela. PMR446 je taký nejaký odvar z toho CB-UHF a jeho stav som komentoval už vyššie.

Na CB alebo PMR to ožije ak je nejakú súťaž a vtedy sa oplatí vybehnúť niekam na kopec a počúvať. Inak v meste alebo zástavbe nic moc.

Takže ak chceš počúvať kúp si poriadny prehľadový prijímač. Dajú sa tam nájsť ešte nejaké zaujímavé veci ale veľa vecí je už digitálnych a tie najzaujímavejšie sú buď kódované a tie pre mňa TOP používajú frekvenčné kódovanie a to ani boh nezloží nazad.
Dokonca pre začiatok by som ti odporučil nejaké SDR rádio. Tuner kúpiť za 7€ a rozbeháš to na nejakom stredne výkonnom PC. Ja pri to dokážem niekedy presedieť aj dlhé hodiny.
0

MisoTipek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Mar 2016, 15:36
Bydlisko: ZS
Vek: 44

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa MisoTipek » 01 Apr 2019, 16:07

Datam, mohol by si byť prosím konkrétnejší ohľadom toho SDR?
Aký soft použiť, typ SDR, prípadne akú anténu? :pain:
:agree:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Apr 2019, 18:01

Takže tie rtl-sdr z aliexpressu sú škoda peňazí?
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa OM0XA » 01 Apr 2019, 18:54

Tie rtl-sdr podla toho na co. Na nejake orientacne indikacie signalu sa daju pouzit, alebo na zabudovanie do nejakej aplikacie, kde nebudu zahltene silnym signalom.
Na realne pocuvanie pasma urcite nie. Nemaju ziadne vstupne filtre, ziadnu odolnost. VF vstup ide rovno do signaloveho procesora. Jeden silny signal vymaze vsetko ostatne a narobi ciary po celom spektre.

Na realne pocuvanie aspon daco taketo:
https://www.sdrplay.com/rsp1a/

Alebo nieco podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Otázky ohľadom používania vysielačky Baofeng UV -5R

Príspevok od používateľa datam » 11 Apr 2019, 15:30

Ono na začiatok ti stačí fakt aj to SDR z ali. Na to že ťa to prestane baviť je to malá investícia a keď by ťa to bavilo ďalej kúpiš si lepšiu mašinku alebo priamo prehľadový prijímač.

SW stiahneš z netu a s nastavením by som poradil. Tiež by som posunul aj nejaké frekvencie alebo kde aspoň začať.

Odporúčam poobzeraj sa po čiernej alebo modrej SDR s čipom RTL2832U a R820 najlepšie vo verzii 2. Tie sa už nerobia ale kúpiť sa stále dajú. Ak chceš za investovať kúp nejakú s PPM0 aby to bolo frekvenčne stabilné a nemusel si to baliť do toaletaku ako ja.

Ako som ale už raz písal všetky zaujímavé služby sú už digital alebo sú na sitne takže tam nepochodíš.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok