ochrana CB antény pred bleskom

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa KeXT3r » 24 Mar 2018, 16:20

Zdravím. Behom pár týždňov pôjdem kúpiť novú CB anténu 5/8 od síria. (na obrázku červená) Konzola bude upevnená na hrade. (modrá farba) Ide o to či mám konzolu uzemniť a ako. Môj návrh bol. Od konzoly bude po hrane strechy vedený 8mm FeZN napojený na bleskozvod ukotvený o strechu( označený zelenou farbou) k tomu pridám bleskoistku ktorú uložím na hradu pod stechu a uzemním 8mm medenným zemiacim vodičom o drôt ktorým uzemním samotnú konzolu. Samotný signálový kábel (RG 58C/U MIL C-17) od bleskoistky pôjde skoro pod hradou rovno cez stenu. Je toto riešenie aspoň ako tak dobré? Ćo by ste navrhovali vy ? Strecha je uzemnená len na rohoch ako je na foto. Žiadne tyče su po streche neni.


Ďakujem.
S pozdravom Filip Vereš.
Prílohy
návrh uzemnenia antény.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Mar 2018, 00:15

Kúp kábel RG213, aj keď to podľa papierov nie pre CB je veľký rozdiel, ale v reáli je RG58 dobrá tak na vešanie prádla. K tomu uzemneniu sa neviem odborne vyjadriť, ja som mal 5/8 sirtel cca 15 rokov neuzemnenú (nemali sme hromozvod) a nič sa nestalo, ale ak máš možnosť, určite ju uzemni, bleskoistka je zbytočnosť (v podstate dva spoje s konektormi = útlm), treba odpájať anténu pred búrkou, na statiku je cievka v päte antény. Ale hlavne treba dobre vybrať miesto na anténu, niekedy preloženie o pár metrov znamená obrovský rozdiel k lepšiemu, alebo horšiemu. Takisto výška, vo všeobecnosti je dobré anténu umiestniť čo najvyššie, ale ak ju budeš mať pár metrov nad zemou, tak jeden meter hore - dole.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa KeXT3r » 25 Mar 2018, 10:17

No odpájať budem od stanici určite takže ako hovoríš vyradím blekojistku. Čo sa týka toho umiestnenia, nemám moc na výber a toto my prišlo ako najlepšie riešenie. (ako je na obrázku v prílohe) máme najvyššie postavený dom v dedine a k tomu na kopci .. takže nad strechu a nevidím problém v príme. Koniec koncov z auta pri dome mám dosach asi 35km.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa Merak » 25 Mar 2018, 21:37

Ja by som to izoloval od bleskozvodu a spravil tam oddialený bleskozvod.
Ináč na tej streche nevidím nikde žiadne zachytávače.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa datam » 17 Apr 2018, 11:36

Ona tá bleskoistka je dobrá tak na to aby ti potom kábel nelietal po izbe. Samotné zariadenie teda staničku neochráni takže odpájanie je nutnosť a hlavne samozrejmosť.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Apr 2018, 12:03

Ano tak jako u TV,Sat co má každý.
Prílohy
Asi sem to směroval -Alois
Asi sem to směroval -Alois
0

alois

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa alois » 17 Apr 2018, 12:39

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 770.0.html


omylom som to dal do inej CB témy....

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa marioo » 17 Apr 2018, 13:04

Konzolu ak uzemníš nič nepokazíš.. ale v podstate je chránená strechou asi máš pri komíne bleskozvod ...
Konzola nebude spojená s anténou, pretože tá je v držiaku v ktorom je izolátor.. a anténa má 5-6 metrov ..
Dôležitá je dobre spravená bleskoistka a jej uzemnenie .. mám to spravené podobne na garáži už 17 rokov ale konzolu som neuzemnil.. tiež je na drevenom hranole..

A samozrejme cez búrku odpojiť a kábel dať dosť ďaleko od všetkého :)

Oddialený bleskozvod by bol konštrukčnejšie náročnejší ako samotná anténa ...

A určite si tam daj poriadny kábel a nie RG58 čku..
0

alois

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa alois » 17 Apr 2018, 13:37

to je plechová strecha, skladaná/falcovaná a neletovaná?

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: ochrana CB antény pred bleskom

Príspevok od používateľa datam » 18 Apr 2018, 15:08

marioo napísal:Konzolu ak uzemníš nič nepokazíš.. ale v podstate je chránená strechou asi máš pri komíne bleskozvod ...
Konzola nebude spojená s anténou, pretože tá je v držiaku v ktorom je izolátor.. a anténa má 5-6 metrov ..
Dôležitá je dobre spravená bleskoistka a jej uzemnenie .. mám to spravené podobne na garáži už 17 rokov ale konzolu som neuzemnil.. tiež je na drevenom hranole..

A samozrejme cez búrku odpojiť a kábel dať dosť ďaleko od všetkého :)

Oddialený bleskozvod by bol konštrukčnejšie náročnejší ako samotná anténa ...

A určite si tam daj poriadny kábel a nie RG58 čku..
5/8 neviem ale 1/2ka potrebuje uzemniť konzolu resp cez cievku je spojená aj na konzolu. Zo skúsenosti. Ak liezlo PSV hore stačilo vykonať potrebu ku stožiaru a hneď to zletelo na 1:1,1 :D

-- Spojený príspevok 18 Apr 2018, 14:11 --

Inak trošku odbočím ale iba informačne. Neskúšal niekto postaviť GP anténu na CB pásmo? Uvažujem na to použiť jednu 1/2 teleskop po zásahu bleskom (kratšia o prispôsobovací článok ale ani po vyčistení nejde naladiť takže asi cievka) a prvky chcel využiť kotevné laná 10m stožiara. Len pre info či to náhodou už niekto neskúšal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok