AM radio

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 19 Jún 2018, 22:15

Caute,
postavil som si na breadboarde AM radio podla tejto stranky (schema vid priloha). Iba namiesto prepinanej feritovej anteny som tam dal napevno antenu vykuchanu zo stareho radia.
Ma to ale jednu podstatnu muchu - chyta to rozumne stanice len ked sa drzim (vodivej) hriadelky ladiaceho kondika, alebo drzim feritovu antenu v ruke, a pod. Ten ladiaci kondik nie je taky ten poctivy ako sa pouzival v elektronkovych radiach, ale maly, vyzera ako tento. Maximalna kapacita iba 170 pF.
Zaujima ma teda,
- co s tym, ze to chyta len ked som blizko rukou
- namiesto ladiaceho kondika by som radsej pouzil ladenie varikapom, mam velkokapacitne varikapy BB112, ktore by som chcel pouzit presne na tento ucel. Ako nahradit ladiaci kondik varikapom, ake upravy schemy su potrebne?
- chcel by som pripojit externu long wire antenu. Zial vsetky schemy s TA7642 co som nasiel, pouzivaju iba feritku, a to je na figu. Kam pripojit externu antenu, do ktoreho miesta v scheme?
Prílohy
ta7642-circuit-diagram.gif
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: AM radio

Príspevok od používateľa helios » 19 Jún 2018, 22:45

Naviň na feritku zo 10 závitov drôtu, jednu stranu uzemni, na druhú pripoj anténu, trebárs drôt, vyhodený z okna. Príjem by sa mal výrazne zlepšiť.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 19 Jún 2018, 22:52

OK, skusim to zajtra. Ak som spravne pochopil, podla povodnej schemy by to bolo takto (vid priloha).
Medzitym som nasiel AM/FM radio s varikapovym ladenim. Len tam zase nevidim v scheme nikde pripojenu antenu (je pripojena len k FM sekcii, ktora ma nezaujima).
Prílohy
ta7642-circuit-diagram.gif
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 19 Jún 2018, 23:11

určite nie.
Helios napísal, že na anténu treba navinúť sekundárne vinutie 10 závitov tak, aby bolo elektricky odizolované od ostatných vinutí feritky.
Potom jeden koniec toho vinutia uzemniť napr na vodovod a na druhý koniec pripojiť drôtovú anténu rádovo pár metrov.

K tým varikapom,
napr. takto
http://www.radio-electronics.com/info/d ... s/vco1.gif

anóda na najnižšom potenciále, v tvojom prípade vetva 0V, katóda cez odpor na ladiace napätie (záleží od varikapu, zvyčajne do max +30V).
Katóda pripojená cez oddeľovací kondenzátor (povedzme 10nF) na bod, kde si mal pred tým živý koniec otočného kondenzátora- do uzla, kde je pripojená feritka.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: AM radio

Príspevok od používateľa wizing » 20 Jún 2018, 07:50

Prečo nepostavíš čosi iné tisíc ráz odskúšané .... tu sa používa ladenie varikapom ...... mne to hrá už v kancli rok bez problémov
Prílohy
schéma.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: AM radio

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Jún 2018, 08:02

Až na malý detail, že to nie je AM rádio.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Milanko » 20 Jún 2018, 08:05

Mek, však čo sa pýtaš, tak to všetko máš na tej stránke https://www.petervis.com/Radios/ta7642/ta7642.html. Ak chceš, pozri si AR 5/2008 Rozhlasové prijímače pre DV. SV a KV. Konštrukčná príloha.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: AM radio

Príspevok od používateľa wizing » 20 Jún 2018, 08:37

zdeno6505 napísal:Až na malý detail, že to nie je AM rádio.
ale je .... treba pozrieť data sheet
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: AM radio

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Jún 2018, 09:48

Daj odkaz na datasheet a číslo strany.

@ Mek
Prílohy
AM.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: AM radio

Príspevok od používateľa wizing » 20 Jún 2018, 10:38

strana číslo 9
Prílohy
tda7088t.pdf
(159.91 KiB) 63 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: AM radio

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Jún 2018, 11:36

Ale ty si dal pôvodne inú schému.
Aj v tomto zapojení je použitý TA7642. A ešte by ma zaujímala frekvencia akú to príjma, keď je použity rovnaký ladiaci C.
Prílohy
AM2.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: AM radio

Príspevok od používateľa wizing » 20 Jún 2018, 11:59

No veď áno ..... nie príliš vhodne som demonštroval svoju predstavu ....
Išlo mi o použitie tda7088T ako takého. Z Mek-ovej predstavy som pochopil že chce vyhodiť feritku, použiť varikap a namontovať anténu z vykuchaného rádia. No a schéma pre to tda ktorú si tu upol z datasheetu nie je si myslím zlá alternatíva. Popravde neviem či mu 7642 ako am účelne pobeží bez tej feritky. Ako koncový stupeň výstupu by som ešte dal LM386 a má funkčné rádio a ako bonus tam má aj FM ... môže si prepínať....
Ale samozrejme je to len alternatívny nápad ktorý možno nespĺňa Mek-ovu predstavu...
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 20 Jún 2018, 17:30

Aby som to objasnil - FM radio som si uz postavil, a zhodou okolnosti som na to pouzil prave TDA7088T :) k tomu som si postavil sterodekoder a este cakam na cip RDS dekodera, len to par tyzdnov potrva kym pride z Ciny.
Teraz staviam AM radio s TA7642, ktore som si zadovazil presne na tento ucel. Viem, ze bez feritky to asi nepojde, ani ju nechcem vyhadzovat. Skor mi islo o to, dosiahnut co najlepsi prijem, a nepouzit ladiaci kondik (ktory mam len taky shitny do 170 pF a ziadny lepsi sa neda kupit), ale radsej ladit varikapom.
Obe radia pojdu neskor do jednej skrinky. Este by som si chcel postavit radio na KV rozsahy, cital som, ze to aj s tym TA7642 ide, ale hodne trpi selektivita a kvalita prijmu, tak si mozno radsej najdem nejaku schemu v amaterskom radiu. Samozrejme bez nutnosti ladenia medzifrekvencii a navijania mf cievok, na co nemam materialnu ani mentalnu vybavu :)
Ako koncak mam teraz LM386, ale kedze to nechcem na bateriovy provoz, dam tam nieco lepsie. IC na zosilnovace mam habadej.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
marostv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bardejov
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa marostv » 20 Jún 2018, 19:05

Aký staviaš rds dekoder?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 20 Jún 2018, 19:25

RDS dekoder bude s TDA7330B. Je to jediny RDS cip v user-friendly DIP prevedeni. Na jeho vystupy SDA a SCL bude pripojena atmega328 a informacie budu zobrazene na 2x16 LCD displeji. Program mam uz v atmege napaleny, zatial komunikuje len cez seriovu linku, potom ked mi pridu tie cipy ho prerobim na displej.
Inac prave som vyskusal to ladenie varikapom. Komplet schema je na tejto stranke. Najprv mi to neslo, lebo GND potenciometra som mal pripojene nie na GND napajania, ale na GND feritky (je oddelena kondikom od GND napajania). Iba som zatial nic nechytil, cez den SV stanice nejdu, musim si pockat do zotmenia.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
marostv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bardejov
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa marostv » 20 Jún 2018, 19:36

TDA7330B nájdeš skoro v každom staršom MC autorádiu s rds napr.blaupunkt. Ja mam postavený tento už niekoľko rokov len som vymenil malý lcd za veľký 2x16,už sa dá čítať aj zdiaľky. https://www.mictronics.de/projects/rds-decoder/
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 20 Jún 2018, 20:31

OK, dal som dokopy schemu, aj pre seba aby som nezabudol, ako som to mal zapojene. Co by sa dalo este vylepsit? Napiste ak tam vidite nejaku ocividnu haluz.
Mam feritku zo stareho radia, a ma na sebe navinute dve cievky - DV a SV. Na DV chytam Cesky rozhlas radiozurnal, 270 kHz, a nic ine, co celkom aj sedi, lebo ani na PC cez SDR na DV viac nechytim. Ale SV mam pocit ako keby bolo akosi posunute, ze stanice su len do polovice rozsahu potenciometra, vyssie uz len rusenie. Na spodnom okraji potenciometra mam stanicu, dalo by sa ist este nizsie. Potreboval by som rozsah posunut trochu dole...
Prílohy
AM.png
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: AM radio

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Jún 2018, 20:41

Ak chceš ísť s rozsahom dole tak ( ak sa dá ) posunúť cievku smerom od stredu ku kraju, alebo odmotať určitý počet ( 10 ) závitov.
Anódu varikapu máš kosi divne zapojenú.
0
Naposledy upravil/-a zdeno6505 v 20 Jún 2018, 20:45, upravené celkom 1 krát.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: AM radio

Príspevok od používateľa Mek » 20 Jún 2018, 20:45

No praveze sa neda. Ta feritka je tovarne vyrobena s cievkami zavoskovanymi. Kedze pochadza z tovarne vyrobeneho radia, viem, ze je isto dobra na dane rozsahy, a ze ju netreba menit. Skor asi cosi porobit s ladiacim napatim...? Nie som si isty velkostou R2 pri varikape ale je podla navodu na ladenie varikapom, a R1 (ladiaci potenciometer) je 10k podla toho isteho navodu, link vyssie. Mozno by bolo treba zmenit hodnoty niektoreho z tych dvoch, ale nerad by som nieco pokazil...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: AM radio

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 20 Jún 2018, 21:00

Tie cievky sa navijali na papierové kostričky, takže posunúť sa dala.
Prílohy
AM.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok