Pomoc pri ladení PCB antény

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa zawin » 03 Dec 2018, 15:02

Ahojte,
naša firma sa venuje vývoju parkovacích detektorov a v rámci inovácie HW riešenia chceme aby zariadenie komunikovalo v LTE pásmach na 900 a 1800 MHz (LTE BANDS 2,4,5,8,12,20). Vytipovali sme aj vhodnú anténu na tento účel - https://www.molex.com/molex/products/da ... TENNAS.xml .
Máme k dispozícii aj merací prístroj - http://www.deepace.net/kc901v-6-8ghz-ha ... ultimeter/ avšak nedarí sa nám anténu naladiť.
Preto sa chcem spýtať, či sa niekto tu na fóre venuje ladeniu antén a či by nám s týmto vedel pomôcť.

Ďakujem
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa Milanko » 03 Dec 2018, 16:24

zawin napísal:Ahojte,
naša firma sa venuje vývoju parkovacích detektorov a v rámci inovácie HW riešenia chceme aby zariadenie komunikovalo v LTE pásmach na 900 a 1800 MHz (LTE BANDS 2,4,5,8,12,20). Vytipovali sme aj vhodnú anténu na tento účel - https://www.molex.com/molex/products/da ... TENNAS.xml .
Máme k dispozícii aj merací prístroj - http://www.deepace.net/kc901v-6-8ghz-ha ... ultimeter/ avšak nedarí sa nám anténu naladiť.
Preto sa chcem spýtať, či sa niekto tu na fóre venuje ladeniu antén a či by nám s týmto vedel pomôcť.

Ďakujem
Zdravím, pracoval som v oblasti vf, antény a ich spojitosti. V práci sme mali na meranie antén ANRITSU SITE MASTER S 331D. Bol to v rozsahu frekvencie 25MHz do 4000MHz. Vzhľadom na to, už nepracujem /dôchodca/, nemám prístup k meracej technike. Môžem sprostrektovať kontakt k uvedenej problematike.
Ak je záujem píš na SS.
Milan
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Dec 2018, 17:53

Ahoj, co to u vas konkretne znamena, ze nevies naladit antenu? Nerezonuje to na spravnom kmitocte alebo je impedancia pri rezonancii uletena od impedancie prenosoveho vedenia? Smithov graf impedancie ukaze. Viete si nakalibrovat referencnu rovinu merania?
Ivan.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Dec 2018, 22:26

Pozrel som rychlo datasheet k tej keramickej antene. Pisu, ze by mala mat prisposobenie k 50 ohm lepsie nez -5dB(koeficient odrazu). Inac parametre velmi slabe, ale to je za cenu super miniaturnych rozmerov v porovnani s vlnovou dlzkou.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa maxmiz » 04 Dec 2018, 13:56

Ondrej, ukaz vysledky merania. Popis zapojenie antenny a meraku a tiez krivky VSWR a impedanciu antenny v Smithovom diagrame. Vie tento merak vyplut namerane S parametre v textaku? Dalo by sa to hodit do simulacnych programov.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa zawin » 05 Dec 2018, 15:38

Áno, takéto meranie mám (posielam v prílohe). Žial neviem s tým pohnúť ako riešiť to impedančné prispôsobenie.
Prílohy
S11_Smith_18_12_03 16_18_39.txt
S-params
(13.63 KiB) 98 stiahnutí
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 06 Dec 2018, 05:28

tu vo fóre málokto má možnosť priamo pozerať Touchstone súbory, narýchlo som to vykreslil v Octave. Vyzerá to tak, že máš rezonanciu mierne posunutú pri 1.8GHz posunutú smerom nižšie, no anténa ti stále bude slušne pracovať, pretože pri 1.8GHz máš útlm odrazom lepší než -10dB. To druhé pásmo 900 MHz tam dobre nevidieť. Je tam nejaký 'škrabot' okolo 750 MHz. Potrebuješ aj tú rezonanciu?
Ináč, keď pozerám na fázu koeficientu odrazu, je očividné, že k anténe máš pripojený dlhý kábel a nie je urobená korekcia na referenčnú rovinu. Zmeraj si skrat (napr. skratovaný SMA konektor) na konci toho kábla.
Prílohy
return loss.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa maxmiz » 06 Dec 2018, 18:39

Ondrej, a neskusal si navrhnut PCB antennu na FR4? V predchadzajucej sprave bol dobry postreh: skontroluj ci pripajaci kabel nevplyva na namerane charakteristiky.
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa OM0XA » 06 Dec 2018, 19:33

Na tejto anténe sa nič neladí, ani sa nedá. Anténa je optimalizovná pre frekvenčné úseky uvedené v dokumentácii, teda:
698-960 MHz a 1710-2700MHz. Ak sa priletuje na PCB spôsobom uvedeným v pdf, tak výrobca zaručuje uvedené parametre, teda impedanciu 50 Ohm v týchto frekv. úsekoch a útlm odrazu (return loss, S11) viac ako 5dB. 5dB je veeeľmi biedna hodnota. Zodpovedá to VSWR okolo 3.5, kedy sa odrazí späť viac ako 50% výkonu. Použiteľná anténa by mala mať return loss viac ako 15dB, ideálne aspoň 20dB.

Ak to meráš, musíš mať merák skalibrovaný na konci meracieho kábla, nie na DUT konektore.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri ladení PCB antény

Príspevok od používateľa zawin » 13 Dec 2018, 10:16

Cauko, diky za info hlavne ohľadne toho meracieho kábla. Znamená to teda že keď mám semigirid kábel, tak by som mal na konci naletovať N-konektor, aby som mohol merak skalibrovať pomocou kalibračného kitu a potom odletovať konektor a neletovať na PCB?

Ďakujem za info
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok