Šírenie signálu

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Šírenie signálu

Príspevok od používateľa jany+ » 18 Jan 2019, 15:38

Hladam nejake info ohladom sirenia signalu hlavne bezdrotovo (ale aj drotove vedenia) a pri akych frekvenciach ake maju signaly vlastnosti (myslim, pri akych frekv. sa najlepsie prekonavaju prekazky, alebo pri akych f, musia mat vyialac/prijimac volnu cestu atd ....).
Skor privitam jednoduchsie citanie ako vysvetlenie pomocou zlozitych vzorcov z vyssej matematiky.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: sirenie signalu

Príspevok od používateľa marioo » 18 Jan 2019, 15:41

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: sirenie signalu

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2019, 15:57

Síri sa víno aby sa nekazilo, sinál sa - ŠÍRI . :wink:
Veď už aspoň pri zakladaní názvu témy sa držte nejakej štábnej kultúry.
To je taký problém dodržať správnu diakritiku? :mrgreen:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa jany+ » 18 Jan 2019, 16:19

sorry ale ja som diakritiku nikdy nepouzival a ani nebudem pouzivat (vzdy bol s diakritikou problem).
A myslim si, kazdy vie aky je rozdiel medzi sirenim signalu a sirenim vina :thanks:

-- Spojený príspevok 18 Jan 2019, 16:27 --
marioo napísal:https://www.hudiny.sk/images/na-stiahnu ... v_sk_3.pdf

niečo jednoduché :thanks:
Zas prilis jednoduche a vela sa z toho nedozviem :)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Jan 2019, 17:02

Tvoja otázka je moc širokospektrálna a je to čítanie hrubej knihy. Skús to oklieštiť vysvetlením na akú aplikáciu myslíš.

Šírenie signálu cez rovnakú stenu, ale pri rôznych frekvenciách je rôzne. Nedá sa univerzálne odpovedať.
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa jany+ » 18 Jan 2019, 17:21

Ved prave to sa chcem dozvediet, charakteristiky signalov pri roznych frekvenciach 800/900M, 1800M, 2400M, 5400M. 10G, 60G atd ...
Vo vseobecnosti, potom sa aj dozviem ake frekvencie sa kde hodia, preco je 800M dobra na GSM, alebo preco je 2.4G dobra na wifi v miestnosti ...
Ja viem, ze to nie je jednoducha problematika a mozno by bolo dobre ist na to od piky (fotony, elmag atd ...) ale to by som sa dlho zamotaval v teorii
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa marioo » 18 Jan 2019, 20:30

800MHz by bolo dobre aj v miestnosti lebo sa šíri fajn :) ale TU SR by to nepovolil

Lebo každá krajina má nejaký frekvenčný plán, kde sú určené frekvencie na čo sa používajú .. za niektoré sa platí - licencované pásma a niektoré sú free ( časť 2,4 GHZ, časť 5 GHz) atd...

https://www.teleoff.gov.sk/plan-vyuziva ... o-spektra/
tu pod textom nájdeš linky s frekvenciami ktoré sú načo... aj povolené výkony atd..


Obecne asi platí čím vyššia frekvencia tým väčšia prenosová rýchlosť ale zároveň aj horšia šíritelnosť... (satelit 11-12 GHz predsa nejde cez stenu to vieš...) ale 2,4 ka to cez pár tenkých stien zvládne...

a rádovo khz ... vysielanie kedysi SV,KV rádio tie prejdú aj pár tisíc km....

A veľmi dobrá stránka napr aj o policajnom a záchrannom systéme TETRAPOL a PEGAS aj ďalších veciach... Dobré čítanie: https://kmitocty.cz/


nájdi si nejaké radioamatérske stránky ..
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa m6r3k » 19 Jan 2019, 01:59

Skus pohľadať na ulož. to "BMBK" Možno je to napísané presne tak ako očakávaš
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa jany+ » 19 Jan 2019, 06:48

dik, podla obsahu to vyzera zaujmavo (urcite si to prejdem)
vdaka aj za predosle odkazy
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa hpeter » 19 Jan 2019, 09:52

jany+ napísal:sorry ale ja som diakritiku nikdy nepouzival a ani nebudem pouzivat (vzdy bol s diakritikou problem).
A myslim si, kazdy vie aky je rozdiel medzi sirenim signalu a sirenim vina :thanks:
aj vino sa šíri, napr bezdomovci v parku, jeden donesie čučo, a šíri sa medzi ostatnych prisediacich.
potom v horucich letnych dnoch sa šíri aj ten zapach po parku. jak ten signal z anteny :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa muziker » 19 Jan 2019, 12:41

Len tak na okraj, aj ked sa zdá, že ide o neriešiteľný všeobecný fenomén dneška.
Problém primárne nie je v tom mäkčeni: "síri" vs. "šíri" , ale v tom, že v dnešnej dobe je veľmi módne totálne przniť svoj materinský jazyk (v tomto prípade slovenský), ale nie je to len slovenský fenomén. Najhoršie na celom je to, že čím viac, tým je to viac "cool". Je to dôsledok novodobej pliagy ľudstva -"mobilománie". Mnoho ľudí je závislých na mobiloch a na "ťukaní" do ich displejov vždy a všade. Vidno to denne na uliciach, v dopravných prostriedkoch, v školách aj domácnostiach - lebo žiť mimo takejto komunikácie najmä na sociálnych sietiach je dnes horšie ako nežiť. Aby sa ale títo nešťastníci príliš "nenarobili, tak často používajú aj "novotvary" zvyčajne prevzaté z iných jazykov a poslovenčené, nezrozumiteľné skratky a okorenia to stádočkom smajlíkov. Potom takýmto prejavom nerozumie ani vlastná mater. Veľmi krásne to vidno na väčšine potenciálnych maturantov, ktorí prepadli "mobilománii" do takej miery, že už nedokážu zo seba vysúkať ani 2 - 3 zmysluplné vety (česť výnimkám) a tak sa radšej uchyľujú k tzv. "projektom". Problém ale je, že ho nedokážu ani poriadne obhájiť, lebo nemajú žiadnu slovnú zásobu, keďže prakticky nič nečítajú a takmer vôbec medzi sebou nehovoria (zarazilo ma viackrát, že dvaja študenti sediaci v učebni vedľa seba si písali cez sociálnu sieť- to považujem za nenormálne). Ak už prehovoria k sebe tak zväčša len vulgárne. Písanie tiež nie je veľmi v kurze. Mnohí milujú viac kopírovanie ako písanie. Mal som tú česť totiž skúšať na maturitných skúškach, takže veľmi dobre viem o čom hovorím. Je to aj preto, že knižky dnes už číta iba zanedbateľné percento národa a väčšina si vystačí s takýmto často kritizovaným prejavom. Výsledkom je potom to, čo sa aj na tomto fóre pretriasalo už x-krát (aj teraz napríklad).
0
muziker

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa jany+ » 19 Jan 2019, 13:06

Ja nie som tiez najmladsi, mam smartfon, ale vyuzivam ho len minimalne (bez nabijania mi vydrzi kludne aj 6-7 dni, sice baterka je 4000mAh, ale mam kolegu, ktory nevydrzi bez mobilu 5 minut a preto si este vzdy nosi aspon 2 powerbanky), to len na okraj.
Nemyslim si, ze by nejakeho pubertiaka zaujmalo ako sa siria elmag vlny (samozrejme cest vynimkam (1 z 1000)).
Ja som sa rozhodol pisat bez diakritiky ked som zacal mat problemy z roznym kodovanim (v html, iso, utf atd ...) a v linuxe pouzivat diakritiku je snad nemozne. Od vtedy pisem vzdy bez diakritiky a nebudem to menit.
Napr. taky 5ko co zacal s tym ci sa siri vino, alebo signal .....
Skus si povedat ako by citali tvoj nick nasi zapadny bratia s ceska (zrejme by si bol nejaky pietko) a to tiez len na okraj.
Ja som mal zo slovenciny vzdy znamky okolo 4-5 a hlavne z diktatov .... takze asi tak :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa muziker » 19 Jan 2019, 17:17

jany+ to nebolo konkrétne na teba, ale bolo to myslené všeobecne. Aj preto tá poznámka na začiatku "Len tak na okraj, .... "
Pri drôtových vedeniach je prenos signálov možný len v rámci možností vodičov vzhľadom na ich všeobecne známe vlastnosti a s tým súvisiace negatíva ako útlm a pod.
O bezdrôtovom" šírení elektromagnetických vĺn (alebo signálov podľa teba - len neviem aké konkrétne myslíš) možno nájsť dosť informáciíí od stredoškolských učebníc pre elektroodbory, cez staršie časopisy AR, ST, RK a mnohých ďalších - cudzojazyčných, až po internet. Stačí zadať do vyhľadávača správny výraz a vypľuje to asi 100 možností.
Napr. len tak na ukážku (ale samozrejme záleží na tom čo konkrétne požaduješ a podľa toho treba hľadať ďalej): https://www.google.com/search?q=vznik+a ... e&ie=UTF-8
0
muziker

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa OM0XA » 19 Jan 2019, 17:51

jany+ napísal:...a v linuxe pouzivat diakritiku je snad nemozne.
čože? používam linux cez 20 rokov, ale o tomto som ešte nepočul. Mimochodom používam linux aj teraz, keď Ti to píšem. Vidíš tu diakritiku? :-D
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Šírenie signálu

Príspevok od používateľa muziker » 19 Jan 2019, 20:57

Čosi encyklopedicky a stručne zhrnuté o šírení rádiovĺn pre stredoškolákov je napr. aj tu:
http://alzat.szm.com/Radiote/elmag/dv_s ... _sv_kv.htm
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok