vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
marekF
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Jan 2019, 12:08
Vek: 40

vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa marekF » 23 Jan 2019, 12:35

Zdravím,

Som tu novvý, vopred sa ospravedlňujem ak tu už podobná téma bola. Staviam RD a riešim vonkajšiu anténu pre KVALITNÝ príjem DVBT-2 a FM (VKV) rádia. Mám piramy výhľad asi 25 km na vysielač Dubník https://sk.wikipedia.org/wiki/Vysiela%C4%8D_Dubn%C3%ADk

Mal by som nasledujúce zásadné otázky:

- existujú kvalitné hybridné antény pre DVBT2 a FM, aby som nemusel montovať dve antény (2x koax, 2x konzola)?. Ak áno, uvítal by som konkrétne typy. Predpokladám, že v tomto prípade bude potrebný splitter (rozbočovač), z ktorého pôjdu 2x koax - pre TV a pre FM
- v prípade, že budem musieť použiť 2 samostatné antény, nebudú sa koaxiálne káble medzi sebou rušiť a ovplyvňovať - plánujem ťahať rovnakou trasou pod omietkou, podľa monžnosti ďaleko od silových rozvodov
- internet je už vyriešený vonkajšou LTE anténou (https://www.alza.sk/poynting-x-pol-8-db ... 167323.htm) a funguje výborne. Čo som našiel tak väčšina aktívnych DVBT antén má filter na odrušenie LTE signálu. Táto anténa je otočená voči predpokladanej DVBT/FM anténe o 90 stupňov (nasmerovaná na BTS). Je umiestnená na priľahlej, obvodovej priečke. Vzdialenosť vzduchom asi 5m. Nebudú sa rušiť? Príjem 4G/LTE je pre mňa dôležitejšie ako TV+FM.

Ďakujem vopred za nápady.

Marek
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Jan 2019, 12:54

moderne zasuvky do steny pre TV, R, SAT maju v sebe oddelovace a teda po jednom koaxe vies potiahnut pre vsetky 3. Na vstupe pouzijes zlucovac TVR+SAT a vystup das na ten koaxial, ktory ide do zasuvky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
marekF
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Jan 2019, 12:08
Vek: 40

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa marekF » 23 Jan 2019, 12:58

Takže lepšie dve samostatné antény a rozbočovač/zlučovač ? Rád by som, aby to aj pekne vyzeralo :confused:
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Jan 2019, 13:20

Dve kvalitné pasívne antény ( najlepšie úzkopásmové pre tvoj región)a zlučovač s nízkym útlmom.
4G LTE nech ťa netrápi, tam sa dá dať filter.
Skôr pred kúpou antén si pozri, či kvôli 5G sieti sa vo vašom regióne nebude uvoľňovať frekvenčné pásmo 700-800MHz, poprípade nebudú iné zmeny.
0

Používateľov profilový obrázok
grafit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 28 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať používateľa:

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa grafit » 18 Okt 2019, 18:48

Zdravím všetkých. Dnes som si kúpil na voľnu telku anténu, taký ten matrac so štyrmi "motýlikmi", lebo mám dosť slabý signál (Veľká Javorina - prekážajú mi nejaké činžiaky). Zistil som ale, že konštrukčne je tá anténa nejaká divná. Vždy som mal dojem, že miesto, kam má byť pripojený symetrizačný člen sa nachádza presne uprostred dĺžky antény. Tu to tak ale nieje, a toto spomínané pripojenie je mimo stred asi o 3,5 cm do jednej strany. Ak sa však pripojovacia krabica otočí o 180 stupňov, čo nieje žiaden problém, tak sú pripojovacie kontakty presne v strede. Dám si tú robotu, a vyskúšam to v obidvoch verziách poskladania a uvidím. Nechce sa mi veriť, že by mala tá anténa byť poskladaná takto nesúmerne. Alebo že by predsa?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa oravan » 18 Okt 2019, 22:08

Ak je to obyťajné syto tak asi ano je to jedno
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa Stefan31 » 19 Okt 2019, 07:58

... to syto, to je teda syla ... :D :D

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Okt 2019, 08:05

0
SHARP MZ-811

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Okt 2019, 13:55

Vybrané slová po S
syn, syr, sýty, sypať, syseľ, syčať, sýkorka, sychravý, vysychať, osýpky, sypký, sykať

Pi...ina jak traky. Musel som sa to naucit ako basnicku. Terorizmus sloveskeho naroda (hlave deti vkole na prvom stupi). Najlepsie bolo "Pis ako pocujes". Len urcity idioti sa do toho museli sprtat a zaviest "Y" a makke spoluhlasky.
Ideale by som zrusil "Y" a makke spoluhlasky (vsade by sa pisal makcen) deti by sa pislao ďeťi syseľ by sa pisal siseľ a bol by pokoj a aj cudzincom by sa lepsie ucial slovecina. Teraz vtom maju gulas ako cudzinci ako aj samotni slovaci.

Ale prejdem k veci.

Idealne je najlepsie mat dva zvlast anteny jeden pre radio a jeden pre TV a zvlast stiahnut koaxialy (ak to ide) a v izbe mat zvlast dva konektory jede pre TV a druhy pre radio.

Preco? Ide o to ze kazdy clen (zlucovac, odbocovac) ma neaku utlm. A velmi zavisi co ides prijima a aky je sily ten sigal. A preto sa moze stat ze to po jedno kabli nemusi fungovat dobre. Byvam pri Sered. Tam som mal BA siglal tak silny ze by som to mohol zviest aj po hrdzavom drote z droteneho plota. No zviest dialkovy prijem to uz bolo umenie. Velmi dobre to bolo viditele v minulosti pri analogovom prijme TV signalu. Po samostatnom kabli Atena, 3m kabel, zosilnovac, 10m kabel, TV som mal pekny obraz z Mikulova, CT1, CT2, Nova, Prima, velmi jemne zrneie obrazu. Ak som to pripojil do cez zlucovac aj s BA antenou a este pripojil aj radio antenu, a dole mal rozbocovac pre TV a Radio, tak obraz bol nepozeratelne zrnity. Dalo sa to tak neako pozerat ale bolo to o nicom.

Takze musis vediet co ides chytat a aky je sily sigal, ci tie utlmy tomu sigalu budu vadit alebo nie. Lebo mozes mat pravidelne vypaky obrazu (kockaty obraz, radio ma sum) nakolko digitalny signal nepozna zrnity obraz alebo radiovy sum. Ten pozna len ide alebo neide.

Problem je ze doma nezmeras ci mas silny alebo slaby sigal. Nemas s cim. Musis sa niekoho opytat kto to ma tak uz spravene, ci ma vypadky alebo nie. Ak tam nikoho nemas, tak sa rozhodi pre mozost ktora ti najviac uhovuje a urob to systemom pokus-omyl.
Ak potrebujes zosilnit sigal, zosilnovac vopchaj do antennej krabicky rovno na dipol.
Nedaj boze zo zadu budes mat neaky rusiaci signal, tak sa ti to este viac cele zkomplikuje. Takze tak. Mam stym velke skusenosti este z cias analogoveho TV prijmu, aj ked nie som v tomto odbornik.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Okt 2019, 17:57

prepáč romiadam, naučiť sme sa to museli...ale píšeš neskutočne :finga: :finga: :finga:
romiadam napísal:Terorizmus sloveskeho naroda (hlave deti vkole na prvom stupi). Najlepsie bolo "Pis ako pocujes".
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Okt 2019, 19:42

Romi , sory ale musim ,aj po nočnej by si to mohol po sebe skontrolovať, alebo zapnúť predikciu mobilu. :D tiež nemám čas ďobkať na makčene,ale aspoň tam kde je to nevyhnutné tam musím,aby to nevyzeralo akoby to písal Maďar. Viem čo chceš povedať, ale ma s toho štipu oči. :D [quote][/quote]
Ale kľud, sú tu aj inakší exoti .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa oravan » 19 Okt 2019, 22:04

Ahoj romiadam podarilo sa Ti ma zhovädiť ok omlúvam sa za to sito ale ty sa omluv za zo že nevieš nič o TV a dupľom o DVB-T2 ,je jedno kde bývaš ale podmienka je aby sa videl vysielač z anténou proste v jednéj rovine no a kľudne môže aj rozhlas na jednu anténu v tých balíkoch sú aj rozhlasové pásma ja signál chytám na obyčajnú prútovú anténu a všetko v pohode.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Okt 2019, 12:17

Fiha, neako ste sa do mna obuli, :confused:

Tu poznamku o slovencine (pis ako pocujes) ignorujte. Moze to byt citliva tema. To bol moj nazor. Minule som sa nad tym tak zamyslel ze aka by bola slovencina lahka keby to tak bolo. Mat len jedno "i" a pisat vsade makcene kde to pocut. Jednak pre slovakov a jednak pre cudzincov. Lebo ako vysvetlis dietatu ze raz ma pisat "i" a raz "y". Niako. Musime sa tie slovicka naucit. Kazde jedno. Len my si to uz neuvedomujeme. Tak som sa tu o tu predstavu podelil s vami. Tak isto aj anglictina je padnuta na hlavu. Napr. deti maju velke problemy s citanim aj pisanim, pochopit preco sa "e" cita raz ako "e" a inokedy ako "i", alebo preco sa to inak pise ako hovori, oni to maju este horsie ako Slovaci, ale to uz je zase problem anglictiny.

Preco pisem hrozne? Mam ENG klavesnicu bez SK pismeniek. Prehliadac mam nastaveny na ENG jazyk. Mne to tu vzdy vsetko podciarkne. Ked pisem z mobilu je to detto. Pisem na klavesnici rychlo dvoma prstami, a tiez sa mi pokazila v minulosti klavesnica. Nova orignalna stala €70 z ciny €18. Tak som si kupil tu cinsku ale nema take citlive tlacitka, takze aj ked ju stlacim niekedy vyhnecha pismenko. A tiez sa mi stane ze ak po sebe citam, tak v tom mori podciarknutych slovicok ja uz prehliadnem chyby. To len tolko.

Netvrdim ze som odbornik v TV prijme. Nestudoval som to. Moja pointa bola len ta, ze kazdy zlucovac a rozbocovac ma neaky utlm a moze to sposobovat problemy ak je signal slaby. Zavisi ako daleko je od visielaca.
Viem ze a digitalne vysiela aj radio, no ja som to pochopil ze on chce prijimat radio zvlast na radio antenu ako to bolo v minulosti (neviem preco), ale teraz si uvedomujem ze sa to vsetko vysiela spolu. Takze tu som sa sekol, to je pravda.

To som tam chcel napisat, len som sa rozpisal, mozno aj zbytocne. Nie nadarmo sa hovori, "Niekedy malo je viac".

Oravan, ak som ta zhovadil, tak sa ti omluvav, prepac. Tie vybrane slova som tam nedal kvoli tebe aby si si ich preopakoval, ale ako spomienku pre vsetkych ako sme sa to na ZS biflili ako deb..i. Mne tie i/y este isli (mal som z diktatov v priemere 2) ale boli aj taki co diktat bol pre nich nocnou morou. A preto som sa tam trochu rozpisal. To nebolo na teba mierene. Ale je pravda ze to tak vyzera. Takze za to sorry.

Podmienka prijmu DVB-T (si myslim, uz sa tu bojim nieco aj tvrdit... :D ) nie je viditelnost visielaca, lebo v Seredi chytim aj Mikulovsky vysielac, myslim ze aj Brno-Kojal. Dokonca aj Madarov (myslim ze je to Sopron). A to uz nie su vditelne vysielace, len sa nedaju zlucit, lebo su/boli blizko pri sebe a rusia/rusili sa. Neviem ako je to teraz, to bolo v case ked sa prechadzalo na digitalne vysielanie.

Len pre predstavu, aby ste ma pochopili, takto to u mna vyzera ked pisem prispevok:
SE.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
grafit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 28 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať používateľa:

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa grafit » 21 Okt 2019, 16:28

Prepáčte že sa pletiem do vašej debaty o pravopise na tejto čisto elektrotechnickej stránke, ale sľúbil som, že si dám tú robotu a vyskúšam poskladať anténu súmerne aj nesúmerne. Takže teraz viem, že v súmernom poskladaní ide výrazne lepšie, a výrobok na trhu je teda poriadny o_eb. Iba toľko.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Okt 2019, 16:37

Byl bych hrozně zvědavý na foto detailu upevnění toho symetrizačního členu, nějak nechápu ty dvě možnosti uchycení....
NIKDY jsem neviděl žádnou prodávanou anténu, aby byl symetrizační člen mimo střed!!
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Okt 2019, 16:40

Jedna fotka urobí viac ako tri strany debaty/odhliadnuc od tej pravopisnej/.
Napadlo ma, či máš správnu polarizáciu ,V / H , nevidím to v tvojom opise.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Okt 2019, 17:11

marekF

Je možné také dnes uvažovat místo antény FM na 100MHz též o FM anténě na 4 TV pásmu (nad kanálem 21), když to dneska už rádia umí.
Rozměr dipolu je asi 5x menší a v budoucnu tě to stejně nemine.
0

jopo166
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 20 Feb 2009, 00:00

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa jopo166 » 21 Okt 2019, 19:26

grafit daj obrazok.
0

Používateľov profilový obrázok
marekF
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Jan 2019, 12:08
Vek: 40

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa marekF » 02 Dec 2019, 14:18

Ďakujem ze reakcie. Natiahol som dva koaxiálne káble. Akurát mám problém pozháňať zásuvku TV + R do jednej krabice, tak aby neboli medzi sebou prepojené.
Reciever YAMAHA RX-V575 rádio cez TV kanály nevie naladiť, takže budem musieť riešiť zvlášť FM a zvlášť VHF/UHF antény.

Skúšal som zatiaľ naladiť FM rádio na obyčajný drôť a problém je skôr že chytám dve rôzne stanice (z dvoch rôznych vysielačov) na rovnakej frekvencii. Lokalita Lemešany (medzi PO a KE).
0

sollers
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 04 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: VK

Re: vonkajšia anténa na DVB-T 2 + FM

Príspevok od používateľa sollers » 02 Dec 2019, 16:33

"Akurát mám problém pozháňať zásuvku TV + R do jednej krabice, tak aby neboli medzi sebou prepojené."
Dve zásuvky vedľa seba a označiť, jedna TV a druhá FM. Alebo zaslepovací kryt, prevŕtať a potiahnuť káble až k prístrojom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok