Skusenosti s GPS prijmom

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Skusenosti s GPS prijmom

Príspevok od používateľa bibibo » 14 Jún 2019, 12:49

Ahojte, uz nejaky cas sa hram s GPS modulmi roznych vyrobcov. Ked si citam ich application notes, tak kazdy doporucuje umiestnit GPS modul na dlhsiu stranu PCB (aspon 80mm) alebo nastred, pod modulom ziadna zem a okolo modulu sama zem. Co ak chcem vsak pouzivat modul bez nejakej dalsej dosky ? Aky je najlepsie zvolit modul resp. s akou antenou ? Teraz mam modul od OriginGPS. Tu este aj uvadzaju, ze napajacia zem by mala byt co najkratsia. Kedze to len testujem a nie je to este finalny vyrobok, tak to napajam s kratkymi kablikmi z DC/DC konvertora, co ale prevdepodobne mu tiez vadi, pretoze signal chytam velmi tazko. Chcel som si odmerat multimetrom odber, tak som zapojil merak do serie s - polom. Pravdepodobne som teda s kablami od meraku predlzil napajanie - polu a uz som nechytil signal vobec. Netusil som, ze toto moze byt az tak citlive. Tak som ho teda zapojil do serie s + polom. S tymto zapojenim mi zase GPS modul posielal uplne nezmyselne znaky. Samozrejme v testovacej prevadzke nemam riesene rusenie UART. Mojim cielom je sprait co najmensi, najlahsi cca 3-4g GPS modul, kde samozrejme nie je mozne dodrzat podmienky na velkost zeme, anteny atd. Ake mate skusenosti s GPS prijimom, vyvojom ?
0

TONIK1953
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 02 Sep 2012, 13:50
Bydlisko: Tábor, CZ
Vek: 70

Re: Skusenosti s GPS prijmom

Príspevok od používateľa TONIK1953 » 14 Jún 2019, 21:04

Nazdar. V roce 2012 jsem trochu experimentoval v oblasti GNSS. Kolegům jsem chtěl ukázat, že to neni až tak složité dostat info do PC. Vzal jsem modul GPS a jeho datashet a podle něj ho připojil. Na obrázku jsou vidět jednotlivé moduly. Miniaturizaci jsem něřešil, právě naopak, aby bylo vše dobře vidět. Anténa je aktivní a vůbec nebyl problém z příjmem a zpracovíním informace s programem VisulGPS. Později jsem použil i modul GPS+GLONASS a vše OK.
Poznámka- "nesmyslné znaky"- může to být nevhodným nastavení přenosové rychlosti (Baud Rate).
Prílohy
Obrázek1.jpg
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Skusenosti s GPS prijmom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Jún 2019, 05:31

niekedy som sa aj ja hral s gps. moduly fungovali prekvapivo okamzite, aj ked zo zaciatku som mal zapojenie typu vrabcie hniezdo. ale antenu som mal externu. na asi 10m tienenom kabli vystrcenu z okna a bez problemov chytal signal. ty to testujes niekde v miestnosti?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Skusenosti s GPS prijmom

Príspevok od používateľa datam » 26 Jún 2019, 13:45

Treba to testovať vonku lebo v miestnosti fix len tak ľahko nedostaneš a je to iba vec ktorá ťa totálne dopletie lebo raz ho máš a o hodinu už nie (záleží od polohy satelitov).

Druhá vec je kvalitné napájanie. Ten receiver nemá nejaké kvalitné filtrácie napájania tak je to háklivé na kvalitu napájania.
0

Napísať odpoveď