GNSS signál vo vnútri budovy

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

jakub_z_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Okt 2019, 14:53

GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa jakub_z_bb » 11 Okt 2019, 15:54

Zdravím.
Potreboval by som do miestnosti dotiahnuť GNSS signál. V ideálnom prípade aj nejakým žiaričom aj po kábli. V princípe viem ako na to, ale správne pomenovať jednotlivé komponenty, aby som ich následne aj niekde vedel nájsť a zakúpiť sa zdá byť celkom problém.

V tejto chvíli mám v inej miestnosti nainštalovaný žiarič a zpred neho vyvedený kábel. Až po tento bod to vypadá, že mám čo chcem, no problém je, že v kábli mám aj signál aj napájacie napätie pre anténu a žiarič. Potrebujem teda ku káblu napojiť NIEČO, čo by mi ďalej pustilo iba signál bez jednosmerného napätia. Po slovensky by som to nazval filter, alebo oddeľovač, alebo blokovač, alebo možem vymyslieť aj kopec ďalších synoným, ale pravdepodobne nenájdem čo hľadám. Vie mi niekto pomôcť s pomenovaním tohto NIEČOHO? Ak by ma aj vedel odkázať na konkrétnu stránku, kde to môžem objednať, tak to by bolo úplne super.

Len pre predstavu pridávam nákres. Takže anténa umiestnená na streche budovy, od nej kábel pravdepodobne aj s nejakým zosilňovacím členom pripojený k rozdeľovaču. Z rozdeľovača jedným káblom pripojený žiarič a z druhého výstupu len vyvedený kábel. Do rozdeľovača je pripojený napájací adaptér.
Nákres sa oproti skutočnosti líši len v krabičke s číslom 7. Táto na obrázku prepúšťa napätie iba na 2 výstupy, zatiaľ čo v skutočnosti mám napätie na všetkých.

Snáď mi bude vedieť niekto z Vás poradiť...
Prílohy
gps ziaric.png
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Okt 2019, 19:23

A ked pouzijes len antenu a ziaric, bez aktivnyxh prvkov, to nepostacuke?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa daqq » 11 Okt 2019, 20:13

Anglicky nazov je DC block, napriklad tieto:
https://ww2.minicircuits.com/pdfs/BLK-89+.pdf
V podstate len seriovy kondenzator dostatocnej kvality. Minicircuits je dost draha ale dost kvalitna znacka.

Upozornujem ale, ze vsetky zariadenia ti budu ukazovat polohu ANTENY, nie ich vlastnu. Je mozne, ze ti to dokonca zblbne signal v miestach, kde budu zariadenia pocut obidva zdroje.

edit: DC blok ti len odstrani DC zlozku. Ak to chces napajat tak potrebujes "bias tee" - https://ww2.minicircuits.com/WebStore/BiasTees.html
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

jakub_z_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Okt 2019, 14:53

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa jakub_z_bb » 14 Okt 2019, 10:21

Teoreticky by mi postačovalo aj riešenie anténa - žiarič bez aktívnych prvkov, ale neviem ako by sa to správalo pri väčšej dĺžke kábla. To by som ale riešil až pri budovaní takéhoto systému. Pri momentálnom systéme mi postačuje zablokovať DC zložku.

Počítam s tým, že to bude ukazovať polohu antény. To pre mňa nepredstavuje žiaden problém, celé toto potrebujem doriešiť len kvôli diagnostike GNSS prijímačov - čiže namiesto vlastnej antény prístroja pripojím kábel so signálom.

Ďakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa daqq » 14 Okt 2019, 10:50

No, ak to chces na vyvoj/diagnostiku tak mas aj simulatory GNSS signalu, len su to dost drahe masiny. Len upozornujem, ze ak pouzivas zosilnovac tak nemusis nutne odhalit vsetky problemy, uroven signalu po zosilneni a vyslani moze byt vyrazne vyssia nez by si chytil inak.

https://www.youtube.com/watch?v=5jEkGunbZUE
(aj lacnejsie existuju myslim :-) )
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

jakub_z_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Okt 2019, 14:53

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa jakub_z_bb » 14 Okt 2019, 12:06

Potrebujem to na diagnostiku a následnú opravu už existujúceho prístroja. Občas sa stane, že prístroj funguje nejako, ale nie úplne 100% a toto by mi pomohlo vylúčiť problém s anténou samotnou. Aj teraz mám na stole prístroj, ktorý v porovnaní s rovnakým na rovnakom mieste (teda podľa zákazníka) chytá iba polovicu GLONASS satelitov.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2019, 12:33

cize by pre teba bol vhodny nejaky simulator satelitov, kde by si si vedel nastavovat napr. aj intenzitu - tak by si odhladil ci nemaju znizenu citlivost.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Juraj277
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Máj 2018, 13:50

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa Juraj277 » 14 Okt 2019, 13:53

Zdravím,

nie je problém so zariadením Roger GPS repeater https://www.gps-repeating.com/. Sme distribútor fínskeho výrobcu. Ďalšie na stránke www.macro.sk, juraj.grossmann@macro.sk.
0

jakub_z_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Okt 2019, 14:53

Re: GNSS signál vo vnútri budovy

Príspevok od používateľa jakub_z_bb » 14 Okt 2019, 14:05

Mať dáky simulátor by mohlo byť zaujímavé, ale asi by som to veľmi nevyužil. Ja len potrebujem identifikovať vadný diel a vymeniť ho. Ak napríklad dokážem zistiť po pripojení kábla, že prijímač vidí iba 4 satelity, kdežto nejaká referencia pripojená na tú istú anténu ich vidí 10, tak viem, že je potrebné vymeniť dosku.
Ide mi len o to, aby som sa vyhol výmenam dosiek a antén len tak na skúšku a xkrát skladal a rozoberal ten istý prístroj.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok