Princíp RFID

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Princíp RFID

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2019, 15:13

Ahojte, mám takú všeobecnú otázku ohľadne RFID.
Vo firme používame 2 karty a 2 druhy čítačiek, jednu vrámci budovy (výťah/schodisko) a druhú vrámci dverí vo firme.
Každá čítačka má dokopy 4 stavy, t. j. prečítanie karty (pass/fail) a potom prístup do dverí (pass/fail).
Ako je však možné že kartu z výťahu mi čítačka vo firme ani neprečíta a naopak, kartu z firmy mi neprečíta výťah? Podotýkam nie je to stav čítania fail ale absolútne na seba nereagujú.
Rovnako mám na RFID čip aj bránu v bloku a raz som tam zo srandy priložil kartu z firmy a výťahu. Čítačka na vchodovej bráne do bloku má rovnako 4 stavy, no na bráne mi obe karty prečítalo, iba bránu neotvorilo.

A trochu konkrétnejšia otázka - dali by sa obe karty z firmy naklonovať na jednu?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Okt 2019, 15:34

jednoducho, existuje niekolko druhov kariet, aj ked vyzeraju rovnako, tak kazda je na inej frekvencii. (125KHz, 13.56 MHz, 433, 860-960 MHz). preto citacka ani len nereaguje na ine karty. a to je aj odpoved na tvoju otazku. Karta by musela vediet komunikovat na viacerych frekvenciach, a asi aj maju rozny komunikacny protokol.
a moralne hladisko, ak by vo firme zistili, ze si naklonoval karty, tak to je dovod na vyhadzov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa hpeter » 16 Okt 2019, 15:38

nase firemne karty -125k obsahuju iba kratky hexa string, nic ineho tam nie je. aby si mal 2 info na 1 karte to by musela byt prepinatelna, ak to vobec existuje.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa deepspace » 16 Okt 2019, 16:24

Pokial mas telefon s NFC, nainstaluj si NFC tools a skus karty prilozit k telefonu, pokial je niektora z nich 13.56 MHz mal by si precitat aspon co to je za typ. Ale co sa tyka klonovania, aj tak Ti to nic nepomoze, nakolko druha karta je evidentne ineho systemu. Je to len cisto pre info.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2019, 19:06

Vďaka za odpovede, ale ako je možné, že čítačka doma na bráne mi karty berie obe, a ešte aj "originál" čip na bránu? Schválne skúsim ten čip priloziť na čítačky vo firme, či naň budú reagovať. Alebo platí to že čítačka na viacero frekvencií môže byť, ale karty nie?

hpeter a čo napríklad implatovateľný NFC čip do ruky? Ten môže mať aj 10 informácií ak má na to kapacitu. Alebo NFC je zase iný druh RFID?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa hpeter » 16 Okt 2019, 19:31

karticky mozno prirovnat k ciarovemu kodu, nfc dosahuje vacsie rychlosti, kapacita 8KB. https://www.shopnfc.com/en/content/6-nfc-tags-specs
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Okt 2019, 20:13

Páni nemýľte si prosím RFID (125kHz) s technológiou MYFARE a NFC.

Každá čítačka RFID pípne, ak zaznamená kartu, čip. Ak nepípne, taj je to MYFARE na diametrálne inej frekvencii.
RFID sa dá klonovať dosť jednoducho. MYFARE má viacero stupňov zabezpečenia a tam to už také ľahké nie je. Klasické prístupové systémy si prečítajú iba určitú časť z údajov na karte. Je to 10 miestne číslo.

Prístupy s časovým obmedzením a autonómne systémy zapisujú do 1KB pamäte aj ďalšie údaje.

Mám aj čip ktorý je kombinovaný a vie spĺňať požiadavku RFID a MYFARE DESFIRE s pamäťou a možným zápisom údajov.
Prílohy
RFID technológia.docx
(51.24 KiB) 116 stiahnutí
RFID technológia2.docx
(1.2 MiB) 101 stiahnutí
UHF RFID technologie.docx
(94.23 KiB) 91 stiahnutí
F3-DP-2015-Chytracek-Tomas-Diplomova prace.pdf
tu je to viac rozpísané
(2.86 MiB) 103 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2019, 22:58

technikus110 navyšujem Ti Tvoju vypnutú karmu a myslím že toto mi bohate stačí na pochopenie. Síce som literatúru pár rokov nevidel, ale na toto sa pozriem. Ďakujem.
0

jozef2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 12 Máj 2017, 10:44
Bydlisko: okres DK
Vek: 30

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa jozef2 » 17 Okt 2019, 06:42

Technikus, musím Ti oponovať. Aj keď väčšina čítačiek pípne, alebo blikne, nájde sa aj dosť takých, čo nepípnu, ani nebliknú. Závisí to len od toho, ako ju výrobca naprogramoval.

Edgar, my v práci prichádzame do styku s veľkým množstvom prístupových systémov. A je nemysliteľné, aby sme mali zväzok so 100 čipmi/kartami ;) Tak som to vymyslel jednoducho, keďže všetky sú 125kHz, nakopíroval som kartu od brány na čip a ten máme všetci. Keď potrebujeme niekde získať prístup, jednoducho pridajú do pamäte náš čip. Vždy sa dá dohodnúť ;)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Okt 2019, 13:56

Edgar napísal:Schválne skúsim ten čip (z brány) priloziť na čítačky vo firme, či naň budú reagovať.
Tak skúsil som, čítačka z výťahu nereagovala, ale čítačka vo firme áno, len ma nepustila do dverí...
A ďalšia zvláštna vec je to, že ak mám karty položené na sebe, tak výťah neprečíta nič, pričom firemná čítačka prečíta firemnú kartu, aj keď to priložím tou stranou, kde je karta na výťah... Samostatne kartu z výťahu firemná čítačka neprečíta (nereaguje na ňu).
No je to dobrý mindfuck :biggrin:

Ďalšia vec k tejto téme by ma ešte zaujímala, napr. ISIC a pod., tie číta aj NFC čítačka, čo ma teda až tak netrápi, ale vraj sa robili oj*by že niekto vymyslel Android aplikáciu ktorá na tie karty dobíjala kredit. To akože vážne je suma kreditu iba zapísaná v čipe? Nemalo by to byť skôr tak že je len databáza s kartami a ich vlastnosťami a všetko funguje online len na základe ID karty? Rovnako aj zakúpený časový lístok a ostatné údaje...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Okt 2019, 18:27

Prístupové systémy majú v systéme zadané čísla kariet,/čísla EČV/ ktoré majú povolenia k prístupu do určených priestorov, teda je definované kto sa kde môže v budove dostať.Teda vstup do budovy /parkovisko/majú všetci povolený, aj napríklad do výťahu, alebo autobrány,ale už v budove ich pustí len do povolených priestorov pre daného nájomníka.Takže hoci karta po priložení na čítačku pípne, /rovnaká frekvencia/neznamená to že aj umožní vstup do priestoru ktorý nezodpovedá povoleniu k vstupu z načítanej karty.
Systém tiež môže obmedziť platnosť kariet na určité obdobie, k nejakému dátumu a potom sa musí znovu aktualizovať,pretože zamestnanci sa menia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Princíp RFID

Príspevok od používateľa technikus110 » 17 Okt 2019, 18:45

jozef2: Áno, súhlasím a nielen ako ju výrobca naprogramoval, ale aj ako ju servisný technik nastavil. Ale nechcel som zabŕdať do systému autonónmnosti, alebo Wiegand komunikácie s kontrolérom, či RS485.....

Edgar: Sú karty, ktoré majú laicky povedané "trochu upravený plast" tak, aby prepúšťal iba určitú komunikačnú frekvenciu. Tak isto sú číre plastové obaly na karty, ktoré sa mikroštruktúrov materiálu chovajú ako faradajova klietka a zabraňujú tak komunikáciu s čítačkou, alebo klonovačkou. Dosť prípadov bolo, keď v rade ku pokladni naklonovali platobnú kartu čítačkou. Preto má MYFARE viacero verzií / stupňov ochrany pred skopírovaním.

Ináč sranda je, že NFC technológia bola najprv myslená pre zvieratá, ako všeobecný identifikačný prvok. Čipy, ktoré sa strieľajú zvieratám pod kožu, pracujú na posunutej frekvencii ( o niečo vyššie) než sú klasické karty používané ľuďmi a nie sú prepisovateľné.

5ko: áno, ale tu si treba tiež povedať, či sú to karty ako napríklad hotelové systémy, kde kódový zámok je autonómny a číta údaje z karty a porovnáva ich so vstavaným časovým modulom, alebo je karta nemenná a celá kontrola prebieha centralizovaným systémom pomocou kontroléru, alebo PC.

Ja pracujem hlavne s týmto: https://www.nepras.biz/hikvision3/
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok