Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Uzemnenie transform├ítora.

Uzemnenie transformátora.

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Uzemnenie transformátora.

Odosla┼ąod breta1 » 21 Nov 2017, 11:42

jurosdi
Ano, po─Ź├şt├í┼í spr├ívn─Ť.
Pozn. -mo┼żn├í nebude┼í muset vinout 2x10z├ív, sta─Ź├ş asi 2x8z├ív. Ani ten dr├ít nemus├ş b├Żt stejn─Ť tlust├Ż, m┼»┼że b├Żt o n─Ťco ten─Ź├ş, je na povrchu a dob┼Öe se chlad├ş.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8143
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Dolfi » 21 Nov 2017, 18:07

Aj já sa teda pridám, nech to dopadne dobre ... :wink:

Povedzme, ┼że trafo bude ma┼ą 16 V napr├ízdno. To je asi 22,6 V po usmernen├ş napr├ízdno. Nech na most├şku je ├║bytok asi 2 V, (impulzn├Ż pr├║d pre 2 A je asi 7x v├Ą─Ź┼í├ş). Zostane n├ím asi 20,6 V. A do t├Żch 20,6 - 15 V = 5,6 V sa mus├şme vmesti┼ą so zvlnen├şm a aj ├║bytkom na stabiliz├ítore. ├Übytok na stabiliz├ítore je asi 2 V pri 1 A, tak┼że zostalo n├ím 3,6 V na zvlnenie, kol├şsanie siete do m├şnusu a pr├şpadn├Ż ├║bytok z U┼ípi─Źk. trafa. Zvolme zvlnenie len 2 V, (10% z 20 V). No a pod─ża tohoto: http://www.dmaster.wz.cz/postupy/filtr/filtr.htm , spo─Ź├ştajme kapacitu:

C = (k x I) : Ubr = (8,5 x 2 A) : 2 V = 17 : 2 = 8,5 mF (8 500 uF) !!!

Z├íver: Pri 2 A odbere, (2 x 1 A na stabl├şk), treba pou┼żi┼ą 10 mF/ 25(35) V filtra─Źn├Ż elektrolyt, resp. navin├║┼ą e┼íte treb├írs o 2 V viac a zv├Ą─Ź┼íi┼ą zvlnenie na filtra─Źnom kondenz├ítore a pou┼żi┼ą napr├şklad 5 mF kond├şk, (len h├ídam, spo─Ź├ştaj si to) !
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9617
Vek: 65.03
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod romiadam » 21 Nov 2017, 18:23

Ten mix pult má odber 2A?
(vyroky nemenovaneho clena fora:)
...zaklady elektrotechniky ovladam dokonale, tak napr. taky tyristor neviem ako presne funguje
...ak su prepocitane ohmy na metre kablu, znamena to ze musim mat pouzity vzdy celu dlzku 1 metra?
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1564
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Dolfi » 21 Nov 2017, 18:39

Neviem ! Zatia─ż sa mi to nepodarilo "vyp├í─Źi┼ą" od "jurosdi". No ke─Ć┼że s├║ tam dva stabl├şky na vetvu, tak som to po─Ź├ştal na 2 A.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod jurosdi » 21 Nov 2017, 19:25

Tak sk├║┼íobne domotan├ę trafo. Sekund├ír1 a sekund├ír2 zhodne 15,8V. Na stabiliz├ítoroch cca 21V. Pult ┼ílape bez ┼íumu-brumu.
Stabilizátori tam mám 4ks. L7815CV, L7915CV, L7812CV, L7912CV. Objednával som s TME. (stabilizátori sú ST microelectronics).
Filtra─Źn├ę kondenz├ítori s├║ 2x 3,3mF pre 15V symetriu a 2x2mF pre 12V symetriu.(dal┼íia filtr├ícia je na vstupnej doske v mixe).
Na mixe je ┼ít├ştok kde je ta┼żko ─Źitateln├Ż ├║daj 100W.
Zatial m├ím sign├ílov├ę zeme nespojen├ę s uzemnen├Żm obalom mixu a bedne s trafom-zdrojom. Aj po pripojen├ş zvukovej karty v PC nedoch├ídza k zemn├Żm slu─Źk├ím.
Na fotke je v bedni e┼íte bordel v k├íblova─Źke,ale aj v takomto stave je mix ├║plne potichu. V tej bedni m├ím toti┼ż e┼íte funk─Źn├Ż PC.

VELK├ü VDAKA V┼áETK├ŁM Z├Ü─îASTNEN├ŁM V TEJTO DEBATE!!!!!!!! :agree:
Pr├şlohy
DSC_0112.JPG
jurosdi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 112
Zalo┼żen├Ż: 06.05.2016

Odosla┼ąod Dolfi » 21 Nov 2017, 22:49

Zapojenie t├Żch filtra─Źn├Żch kondenz├ítorov by ma zauj├şmalo ! (Napokon, asi bud├║ paralelne.)

Spotreba 100 W ukazuje na viac, ako 2 A na vervu, (2 x 17 V x 2 A = asi 70 W) ! Stabiliz├ítory to st├şhaj├║ a moc nek├║ria ? Ak├ę s├║ nap├Ątia pred nimi ?
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod jurosdi » 22 Nov 2017, 20:12

Ano-tie filtre s├║ paralelene.

Stabiliz├ítori som posilnil tranzistormi. Postupoval som podla sch├ęmy ─Źo som na┼íiel tu na f├│re. Ka┼żd├Ż stabiliz├ítor m├í vlastn├Ż tranzistor. Pou┼żil som KD 607 resp.KD 617. Rezistor R1 som zvolil v hodnote 4R7. C1 a C2 s├║ 100n keramika.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 22 Nov 2017, 19:16 --

Podla mna je t├í spotreba r├ítan├í pre obe napetia. T.j 2x15V a 2x12V. Stabiliz├ítori a posilnovacie trandy sa nehrej├║. Na v├Żstupe z DPS m├ím na ka┼żd├║ vetvu 2A poistku.( hodnotu poistky som okop├şroval podla origo zdroja-foto po dohode z majitelom origo zdroja nezverejnujem).
Pr├şlohy
posilnenie prudu.jpg
jurosdi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 112
Zalo┼żen├Ż: 06.05.2016

Odosla┼ąod Merak » 22 Nov 2017, 20:52

K C1 by som dal paralelne e┼íte aspo┼ł 1m0F a k C2 by som dal paralelne e┼íte 10uF elektrolyt.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 5726
Vek: 38.12
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod amater63 » 22 Nov 2017, 21:35

Ahoj,dej ozna─Źen├ş -Toho mixu ( v├Żrobce,modelu. ) To ┼że je nap├íjen├ş extern─Ť je na m├şst─Ť.T├şmto nechci zpochybnit tvoji konstrukci,ba na opak.( n─Ťkolik rad- zazn─Ťlo) Tak pros├şm o prominut├ş,┼że se pt├ím. Neplatn├ę co jsem psal a p┼Öeji aby slou┼żil.. :thumbup:
amater63
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1489
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod Dolfi » 22 Nov 2017, 21:57

Samozrejme, t├í spotreba 100 W je za cel├Ż zdroj. (Napr├şklad aj s tepeln├Żmi stratami v traf├íku.)

Prep├í─Ź, ale j├í som nikde nenap├şsal, ┼że m├í┼í tie stabl├şky posilni┼ą tranzistormi ! Za prv├ę, pravdepodobne je to zbyto─Źn├ę, lebo tie stabiliz├ítory bez probl├ęmov dodaj├║ pr├║d do 1,5 A pri ich primeranej teplote a pomerne malom nap├Ąt├ş na ┼łom, (tak do 10 V). No za druh├ę, na tom s├ęriovom odpore R1 vznik├í ─Ćal┼í├ş ├║bytok nap├Ątia, minim├ílne 0,6 V.

Asi ┼ąa stresujem mojimi pripomienkami. Tak prep├í─Ź ! No j├í, keby som "sp├íchal" tak├Żto zdroj, tak prv├ę, ─Źo by ma najviac zauj├şmalo, by bolo pomeranie nap├Ąt├ş, (nap├Ątie napr├ízdno a pri z├í┼ąa┼żi na vstupe stabiliz├ítorov a v┼íetky v├Żstupn├ę nap├Ątia, ─Źi sedia pod─ża zadania. A ─Źi sa nie─Źo moc nehreje. Tak┼że, ak m├┤┼żem po┼żiada┼ą, tak pros├şm tie nap├Ątia ... :wink:
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod romiadam » 22 Nov 2017, 22:12

A prudy ak mozes. Ci tam je 0.5A, 1A alebo 1.5A. Len pre info ci potrebujes to posilnenie alebo nie.
(vyroky nemenovaneho clena fora:)
...zaklady elektrotechniky ovladam dokonale, tak napr. taky tyristor neviem ako presne funguje
...ak su prepocitane ohmy na metre kablu, znamena to ze musim mat pouzity vzdy celu dlzku 1 metra?
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1564
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod cool-zool » 22 Nov 2017, 22:19

Tak ja osobne by som rad┼íej pou┼żil stabiliz├ítory s v├Ą─Ź┼í├şm pr├║dov├Żm za┼ąa┼żen├şm (napr. 78S../ 79S.. na 2A ) , ako to komplikova┼ą posilnen├şm s tranzistormi . A ako bolo spom├şnan├ę 100nF keramick├ę blokovacie kond├şky doplni┼ą aspo┼ł 10-100uf elektrolytmi . . .
cool-zool
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 350
Vek: 48.47
Zalo┼żen├Ż: 09.12.2013

Odosla┼ąod StefanST » 22 Nov 2017, 22:26

Merak nap├şsal:K C1 by som dal paralelne e┼íte aspo┼ł 1m0F a k C2 by som dal paralelne e┼íte 10uF elektrolyt.

V zapojen├ş s posil┼łuj├║cim tranzistorom by malo zosta┼ą C1 minim├ílne - len pre zabezpe─Źenie stability obvodu (0,33uF pre 78xx a 2uF pre 79xx). Pri ve─żkej hodnote C1 (spom├şnan├Żch 1mF) by tranzistor pracoval pre striedav├║ zlo┼żku pr├║du v zapojen├ş so spolo─Źnou b├ízou a zvlnenie na vstupn├Żch svork├ích by sa enormne pren├í┼íalo na v├Żstup zdroja. ├Ü─Źinok potla─Źenia striedavej zlo┼żky samotn├ęho 78xx by sa nepren├í┼íal na tranzistor pr├íve kv├┤li ve─żkej hodnote C1.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 199
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist