NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Príspevok od používateľa janovie » 27 Júl 2010, 11:43

Ahoj,
mam problem z baterkou ku videokamere.

Ked som ju rozobral a premeral jednotlive clanky tak 2 z 5 maju 0V !
ostatne 3 maju po 1,32V.

Ako je mozne, ze clanok ma 0V ?

Clanky su zapojene do serie.....
Vysledne napatie mi ukazuje 3,96V.

Nerozumiem, ze tie dva clanky vedu prud, a maju 0V.
Ako sa mohli takto znicit ?
Co s nimi ?
Nedaju sa nejako ozivit ?

Dik.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 27 Júl 2010, 11:49

Konečne tu vidím že sa niekto normálne spýtal a všetko pekne formuloval...

Ja by som navrhoval tie 0V články pripojiť na ich menovité napätie a prúd nastaviť napr. na 10mA....Nedávať to hneď na nabíjačku pre jednotlivé články, pretože tá do nich pustí veľký prúd.

Ale viac menej si myslím že sú už mŕtve...

Možno majú vnútorný skrat a preto dobre vedú cez seba prúd...

Nenapísal si presne akú sí to články...pokiaľ by to boli nejaké konfekčné veľkosti, tak by to šlo ľahko vymeniť.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 27 Júl 2010, 11:55

Ano vymenit to ide,
ale je to 2500mAh akumulator v cene cca 10E, a kedze mi treba 2ks tak cca 20E.

Nova baterka s 5 clankami pritom vyjde na 33E.....

Je to akoze znackova baterka HAMA, ma cca 3 roky.....

Pritom mam original baterku od Canonu viac ako 10 rocnu a ked ju po roku dam nabit tak zije.( kapacitne uz je dolu, ale clanky su ready).

Tak fakt neviem, ako si tie dva clanky povedali ze turn off.....

J.
0

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TAZ » 27 Júl 2010, 12:01

v těch akumulátorec je zkrat proto vedou, nemá cenu je opravovat. Vyhoď celou sadu a dej tam nové aku. TY původní ti během chvíle odejdou a budeš tam kde si byl.
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 27 Júl 2010, 12:03

TAZ napísal:v těch akumulátorec je zkrat proto vedou, nemá cenu je opravovat. Vyhoď celou sadu a dej tam nové aku. TY původní ti během chvíle odejdou a budeš tam kde si byl.
No ok, ale ako moze tam vzniknut skrat ??
0

Používateľov profilový obrázok
Waldo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 13 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Waldo » 27 Júl 2010, 12:08

ak si ten akumulator dlho nedobijal mohlo sa stat ze ''zaspal'' bohuzial s tymito aku sa nic robit neda stary zahod a kup novy .....
0

AnonyMouse
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 591
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 00:00

Príspevok od používateľa AnonyMouse » 27 Júl 2010, 12:10

No, mas bateriu s 5 clankami. Tie clanky nemaju rovnake parametre (...lebo cena - kupil si od lacneho vyrobcu).

A postupne, ako ich nabijas/vybijas/nabijas/vybijas, tie najslabsie clanky sa vzdy vybiju, ale nenabiju na plno ako tie silnejsie. Takze postupne dojdes do stadia, ze slabe clanky sa vybiju do nuly ale silne este maju napatie. No a to napatie tlacia do tych vybitych clankov ale v opacnej polarite (skus si nakreslit bateriu z piatich clankov a uvidis...). A tym sa tie najslabsie clanky znicia uplne. Je v nich zrejme nejaka poistka proti poskodeniu (hrozi nafuknutie a vytecenie) a ta ich skratovala. Ale je rovnako mozne, ze sa elektrody vnutri uz nafukli a skratovali same od seba.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Júl 2010, 12:14

janovie napísal:No ok, ale ako moze tam vzniknut skrat ??
Lacné články sú vyrobené z nedostatočne čistých surovím. Zvýšené samovybíjania a prípadne tvrdé skraty, sú "normálne" po relatívne krátkej dobe. Možno sa ti na chvíľu podarí odpáliť skrat, (skratujúce kryštály), veľkým prúdovým impulzom ...

Bolo to aj tu rozoberané párkrát. Ak chceš info, pohľadaj, počítaj ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 27 Júl 2010, 12:50

Dolfi napísal:
janovie napísal:No ok, ale ako moze tam vzniknut skrat ??
Lacné články sú vyrobené z nedostatočne čistých surovím. Zvýšené samovybíjania a prípadne tvrdé skraty, sú "normálne" po relatívne krátkej dobe. Možno sa ti na chvíľu podarí odpáliť skrat, (skratujúce kryštály), veľkým prúdovým impulzom ...

Bolo to aj tu rozoberané párkrát. Ak chceš info, pohľadaj, počítaj ...
Fajn, je mi jasne, ze ked kupim baterku na trhu od cinana,
ale nie bateria HAMA pre videokameru .....
http://www.hama.de/webresources/article ... _sv_72.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 28 Júl 2010, 00:00

nabijatelne baterky by si mohol cas od casu par krat cyklovat malym nabijacim a potom aj malym vybijacim prudom, dost to predlzi zivotnost baterie, alebo aspon by sa ti nestalo ze ti odidu dva clanky v serii celeho acupacku.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Príspevok od používateľa cs001 » 28 Júl 2010, 00:18

...Ako pise Dolfi. NiCd baterky maju vnutorny skrat (krystaly) pomozu prudove impulzy (na urcity cas)... Parkrat som uz takto baterky ozivil a niektore sa chytili a aj urcity cas vydrzali...
Ak uz mas pack rozobraty, radsej skus pozhanat rozmerovo zhodne nove akumulatory (najlepsie NiCd su Sanyo) stare vymen za nove(vsetky) , precykluj malym prudom a urcite budes spokojny...
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Príspevok od používateľa Maek43 » 13 Okt 2019, 16:32

Čaute, dám to do tejto témy.
V aku vysávači mi odišiel aku pack zložený z troch NiCd článkov. Motorček je 3.6V 30W. Nový pack NiCd je ale dosť drahý oproti cene vysávača, chcem sa teda spýtať či by sa dalo použiť aj nejaký iný pack. Mám tu napríklad NiMh len neviem či by bol vhodný, či by im nevadil taký prúd, či by sa to po čase nejak neprejavilo alebo ich nezničilo (mám k ním aj nabíjačku takže by som to nabíjal ňou)
Vďaka.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Okt 2019, 17:40

Vidis ja by som tam dal 18650 aku, nejaku nabijacku k tomu a hotovo. Pripadne kom0let modul z ali s nabijacim obvodom a ochranou proti vybitiu.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Príspevok od používateľa Maek43 » 13 Okt 2019, 20:53

Také niečo som hladal, dík :agree:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 557
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: NiCd AKUMULATOR - 0V po nabiti ????

Príspevok od používateľa Victorio » 14 Okt 2019, 10:39

Maek43:
tie no name china aku su nanič, tak cca rok max 2 s trapenim funguju a potom už nič.
mal som dva male lacne el.skrutkovače, ktoré stáli možno do 15€ jeden, celkom silné, vzhľadom na tú veľkosť, ale po necelých dvoch rokoch články skapali, zvažoval som vyhodiť, alebo do nich investovať, páčilo sa mi, že motor mal veľký výkon. Kúpil som preto 4 aku Panasonic eneloop, cena ak si pamätám cca 13€ , poviete si, hlúposť, za tú cenu kúpiť nový, ale s týmito mám tento el.skrutkovač v pohotovosti už vyše roka a nie a nie žeby sa baterky vybili . Pri eneloop ide hlavne o to, že keď ho potrebujem, tak funguje, lebo má veĺmi nízke samovybíjanie. Preto ich používam aj do foťáku, a postupne aj do ostatných zariadení, kde potrebujem nízke samovybíjanie .
Nechcem im robiť príliš veľkú reklamu, ale zatiaľ okrem sanyo v papieri nič lepšie som nemal.
Dúfam, že nepoľavia na kvalite, lebo pred týždňom som si kúpil zopár AAA článkov do bezdrôtových zvončekov
0

Napísať odpoveď