Meranie funkcnosti elektromotorov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa srna28 » 16 Aug 2013, 22:54

Dobry den,

Rad by som sa opytal, ci je mozne nejak zmerat funkcnost odpojeneho elektromotora. Myslim statorove vinutie. Ak ano tak ako a cim, a aky je postup. Mam totiz podozrenie na zhoreny motor a potrebujem si to potvrdit/vyvratit

Dakujem
0

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa MT » 16 Aug 2013, 23:16

jednosmerny, striedavy, jednofazovy trojfazovy, komutatorovy alebo bez komutatora? Kde bol ten motor predtym?
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa kubo150 » 16 Aug 2013, 23:30

Meraním činného odporu vinutí všeobecne. Ak sa jedná o motory na strievavé napätie, ktoré majú kotvu nakrátko (asynchronny motor), a je trojfázový, tak je to celkom jednoduché, všetky 3 cievky musia mať rovnaký odpor.

Ak je jednofázový, tak je to už ťažšie vyhodnotiť, málý pár W motor by mal mať aj nejaký ten odpor drôtu, velký motor bude mať odpor menší. Presné hodnoty ti nikto nepovie, jedine porovnať funkčný rovnaký alebo aspom s približným výkonom. Ale nakolko jednofázové motory sa nejaké velké nerobia, tak každý z nich bude mať nejaký ten odpor, a nemal by byť podozrivo malý, horšie je, ak je len čiastočný medzizávitový skrat, (len mierne pripečený motor)

Potom je možné pripojiť motor aj cez špirálu alebo na znížené napätie, trebars 50-100V striedavých cez transformátor. Ak sa točí, treba skúsiť priamo na sieť. Ak nie, treba mu skúsiť pomôcť, ak trocha dre, alebo ťažšie idú ložiská, a ak ani tak nejde, tak má nejaký problém. Trojfázový motor je možné tiež skúšať aj na jednu fázu, ale treba mu pomôcť rozbehnúť sa. Bežne človek nemá trafo alebo kadejaké špirály a hlavne náladu sa babrať... a tak to skúsi priamo na sieť a ak vyhodí istič, alebo sa po chvíli začne dymiť, tak je to jasné :)

Tektiež, ak sa motor naprázdno moc prehrieva, tak môže byť mierne pripálený.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Stefan123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Okt 2019, 14:07

Re: Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Stefan123 » 14 Okt 2019, 14:12

kubo150, mám tiež Problém s jednofázovým motorom. Namerať nejaké hodnoty sa dajú len na dvoch kontaktoch svorky, ostatné v žiadnom pare nevykazujú žiadny odpor. Motor zasmrdel, ale hneď som vypnul a dúfal som že nezhorel. Myslíš si, že bude zhorený? Ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Okt 2019, 17:54

Čo si vlastne vystrájal, že zasmrdel ? Asi sa prerušilo rozbehové vinutie, ak nebolo vinuté na priame pripojenie na 230 V (mosadz), resp. si neobmedzil prúd (cez odpor, kondenzátor).

Motor sa sám už nedokáže rozbehnúť, jedine že by si ho rozbiehal ručne. Potom už pôjde sám ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Meranie funkcnosti elektromotorov

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Okt 2019, 18:09

Točí sa rotor volne,alebo ide ťažko a zastavuje sa?Môžu byť aj suché ložiská.
Skús ich premazať WDčkom,ak to nepomôže, potom meraj odpory vinutí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok