ako zapojit motor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

spilo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Nov 2013, 20:23

ako zapojit motor

Príspevok od používateľa spilo » 01 Nov 2013, 20:36

Zdravim
Som tu novy a chcem vas poziadat o radu ako tento motor
Obrázok

pise sa na nom ze 3 fazy ale 230v tak neviem ako to zapojit dakujem za kazdu radu
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 01 Nov 2013, 21:25

Je pravdepodobné, že ten motor je zapojený do "hviezdy". Teda, každú fázu pripojíš na iné vinutie. Jednotlivé vinutia sú na druhom konci navzájom spojené. Ten spoločný spoj vinutí je pripojený na nulák. Teda Každé vinutie je pripojené len na 230V. Ale byť Tebou, radšej si to overím meraním. Lebo tie východné stroje... vieš... mimochodom to zapojenie máš na tom štítku. Ak beží opačným smerom, prehodíš dve ľubovolné fázy medzi sebou, aj to je na tom štítku. Čo tam nie je, to je kam s nulákom. Že by motor s "plávajúcim"???

Ak je len jedno miesto na pripojenie nuláku (odborne neutrálneho vodiča), a zásuvka je 4 kolíková, tak no problem.

Ale ak máš zásuvku 5 kolíkovú a kábel 5 žilový, máš problém. (Zelenožltý ako ochranný vodič (PE), modrý ako pracovný neutrálny vodič (N), ostatné fázy (L1, L2, L3, alebo U, V, W, ako na obr)). Ak je tam len jedna svorka označená ako zem a ak tam pripojíš oba vodiče ochranný - zž, aj pracovný - m a tá zásuvka je chránená prúdovým chráničom, ten chránič Ti toto zapojenie zhodí.

Dá sa to zapojiť aj tak, že Ti chránič nezhodí, ale ak by som Ti to popísal, to bi ma tunajší "kazatelia čistoty elektrickej" načisto ukrižovali.

Ak sú tam dve svorky, jedna označená ako zem, druhá písmenom N ako neutrál (ľudovo nulák), tak no problem.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa rudko » 01 Nov 2013, 21:35

Daj fotku svorkovnice, ale v skratke by to malo byt zhruba tak ako napisal pettter. fazy pripojis na svorky U, V, W, alebo ako su oznacene a uz len treba prist na to kam s nulakom a ochrannym, popripade len pen kom podla toho aky mas rozvod
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

wwlado

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa wwlado » 01 Nov 2013, 21:42

Ai mas tam iba 3 svorky, tak sa to da v nasej sieti zapojit iba cez kodik, oddelovaci transformator, alebo frekvencny menic s vystupnym napatim 230V.
Skor by som sa priklonil ku prvej moznosti. Na 3. Napoj Nulak. Medzi 1 a 2 daj kondenzator (myslim, ze 16uF, by tam sekol). A fazu L privedies bud na 1, alebo 2. Podla pozadovaneho smeru.
Mozu nastat dva situacie:
- motor bude murcat a zohrievat sa. To znamena, ze treba mensi kondenzator.
- motor nema silu. To znamena, ze reba vetsi kondenzator.

Ale mozes odfotit aj svorkovnicu?

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 00:27

wwlado napísal:Ai mas tam iba 3 svorky, tak sa to da v nasej sieti zapojit iba cez kondik, oddelovaci transformator, alebo frekvencny menic s vystupnym napatim 230V.
Wwlado videl si fotku? Je to na tri fázy, nie na jednu s rozbehovým vynutím, takže kondík iba ak na úpravu účinníka. A menič už nechápem vôbec, ak Ti nejde o zmenu rýchlosti. Oddeľovací trafák ak, tak iba do nebezpečného prostredia. Načo inak?

Hmm. Ale to s týma 3 svokramy ma zaujalo. A to z toho dôvodu, že či hviezda vôbec potrebuje "nulák" na robotu. Ono ide o rotačné EM pole, ktorá sa tak či tak vytvorí medzi fázami. Nie som si istý, ale možno tam nulák k vinutiam netreba. Iba ak na ochranu...
0

CICO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Snina
Vek: 37

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa CICO » 02 Nov 2013, 00:41

pri symetrickom zataženi fáz netečie cez N nič, takže ...
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 02 Nov 2013, 06:54

Tak jsem chvilku hledal a jelikož je to Korejský (určitě jižní), tak jsem v průvodci našel, že mají napěťovou soustavu 110 a 220 V. I na tom motoru je na štítku hodnota 220 V, to by jsi musel mít síťové napětí 220 V a ty máš 400 V. Tak že, v žádném případě nepřipojovat na 3 fáze ! Zapojit se může, jako běžný 3 fáz. motor na jednu
fázi s kondenzátorem, tuším Steinmetzovo zapojení. Těch 10 voltů navíc by snad nemělo vadit.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 12:07

A vsak pozor u nas dostupne 230/400V morory sa pri zapajani do 230V s kondikom prepajali z hviezdy do trojuholnika. Ty to do trojuholnika zapojit NESMIES, lebo mas motor urceny na 3f. 230V a nie 3f. 400V !!!!!!.
Zapojis to do HVIEZDY na dve krajne svorky das fazu a nulak. Potom medzi fazu a strednu svorku pripojis behovy (nie rozbehovy) kondezator, aj ked teoreticky pri 230V sieti by si mohol pouzit aj rozbehovy. Ale radsej daj behovy kvoli odolnosti.
Urcenie kapacity behoveho kondenzatora:
Pani M.Arendas a M. Rucka v knizocke Amaterske elektronicke konstrukce a zapojeni (modra farba) na strane 58, pisu ze sa dava 50uF az 70uF na 1kW menoviteho vykonu motora.
A vsak pozor ty nemas bezny 230/400V motor, ktory sa pri 400V zapaja do hviezdy a pri 230V do trojuholnika. Ty ten motor budes mat zapojeny pri 230V do hviezdy, a motor bude s pomocou kondezatora fungovat v podstate v defaultnom zapojeni ako pri 3f 230V vo hviezde. Cize z tohto vyplyva, ze kapacitu kondezatora musim prenasobit hodnotou 400V/230V=1,74.
Cize podla mojich vypoctov pouzijes kondenzator s kapacitou 130uF az 182uF.
Neviem kde chces ten motor pouzit, ale ak nebude vyuzity naplno ale povedzme na 50% tak aj kondenzator by mal byt mensi, lebo inak uz dochaza k prilis velkemu fazovemu posunu a zohrievaniu motora. Ak mas moznost vyskusat napr od 50uF (zavisi od zatazenia motora), urcite by som zacal tou mensou hodnotou, pri mensej kapacite a mensej zatazi samozrejme je dodrzany spravny fazovy posun a motor pracuje idealne a neprehrieva sa.
V com chces ten motor pouzit?
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 13:04

CICO napísal:pri symetrickom zataženi fáz netečie cez N nič, takže ...
No práve!!! Ale prúser nastane ak... viď nižšie...
elmara napísal:...I na tom motoru je na štítku hodnota 220 V, to by jsi musel mít síťové napětí 220 V a ty máš 400 V. Tak že, v žádném případě nepřipojovat na 3 fáze
Nezabudol si na niečo? Je to hviezda! Nie trojuholník. Vo hviezde pôsobia nepätia všetkých fáz v spoločnom bode tak, že sa navzájom "vyrušia" a teda jedna cievka je len pod napätím jednej fáze v ktorom koľvek momente... Prúser nastane ak sa preruší jedna fáza... Vtom momente by sa ten "nulák" na spoločnom bode náramne hodil...
DJ_Edo napísal:...Ty to do trojuholnika zapojit NESMIES, lebo mas motor urceny na 3f. 230V a nie 3f. 400V !!!!!!...
Detto (to isté) ako elmara
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 13:30

Vsak on to nebude napajat 3f napatim, ale len jednou fazou s kondikom z 230V siete. Ked mu vypadne faza, motor sa prestane tocit, ked nulak detto, v com je problem?
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 13:41

DJ!
Ten motor je konštruovaný ako 3f! Takže mu žiadny kondík nepomôže! Motory na 14f s rozbehovým vynutím sú úplne inak vinuté...
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 13:49

No a? Ja som tiez pisal o 3f motore ale so zapojenim na 1f siet. Mam takto doma zapojeny 1,5kW 3 fazovy motor a funguje. Len s tym rozdielom ze nieje na 230V ale na 400V, nerozumiem ti. Tam kde nie je 3f siet sa 3f motory daju takto zapojit, to ze maju slabsi zaber a dosahuju mensi vykon je uz ina vec.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 14:14

No dobre. Ale prečo by to mal zapájať na 1f s kondíkom, keď to ide bez neho na 3f a s plným záberom, výkonom...
Ty si písal, že nesmie na 3f!!! On by mal zapojiť 3f!!! A oproti tomu kondíkovému zapojeniu je to o dosť jednoduchšie...

Skrátka nechápeš, že pri hviezde frčia jednotlivé cievky na 230 a nie na 400!!! Furt tam pletieš 400V, ale Tam by bolo 400 iba pri trojuholníku. Pri hviezde sa v spoločnom bode napätia vyrušia a každá cievka je v každej chvíli len pod 230V! Takže ten údaj na motore 220 je ok.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 02 Nov 2013, 14:32

To pettter:
A jak jsi přišel na to, že je motor zapojený zrovna do hvězdy ? V jednom příspěvku si psal, že je...PRAVDĚPODOBNĚ zapojen do hvězdy.

Edit: beru zpět, jsem se pořádně kouknul na obrázek svorkovnice a jsou tam jenom začátky vinutí.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa Samanko » 02 Nov 2013, 14:55

Na stitku su udaje o napajacom napati, nie o napati na vinutiach motorov. Pise sa tam, ze sa ma motor napojit na 3 fazovu siet na 220V, tj 3x220V. To u nas dosiahnes bud frakvencnym menicom s vystupnym napatim 3x220, pretransformovanim napatia cez transformator alebo este neviem ako.
Mal by ist aj cez kondik, ale uz sa moze prehrievat koli vyssiemu napatiu.
Tot, moj nazor.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 15:18

pettter: neboj sa ja tomu rozumiem velmi dobre.
Odkial ale beries istotu ze je to bezny 400V/230V asynchronny motor bezne rozsireny v nasich koncinach? Ak je motor mozne prevadzkovat v roznych zapojeniach s roznymi napatiami, preco by vyrobca zavadzal a uvadzal by len to nizsie ??? Preto aby sa mu 90% z nich vracalo so zhorenym vinutim na reklamaciu? Ak je zariadenie mozne zapojit na vyssie napatie, bolo by to predsa uvedene, ci nie? Vsetky normalne oznacene zariadenia na 3f siet maju napisane 400V, a kazdy to chape ako 400V medzi dvomi fazami. Ziaden vyrobca tam nebude pisat 230V ked motor je urceny na beznu 3f 400V siet. Kedze je tam napisane 230V tak podla mna je to motor urceny na 3 fazovu 230V siet.
Edit:
Teraz som si vyhladal par stitkov 3f motorov pre porovnanie.
Ten 2,2kW motor ma pri 380V pisany odber z jednej fazy 5,1A a pri 230V 8,8A. Na tom korejskom 1,5kW pri 220V pisu 6,6A. Cize ak by bol v svorkovnici skutocne zapojeny do hviezdy, tak by ho slo zapojit tak ako sme to tu rozoberali cize pri 400V do hviezdy, pri 230V s kondikom do trojuholnika.
Ale otazkou potom zostava, preco je na stitku napisane 220V ?!?!?!
Spilo: odfot svorkovnicu, nech sa tu nehadame...
Prílohy
5904149-3fazovy-el-motor-3.jpg
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 15:55

Spilo: Tuto http://eng.aryung.co.kr si v katalogu http://www.aryung.co.kr/TROTORpump.pdf vyhladaj to tvoje cerpadlo, podla nejakeho typoveho oznacenia.
Ja som to rychlo presiel a nasiel som tam tuto tabulku pre hodnoty 1,5kW 220V 6,9A. Podla toho by sa to dalo zapojit na 3f 400V siet, len treba pozriet svorkovnicu!!!
Prílohy
TROTORpump.png
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa bert » 02 Nov 2013, 16:51

Zdravím!
Možností na pripojenie je viacej. Podľa štítku, sú vyvedené iba začiatky vynutí (treba preveriť na svorkovnici). Inak to znamená, že sa má motor pripojiť na sieť 3x220V. Tá sa dá u nás vyrobiť:
1.) 3f trafom 3x400V/230V, alebo
2.) frekvenčným meničom 1x230V/3X230V. Tieto dve možnosti sú pre motor asi najlepšie, i keď nie najlacnejšie.
Dá sa tento motor pripojiť aj priamo na 1f sieť 230V:
3.) pomocou kondenzátora, no motor príde o časť výkonu, ktorý môže tomu čerpadlu chýbať. Motor pri zaťažení pôjde vo väčšom slkze a nepomôže ani zmena kapacity. Je to ale najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť, keby výkon stačil.
Ak je treba plný výkon a je k dispozícii 3f sieť 3x400V, dal by sa:
4.) motor previnúť na našu sieť 3x400V.
Napadajú ma iné možnosti, ako ten motor rozbehnúť:
5.) predradné odpory, no to je na úkor účinnosti. Alebo ako sa voľakedy rozbiehali kolotoče:
6.) ponáraním kovových "kosákov" do slaného roztoku. No to dúfam nebude dnes už nikto skúšať :!:
Pekný víkend!
0

spilo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Nov 2013, 20:23

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa spilo » 02 Nov 2013, 17:36

Dakujem za odpovede
na svorkovnici su 4 kontakty U V W a zeleny, po zlozeni priruby je zapojeny do hviezdy
na frekvencny menic nemam peniaze tak to skusim zapojit cez kondenzatory nepotrebujem plny vykon staci mi aj 1 kW nepojde to uz na cerpadlo ale na pasovu brusku

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a spilo v 02 Nov 2013, 18:34, upravené celkom 2 krát.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 18:30

DJ_Edo napísal:...a kazdy to chape ako 400V medzi dvomi fazami...
Do keľu, čo sem furt pletieš dve fázy a 400V. V EU máme 3x230V voči zemi. Už Ti tretí raz píšem a spilo mi to teraz potvrdil, že je ten motor do hviezdy. A istotu beriem s toho štítku, z ktorého to logicky vyplýva. 3f motory do hviezdy sú na 3x230V na vinutie, všimni si to číslo 3, nikde tam nevidím 2f. Na 400 sú 3f motory do trojuholníka. To že je ten motor kórejský, moslimský, či ježiškovo kamilkový nič na tom nezmení. Chvála fyzike, že je to jednotná "ideológia" a platí rovnako všade.
bert napísal:...Podľa štítku, sú vyvedené iba začiatky vynutí (treba preveriť na svorkovnici). Inak to znamená, že sa má motor pripojiť na sieť 3x220V. Tá sa dá u nás vyrobiť...
No a konce vynutí sa asi vyparili a v Kórei, či kde ich nevyvedú a nevyvedú. U nich uzavrú obvod silou myšlienky, čo?
Ty vole! Kto by vyrábal vyrobené a dostupné kam sa len pozrieš!!! Neviem či si mimozemšťan, ale zdá sa mi, že celá EU frčí na 3x 230 proti zemi (a 3x 400 medzi fázami). Oprav ma ak sa mýlim, a na tú opravu som pekelne zvedavý...
spilo napísal:...na svorkovnici su 4 kontakty U V W N a po zlozeni prednej priruby som zistil ze je natvrdo zapojeny do hviezdy ...
Takže je tam všetko čo potrebuješ! Ale, ak máš v kábli modrý (m) a aj zelenožltý (zž), a chránič chráni zásuvku... ako to zapojíš?
spilo napísal:...na frekvencny menic nemam peniaze ...
ani ho nepotrebuješ, viď moje príspevky
spilo napísal:...tak to skusim zapojit cez kondenzatory nepotrebujem plny vyko ...
No neviem, neviem! Ten motor má rotor s kotvou na krátko konštruovaný na 3x120st rotačné EM pole. Ak tam pustíš len 2 vynutia, z toho jedno s fázovým posunom spôsobeným kondíkom, z veľmi, ale veľmi obmedzeným výkonom, možno Ti motor pôjde, ale bude pracovať v takom divnom režime, že mu vôbec, ale vôbec nepomôžeš. Je oveľa jednoduchšie dať mu 3f. Príkon sa nezmení, ba skôr naopak, lebo bude pracovať v režime naň uspôsobenom, v tom kondíkovom je v zábere len jedno jediné vynutie, ale o to viac, aby roztočilo a udržalo rotor v činnosti. Pri 3f zapojení je príkon rovnomerne rozložený (a o to nižší) na všetky tri vinutia. To vynutie s kondíkom je veľmi obmedzené vo výkone reaktanciou (odpor pre striedavý prúd) kondíka a tak je len v pomocnom režime na vytvorenie rotačného EM poľa. Výkon je škrtený kondíkom na ktorom môže vzniknúť taká výkonová strata, že ho uvaríš. Motory s pomocným vynutím a kondíkom (práčky, kompresory na chladničkách...) majú to pomocné vynutie na to uspôsobené. Nie je to bežné vynutie...
Ak máš v dosahu 3f zásuvku neváhaj.
0
Naposledy upravil/-a pettter v 02 Nov 2013, 18:46, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok