Nabíjanie akumulátorovej batérie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa 226adko » 26 Sep 2014, 19:43

Dobrý deň,
Kúpil som si Arduino Mega 2560 Rev3, ktorý napájam na batériu od tabletu.
Batéria má tieto parametre (údaje sú o 1 batérii, batéria sa skladá z 2 rovnakých, preto mám 7,4V):
3,7V - 2900mAh

Mám však taký problém, že batéria sa vybíja a neviem, ako ju mám nabiť :pain:
Stačí, ak pripojím 7,4V DC adaptér k batérii (+ z adaptéra na + batérie a - adaptéra na - batérie) a tá sa začne nebíjať, alebo musím si nejakú "nabíjačku mojej batérie" vyrobiť? :D
Ak by som musel nejakú vyrobiť, prosím schému :)

Ďakujem za pomoc
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa dan21 » 26 Sep 2014, 19:56

No nabi ju v tablete :-)
Ale vazne. Tipujem ze je to nejaka LiPo alebo podobna. Takze adekvatna nabijacka. Skus pohladat na nete. Daju sa tie clanky nabijat samostatne ?
0

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa 226adko » 26 Sep 2014, 20:11

Ano, jedna sa o Litiovu bateriu, ona je od vyrobcu 2xbateria spojena, ved prikladam aj foto.
Problem je ten, ze tablet nemam len litiovu bateriu od kolegu, ktoru neviem ako mam nabit :D
Mam doma aj laboratorny zdroj, ze s napatim by nebol problem, len neviem ci to je bezpecne nabijat napr. ked dam napr. 6v DC na bateriu.
Znazornil som to aj na obrazku.

Obrázok
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa dan21 » 26 Sep 2014, 20:21

0

sv.brutus
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: ZA/LV
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa sv.brutus » 26 Sep 2014, 20:25

Anglicky vieš? http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries Treba hľadať, aj tu na fóre je toho o nabíjaní li-pol/ion/... popísané dosť. Ten obrázok je zle...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Sep 2014, 22:28

226adko napísal:Mam doma aj laboratorny zdroj, ze s napatim by nebol problem, len neviem ci to je bezpecne nabijat napr. ked dam napr. 6v DC na bateriu.
Prečo ťa "máta" akurát napätie 6 V ? Jeden článok pri plnom nabití má 4,2 V, (viď ten anglický článok). Dva články teda 8,4 V ...

Já by som na zdroji, (pre istotu), nastavil napätie 4,1 V/ článok, čiže celkovo 8,2 V. Prúd obmedzil, (do skratu), povedzme na 1 A. A nechal to nabíjať. A až prúd poklesne povedzme na 100 mA, (napätie by malo byť blízko tých 8,2 V), tak je baterka takmer nabitá. Môžeš ju odpojiť a začať používať, (čiže vybíjať).

A ako píšu, pri vybíjaní by nemalo napätie klesnúť pod 6,0 V ! (Absolútne minimum je 5,4 V) !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa 226adko » 28 Sep 2014, 12:03

Dolfi, dik za dobre vysvetlenie.
Este dodam, ze moja bateria sa sklada z 2 clankov => 2x 3,7v článok = 7,4v.

Mozem to zapojit bez obav vybuchu atd. na 7,2v tak, ako to mam na mojej scheme? :)
Obrázok
Diki
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Sep 2014, 12:12

Môžeš to tak zapojiť, ale nenabiješ to do plna. Ak ,tak 8,42V a nabíjať cez nejaký R. Ak nie, tak si kúp hocijakú RC nabíjačku, ktorá dokáže nabíjať packy 2,3,4,5,6S. Je toho na nete na mraky a naozaj je z čoho vybrať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

neznamy

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Sep 2014, 12:32

zapoj to na lab. zdroj podla schemy A,to bude stacit. Tie odpory su na balancovanie, aby sa ti nabili rovnomerne. Koli jednej baterke nebudes kupovat nabijacku za 20€.


Obrázok

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa mkopkas » 28 Sep 2014, 13:34

podla toho co tu pise(nic v zlom) by bolo asi bezpecnejsie keby si predsa len kupil nieco hotove, aspon http://www.ebay.com/itm/Balance-Charger ... 4ad18991e8 to je na 10-15v zdroj, alebo na sietove napatie http://www.ebay.com/itm/M3AO-B3-AC-2S-3 ... 3f363dfa7f , tych 5-6€ nieje tak moc a mas to aj s balancerom... kazdopadne ak by si si chcel nabijacku postavit, tak budes potrebovat tych 8,4V (presne, nie viac) ak chces aby ti to baterku nabilo do plna idealne keby si mal zdroj ktora tam pretlaci aspon tie 2A (max 2,9A) ak nechces aby sa ti to nabijalo pol dna...
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa TomasNM » 29 Sep 2014, 22:51

Neviem,ci to niekomu pomoze,ale pridam moju skusenost.
Kedysi davno som kupil fotak bez nabijacky. Zrejme nejaka lopata,ale to uz neriesim.
Nabijacku som vyriesil s LM317 jakozto zdroj prudu 200mA. Baterka bola Li-Ion cca 650mAh.
Za necele 4 hodky sa nabila a zabudovana elektronika pri nabiti clanku odpojila kontakty od privodu prudu,cim mi zhasla indikacna LED(sledujuca prud do baterky) a ja som vedel,ze je nabita.
Funguje to dodnes.
Cize,ak tie baterky maju svoju riadiacu elektroniku,kludne na nabijanie staci prudovy zdroj.

Ak ta bateria nema svoj rozum a ma vyvedeny stred,cize 2x3.7V,tak by sa dali pripojit nejake 2ks elektronik zo starych bateriek z telefonov a 2ks prudove zdroje,popr.z nich vyrobit priamo taku nabijacku.
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa michal5u » 15 Feb 2017, 10:49

Zdravím vespolek, mám jenom rychlou otázku k tomuhle modulu. Když k tomu připojím ty tři články, tak je díky tomuhle můžu bezestrachu nabíjet jen obyčejným zdrojem nebo ne? U "obyčejného zdroje" mě ještě zaráží, že u toho modulu píšou "input load: <12V", ale jestli dobře počítám tak 3x4.2V je 12.6V. Nebo mi jako vstupní napětí stačí těch max. 12V (min. 4.2V?) a ten modul už si to rozloží pro každý článek podle sebe (nenabíjí ty články v sérii, ale každej zvlášť-takže by to byly v podstatě 3ks těch 1S usb->liion nabíjecích modulů na jedný desce, s tím, že na tohle můžu připojit rovnou i zátěž)?

Stručný popis použití: mám 3 stejné akumulátory a zařízení bude napájeno těmi 11.1V (12.6V-3S pack). Dovnitř zařízení chci implantovat všechno nutný, abych v případě dobíjení jenom přišel se zdrojem (12V,15V,24V..zařídím se podle toho co bude potřeba) napíchl, nechal nabít, zdroj sbalil a šel zas pryč.

Tohle je tuším pro li-ion 18650, ve finále budou asi nějaké li-pol, ale situace je obdobná, ty moduly pro li-pol mají popisky nastejno.

Umožňuje mi to tenhle modul nebo ne a jaký by jste teda volili vstupní napětí?
Díky za radu, snad jsem pochopitelně popsal co mi vrtá hlavou. :)
http://www.ebay.com/itm/CF-3S5A-A-3S-6A ... SwYIxX44z4
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2017, 11:13

Lip a lion baterky sa nikdy nenabijaju obyčajným zdrojom ale na to určenou nabijackou.
Preco?
Ak sa neodpoji baterka v okamihu ked je plne nabita (nabíjačka to sleduje) tak sa začneprebiehať či sa tam začne všeličo diať A v zavislosti od naijacieho prudu hrozi vybuch baterky popr. Poziar.

Takze ak nabijat klasickym zdrojom, tak jednoznacne niekde na na takom mieste, kde nehrozí poškodenie okolia výbuchom baterky popr. poziar.

Však si vygooglujte lion battery overcharging na youtube.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa michal5u » 15 Feb 2017, 11:30

Díky za odpověď, o tomhle nebezpečí vím a právě tak nějak doufám v to, že o tohle (odpojení při nabíjení/vybíjení) by se staral ten modul. Nebo ne?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2017, 15:17

Ja som odpovedal na príspevky vyššie (nabíjať priamo zo zdroja) A až teraz som si vsimol, že je to obnovená tema.

Áno ten modul by sa mal O to postarat, ale:
Ten modul je pre tri baterky V sérii A neviem ako sa chovajú takéto baterky pri nabíjani V serii. Takže K tomu sa nebudem vyjadrovat. Preto som písal "by sa mal postarat"

Ideálne je nabíjať každú baterku samostatme. Ak nemozes, lebo musia byť V serii trvale aj pri nabijani, tak počkaj kým sa ti niekto ozve kto S tým má skúsenosti A vedomosti.

Vždy tam bude neaky rozdiel V kapacitach jednotlivých batérií A vždy sa ta jedna S najmenšou kapacitou môže prebijat A neviem aký to môže mať vplyv na dlhodobú prevadzku. Ale počkaj si na vyjadrenie od niekoho skusenejsieho.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Feb 2017, 19:43

michal5u napísal:Díky za odpověď, o tomhle nebezpečí vím a právě tak nějak doufám v to, že o tohle (odpojení při nabíjení/vybíjení) by se staral ten modul. Nebo ne?
O module sa mi nechce zisťovať nič ...

Ale, tu je jeden balancer: http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm . Z logiky veci vyplýva, že Li-Ion a Li-Pol baterky sa v podstate nabíjajú zdrojom napätia s obmedzením prúdu na danú veľkosť. Ak sa použije balancer, ktorý nedovolí vystúpať napätiu nad 4,2 V (4,1 V) nad článok a nabíjací zdroj má nastavený daný prúd, tak nabíjacie napätie nehrá rolu. (Samozrejme primerané napätie).

Dajme si príklad: Majme trebárs 2 Li-Ion články, zdroj 12 V/ 1 A a balancer. Pripojme vybité Li-Ion baterky na daný zdroj a zapojme na ne balancer (obmedzovač napätia). Čo sa stane ? Baterky sa začnú nabíjať prúdom 1 A, (a na zdroji poklesne napätie na súčet napätí tých bateriek). Napätie na článkoch postupne stúpa, až na jednom dosiahne 4,2 V. Vtedy balancer postupne začne preberať nabíjací prúd a do článku zažne tiecť stále menší a menší prúd, (no súčet prúdov je stále 1 A). Postupne sa nabije aj druhý článok, takže nabíjací prúd aj u neho preberie balancer. Po "nekonečnom" čase celý prúd zdroja tečie len cez balancer a výstup zdroja má napätie 4,2 V + 4,2 V = 8,2 V.

O odpojenie článkov sa stará iný obvod, zrejme ovládaný napätím.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Nabíjanie akumulátorovej batérie

Príspevok od používateľa michal5u » 16 Feb 2017, 06:07

Díky, zajíce si dám do zálohy a až modul přijde, baterky zavřu do kastrolu a budu muset zkusit měřit a měřit co to teda umí :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok