Vrčanie transformátora

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 05 Jan 2016, 05:08

Mam zvlastny problem s 200W EI trafom ktore vrni. Ma 4 rozne sekundarne vinutia. Je upevnene na chassis z oceloveho plechu a uz to riesim fakt dlho a netusim cim to moze byt. Vinu som prikladal transformatoru, ze mu bzucia plechy ale asi tym to nebude, pretoze dnes som transformator polozil samostatne na stol ze ho idem lepsie zosrubovat a nalakovat ale a po pripojeni je uplne tiche, zatazil som najsilnejsie vinutie cca na 100W a trafo bolo absolutne tichucke, nebolo pocut vobec nic. Tak som ho dal na ocelove chassis a to iste, ticho. Gumove podlozky nepomahali tak som pozuil makkucke silikonove a po namontovani trafa na chassis bolo trafo aj po zatazeni Odporovou zatazou akceptovatelne tichucke. Tak som ho zakryl plechovym krytom, ktory som predpokladal za dalsieho povodcu brumu, ale trafo je tiche a ok.

Problem ale vznikne ak na transformator napojim zdroj, ktory to trafo napaja = mosfetovy stabilizator + aj ostatne vinutia (zhavenie elektronok a predpatie) a celkovy odber nepresahuje nejakych 120W. Vtedy sa trafo rozvrni tak, ze ho znatelne pocut a posobi to rusivo.

Chcem sa opytat ako je mozne ze trafo vrci inak? Mohol by to sposobovat mosfetovy stabilizator, alebo to moze sposobovat velka kapacita kondenzatorov v zdroji za diodovym mostikom alebo co ine? Skusal som este experimentovat a pripajat pred diodovy mostik paralelne na vinutie napr. foliovy kondenzator a brum sa este znatelne zvyraznil.

Pripadne nejake napady ako toto eliminovat alebo co by to mohlo sposobovat? Pripadne mohlo by zaliatie celeho transformatora pomoct? Este mi napada ci moze napr. vrniet samotne vinutie trafa a nie plechy?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 05 Jan 2016, 09:05, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Doplnenie interpunkcie v názve

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Vrcanie transformatora

Príspevok od používateľa xmilos » 05 Jan 2016, 07:42

V trafe "vrnia" v zasade 2 az 3 veci. Samotne plechy mag. obvodu, vinutie a mechanicka konstrukcia.
- mag. obvod pri zmene mag. "sytenia" ( velkosti mag. pola nim prechadzajuceho ) meni velkost. Je to vlastnost, ktora sa potlaca roznymi prisadami a neda sa ovplyvnit konstrukciou.
- vinutie. Na zavity vinutia oosobia sily sposobene prechadzajucim prudom mno a ak je niektory zavit volny, mechanicky kmita.
- konstrukcia. Ak ma trafo ine kontrukcne materialy, neda sa zamedzit prechodu mag. pola cez ne, pripadne bludivym ( virivym ) prudom v ich objeme.

Do tejto kategorie nedavam volne plechy. Je jasne, ze volbou konstrukcie, pouzitim vhodnych materialov sa tieto polozky daju eliminovat.

V tvojom pripade mi to pride ako "citlivost" na vyssie harmonicke - netusim aky pribeh je na primari za onym mostom, aky je priebeh zataze. Zaliatie by mohlo pomoct, problem vsak bude potom s chladenim.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Vrcanie transformatora

Príspevok od používateľa rudko » 05 Jan 2016, 07:51

ja som mal podobny problem so zdrojom pre CB-cku. bol to zdroj 13.8V/20A a ked som ho zatazil na 200W halogenami tak slo uplne ticho. akonahle sa vsak pouzivalo v spojeni s CB-ckou tak bolo jasne pocut vrcanie hlavne pri klucovani. problem bol v dvoch veciach. jednak bolo trafo slabo stiahnute a tak som odvrtal nity ktorymi bolo stiahnute a nahradil metrickymi skrutkami a druha vec bola ze mag pole trafa rozkmitalo aj plech krabice a ten vrcal tiez, tu pomohlo vlozenie nejakej makkej gumy medzi trafo a plech.
osobne si myslim ze v tvojom pripade vrcanie sposobuje nejaky nepekny priebeh prudu na sekundari. skusil by som trafo lepsie stiahnut a mozno aj nejake tie gumove podlozky medzi trafo a plech krabice.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 05 Jan 2016, 10:45

Súhlasím s tým čo povedali predo mnou, ale odporúčam riešiť to komplexne.
Myslím že čo sa týka "vrčania" vplyvom slabo stiahnutých trafoplechov E možno len poriadne stiahnuť plechy vhodnými svorníkmi (skrutky, podložky, matice. Je však dobré na skrutky natiahnuť izolačnú trubičku aspoň z jedenej strany použiť aj izolačné podložky pre každú skrutku (svorník). Samozrejme použiť letovacie očko dotýkajúce sa trafoplechov za účelom ukostrenia jadra trafa.
Čo sa vinutia "kmitaniaô volnejších závitov niektorého vinutia, tu môže pomôcť (ak vylúčime previnutie trafa) jedine impregnácia. Najlepšie vákuová aby sa dosiahlo zatečenie impregnačnej hmoty do všetkých vrstiev vinutí. Chcelo by to ale aj nejaké otvory na čelách kostričky ak tam sú (ak je kostrička bez čiel, odpadá to).
Na doplnenie by som ešte odporúčal vraziť aj nejaké kliny (napr. pertinax vhodnej hrúbky) natuho medzi kostričku a plechy na zamedzenie možnosti kmitania plechov v strednom stĺpiku trafa.
Tak ma napadlo či by nebolo najvhodnejšie vákuovo impregnovať kompletne celé trafo. Vylúčilo by sa tým akékoľvek vrčanie u vinutí i plechov.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 05 Jan 2016, 14:06

Tu impregnaciu a zaliatie som uz zvazoval, ale preto este vaham pretoze je divne ze trafo je tiche ak je samostatne na stole a zatazene odporovou zatazou.

Konkretne najviac zatazene vinutie je 310V/0,5A, ak som ho zatazil odporom 1k/20W tak trafo je uplne tiche. (odber cca 100W).

Ak ho ale pripojim k zdroju elektornkaca kt. tvori diodovy mostik + 4x100uF (pri zatazi 390V) + z toho napajane dva nezavisle stabilizatory s IRFPC50 a krmi to odber cca 2x100mA pri vystupnom napati 370V. Mam stabilizatory plynule regulovane ale aj ked som skusal naregulovat ubytok napatia hocil len 5-10V co predstavuje skoro nulovu stabilizaciu tak trafo stale vrnelo. Preto mi napada ze ak je taky velky rozdiel medzi tymto zdrojom a obycajnou odporovou zatazou ci to nemozu robit diody spolocne s velkou bateriou kondenzatorov.

Najpravdepodobnejsie ale to bude s tym plechom pod trafom, kedze trafo samotne na stole je uplne tiche, skusim to tam este nejako odtlmit a zisitm ci to nejako pomoze... pripadne potom asi jedine impregnacia alebo zaliatie :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Jan 2016, 14:13

WILI s čoho máš ten diodový mostík ??? 1N4007 ???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 05 Jan 2016, 15:00

0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 05 Jan 2016, 15:57

Podla mna je to kombinacia toho co napisal xmilos a muziker. Bzucia ti plechy (mozno troska aj vinutie) pod kostrickou v strednom stlpiku vplyvom niektorej vyssiej harmonickej. V podstate si na to prisiel aj sam, robia to filtracne kondiky ktore sposobuju velku deformaciu prudu, z cistej sinusovky ti vznikne v podstate impulzny odber.

Skusil by som to oblbnut nejakou vacsou tlmivkou zapojenou medzi sekundar a usmernovac.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 05 Jan 2016, 16:09

Nj asi to bude tak, alebo pripadne niektory z plechov na chassis, lebo teraz som spravil jednoduchy pokus, ze som napojil sekundar na zatazovaci odpor s pararelnym foliovym kondenzatorom a trafo bolo relativne dost ticho, a ked som tu zataz pripojil cez jednu diodu tak trafo vrnelo uz dost rusivo... 8O

idem dalej experimentovat

EDIT: zistil som, ze to robi kryt trafa 8O asi je v nom velmi trafo "napasovane" a ten silny elektromagnetizmus mu rozvibruje steny, zvlastne ale je aky velky vplvy ma na to usmernovac... tym padom zaliatie celeho trafa do krabicky by ztlmilo vsetky vibracie stien toho krytu a malo by to stichnut, nie?
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 05 Jan 2016, 16:58

Tak miesto kostricky ti vrci tieniaci plech na nejakej harmonickej... :biggrin:
Chces zaliat priestor medzi trafom a plechom, ci ako?
Sprav aspon dve fotky, tazko takto radit ked ma kazdy ine predstavy...
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 16:06

Trocha problematickejšie bude ale v takom prípade ochladzovanie transformátora, preto pozor na jeho pracovnú teplotu pri plnom zaťažení. To sa musí posúdiť individuálne v každom konkrétnom prípade ... a podľa toho potom aj voliť zalievaciu hmotu. Tiež si viem predstaviť tú "príjemnú" robotu pri poruche tak zaliateho tranformátora.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Jan 2016, 19:25

Raz som tiež takto maturoval s trafom na plechovom šasi až som zistil, že brní ten kúsok plechu zo šasi ktorý je pod trafákom.Nepomohla ani guma, stále to rozkmitávalo a roznášalo sa to po celej skrinke.Skús zmeniť polohu trafa zo stojatej na ležatú ,alebo naopak.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 07 Jan 2016, 20:05

Trafo je v prevádzke zaťažené na cca 60-70% takže by to snaď mohlo zvládnuť. Objednal som toto:

http://www.ges.cz/cz/polyuretanova-zale ... 03336.html

keď príde dám vedieť ako som dopadol :)
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 22:38

Ale je ti dúfam jasné, že to trafo ostane na večné veky zaliate a nikto ho už z toho dvojzložkového sajrajtu nevydoluje :).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa Wili » 07 Jan 2016, 23:15

Ano :roll: asi to trafo nema na vyber :D co mi pripomina ze to bude chciet asi kvalitne vyvodne kable :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2016, 23:24

Asi áno - a najmä dobre ohybné lanká dostatočného prierezu a izolácie. Samozrejme aj s nejakou rezervou v dĺžke (aby bolo z čoho skracovať :) v prípade potreby).
Nezabudni na vodič ukostrenia železného jadra trafa ak sa nebude mať možnosť dotýkať chassis.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
diamos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 02 Júl 2018, 10:08
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
Vek: 51

Re: Vrčanie transformátora

Príspevok od používateľa diamos » 10 Feb 2019, 22:51

Wili, Prosim o info ako to dopadlo s vrcanim trafa po zaliati.
Vrcia aj toroidy?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok