Fotocesta - rady, tipy, triky...

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Apr 2013, 08:52

Zdravím páni,

vzhľadom na dopyt a profesionálnejší vzhľad DPS som pred časom prešiel na fotocestu. Stále mi však nie je jasné, ako robiť masky a aký fotorezist je najvhodnejší. Uvediem na pravú mieru:

Keď som začínal, na tlač masiek som používal atramentovú tlačiareň. Výsledky neboli dobré, pretože problém bol vo vývojke. Plošáky sa rapídne zlepšili po kúpe mikrováhy. Vývojku som začal presne dávkovať a plošáky sú super. Prešiel som ale na laserovú tlač a maska nie je úplne čierna, je kapánek priehľadná. Toto som vyriešil výmenou lampy z Hg 250W bez banky za menej agresívnu 125W s bankou s luminofórom. Samozrejme narástol aj čas osvitu na 15min. Zmeny som spozoroval aj na druhu plošáku. Na klasickom epoxidovom mi vzniká problém s vyvolávaním. Osvietený fotorezist sa zle vyvolá a leptanie trvá neskutočne dlho. Na papierovom sa vyvoláva dobre, ale na druhej strane vznikajú malé trhliny na neosvietených miestach. Všetko sú to len maličkosti, samotný plošák nie je veľký problém potom, v konečnom dôsledku to vyzerá fajn. Ale nie je to profesionálne a už vôbec nie také dokonalé, ako tu publikované fotocesty. Preto by som chcel zasvätiť do tohoto problému troška viac, najmä ma zaujíma:
Aké dosky používať,
akú lampu používať,
koľko svietiť,
ako si poradiť s maskou,
používať negatív či pozitív
a iné cenné rady okolo toho. Spokojný budem až vtedy, keď budú dosky profesionálne zhotovené. Potom budem robiť aj masku, návod tu je.
Taktiež ma zaujíma, v čom leptať, či je vhodnejší chlorid, alebo alkalické leptanie, ktoré tu vysvetlil mato3000.

Za odpovede vopred ďakujem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 15 Apr 2013, 09:58

nebudem popisovat, cim som presiel :wink: , iba pri com som zostal :
fotorezist pozitiv 20, alebo kupovane DPS s fotovrstvou, Aply folie pre atrament, atramentova tlacka, kupovana vyvojka pre pozitiv { 1% }, kupovany chlorid, robeny LED osvit.
tlac na Aply folie je uplne bezproblemova, syto cierna s vysokym kontrastom { skusil som aj laserovu tlac, ale sytost ciernej nesla porovnavat. mozno iba zly typ tlaciarne ci toneru, neviem }
osvit na kupovane DPS 4-5 minut, na striekane positivom 2-2,5 minuty.
vyvolanie 0,5 - 1 minuta za staleho miesania.
vyleptanie 15 - 20 minut, bez miesania. DPS polozena obrazcom dolu na hladine { tu treba trochu cviku, aby nezostali bublinky }.
potlac ked tak na tvrdy papier, alebo teploodolnu foliu a pred vrtanim nalepim na plosak :)
masku som neskusal. nie zeby ma to nelakalo, predsalen je to parada. iba som sa zmieril s tym, ze je dobra maska pri mojich moznostiach mimo mysu...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Apr 2013, 10:05

booože tipy triky, takých tem tu už bolo :roll: to nemožeš najsť nejaku staršiu? A tam sa dočitať odpovede na svoje otaázky?

poviem len že

ake dosky? to je jedno, ake tebe vyhovuju
aku lampu? to je jedno aka tebe vyhovuje
koľko svietit? to si musíš sám vyskušať je to veľmi silne individuálne záleži to od veľa faktorov, presny čas ti nikto nepovie!
poradiť s maskou? mato3000 veľmi úbohy navod si dal :D
negativ či pozitiv? to je jedno, ake tebe vyhovuju

jednoducho musis sadnuť a skušať a skušať , pýtať sa takto čo spravi ked dam 1% vyvojku alebo 1,2% alebo 1,5% alebo čo sa stane ked osvietim 5 minut, alebo pol minuty a osvecovať plošaky takto virtualne cez net je čistý debilizmus.

peter už napisal ale to su jeho časy ktore tebe nič nehovoria, ja mam uplne ine časy skoro všetkeho.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Apr 2013, 10:58

Drakoush , na začiatok si prosím ujasni čo je maska a čo predloha a to sprav skôr ako sem dáš daľší príspevok !!!!! zbytočne si poplietol kopu ľudí.

pozitív - negatív, ty si ale srandista skús spraviť oba tieto spôsoby so svojim rezistom a potom uvidíš či si môžeš vybrať

Boraicho, on nerobí masku, takže návod neni ešte pre neho :D
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa c1602 » 15 Apr 2013, 13:55

ja používam FR2 s pozitívom zo sos
tieto
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=5047& ... pcu160x100
už som objednával 2x po 50ks niektoré majú ten rezist akoby nastriekaný že je vidno ako je tá vrstva pekne rovnomerná - tu svietim ale 7 min vyvolávam v tých granuliach z drogérie za 2e
a niektoré akoby ho tam naťahovali nejakou stierkou a proste to vyzerá ako natiahnutá guma - tu svietim aj 12 min a vyvolávam tiež v roztoku z tých granúl
používam horské slnko zo vzdialenosti ale 30cm
atramentová tlačiareň a nastaviť maximum dpi mam staru hpčku do ktorej idu 21 cartridge a doplnam ich origos atramentom
s negatívom je viac piplačky ale výsledok dostaneš rovnaký
pri vyvolávaní kľudne použi vatovú tyčinku a behaj ňou po dpske nech vidíš kde ti už rezist zmizol a kde nie
s vyvolávaním to tiež nie je dobré preháňať
ja leptám v chloride položím to na hladinu ale na 10 min keď to mám na radiátore a nemám o čom
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 15 Apr 2013, 14:08

Skus sa mrknut sem, mozno prides na to, co robis zle.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 15 Apr 2013, 14:21

este taku poznamocku : pri niektorych DPS s fotorezistom { hlavne od GME } je u niektorych okrajov vrstva fotorezistu vyrazne hrubsia ako na ostatnej ploche. je vhodne sa tymto okrajom vyhnut, pretoze cas osvitu aj cas vyvolania je u nich vyrazne odlisny ako u rovnomerne nanesenej plochy
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Apr 2013, 16:07

c1602 napísal: s negatívom je viac piplačky ale výsledok dostaneš rovnaký
akej piplačky ? čo ste chorý? načo píšete o o niečom s čím nemáte skúsenosť ....
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa c1602 » 15 Apr 2013, 16:11

mato3000 napísal:
c1602 napísal: s negatívom je viac piplačky ale výsledok dostaneš rovnaký
akej piplačky ? čo ste chorý? načo píšete o o niečom s čím nemáte skúsenosť ....
Chorý ? Nemám skúsenosť ? Jak dobre vieš...

Ja neviem mne je jednoduchšie strhnúť fóliu z dosky priložiť na to predlohu osvietiť vyvolať a vyleptať ako ďubať sa s laminovaním, dávať pozor aby mi tam neostali bublinky či zrnká prachu. Na predlohu neminiem toľko atramentu...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Apr 2013, 16:14

ahá, takže negatívna je len laminovacia, tak to sú mi novinky.
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa c1602 » 15 Apr 2013, 16:16

Jaj toto mi zas nenapadlo. Ale tu sa väčšinou spravidla myslí tá laminovacia.
0

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 15 Apr 2013, 16:18

c1602 napísal:Ja neviem mne je jednoduchšie strhnúť fóliu z dosky priložiť na to predlohu osvietiť vyvolať a vyleptať ako ďubať sa s laminovaním, dávať pozor aby mi tam neostali bublinky či zrnká prachu. Na predlohu neminiem toľko atramentu...
Ano, bylo by to u kupovanejch jednodušší, ale ...
- cena
- kvalita bejvá mizerná
- je to hodně náchylné na vyvolání
- při tisku předlohy s polygonem (rozlitou mědí) vyplácáš víc inkoustu ty
- co když se nepovede osvit/vyvolání ... DPS vyhodíš, protože už nemáš foto vrstvu - já si nalaminuju novou

Pár let zpátky jsem se dozvěděl o negativu a okamžitě si ho oblíbil, dneska (nebude-li něco lepšího) se vracet ke kupovanejm deskám z GMe (nebo odkud jsou) určitě nikdy nebudu.
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Apr 2013, 16:21

no vidíš a ja svoju negatívnu nanášam sito sám, takže dokonca neni laminovacia.

žiaden pracovný rozdiel medzi nimi neni, ale výsledok je 10x kvalitnejší, takže kľudne sa naďalej utešujte z vašich výsledkov ...
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 15 Apr 2013, 16:46, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 15 Apr 2013, 16:28

PaJa-trb :

ak sa mi nepodari osvit ci vyvolanie, za stolom mam ako poistku Positiv 20. takze aj pre pozitiv je zachrana.
ale je pravda, ze kym mi ten positiv po striekani dobre uschne, ty uz budes laminovat asi tak jedenastu dosku :D
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa c1602 » 15 Apr 2013, 16:35

- cena
čistá dps bez rezistu 160x100 je o 20c lacnejšia než s rezistom
myslím že rezist+čas+energie do tých 20c nenatlačím
- kvalita bejvá mizerná
tak ja s tými zo sos nemám problém
- je to hodně náchylné na vyvolání
s originál vývojkou nie je problém na prvý krát na asi 15 dosiek 100x160 miniem 0.7l
- při tisku předlohy s polygonem (rozlitou mědí) vyplácáš víc inkoustu ty
ja to nepoužívam čiže predsa mi je to takto výhodnejšie
- co když se nepovede osvit/vyvolání ... DPS vyhodíš, protože už nemáš foto vrstvu - já si nalaminuju novou
na toto tu mám pozitív v spreji

Išlo o to podeliť sa o to kto má aké skúsenosti a pre každého je niečo iné lepšie.
Mám aj laminovací negatív v zálohe na väčšie dosky pretože väčšinou sa do tej 100x160 zmestím s tým čo potrebujem.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Apr 2013, 16:47

to máš pravdu, ak ti to stačí, tak je to dobre, ale ja som reagoval na tento tvoj nezmysel
c1602 napísal: s negatívom je viac piplačky ale výsledok dostaneš rovnaký
1. pre mňa je to menej pilačky ako laminovať

2. výsledok je neporovnateľne lepší ako s pozitívom

3. tie s nanesenou vrstvou rovno dávam do hydroxidu, nech tá vrstva zlezie, nemám čas na nekvalitnú DPS

4. pozitív 20 som vyhodil a daroval pred 3oma rokmi a ak ma niekto chce fakt nasrať, tak nech mi ho daruje na nejaký sviatok, ale od vtedy už nebudeme kamaráti ...
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa c1602 » 15 Apr 2013, 16:51

Ná hej proste zatiaľ na to čo robím mi to stačí.
Pravda je že na nejaké TQFP44 by som si s tým už asi netrúfol.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 15 Apr 2013, 17:16

mato3000 : ak ti ho niekto nahodou daruje, kludne ho hod mojim smerom :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Apr 2013, 17:23

mato3000 napísal:pozitív - negatív, ty si ale srandista skús spraviť oba tieto spôsoby so svojim rezistom a potom uvidíš či si môžeš vybrať
Ty si srandista, ja som myslel, aký fotorezist použiť, nie akú predlohu vytlačiť. Mne je jeané, že s pozitívnym fotorezistom asi sotva môžem svietiť cez negatívnu predlohu (leda že by epoxid bol vodič a meď izolant). Konkrétne som mal na mysli, ktorý fotorezist sa lepšie svieti, vyvoláva a s ktorým sa dosiahnu kvalitnejšie výsledky.

Ďakujem všetkým za rady. Predsa ešte otázka - na čom tlačíte?
Ja používam laserovku a pauzák, ale na tom pauzáku to nie je úplne čierne. Ak to nechám dlho svietiť, tak sa rozpadá pomaly aj neosvietený rezist. Ak krátko, tak osvietený rezist sa nerozpadne (iba čiastočne) a potom sa to zas dlho leptá.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa nfko » 15 Apr 2013, 17:26

Nechápem čo robíte takú vedu okolo toho, jaa mám atramentovú tlačiareň (spočiatku som mal problémy zo šablonamy ale vyriešil som to že prelepim 2 cez seba) potom to šupnem osvietiť pod 250W ortuťovku čas osvitu cca 1 min ale niekedy sa podarí že to osvietim 30sekund niekedy nato zabudnem a nechám to aj 5 minut pod svetlom a výsledky sú stále rovnaké - vynikajúce (samozrejme nie až tak ako robí mato3000). Samozrejme pokial svieti vonku slnko tak osvecujem pod slnkom 1 min (nemusím sa trepať do garáže s 5kg tlmivkou... :D) . Po osvietení to šupnem do vývojky ktorú som si kedysi zarábal po osvietení od oka nejaké 3 granulky na deci a pol vody ale teraz som si zarobil pol litra nejakých 8g granulí som tam šupol ale či tam je skutočne 8 g neviem lebo som to daval od oka a vývojka kvalitou jak s obchodu. po vyvolaní umyjem a utrem vrchnú stranu plošáku nech sa mi v chloride plošák neponorý ale spodnú neutieram aby sa náhodou nepoškodila foto vrstva. Leptám cca 15min a to neohrievam nič všetko má izbovú teplotu. Nemám problém vyrobiť TQFP 100 ale keď robím plošáky doma tak sú to len prototypové verzie inač si dávam robiť plošáky. Plošáky používam fr4 sa naneseným pozitívom z gme. Pred nedávnom som vškole videl profesorovu osvitku z led uv a na moje prekvapenie doba osvitu len 1 min 15 sek takže v nejbližšej dobe plánujem objednať cca 400 uv led z ebayu na a4 osvitku.

Skonštatovanie na záver: Myslím si že základom je mať poriadnu predlohu pretože keď je poriadna predloha tak plošák môžete osvecovať aj 1 rok pretože kvalitnú predlohu nepresvieti a to čo má byť osvietené to bude.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok