Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Mego » 07 Sep 2016, 12:14

Čaute, som rád, že som sa dostal na toto fórum. Chcel by som sa - ako "samouk" - kockatý gymanzista spýtať, ako sa dá vytvoriť vlastné vianočné osvetlenie, resp. čo všetko pri tom treba dodržať. V dome budem mať do exteriéru rozvody 12/24V (ešte nie som rozhodnutý, ale 230V nechcem vonku). Budem s tým potrebovať osvetliť asi 12 lámp popri chodníku a chcem zásuvku na vianočné svetlá na živý stromček vonku. Problém je ten, že také žiarovky, ako chcem ja, nikde nemajú (ani e-bay). Jediný spôsob teda ostáva vyrobiť si ich...

Ako by asi mali vyzerať? Mali by svietiť chladno-modrou farbou, niečo medzi modrou a bielou, mali by byť LED na 12/24V, mali by vydržať byť vo vonkajšom prostredí (čiže IP44). No a najväčší problém je to, že každá žiarovka by mala mať tvar snehovej vločky. Aby som upresnil tieto abstraktné predstavy, tak tu je približne obrazok farby, ktorú by som chcel:
Obrázok
A tu je tvar žiaroviek:
Obrázok

Ako najjednoduchšie riešenie mi príde kúpiť 100 LED s príslušnou farbou, popýtať kamaráta, aby mi na 3D tlačiarni "vytlačil" 100 násad v tvare vločky (dúfam, že 3D tlačiareň dokáže tlačiť priehľadný plast), nasukať to do seba a pospájať káblom. Teraz ale otázka - LED majú byť za sebou napojené do série? Existujú LED určené priamo na 12/24V, alebo potrebujem nejaký špeci zdroj? Samostatné napájanie vonkajška budem mať vyriešené pri rozvodnej skrini v dome - istič 10A, z neho vývody do trafa, na trafo napojený diodovy mostík a veľký kondik a mám +/- 12V DC vonku.

Dá sa to takto nejako riešiť?

Ďakujem za akúkoľvek pomoc a rady
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2016, 12:44

Vsetko sa da riesit. Otazka je ci ti to stoji za to.
Ten napad stymi vlastnymi ziarovkami ti to znacne predrazi.

Obavam sa ze ti 3D tlaciaren vytlaci priesvitne vlocky.

Takze Prva otazka:
Chces to tak za kazdu cenu bez ohladu ceny alebo mas neaky cenovy strop, ze do akej sumy sa stym budes piplat.
A chces
1. aby to stale len svietilo
2. abyvsetky iba blikali
3. aby stale svietilo alebo vsetky blikali (dalo by sa prepinat, ci uz manualne alebo samo by sa to prepinalo)
4 to mat ako spiraloviteho hada (tri ziarovky postpne blikaju)
5. aby to malo x.y funkcii blikania,

Aky mas cenovy limit?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2016, 12:47

LED potrebuje prúdový zdroj. Musíš obmedziť prúd na hodnotu, ktorú uvádza výrobca v datasheete podľa typu diódy.
Vzorec je jednoduchý, R=U/I, kde
R - elektrický odpor
U - napätie
I - prúd.

U je známa veličina, I bude známa z datasheetu a výsledný R bude hodnota predradného rezistora pred každú LED. Rôznym spájaním LED diód môžeš vytvárať skupiny (sériovo-paralelné) a tak vypočítať predradný R len pre určitý počet diód (skupinu), čo má za následok menší počet rezistorov a práce s ich spájkovaním.
Toľko k LEDkám, ja by som sa však vrátil na začiatok - najshodnejšia cesta je kúpiť celé osvetlenie, odstrihať diódy aj s plastovou ozdobou a pozapájať ich inak, napr. paralelne, sériovo-paralelne po skupinkách atď. Je to menej nákladná cesta ako 3D tlač (navyše 3D tlač nebude taká pekná, ako fabricky robený "odliatok", teda vstrekovanie plastov pod tlakom do formy).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Mego » 07 Sep 2016, 12:55

Nebude to nič zložité... stále budú len svietiť, zapínať sa budú podľa stmievača, ktorý bude inštalovaný niekde na dome. Ten bude zapaľovať aj svetlá popri chodníku od bránky cez dvor až po dom (cca 20 metrov). Takže žiadne blikacie show nechcem. Proste keď sa zotmie, tak sa zasvietia a keď sa rozvidnie, tak zhasnú. Niečo ako bežné obecné osvetlenie (teda pochybujem, že tam je černoško, ktorý sleduje hodinky a podľa toho zapína svetlá).

Cenový strop je 100€ a LEDiek nemusí byť 100. To bol len odhad.

Čo sa týka týchto fyzikálnych vecí, tak tie mi nemusíte kvetnato opisovať, ja som najmä fyzik, dlubkajúci do elektrotechniky a riskujúci so svojim zdravím, ba až životom.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa tom666 » 07 Sep 2016, 14:29

romiadam napísal:... Obavam sa ze ti 3D tlaciaren vytlaci priesvitne vlocky.
0

Používateľov profilový obrázok
Arzén
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 04 Mar 2009, 00:00
Vek: 36

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Arzén » 07 Sep 2016, 17:56

Proste keď sa zotmie, tak sa zasvietia a keď sa rozvidnie, tak zhasnú. Niečo ako bežné obecné osvetlenie (teda pochybujem, že tam je černoško, ktorý sleduje hodinky a podľa toho zapína svetlá).

Bežné obecné osvetlenie spínajú spínacie hodiny. :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa muziker » 07 Sep 2016, 19:44

Mego napísal:.... Proste keď sa zotmie, tak sa zasvietia a keď sa rozvidnie, tak zhasnú.....
...a možno by mu stačil aj tzv. "súmrakový spínač pomocou fotoprvku (fotorezistor, fototranzistor a pod.). Podobných projektov bolo v starších AR (PE) uverejnených na mraky.

Zatiaľ len teoretické úvahy vzhľadom na nejasné zadanie: LED-ky by som pospájal do skupín podľa zdroja napájacieho napätia ako sa konkrétne rozhodne (predpokladám približne 5 alebo 10 ks v skupine, pričom záleží aj na type LED ktoré použije). Každú skupinu napájať zo zdroja prúdu (na nete je ich na mraky), cez predradný rezistor ako bolo už povedané vyššie. Mechanickú konštrukciu riešiť podľa možností konštruktéra, alebo sa pozrieť po predajniach s dekoračnými predmetmi (v predvianočnom období budú ich ponuky všade).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Andrej152 » 07 Sep 2016, 20:02

mam pocit ze na ebayi som take videl .. staci hladat .. http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... e&_sacat=0
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Mego » 07 Sep 2016, 22:15

Andrej152, ale to je niečo iné, nie to, čo potrebujem. Ja hľadám klasickú svetelnú reťaz, kde máš žiarovku za žiarovkou, lebo to potrebujem na stromček. A navyše to musí byť IP44 a odolávať mrazom do -40°C (keďže som v Tatrach). Toto, čo si poslal ty, sú kadejaké svetelné záclony na okná a podobné blbosti a to som tam už našiel aj ja :confused:
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2016, 23:07

Mego, ty si nepochopil co tym Andrej152 myslel. Ty si kups ty zaclonu kde budes mat 20 tych vlociek, ktore sa ti pacia (ked ich ches 60 ta ksi kupis tri zaclony), a potom povystrihas z tej zaclony tak aby to malo dva drotiky dlhe co ja viem napr. 10cm. A z takychto 60 kusov hotovych vlociek si vyrobis rataz, taku dlhu aku chces.

Ta 3D tlac je pekna, len neviem ci sa zmestis do 100€ ak to chces robit 3D tlacou.

Ja osobne by som to urobil tak, ze by som na kazduLED dal odpor a napajal 5V stabilizovanym. Bolo by to jednoduchsie pri vyrobe retaze a taktiez pri vymene poskodenej LED. Nevyhoda je ze ak mas 100LED tak musis kupit 100 odporov (co financne nie je taky problem) a musis letovat 100odporov. Vyhoda je ze ak potrebujes vymenit LED a uz nedostanes presne ten typ LED, tak si tam das taky aky dostanes ak treba jeho svietivost upravis hodnotou odpora.U seriovo paralelnej kombinacii, by si musel menit celu vetvu. Dalsia vyhoda je za na stromceku budes mat len 5V (mozes tie kable aj zuvat :-) )

Ak by si mal napr. 100 LED, tak povedzme napr. ze ak kazda spotrebuje 20mA, a bolo by to napajane 5V, tak by to malo spotrebu 20ma *100 LED * 5V = 10 wattov. Z toho asi 3-4watty spalis na odporoch, co nie je vela. Prepocitaj si to pre tvoje LED podla katalogoveho listu.

Ako zdroj by som pouzil spinany zdroj 5V a prud okolo2-3A (pre 20mA LED), nakolko jeho ucinnost je vysoka. Len nie som si 100% isty ci spinany zdroj je na toto vhodny (vsak tu budu reakcie na to), tak uvidis.

Z mechanickej stranky to musis vyriesit sam ci budes do kazdeho svetla tahat 4 drotiky (+ - vstup a + - vystup dpre dalsie svetlo) , alebo na hlavnu dvojlinku budes pripajat odbocky (ebay - vystrihane vlocky zo zaclony). Izolaciu na pajkovanych meistach by som riesil zmrstovacimi buzirkami + vstreknut tam lepidlo este pred zmrstenim.

Ako spinac mozes pouzit sumrakovy spinac alebo programovaciu zasuvka a naprogramujes cas zapnutia a vypnutia.
Tento spinac by ale spinal 230V pre spinaci zdroj 5V (aby bol cez den vypnuty).
sumrakovy spinac - zapne ked sa zotmie a vypne az rano
programovacia zasuvka - zopne a vypne v naprogramovany cas
kombinacia oboch - zapne ak sa zotmie a vypne v naprogramovany cas (prog. zasuvka musi zapnut este pred sumrakom)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Sep 2016, 23:50

Ja by som napätie nestabilizoval, veď prúd si nastavíš rezistorom pri každej LED, taktiež je vhodné vyskúšať či potrebuješ prúd cez LED až 20mA, nové led majú až príliš vysokú svietivosť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Sep 2016, 00:19

zipaj napísal:Ja by som napätie nestabilizoval, veď prúd si nastavíš rezistorom pri každej LED
Neviem ako to myslis.
Ked nameas stabilizovane napatie a mas na mysli klasicky trafak, mostik a kondenzator, tak cim viac LED budes pridavat, tym viac ti bude klesat napatie. Musel by si presne stanovit pocet LED a potom na to vypocitat hodnotu odporu podla takehoto zdroja. Takto pri stabilizovanom napati, pridas/odoberie kolko LED len chces (musis sledovat max. prud.) Ke to bude chciet dat na vacsi stromcek, tak prida LEDky alebo na mensi stromcek, tak odoberie LEDky. Nemusi sa s nicim trapit.

Kedze mas napatie stabillizovane, tak aj prud LEDkou je dany hodnotou odporu a je rovnaky. Malicke rozdiely v prudoch napr. +- 2-5mA tam budu (co ale nevadi) z dovodu ze nie kazda dioda je identicka, teda kazda LED bude mat trosicku iny ubytok napatia. Vid datasheet FORARD VOLTAGE Min, Typ, Max.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Sep 2016, 00:48

:applause:

Ja som vyjadril svoj názor a ak by som použil klasický sieťák + mostík a kondenzátor, zdroj by som aj tak nestabilizoval. Na stabilizátore budeš mať výkonovú stratu 30-50% čo je blbosť, samozrejme môžeš popužiť impulzný zdroj, alebo impulzný stabilizátor, ale ak potiahneš 50m káblu a nebude to aspoň 1,5mm2, pri odbere 2A na konci 5V nebudeš mať ani náhodou. Zmenu prúdu 2-5mA na jednotlivých ledkách (vplyvom rozdielných úbytkov, ak to bude rovnaký typ), to snáď nemyslíš vážne, 5mA je 25% z 20mA, ledka napájaná prúdovým zdrojom má vlastnosti skoro ako zenerka, úbytok na PN prechode je najviac závislý od teploty, ale aj tak počítaj s hodnotou nejakých +- 100mV medzi jednotlivými ledkami, na zmenu o 5mA by sa musel zmeniť úbytok na jednotlivých LED diódach o 350mV. Ak použiješ dostatočne dimenzovaný transformátor, tak rozdiel napätia bez záťaže a plne zaťaženého zdroja nebude viac ako 20%, ak vypočítaš rezistory k ledkám na prúd 20mA a reálne cez led diódy potečie 15mA, čo strašného sa stane ? V jednoduchosti je krása a netreba si komplikovať život.

A nakoniec to nezáleží na tvojom ani mojom názore, ale na tom ako sa rozhodne mego, a ešte viac na tom aký zdroj má k dispozícii.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Sep 2016, 01:57

Na stabilizátore budeš mať výkonovú stratu 30-50%
Ja som tu nespominal stabilizator 7805ku. To by malo tu stratu co pises hore. Ja som myslel impulzny zdroj. Chcel som sa vyhnut tomu aby zhanal dostatocne dimenzovany transformator.
ale ak potiahneš 50m káblu
ja som uvazoval ze svetla budu nahusto to bude max 10m. To mas pravdu ze ked to bude 50m tak tam na konci uz potom nebude 5V. Zavisi ake dlhe to chce mat.
Zmenu prúdu 2-5mA na jednotlivých ledkách
To som nepocital, to som len tak z brucha odhadol. Ta informacia nebola podstatna, preto som tomu nevenoval pozornost tej hodnote.



Ani nevieme ako dlhe to bude, ako husto chce mat svetla, kolko ich tam chce mat, ako daleko bude od stromu pripojka (zasuvka) na 230V.

Uz som si x krat povedal, ze nebudem reagovat, az kym nebudem mat kompletne informacie a zase som to nedodrzal. Tak mi treba. Zbytocne sa tu rozpisujem. :pain:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa Mego » 08 Sep 2016, 06:32

Žiadna zásuvka na 230V nebude... priamo z rozvadzača pôjde do trafa a až tak vonku. Ďaleko je to asi 15-20 metrov a reťaz by mala mať 3-4 metre
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Sep 2016, 10:18

A kde bude zdroj, v rozvadzaci, alebo pri stromceku?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Sep 2016, 11:18

hneď v prvom príspevku mego písal že 230V vonku nechce
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

branko770
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 10 Dec 2018, 16:35

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa branko770 » 10 Dec 2018, 16:41

Dobry den,

Rozumie sa tu niekto ako opravit 8 programovy minicontroller skratovali mi kable vo vnutry ovladaca ale tak ze myslim ked ich pripajkujem s5 zasa bude vsetko fungovat len neviem kam pripajkovat fazu a nulu..?

Mam obrazky no neviem ich sem prilozit.

dakujem

Brano
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ako si vyrobiť vlastné vianočné osvetlenie

Príspevok od používateľa alidedko » 10 Dec 2018, 17:44

0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok