zvysenie napatia tzv alum baterky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 11:49

ahoj,

mam na chalupe malicky ostrovny solarny system. vsetko funguje jak ma uz roky, zo solaru (PV) cez regulator do baterky a nazad na spotrebice. skoro vsetko uz mam na 12V, cize jediny problem je unava bateriek. proste pri takejto aplikacii dochadza k sulfatacii a baterky klesaju na kapacite az dosiahnu teoreticku pouzitelnost a je koniec...

dlho som googlil a hladal co s tym bez toho, aby som si musel kupit lithiove baterky v nehoraznej cene a nakoniec som sa rozhodol vyskusat alchimiu v podobe konverzie beznej kyselinovo-olovenej baterky ako ma kazdy v aute s malymi modifikaciami ako agm, gel, ci deep cycle atd atd... cize vsetko co som nasiel, ma presvedcilo, ze to moze fungovat. zohnal som si vsetko potrebne a prerobil jednu scipnutu 90ah baterku na alum.

vsetko vyzera dobre, baterka akceptuje nabijanie, ma slusnu kapacitu, presne tak, ako je to v tejto teorii popisane. jedina nevyhoda je, ze po konverzii klesne voltaz nabitej alum baterky na zhruba 11.5-11.9V. v pohode z toho uzivim vsetky mozne svetla a podobne blbozdorne spotrebice, robi mi to vsak problem pri napajani notebooku. ten mam momentalne napojeny cez komercne dostupnu nabijacku do auta, ktora vlastne zvysuje z tych zhruba 12v na zhruba 19v pre notebook.

problem je, ze akonahle volty klesnu pod 12, tak to uz nefunguje a nabijacka sa striedavo zacne zapinat a vypinat, co prave neni najlepsia masaz pre citlivu elektroniku :axe: podobny problem to robi s menicom dc na 230V ac. ten sa vypina pri cca 11.5V, cize nic z toho...

velka vyhoda alum baterky je, ze ju mozno uplne vybijat az prakticky na 0.5 V. stale dava relativne slusne mnozstvo amperov, ale kvoli tej alkalickej podstate to je za cenu poklesu voltov. zasa, svetlo a podobne veci to zvladnu, ale elektronika nie.

dost ku okolnostiam, podme k otazke, uz asi tusite, co by som potreboval, pripadne uz mozno aj viete :wink:

potrebujem udelatko, ktore mi bude pri napajani z tejto alum baterky drzat stabilnu voltaz na zhruba 12-14V pri klesajucom vstupnom napati z plnych 11.6V az na povedzme 5-6 voltov. a aby to nebolo prilis jednoduche, bolo by dobre, aby pri tom nezralo viac, ako samotny spotrebic, kvoli ktoremu to robi... no a samozrejme, aby nestalo viac, ako nova baterka... inak by to cele nemalo zmysel...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2017, 12:14

Na aliexpresse je spústa step up meničov. Napr. s obvodom LTC3780, pracuje od 5V a prúd až 10A, ale určite bude vyžadovať dobre chladiť.
Výstup 1V - 35V.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jan 2017, 12:18

najdi si na aliexprese alebo ebayi step up menic s pozadovanymi parametrami.
napr : http://www.ebay.com/itm/1x-1500W-30A-DC ... 1945193257
mr.dred ma predbehol
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jan 2017, 12:29

mna by zaujimalo ako si spravil tu prerabku baterky.
ak už vie skonvertovať abterku na niečo lepšie. tak by som šiel cestou 2 bateriek do serie a potom STEP DOWN menič. je to lepšie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 12:36

tieto boostre som pozeral, jeden podobny dokonca aj mam, no nefunguje, lebo je od 10v, takze ho neviem poriadne vyskusat v tejto relacii... a tiez sa hreje, este ani nic neni nanho pripojene... :?

v pripade tychto boosterov mi neni jasne, ako sa budu spravat. povedzme zacneme na 11V - nastavim vystup na 13V, co sa stane, ked baterka klesne na 9V? vystup ostane 13V alebo klesne tiez? v takom pripade klesne pod 12V, alebo len zanedbatelne? pokial by to totiz trebalo stale premeriavat a prestavovat, tak to vytvara dalsi problem, pokial nie a vystup ostava stabilny, tak je to super sprava, za predpokladu, ze:

druha otazka v pripade tychto boosterov, s akou mozem u nich pocitat vlastnou spotrebou. sice som zaciatocnik, ale viem, ze ked sa to hreje, tak to asi zadarmo nebude. :wink: v pripade ostrovneho systemu je kazdy watt vzacny... cize ako sa to hreje (ako to zerie)? samo od seba, alebo existuje vztah medzi prudom, ktory cez neho tecie a jeho vlastnou spotrebou? povedzme 10% spotrebica, ktory zasobuje, teda v pripade notebooku by to bolo 10% z max 60W, cize 6W navyse, co by bolo akceptovatelne...

kazdopadne, vdaka za rychle odpovede, chlapi! :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jan 2017, 12:38

ak vstupne napetie klesa tak výstupne napetie je stále tých požadovaných, ale stúpa prud a tie meniče maju obmedzeny prud ktorý dokažu spracovať. večšinou 10A
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

alois

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa alois » 22 Jan 2017, 12:45

racmaster: ten tvoj druhý odsek je zaujímavá téma, možno by link či viac detailov niekoho zaujalo....otázne je, koľko cyklov takto ten akumulátor prežije. Spraviť z klasiky niečo viac ako trakčný, nedokázali ani Rusi s Mečtou. Aký akumulátor si tam mal doteraz? A hlavne čo je to malá ostrovná fotovoltika?

boraicho: asi by musel doplniť aj panel a ak nemá variabilný regulátor 12-24-48 DC pre aku, tak ten by musel meniť tiež....

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 12:48

boraicho napísal:mna by zaujimalo ako si spravil tu prerabku baterky.
ak už vie skonvertovať abterku na niečo lepšie. tak by som šiel cestou 2 bateriek do serie a potom STEP DOWN menič. je to lepšie.
boraicho, toto ma tiez najprv napadlo, ale napisal si, kym som pisal vyssiu odpoved, takze tebe tu...

predpokladam, ze step down bude zrat menej..., ci? da sa povedat radovo kolko? musim to riesit, watty su tu drahe :pain: v takom pripade tiez otazka, ci ten stepdown bude robit na vystupe konstantnych cca 13V alebo sa bude vystup menit podla klesajuceho vstupu?

so spojenim bateriek do serie je problem, ze musim mat 2 rovnake. presnejsie, uplne rovnake, cize realne nerealizovatelne... inak jedna bude vybijat druhu. zatial som nikde nenasiel ci sa to da nejako efektivne vyriesit. tie baterky su veda sama o sebe...

co sa tej konverzie tyka, hod si do youtubu frazu bedini alum battery a pozri si tie videjka. je ich tam viac, krok po kroku, od konverzie, cez nabijanie, vybijanie, vsetko mera, ma tam vybavenie brutalne na to... napojene na pocitac, grafiky, no proste klobuk dole pred chlapikom... nevraviac o tom, ake psie kusy tam naschval s tymi alumami robi a drzia... kazdu inu baterku by to davno zabilo... :potlesk:

-- Spojený príspevok 22 Jan 2017, 13:08 --
alois napísal:racmaster: ten tvoj druhý odsek je zaujímavá téma, možno by link či viac detailov niekoho zaujalo....otázne je, koľko cyklov takto ten akumulátor prežije. Spraviť z klasiky niečo viac ako trakčný, nedokázali ani Rusi s Mečtou. Aký akumulátor si tam mal doteraz? A hlavne čo je to malá ostrovná fotovoltika?

boraicho: asi by musel doplniť aj panel a ak nemá variabilný regulátor 12-24-48 DC pre aku, tak ten by musel meniť tiež....

tazko povedat kolko cyklov, ale z toho, co som o tom pocital tak strasne vela. zalezi od viacerych faktorov, ale fakt to vyzera jak maly zazrak. proste alum baterka ma cyklicku odolnost neskutocnu, neporovnatelnu so ziadnou lead-acid... hlavne kvoli inej logike nabijania... ziadne pravidla nabijania ako depth of discharge, state of charge a podobne princeznickovske komplikacie. proste mordovat humplovat a furt ide :thanks:


jasne, na videach su aj brontosauri a neznamena to, ze mi tu budu behat po dvore, ale... videl som videa, kde ich maju roky a vsetko fici. samotny bedini tvrdi, ze tu baterku ma roky, co je v tych videach a ked uvidite, co znesie, tak je to az neuveritelne. hlavne ma presvedcilo, po tom vsetkom co uz s baterkami mam nastudovane a vyskusane, ze to by nezniesla ani nova, najdrahsia znackova baterka, co on tam s nou robi... a potom ze konspiracne teorie o korporaciach, co nechcu aby to ludia vedeli, nech len platia, kupuju nove baterky a zarabaju a zas dokola...

ale treba povedat aj to, ze plus je cyklicka odolnost, moznost superrychleho nabijania aj vybijania, minus je nizsia voltaz a neschopnost poskytnut vysoke kratkodobe ampere, teda vlastne startovaci prud... to nevedia, ale na to mi ani niesu...

mna osobne to presvedcilo, jednu som uz prerobil a druhu mam rozrobenu. akurat zatial z osobnej skusenosti nemozem povedat ani kapacitu, ani cyklicku odolnost. aby som s tym pokrocil, potrebujem vyriesit problem s tym napatim. na samotnych svetlach to tu nevyriesim, to je maly a nepravidelny odber a teraz v zime nemienim mrhat watty na experimenty. zatial som z nej tahal svetla par dni a podla spravania to vyzera velmi dobre. ale nepredbiehajme, pockam co to spravi s vacsimi odbermi...

moj maly ostrovny je jeden 150W panel na cca max 18v, 3 regulatory (10a,20a,20a) a 5 roznych starych baterii o roznych nominalnych hodnotach, ale dnes uz realne tak 20ah v priemere. plus jedna nova 90ah agm. zivim z toho svetlo, malevodne cerpadielko, notebook a kadejake nabijacky kadejakych gadgetov. nic velke...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa martin knocik » 22 Jan 2017, 13:21

Ako sa vola ten alum po slovensky (kremičitan hlinito sodny E554) a kde a za kolko sa to na slovensku dá kúpiť ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jan 2017, 13:41

ci uz stepdown alebo stepup convertory drziza nastavene vystupne napetie bez ohladu na zataz a vstupne napetie (samozrejme v ramci svojich moznosti, ak prekrocis max prud tak napetie pojde dole, takisto ak prekrocis / podkrocis vstupne napetie tak to tiez uleti. stepdown neda viac ako ma na vstupe, stepup neda menej ako ma na vstupe).
co sa tyka toho ze sa ti hreje ten co mas doma - asi bude nieco zle
co sa tyka toho , kolko naviac siten menic zoberie, zalezi hlavne na zatazeni aj vstupnom napeti, pri nizkom zatazeni vecsinou klesa ucinnost, konkretne hodnoty by ti musel niekto namerat
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa vlasto » 22 Jan 2017, 13:53

Asi ti moc neporadím..ale čo tak skúsiť zohnať jeden článok (prerobiť) a pridať ho do série.
0

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 14:07

kedze alum vzbudilo pozornost a nechcem, aby to tu prerastlo nosnu temu, urobil som osobitne vlakno, kde som napisal, co ma napadlo a budem ho este zivit, cim budem moct. tu mi prosim piste k tejto veci...

vlasto - toto ma tiez povodne napadlo ako najcistejsie riesenie, problem ale je, kde zohnat presne taky isty clanok (seriovy problem, popisane vyssie) a jak ho oddelit a pripojit. proste technicky jak...?

misocko - skusme sa dostat k nejakym predpokladanym cislam, aby sme vedeli dalej vylucit ci sa poberat stepdown alebo stepup. viem, ze je to tazke, ale povedzme ze sa jedna o odber do 100W (teda cca 10A), ake zariadenie sa bude spravat z hladiska spotreby ako? aspon zhruba, kolko zozerie stepdown, kolko stepup...? proste povedz kolko si myslis, netreba presne... dost nam to podla mna pomoze dostat sa dalej... ja nemam predstavu

este totiz bude od toho zalezat jedna vec, vzhladom na to, jak to tu mam poprepajane, ale to zatial nechcem komplikovat, kym sa nerozhodneme ci up ci down...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jan 2017, 14:10

vlasto to som mu už pisal vyššie. vraj to nechce.

racmaster ja by som to dal do serie, to nevadi že nebudu rovnake a jedna nebude vybijať druhu. to by bolo ak by boli paralelne.
meniče si držia vystupne napetie ako už bolo spomenute, ale je prblem mať na vstupe 11,5 a na vystupe 12V.

potom ostava mať viac bateriek, jedno na svetla jedno na notbuk atd... a na notbuk si dať menič z 12V na 19V napr.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 15:43

vlasto, boraicho - obaja ste ma inspirovali tym seriovanim, neni to tak, ze to nechcem... chcem len lepsie riesenie a nateraz zatial neviem, ktore z tych troch co sa tu nacrtli bude lepsie. musime to rozanalizovat. v podstate je jedno, ci clanok, alebo celu baterku. skor sa mi ale paci ten napad s dorobenim jedneho 2v clanku. kupit sa to da, to je fakt, taktiez by som mohol skusit zohnat nejaku staru. cize podme na to jedno riesenie vedla druheho - plusy, minusy, otazniky

riesenie A - seriovy clanok
+ nebolo by treba step up ani down, dalsie zariadenie=dalsia spotreba
+ mam regulator s nastavitelnymi intervalmi nabijania, vybijania, cize 11.6+2.1 V by slo riadit...
+ konvencna inteligentna autonabijacka by takuto baterku nevyhodnotila ako mrtvu (v pripade, ze ich dobijam z benzinovej elektrocentraly)
+ lepsi manazment rozkladania nabijacieho prudu z panelu

- cena noveho clanku, resp dostupnost rovnakeho clanku z inej starej baterky
- v pripade dalsieho rozsirovania batterybanku by som musel baterky sledovat, merat a manualne odpajat a pripajat podla stavu( momentalne mam 3 regulatory + 3 baterky, dalsie zatial manazujem len takto rucne :oops: )

?1- povedzme, ze ten clanok bude mat vacsiu, alebo mensiu kapacitu. co to v praxi bude znamenat pri cyklovani nabitie-vybitie? povedzme, ze sa jedna cast tejto serie bude vybijat/nabijat rychlejsie, ako druha... co v takom pripade

riesenie B - seriova baterka + stepdown
+ jeden stepdown mam, este som ho nevyskusal, ale je tu
+ vacsia schopnost vsiaknut radovo 2x taky nabijaci prud
+ regulatory su 12/24, co sice neviem presne ako funguje, ale teoreticky by to mali zvladnut riadit. (znamena to, ze regulator sa prepne na 24v mod, teda aj vystup bude 24v, alebo vystup ostane 12? - su to klasicke vsade dostupne lacne regulatory)
+ moznost rozsirit takto battery bank pospajanim kadejakych malych bateriek

- potreba dalsieho zariadenia, ktore neviem, aku bude mat efektivitu (spotrebu)
- skor zdymi, jak seriovy clanok
- inteligentna nabijacka nepouzitelna, nevie nabijat 24v

? spotreba

riesenie C - stepup booster
+ vsetka instalacia ostane jak je, len medzi regulator a odber pojde stepup
+ lepsi manazment rozkladania nabijacieho prudu z panelu
+/- inteligentna nabijacka pouzitelna pri malom vybiti, pod 10V odmietne nabijat

- potreba dalsieho zariadenia, ktore neviem, aku bude mat efektivitu (spotrebu)
- skor zdymi, jak clanok
- v pripade dalsieho rozsirovania batterybanku by som musel baterky sledovat, merat a manualne odpajat a pripajat podla stavu( momentalne mam 3 regulatory + 3 baterky, dalsie zatial manazujem len takto rucne :oops: )

? spotreba

cize, sedi to takto? pripadne tam treba daco zmenit, ubrat alebo pribrat +/-? co otazniky?

-- Spojený príspevok 22 Jan 2017, 15:47 --
boraicho napísal:vlasto to som mu už pisal vyššie. vraj to nechce.

racmaster ja by som to dal do serie, to nevadi že nebudu rovnake a jedna nebude vybijať druhu. to by bolo ak by boli paralelne.
meniče si držia vystupne napetie ako už bolo spomenute, ale je prblem mať na vstupe 11,5 a na vystupe 12V.

potom ostava mať viac bateriek, jedno na svetla jedno na notbuk atd... a na notbuk si dať menič z 12V na 19V napr.
preco je problem vstup 11.5 a vystup 12v?

to s tymi baterkami na rozne odbery dufam ze nebude treba, nechajme si to ako poslednu moznost...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jan 2017, 16:21

Ja som jednoznačne za dva baterky v serii. hovorí sa: "Reťaz je taka silná ako najslabši článok na reťazi"
Preto ak maš v serii baterku 45Ah a 20Ah tak cely ten článok bude mať kapacitu 20Ah. a takisto najvyšši prúd s nej dokažeš potiahnuť toľko koľko dodá najslabší článok v serii.
Najjednoduchšie riešenie je snímať napetie na oboch baterkách naraz, úplne maximalna jednoducha vec s 2ma operakmi. ale ak tvrdíš že tie baterky dokážu isť do 0,5V tak ešte jednoduchšie je merať napetie na oboch baterkach a ak spadne napetie na oboch baterkach pod 15V tak proste vieš že treba ich dať nabiť alebo odpojiť od zaťaže. jediny problem trocha je s nabíjanim. ale takisto to nieje zložita vec len treba na baterky pri nabijani použiť balancer ak sa nabijaju baterky v serii, ale ak maš 2 panely a 2 MPPT regulatory tak ich vieš dať do serie jeden panel + regulator na jednu baterku , druhy panel+regulator na druhu baterku. a netreba nai balancer.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa racmaster » 22 Jan 2017, 16:54

takze dalsie minus tohto riesenia je, ze ked spojim seriovo 2 baterky, 20 a 45 ah, tak automaticky prichadzam o 25ah kapacity rozdielu... ? to je dost velka skoda, ci mi daco uslo?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jan 2017, 17:00

aj ano aj nie , ona tam tá zvyšna energia stale bude uložena v tej večšej baterke :) svetla možeš napajať z 12V a ine spotrebiče z oboch.
ale ak prerobiš 2 baterky rovnako tak nejaka tá 1 alebo 2 Ah nebude tak veľky rozdiel.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

alois

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa alois » 22 Jan 2017, 19:57

150W alebo 150Wp?
Ale na 90Ah baterku je to trochu málo na nabíjanie v celoročnej prevádzke.

píšeš že:
...momentalne mam 3 regulatory + 3 baterky, dalsie zatial manazujem len takto rucne ... a tie regulátory máš zapojené paralelne na jednom panely?

...takze dalsie minus tohto riesenia je, ze ked spojim seriovo 2 baterky, 20 a 45 ah, tak automaticky prichadzam o 25ah kapacity rozdielu... ? to je dost velka skoda, ci mi daco uslo?....a jako by si ich chcel nabíjať z tvojho 18V panela? Predpokladám, že je to 18V na prázdno, jako štítkový údaj

,,,rozšírenie o jeden článok.... každý normálny ostrovný regulátor napätia sa pohybuje v rozmedzí 10,5V až do 14V a aj z tejto hodnoty si odvádza dosiahnutú kapacitu baterky. Toto tiež bude robiť problém při nabíjaní. Nad týmto si uvažoval?

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa Wicker » 22 Jan 2017, 20:30

racmaster napísal:so spojenim bateriek do serie je problem, ze musim mat 2 rovnake. presnejsie, uplne rovnake, cize realne nerealizovatelne... inak jedna bude vybijat druhu.
?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: zvysenie napatia tzv alum baterky

Príspevok od používateľa pin » 22 Jan 2017, 20:48

Keď batéria dodáva prúd, tak sa vybíja sama. Ak sú v sérii dve, dodávajú prúd do záťaže, a jedna je slabšia, od určitého momentu tá silnejšia začne vybíjať aj tú slabšiu, čo môže viesť k jej prepólovaniu. Tak sa to dá obkecať. :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok