Programování FPGA

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Programování FPGA

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2017, 14:20

Zdravím pány a taky dámy. :)

Poslední dobou začínám pokukovat po programování FPGA. A protože bych si chtěl rozšířit své znalosti, tak jsem se koukal po nějakých vývojových deskách. A musím říct, že to kur***ky leze do peněz. Tak jsem pátral na EBAY a jiných oblíbených serverech a narazil jsem na tyto dvě věci.
Tak se chci zeptat, jestli je tu někdo, kdo by programoval FPGA a jestli tato volba je aspoň trochu přijatelná. Dále by mě zajímalo, v čem to programovat? Jazyk je mi jasný, ale prostředí.

A potom ještě nějakou literaturu? Něco mám doma, teď to čtu, ale odkazů není nikdy dost.

Tak snad se tu najde nějaký programátor FPGA, který mi pomůže proniknout do tajů FPGA.

http://www.ebay.com/itm/Xilinx-FPGA-dev ... SwpDdVD5rx

http://www.ebay.com/itm/Xilinx-Platform ... SwwbdWJIZM
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Jan 2017, 14:24

rozhodne použi niečo , čo je priamo podporované tvojim programom, mapríklad pri XIlinxe a IDE to je ten tvoj link na DLC9 . IDE je zadara, ale počítaj s 18GB voľným priestorom . Tiež počítaj v potrebným výkonom PC, ale na začiatok to nebude až tak kritické
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2017, 14:32

Na počítač čekám, ten by měl být do dvou týdnů. Výkonu bude až, až.

Teď řeším ten programátor a FPGA. Potřebuju hlavně něco na doma. Hlavně něco, kde se naučím základy VHDL, nějaký ten display, Seríovku, diodu a to je vše. Takže asi zkusím, to co jsem posílal nahoře. Akorát jsem si četl hodnocení toho produktu a jsem na vážkách... :D

http://www.ebay.com/itm/Xilinx-Platform ... SwwbdWJIZM
Old type of cable, not working on Win10
This is very old version of cable without good support in current Xilinx development tools nor Windows 10.
I managed to use it with Windows 7 after some tinkering. I suggest to buy newer version. The picture shows DLC9G when delivered was DLC9PL
Platform USB Cample DLC9LP
Working great with windows10, impact32bit, iseSuite13.1, spartan3E/XCS250/TQ144(50MHz)/
Be patient with configuration errors in .mcs kai .bit files and everything's ok!
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa juraj77 » 29 Jan 2017, 15:41

Zdravím.

V TME som našiel túto dosku LCMXO3L-6900C od Lattice,cenovo prijatelnú, tak by som chcel vedieť Váš názor či je prijatelná pre začiatočníkov, alebo je na trhu niečo lepšie. Je to ultra low FPGA.

http://www.tme.eu/sk/katalog/polovodice ... 3A45498%3B
Prílohy
462672.jpg
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2017, 16:23

No já ti nevím...
Podle mě je lepší mít programátor a nějakou vývojovou desku. Protože potom můžeš programovat více těchto desek, popř si navrhnout přímo svoji desku a tímto ji oživit.

Kdežto když budeš mít pouze vývojovou desku, tak jsi vázaný jen na ni. Takže proto bych spíše volil JTAG + nějaký board.

JTAG programátor. Čekám až dorazí. Cena cca 25€.

A tady jsou nějaké ty boardy:
Cena cca 25€
cca 33€
cca 45€
0

willous
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 14:26
Bydlisko: Brno
Vek: 26

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa willous » 29 Jan 2017, 16:28

Já jsem si koupil BASYS 3 od digilent, protože jsem slyšel, že do začátku je to taková dobrá střední cesta. Je to drahý, ale pokud si student, tak máš 50% slevu. Nebo stačí sehnat někoho, kdo studuje, a koupit to přes něj. V česku to distribuuje brněnská firma DFCdesign, tam jsem to kupoval i já. Programovací prostředí je přímo od xilinxu - Vivado, mají zdarma verzi Web Pack, zatím jsem na žádné omezení nepřišel, ale jsem začátečník. Dá se v tom programovat jak ve VHDL, tak i Verilogu. Literatura česká není žádná, knížky od BENu stojí za nic, dobrá anglická kniha mi přijde free-range VHDL, zkus mi napsat PM, můžu ti poslat všechny, co jsem někde našel nebo upirátil, ale všecky je přečtené nemám :) Jinak je snad jediný český web, který se tím zabývá: fpga.cz, vhdl.cz
0
Zájmy: CNC, reprap, audio, automatizace, dvoutakty

JohnnyKos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 06 Júl 2008, 00:00

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa JohnnyKos » 29 Jan 2017, 18:45

Ja len doplnim ze obvody Spartan 6 nie su podporovane v IDE Vivado, treba pouzit ISE, ktory sa uz nevyvija. Pre 7 radu a vyssie odporuca Xilinx Vivado.
Takze aj toto by som zvazil. Ak by si chcel nieco novsie ako Spartan 6 tak v tom pripade ist do niecoho ako navrhol willous. Pripadne za 100$ je vyvojova doska Arty.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Jan 2017, 20:18

základ pochopenie FPGA je , byť pri zemi ... takže načo ísť to najnovších ? ja som začal napríklad CPLD , teda na pochopenia ako to všetko asi pracuje a tak ..... moje osobné projekty sa všetky zmestili do CPLD , čo som robil na FPPGA, tak len bežné blikanie a pod. Takže ak nechceš vyhadzovať veľa peňazí a vyskúšať, tak ten programátor , čo si dával + akákoľvwek jednoduchá CPLD/FPGA doska. ja som mal /mám cool runnerII. Na dospelejšie je času dosť, aspoň zistíš, či ti logické polia sedia, či nie .
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa juraj77 » 31 Jan 2017, 10:59

jirka.jirka. napísal:No já ti nevím...
Podle mě je lepší mít programátor a nějakou vývojovou desku. Protože potom můžeš programovat více těchto desek, popř si navrhnout přímo svoji desku a tímto ji oživit.

Kdežto když budeš mít pouze vývojovou desku, tak jsi vázaný jen na ni. Takže proto bych spíše volil JTAG + nějaký board.

Pre začiatočníkov je lepšie riešenie doska zo zabudovaným programátorom. Za cenu 37EUR sa oplatí. Má niekto skúsenosť s Lattice Diamond® design software ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Programování FPGA

Príspevok od používateľa juraj77 » 04 Feb 2017, 16:27

Aj ste niekto spravili nejaké zaujímavé zapojenie s FPGA ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Napísať odpoveď