Batéria neutiahne reproduktor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sqni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 14:17

Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Sqni » 12 Feb 2017, 14:33

Zdravím
Minule som dostal nápad, že si spravím bluetooth reproduktor. Objednal som si všetky veci: 2x 5w reproduktor, vypínač, 2x5w zosilovač, merač napätia, bluetooth modul, krabičku... Reprák som zoskladal dokopy. Problém nastal, keď som ho mal napojiť na zdroj. Zosilovač si pýta 5V a bluetooth modul 4V (zatiaľ som to napojil na 3,5mm jack, lebo si musím kúpiť odpor na ten BT modul). Na zosilovač som napojil powerbanku s parametrami 5V 1A 2600mAh. Ale táto powerbanka to proste neutiahne. Keď zapnem reprák, tak je na ňom 5,2V, ale keď ho dám hlasnejšie (cca50%) tak sa napätie zníži na 4,8V. Reprák začne chrašťať. Viete mi poradiť čo s tým? Treba tam kúpiť silnejšiu batériu a dať tam regulátor, alebo čo? Moc sa do toho nevyznám, chodím do 2. Ročníka na strednej... Za každú rozumnú odpoveď vopred ďakujem.
Prílohy
IMG_20170212_143951.jpg
Ten merač je preto von, lebo som musel zvuk napojiť cez jack, lebo som nemal odpor na BT modul
Ten merač je preto von, lebo som musel zvuk napojiť cez jack, lebo som nemal odpor na BT modul
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa muziker » 12 Feb 2017, 15:00

Ak sa pozrieš na to čo si napísal, bude ti to hneď jasné:
-powerbanku s parametrami 5V 1A 2600mAh
-2x5w zosilovač
Ľudovo povedané aj za určitých tech. nepresností ... tak ak by mal tvoj zosilňovač 2x 5W aj 100%-nú účinnosť, čo samozrejme nemá, potreboval by zdroj s výkonom minimálne 10W, a ty máš zdroj výkonu 5W (5V x 1A). Z toho vyplýva, že ani 2 ks takých zdrojov (powerbanky) by reálne nepostačovali, lebo tvoj zosilňovač nemá ani náhodou 100%-nú účinnosť. Je to preto, že do zosilňovača keďže to nie je perpetum mobile, musíš dodať prakticky viac energie ako z neho odoberáš.
0
Naposledy upravil/-a muziker v 12 Feb 2017, 15:28, upravené celkom 1 krát.
muziker

Sqni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 14:17

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Sqni » 12 Feb 2017, 15:16

Ok díki, chápem tomu. Čo by si mi odporučil ? Lebo powerbanky s 3A sú len s funkciou QuickCharge a tie sú celkom drahé. Mám si kúpiť samostatne batériu + ochranný, dobíjací modul ?
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa muziker » 12 Feb 2017, 15:34

Zas len tak odhadom bez počítania - je jedno čím budeš napájať svoj zosilňovač (akumulátor, batéria, sieťový zdroj), ale musí byť jednoznačne "silnejší minimálne 1,3 x viac ako tvoja powerbanka čo ti dáva 5V/1A 5V/3A by už malo relatívne stačiť ak nebude zos. zapnutý dlhšie ako 1 hodinu a ak ho chceš mať zapnutý dlhšie, tak si spočítaj koľko mAh resp. Ah musí mať tvoj "prenosný" zdroj. Inak jedno z riešení si si navrhol aj sám.
0
muziker

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2017, 16:24

Ani náhodou nemáš schému zapojenia toho zosilňovača ? Výkon 5 W, (síce bohvie ako definovaný, špičkový ?), sa z 5 V do 4 ohm repro nedá dosiahnuť. (Jedine ak v mostíku, prípadne s meničom.)

Trochu by ti mohol pomôcť čo najväčší (kapacitou) elektrolyt min. na 6 V, (napr.: https://www.gme.sk/ce-10000u-6-3vit-hit ... rm7-5-bulk ), paralelne zapojený na napájanie.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Marek1975 » 12 Feb 2017, 16:25

skus modelarsku li-pol baterku o odpovedajucej velkosti, k tomu nejaky step-down menic na 5V, a obvod ktory ti bude strazit li-pol baterku pred vybitim pod neziaducu hodnotu a mas podla mna vystarane na dost dlhy cas.
Len ber na vedomie, ze cim vyssia kapacita baterie ( a aj pocet clankov) tym je aj vyssia jej cena - radovo aj cca do 40€

baterky lipol , vybrane 7,4V
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... ipoly+7.4v

Kontroler pre li-pol baterky
https://www.aliexpress.com/item/F00872- ... 74a1f064e1

A nejake step-down menice:
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... own+module
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Sqni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 14:17

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Sqni » 12 Feb 2017, 16:46

Dolfi
Toto je ten zosilovač: http://www.ebay.com/itm/201587092686?_t ... EBIDX%3AIT

Marek1976
Ak som to dobre pochopil, tak si mám kúpiť tú modelársku batériu, ktorá ma 7.4 V k tomu ten VoltMeter a potom napojiť ten step-down menič, ktorý zmenší napätie na 5V ? Inač pozeral som sa na tú modelársku batériu, je tam až 5 vývodov. 2 sú na +a- a tie ostatné 3 sú na čo ?

Pôvodne to mal byť budget reprák, ale s tým zdrojom som to nejak nedomyslel... :pain: Ale nevadí :biggrin:
Veľmi Vám ďakujem za rady. Sory za moju nevzdelanosť, ale do týchto vecí sa ešte nerozumiem, tak mám možno blbé otázky. :mrgreen:
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Marek1975 » 12 Feb 2017, 17:27

Sqni napísal:Dolfi
Toto je ten zosilovač: http://www.ebay.com/itm/201587092686?_t ... EBIDX%3AIT

Marek1976
Ak som to dobre pochopil, tak si mám kúpiť tú modelársku batériu, ktorá ma 7.4 V k tomu ten VoltMeter a potom napojiť ten step-down menič, ktorý zmenší napätie na 5V ? Inač pozeral som sa na tú modelársku batériu, je tam až 5 vývodov. 2 sú na +a- a tie ostatné 3 sú na čo ?

Pôvodne to mal byť budget reprák, ale s tým zdrojom som to nejak nedomyslel... :pain: Ale nevadí :biggrin:
Veľmi Vám ďakujem za rady. Sory za moju nevzdelanosť, ale do týchto vecí sa ešte nerozumiem, tak mám možno blbé otázky. :mrgreen:
7,4 V je ilustracne... su baterky aj na 11 V - volba je na tebe. pouzivas len tie 2 - hrubsie, tie maju + a - POZOR NA SKRAT! , vyvody - tie ostatne sa pouzivaju ked baterku pripajas k li-pol nabijacke / balancero - pocet pinov v koncoke znamena kolko clankov baterka ma - 1S,2S,3S,4S,5S....

balancer / charger tu:
https://www.aliexpress.com/item/7-4-11- ... 86511d8b09

este som zabudol, ten Step down je presne prave na to z X Volt na 5 Volt
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2017, 17:51

Ten zosilňovač výkonovo nie je bohvie čo, pozri DS. Ak tam nemáš 2 Ohm odpory, tak z toho moc nedostane a začne to skresľovať.
Prílohy
PAM8406_PAM8406DR_PAM8406ER.pdf
(94.34 KiB) 51 stiahnutí
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Sqni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 14:17

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Sqni » 12 Feb 2017, 19:54

Ok, ďakujem Vám za všetky rady. Asi kúpim tú modelársku batériu, ale vyjde to celkom dosť draho...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2017, 22:04

Ten šváb nie je možné napájať vyšším napätím, ako je asi 5,5 V. A ak tam nemáš 2 Ohm reproduktory, tak z toho dostaneš asi tak 3 W pri značnom skreslení, (do 4 Ohm repro). Preto, načo chceš investovať toľké peniaze ?

Ak ti to nedá spať, tak si kúp lacné 4 ks NiCd alebo NiMH akumulátory, púzdro na ne, zapoj ich na výstup powerbanky a skúšaj. Okrem kvalitného "filtračné kondenzátora", získaš aj rozšírenie kapacity. Síce 1,25 V na článok nie je dosť na plné nabitie, ale určite sa aspoň čiastočne nabijú.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Batéria neutiahne reproduktor

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Feb 2017, 14:06

este pred kupovanim nejakej baterie si to odskusaj, to znamena, ze cele to napoj na regulovatelny zdroj na ktorom sa bude dat nastavit aj odoberany prud, vloz mezi zdroj a zosilovac ampermeter, zosilovac vybud naplno, skontroluj odoberany prud a na zaklade toho vyberaj bateriu, teda ak do toho pojdes :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok