Pomalý nábeh LED

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Schnelly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 16:49

Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Schnelly » 12 Feb 2017, 16:54

Ahojte,
potreboval by som urobiť pomalý nábeh 10 ks led diod 3,5 V bielej farby (asi 0,025 A neviem presne koľko má ale to je môj hrubý odhad :) ) ktoré budú zapojené paralérne... (tak aby sa nezvyšovalo napätie z 3,5 V ale iba prúd... ) nábeh by mal trvať cca 2 - 3 sekundy a mal by biť plynulý, chcem niečo ako napr. keď sa zapínajú halové reflektory...
PS : Ak by sa dalo tak použiť čo najmenej súčiastok a nejakú schému som začiatočník :wink:
Za odpoveď vopred Ďakujem.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Marek1975 » 12 Feb 2017, 17:35

Zdar, taketo nieco by ti nestacilo?


http://ledstar.sk/modul-pre-pomale-rozs ... y_733.html
Modul pre LED svietidlá, predovšetkým LED pásiky

Umožňuje plynulé pomalé rozsvietenie

Určený pre zabudovanie do hliníkovej lišty



Modul je určený pre aplikácie s LED pásikmi a LED žiarovkami MR16(GU5.3), G4 s napájaním 12/24V. Je vhodný pre aplikácie, ktoré vyžadujú postupné rozsvietenie pripojených LED svetelných zdrojov. Spínač je rozmerovo navrhnutý špeciálne pre použitie v hliníkových LED profiloch ponúkaných v našom eshope.



Funkcie

Po pripojení napájacieho napätia (do siete 230V externého napájacieho zdroja pre LED pásiky 12/24V )

integrovaný mikroprosesor plynule rozsvieti pripojený LED pás , prípadne sústavu LED žiaroviek ( s napájaním 12V/24V ) na 100%-tný jas po 5-tich sekundách a zabezpečí plynulé rozsvietenie ( tzv. mäkký štart ). Zabraňuje oslneniu a tzv. „svetelnému šoku“ užívateľa a taktiež vďaka svojej funkcii predlžuje životnosť

pripojených LED pásov/LED žiaroviek a v neposlednom rade aj napájacích zdrojov.



Technická špecifikácia

Funkcia : SOFT-START ( plynulé zapnutie )

Vstupné / výstupné napätie : 12 / 24V ( DC )

Ochrana proti prepólovaniu na vstupe : ÁNO

Maximálne trvalé zaťaženie : 72W ( 12V/6A ), 144W ( 24V/6A )

Vlastná spotreba: < 0,2W

Detekčná vzdialenosť : < 5 mm

Prevádzková teplota : od -20 do + 85°C

Rozmery DxŠxV : 40 x 10 x 4 mm

Uchytenie : samolepiaci zo spodnej strany ( 3M lepiaca izolačná fólia )

Príslušenstvo : podrobný návod na použitie

Montáž

Na koniec LED pásika pripájkujeme modul. Dbáme pri tom na správnu polaritu. Na druhé pripojovacie plošky pripojíme prívodné kábliky pre 12V napájanie. Pásik s pripojeným modulom nalepíme do hliníkovej lišty. Po umiestnení lišty na miesto, zasunieme do lišty difúzor.

Záruka:
24 mes.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2017, 17:36

Regulovať prúd bez zmeny napätia sa jednoducho nedá.

Asi najjednoduchšie zapojenie je napr. aj tu: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8b232e79c0 , (štvrtý odkaz). Časová konštanta je R1 x C1. A každá dióda by mala mať svoj zrážací odpor, alebo by mali byť presne napárované na rovnaké napätie pri danom prúde.

Tranzistor napr. KD139. A nakoľko mi nie je jasné, aké bude napájanie V+, tak neviem určiť hodnotu odporu R1.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Wili » 12 Feb 2017, 18:25

paralelne ku kondenzatoru by mohla ist este nejaka dioda alebo zenerka, hoci aj odpor - pre konstantne napatie do bazy a aby toto napatie napr. nemohlo byt privelmi vysoke pre bazu tranzistora. Ako pises nevieme ake tam je napajacie nepatie. Este ak by do emitoru tranzistora dal odpor mal by zdroj prudu s pomalym nabehom...

https://en.wikipedia.org/wiki/Current_source

alebo este bazu toho ccs pomaly otvorit nejakym pnp tranzistorom (podobne ako je pouzite slow turn-on u LM317)
0

Schnelly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 16:49

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Schnelly » 12 Feb 2017, 21:45

Ďakujem za všetky odpovede... Najviac ma asi zaujala odpoveď od Dolfi... :)... Mám pár otázok ohľadne schémy a súčiastok :D
Obrázok
1. diódy tam môžem zapájať paralelne alebo musím pre každú urobiť toto zapojenie osobitne ?
2. aké veľké súčiastky potrebujem... ak by som zapájal paralelne tak tam môžem dať rezistor 140 ohm. (3,5v / 0,025 A) alebo ako :) lebo tam píše ,že to je až po 12 v... ale ja potrebujem na 3,5 v budem napájať 10 led diod paralérne 3,5v (0,025 A)
3. aký veľký potrebujem kondenzátor ak by som zapájal paralelne a aký keby som zapájal osobitne :D
Za odpoveď Vopred Ďakujem.
PS ostal by som pri pôvodnej schéme zapojenia... a ospravedlňujem sa za to ,že to neovládam som nováčik :D ale rád sa púšťam do takýchto vecí :D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Feb 2017, 22:58

1. Samozrejme, že paralelne. Ak by si dal pre každú LED tento obvod, tak by to bolo zbytočne zložité, ale aj by ti mohli LED nabiehať rozdielne. Ale paralelne zapojiť LED sa dajú len také, ktoré majú zhodné parametre, (samozrejme z rovnakého typu, treba ich vybrať). A ešte jedna "maličkosť" ! LED nemožno napájať zo zdroja napätia, ale zo zdroja prúdu. Minimálne musí byť v sérii s LED zrážací odpor.
2. To počítaš zle ! Na LED vzniká určitý úbytok napätia, (povedzme 3 V). A ten nie je presne rovnaký na jednotlivých kusoch. A naviac sa z teplotou dosť mení, (preto ten zdroj prúdu). Takže napájanie (3,5 V - LED 3 V) = 0,5 V : 0,025 mA = 20R. Kvôli úbytku na tranzistore (CE) treba ešte menšiu hodnotu, možno 18R prípadne 15R. No tepelná stabilita prúdu cez LED bude veľmi mizerná.
3. Ako som písal, osobitne zapájať LED je nezmysel. Pri paralelnom zapojení bude celkový prúd 250 mA. Tranzistor BD139 má zosilnenie asi 100. Takže budiaci prúd treba minimálne 2,5 mA. Kvôli dokonalému otvoreniu tranzistora volím 10 mA. Pri 3,5 V napájaní a 0,6 V napätiu BE nám zostane 2,9 V. Pre 10 mA je R1 290R, volím z rady 270R. Časová konštanta je R x C. Pri 3 sec. je to 3 sec. : 270R = 0,01F = 10 mF = 10 000uF, stačí na 6 V. (Aj tak mám pochybnosti, či ti ten nábeh bude vyhovovať. Možno bude treba ešte väčší kondenzátor, lebo otvorenie tranzistora je "na krátkom úseku" nárastu napätia v báze. Prípadne je možné dať nejaký odpor do báze (100R ?), ktorý predĺži čas nábehu).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa breta1 » 13 Feb 2017, 09:59

Nevíme, jaký konkrétní napájecí zdroj tazatel má....
0

Schnelly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 16:49

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Schnelly » 13 Feb 2017, 10:38

Ok. Ďakujem. Len tie diody budem zapajat paralerne tam kde je v schrme ta lampa... ledka...??
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2017, 11:19

Áno !

No do tretice ti hovorím, že LED nemôžeš zapojiť len tak na zdroj napätia ! Aj keď len 3,5 V. Skôr alebo neskôr ich odpáliš. LED je polovodičový prechod, ktorý má rozptyl parametrov, (nás zaujíma úbytok napätia) a naviac má ten úbytok mínusovú tepelnú závislosť.

Predpokladám, že si toho moc nepochopil, čo som ti vyššie písal. Preto, minimálne s každou LED do série musíš dať ten malý odpor (18R).

Ak smiem, čo vlastne konštruuješ ? A prečo zrovna napájanie 3,5 V ? (Ak to má byť nejaké svietidlo s Li-Ion článkom, tak je to celé zle. U toho článku pri vybíjaní totiž lieta napätie asi od 4 V do 3 V. A tam pomôže jedine menič s výstupom s konštantným prúdom). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Feb 2017, 12:01

Nenapisal si konkretne na co to bude, tak ja ti navrhujen takuto moznost:

Tam V tej originálnej schéme máš LAMP,teda zuarovku. Ta nepotrebuje odpor do serie. Ty tam chceš dať LED, tá musí mať odpor do serie. Aby si nemusel hľadať rovnaké LED S rovnakými parametrami, ku každej LED daj odpor do serie A potom všetky tie dvojice odpor + LED zapoj paralelne a toto všetko zapojiť namiesto toho LAMP.

Pre predstavu (baterku a hodnotu odporu si odmysli. Odpor si musiS vypočítať podľa tvojho nap. Napatia.)

http://www.electricaltechnology.org/wp- ... r-2529.png

Takto budeš mať ochranenu každú LED osobitne S odporom, nemusíš sa starať O parametre či sú zhodne, no nevýhodou bude, že na každom odpore sa ti bude spaľovať určitý vykon.


Ak presne po píšeš čo to stvaras, tak veľmi rýchlo odpadnu niektoré už spomínané riesenia, možno aj toto moje riesenie. Tak ako jeden užívateľ tu často pise, nemáme veštecku guľu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa breta1 » 13 Feb 2017, 12:24

Já jsem se ptal, Dolfi se ptal - a pořád Schnelly neprozradil, jaký zdroj použije - projekt NASA?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomalý nábeh LED

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Feb 2017, 14:23

Nakoniec to bude LED pas, ku ktorému sa dá kúpiť hotový driver. :-)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok