Odhrnač snehu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Miko671995
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 23 Apr 2010, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa Miko671995 » 12 Feb 2017, 20:37

Zdravicko chalani. Chystam sa pustit do narocnejsieho projektu a chcem spravit pre malého odhrnač na sneh v trosku vecsom meritku.
https://www.youtube.com/watch?v=jGtKSxUzDe8 Viete mi povedat asi aké silné motory tam mohli byt pouzite ? čo sa tyka konstrukcie nebude problem. Ovladaciu logiku by som chcel pouzit arduino resp existuje nejaka logika uz predpripravena na taketo koncepty ? Fakt ma hlavne zaujma ake sa pouzivaju pohony na takuto srandu. urcite by som to z hladiska konfortu chcel psotavit na 12/24 v kvôli napajaniu z autobaterii (ich vaha mi vyhovuje)
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa Marek1975 » 12 Feb 2017, 20:49

teoreticky tam silny motor ani mat nemusis na to su prevody, takze by vyhovel aj vhodny motor s prevodovkou, popripade motor s prepinatelnymi vinutiami... tot moj nazor :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Feb 2017, 20:58

Ja viem, zase ja. Prosím pamätaj, že to celé bude mať hmotnosť cez 50kg a hádam aj 100kg. Buď neustále pri svojom dieťati lebo ak si to namieri na seba a spanikári tak si zmrzačíš dieťa. Toto niesu hračky pre deti! Ďakujem

Keď budeš vychádzať z hmotnosti napríklad 80kg /ono pre odhŕňanie bude musieť mať poriadnu hmotnosť / a rýchlosť 3-5km/h budeš potrebovať tak 1kW na to aby si aj niečo odhrnul/tlačil pred sebou/ a mal rezervu na ďalšiu hmotnosť a odpor.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Feb 2017, 21:11

Minimálne tie 2kW tipujem aj ja.Alebo jednu ,,konskú,,silu, ako je na tom bicyklovom odhrňači :D
Neviem aký je malý velký,možno by mu zatial stačila aj radlica na trojkolku a bude šťastný, no mám pocit, že si vlastne chceš urobiť hračku viacej pre seba,malému tam urob hore sedačku a môže sa voziť. :wink:
Možno by stačili dva štartre 800-1500W,akurát tie ampere čo si potiahnu...
Ale ináč sa mi tie pluhy celkom pozdávajú,tiež som špekuloval na frézu urobiť radlicu,lebo ked je mokrý sneh, tak ju upcháva v jednom
kuse a na prašan sa ju ani neoplatí štartovať,rýchlejšie to vyhrnieme hliníkovými UNCčkami s dreveným poriskom. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Miko671995
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 23 Apr 2010, 00:00
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa Miko671995 » 12 Feb 2017, 21:46

elmoto napísal:Ja viem, zase ja. Prosím pamätaj, že to celé bude mať hmotnosť cez 50kg a hádam aj 100kg. Buď neustále pri svojom dieťati lebo ak si to namieri na seba a spanikári tak si zmrzačíš dieťa. Toto niesu hračky pre deti! Ďakujem

Keď budeš vychádzať z hmotnosti napríklad 80kg /ono pre odhŕňanie bude musieť mať poriadnu hmotnosť / a rýchlosť 3-5km/h budeš potrebovať tak 1kW na to aby si aj niečo odhrnul/tlačil pred sebou/ a mal rezervu na ďalšiu hmotnosť a odpor.
Ako povedal 5ko ja to chcem viacmenej preseba :) a chcem zabit nudne zimne veceri :) len ma zaujmalo ako nadimenzovat vykon toho motora a samozrejme som si vedomy toho ze to "auticko" bude mat vahu v rozsahu 50-100 kg aby to vôbec malo volaky zmysek :)
5ko napísal:Minimálne tie 2kW tipujem aj ja.Alebo jednu ,,konskú,,silu, ako je na tom bicyklovom odhrňači :D
Neviem aký je malý velký,možno by mu zatial stačila aj radlica na trojkolku a bude šťastný, no mám pocit, že si vlastne chceš urobiť hračku viacej pre seba,malému tam urob hore sedačku a môže sa voziť. :wink:
Možno by stačili dva štartre 800-1500W,akurát tie ampere čo si potiahnu...
Ale ináč sa mi tie pluhy celkom pozdávajú,tiež som špekuloval na frézu urobiť radlicu,lebo ked je mokrý sneh, tak ju upcháva v jednom
kuse a na prašan sa ju ani neoplatí štartovať,rýchlejšie to vyhrnieme hliníkovými UNCčkami s dreveným poriskom. :lol:
5ko dakujem za odpoved. Presne si uhadol ze to chcem spravit preseba a malý s toho bude mar radost malý je este nazoaj malý preto chcem pomaly zacat s výrobou a je v iacmenej jasne ze to uvediem do prevadzky az na buduci rok :) logiku chcem pouzit arduino ma dost I/o pinov a na tuto realizaciu mi staci ovladat 2 motory chcem si spravodovat na jedem motor 2 kolesa na kazdu stranu retazovym prevodom. Cize mi staci cez IR modul ovladat 4 signaly dokopy. to zmaknem. Konstrukciu tak isto zvladnem. Len sa skor zaujmalo ake motory ideane z niecoho pouziteho aby to nestalo vela. ujo Google mi vecsinou ukazal realizacie v ktorých bol pouzity motor z invalidného vozika ale nikde som nenasiel ake typy sa tam pouzivali ani nic podobného. Preto som chcel radu skusenejsich ake by boli vhodne.
0

marosj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Okt 2015, 20:23
Bydlisko: jeden kopec za Popradom

Re: Odhrnač snehu

Príspevok od používateľa marosj » 14 Feb 2017, 00:15

Vyhol by som sa ovladaniu cer IR - poziadavka na priamu viditelnost. Ked to zajde za prvy krik, bud to stoji alebo sa vali dalej neriadene. Na take velke hrackarske auto na dialkove by sa dobre hodilo modelarske ovladanie, napriklad nieco taketo:
https://hobbyking.com/en_us/hobbykingr- ... ery-1.html
Aspon 3 kanaly, dva na pohyb vpred/vzad a zatacanie, neskor bude treba urcite aj treti - radlica hore/dole, svetla, trubka ...., nieco sa najde.Radio by malo byt take, aby sa na nom dali spravit mixy - logika ovladania bude ina, nez pri aute.
A ked budes chciet pokracovat dalej modelarskou cestou, najdes tam aj motory s regulatormi:
https://hobbyking.com/en_us/cars/electr ... ombos.html
Len tieto motory su vysokootackove, takze bude treba riadnu prevodovku. Autobaterie mozu byt, ale jedna asi nebude stacit. Ci motor z vozika, starter alebo modelasky motor, odber sa bude pohybovat v desiatkach az stovkach amperov.
Inac, neviem, ako to bude odhrnat sneh, ale hracka pekna.
0

Napísať odpoveď